BinnenlaMsche Berichten. De aartshertogin Margaretha Sophia, oud ste dochter van den aartshertog Karl Lode- wijk van Oostenrijk, is verloofd met hertog Albrecht van Wurtemberg. De aartshertog Karei Lodewijk is de tweede broeder van keizer Frans Jozef en sedert den dood van den kroonprins Rudolf troonopvolger. Hertog Albrecht van "Wurtemberg is de zoon van hertog Philips en van de aartsher togin Maria Theresia van Oostenrijk. Hij is ritmeester en chef van een eskadron in een ulanenregiment en bekleedt denzelfden rang ;i ia suite van een regiment Westpommer- sclie kurassiers. ÏSGELAND. Tot dusver werden gekozen 243 conserva tieven, 44 unionisten, 235 Gladstonianen, 7 Parnellisten en 51 anti-ParnelIisten. De con servatieven wonnen 15 nieuwe zetels, de unionisten 7 en de Gladstonianen 70. De Londensche graafschapsraad heeft den heer John Hutton met algemeene stemmen tot voorzitter verkozen in de plaats van lord Roseberry. Gladstone trekt zich voor eenigen tijd terug op Braemar, om daar uit te rusten van de vermoeienissen van den verkiezingsveldtocht. Het gerucht wil, dat lord Salisbury op aan dringen der koningin, aan zijn collega's in overweging gegeven heeft aan het bewind te blijven tot dat het Lagerhuis in eene motie eischt, dat de liberale partij de regeering in handen neemt. Dit is wel tegen de traditie, doch daar Gladstone zijn home-rule-project voor Ierland dan dadelijk ter tafel zou moeten brengen, is eene overwinning der conserva tieven in dezen te wachten. OOSTENRIJK. Bij de voortgezette behandeling dermunt- regelings-voorstellen verklaarde de heer Von Plener, aanvoerder der Duitsche linkerzijde, dat hij een beslist voorstander der ontwerpen isen datonverminderd het recht zijner partij om telkens als zij dat noodig acht ter bescherming van de belangen der Duitschers de politiek in het debat te mengen, de ge houden besprekingen haar de overtuiging hebben geschonken dat het thans ongewenscht is af te zien van haar voornemen om de ontwerpen om staatkundige redenen te be strijden. Te "Weenen en te Graz zijn een aantal Duitsche studenteu-vereenigingen, die zich met politiek bemoeiden, door de overheid ontbonden. ZWITSERLAND. Aan een banket, gisteren te Glarus ge houden bij gelegenheid van den federalen schietwedstrijd, heeft de president der con federatie eene redevoering gehouden, waarin hij de onzijdigheid van Zwitserland behan delde en de Italiaansche brochure, daarover onlangs verschenen. Wij zijn vast besloten zoo zeide de president om in vrede Meent u hen, die de veelwijverij invoerden, en de vrouwen in ellende en schande Heten omkomen Meent u die bloedige dwepers en profeten, of wie anders «Ei, boertje, gij schijnt in de oude geschiedenis goed thuis te zijn," zei heer Nicolaas. «Jammer, dat gij blind zijt, anders kondt gij bij het uitroeien van de dwaalgeesten nog een handje helpen." «Ik ben blind," antwoordde de oude langzaam, elk woord als liet ware wegende, «ik ben blind maar mijn gehoor is best. Jaar in jaar uit komen er op mijne hoeve weinige bezoekers, doch wiens stem ik eenmaal heb gehoord, dien herken ik weer, zij het ook na tientallen van jaren!" Heer Nicolaas, die, tegen een stutbalk geleund, geheel in het donker zat, antwoordde met geen enkel woord. De Emdener raadsheer echter ver volgde vol ongeduld «Neen, oude, uwe bloedige profeten zoeken wij hier niet. Hunne lijken zijn reeds lang op het galgeveld vergaan maar hunne dwaalleer heeft zonen en kleinzonen aangestoken, en wij willen te leven met al onze buren en de plichten der neutraliteit te vervullen. "Wij verwerpen elk verbondsontwerp, hoe het ook zijwij hebben de raadgevingen van buiten niet noodig om te weten wat wij te doen hebben. Het is niet voor niets, dat wij millioenen hebben uitgegeven om de versterkingen in het gebergte aan te brengen. Wij hebben den vasten wil, met de wapenen ons te ver zetten tegen ieder die over de grenzen van ons land zou willen trekken. Bij eenen aan val zullen wij ons bondgenooten weten te kiezen. Sprekende over de onderhandelingen aan gaande de handelsovereenkomsten, verklaarde de president, dat zij nog niet met welslagen zijn bekroond, Wij twijfelen zeide hij - niet aan den goeden wil der Fransche regee ring, maar het protectionisme maakt de onderhandelingen moeilijk; wij kunnen ech ter niet gelooven dat Frankrijk, waarmede wij altoos zulke uitstekende relatiën hadden, zich er aan zal willen blootstellen die te zien ophouden door een afbreken der handels betrekkingen. RUSLAND. De keizer, de keizerin en de keizerlijke familie zijn Dinsdagavond te St.-Petersburg aangekomen. De Lxithersche predikant Zunte in Lijfland, is tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld en tevens vervallen verklaard van de waar neming van zijn ambt, omdat hij orthodoxen getrouwd heeft. De echtverbintenissen, door hem gesloten, zijn onwettig verklaard. Volgens de Time» neemt de cholera te Astrakan snel toe. Het aantal doodenopéén dag was 102, op 225 aangetasten. Nadere berichten, per post ontvangen, doen zien dat het gepeupel op den 3n en 4n Juli te Astrakan volkomen meester was. Het gast huis werd in brand gestoken, de geneeskun digen werden mishandeld en gedood, ambu lances werden vernield, alles op grond van geruchten dat de dokters de zieken vergif tigden of levend lieten begraven. Sommigen dier zoogenaamd vergiftigden werden door hoopen volks naar de Wolga gebracht, waar hun melk als tegengif toegediend werd. Dientengevolge zjjn er velen bezweken. De orde werd eerst hersteld, nadat de infanterie was aangerukt. Uit Moskou wordt aan de Standard gemeld, dat de cholera te Kasan is uitgebroken. Tot betere afsluiting mogen er geen rijtuigen van de eene spoorwegmaatschappij op eene andere lijn gebruikt worden. De vaart der booten van de Russische maatschappij van stoom vaart tusschen Odessa en de Zvvarte-zee-havens is gestaakt, Te Odessa wordt quarantaine gehouden. Ondanks de cholera worden militaire maatregelen in zuidelijk Ruslaud met kracht voortgezet. De militaire specialiteiten verlan- voorkomen, dat zij voor do tweede maal huishouden als in Munster. Gij weet niets van de weder- doopers?" «Niets, dan wat voor veertig jaar gebeerd is," hernam de blinde. «Alsof het gisteren gebeurd is, zoo duidelijk herinner ik het mij nog, hoe destijds uit Munster vluchtelingen in het Eemsdal kwamen om zich voor hunne bloeddorstige wrekers te beveiligen, en boe zij opgejaagd en nagezet, uiteengestoven zijn, als het gelende gebladerte voor de vlagen van den herfst." Heer Koenraad keerde naar den haard terug en wenkte Frederik hem te volgen. Terstond daarop verliet de boer het vertrek en ging het plein over naar de schuur. Heer Koenraad oogde hem na en zeide zacht tot den raadsheer «Deze man weet er iets van zonder nader onderzoek mogen wij niet weggaan." «Weet er iets van herhaalde heer Nicolaas op spottenden toon. «Jawel, de oude vertelseltjes van Matthijszoon en Jan van Leiden, van Knippor- dolling en Krechting, zeer geschikt om des winters gen dat er forten zullen worden gebouwd langs de zeekusten, langs de grens van Rumenië, en sterke aarden werken in het zuiden van de Krïm. SPANJE. Te Barcelona is een dynamiet-patroon ont ploft, zonder andere dan materieele schade aan te richten. Te Selva is de bevolking in opstand gekomen tengevolge der heffing van nieuwe octrooirechten. PORTUGAL. In eene gisteren bij den leider der partij gehouden bijeenkomst der legitimisten, heeft men zich beziggehouden roet de aanstaande verkiezingen. De aanhangers van Dom Miguel, die zich jarenlang onthouden hebben, zijn thans besloten in enkele arrondissementen aan den verkiezingsstrijd deel te nemen. AFRIKA. Het Kaapsche Parlement beraadslaagt thans over de tweede lezing van een wetsontwerp waarbij het kiesrecht wordt geregeld. Alle mannen die middelen van bestaan hebben of geregeld in hun onderhoud kunnen voorzien, ontvangen het kiesrecht, onverschillig of zij blanken zijn of van gekleurd ras, maar allen die niet kunnen lezen of schrijven zuilen van het kiesrecht verstoken blijven. Naar het schijnt, zal de oppositie dit ontwerp gebruiken om het Kabinet omver te werpen. Uit Kaapstad wordt aan de Times gemeld, dat de spoorweg NatalOranje-Vrijstaat Woensdag feestelijk geopend is. De mede dinging tusschen de Natalsche en de Kaap sche spoorwegen voor het vervoer naar de Transvaal wordt sterker. De eerstgenoemde is begonnen met de vracht te verlagen en dit voorbeeld wordt thans door een ander gevolgd. Uit Fez wordt gemeld, dat aan de vreemde handelingen van den Engelschen gezant om voor zijn vertrek troebelen in het land te veroorzaken, de kroon is opgezet door een beleediging van den sultan. Hij zond aan den vizier de handels-overeenkomst, in duizend stukken gescheurd, terug. De vizier durft die beschimping niet aan den sultan meededen, maar weigert met den gezant nog te ver- keeren. P E R Z I E. Uit Teheran wordt aan de Times gemeld dat het afnemen van de cholera te Mesjed de bevolking daarheen deed terugkeeren, waarna de ziekte weder toegenomen is, doch in minder hevigen graad. Er zijn onderhandelingen aangeknoopt, den verkoop aan Russische kapitalisten beoogende van de tramlijnen te Teheran, alsmede van eenen spoorweg rnet het recht van uitbreiding. JAPAN. De buitengewone zitting der volksvertegen woordiging is gesloten. Het tegenwoordige ministerie had voortdurend met eene sterke oppositie te kampen. In de quaestie over de bij den haard de spinnende meisjes van akeligheid te doen rillen." Gij kent het volk uit deze streken slecht," hervatte de Emdener geprikkeld. «De oude was hevig aangedaan reeds de onschuldige vragen naar de veenbewoners van den jonker deden hem ontstellen, en toen hij van de wederdoopers in Munster sprak, trilde zijn stem i De oude weet er van en ik ben van oordeel, dat wij niet allen van hier mogen gaan." «Wanneer hij heimelijk een wederdooper is, dan hebt gij een wonderlijken weg ingeslagen, heer Koenraad," zeide Nicolaas Lourens. «Gij hebthem ronduit verteld, dat wij wederdoopers zoeken, zoodat hij nu op zijne hoede kan zijn. Maar doe, wat gij wilt, laat hem grijpen en leg hem, zoo noodig, bij het verboor op de pijnbank." Een blos van toorn overtoog bij deze woorden des jongelings gelaat, doch de raadsheer van Em- den schudde blijkbaar verdrietig bet hoofd «De boer een wederdooper? Met uw welnemen, heer Nicolaas, zooveel weten wij te onzent van do uitbreiding der vloot en in die betreffende de invoering van een wetboek over burger lijke en een over handelszaken, bleef het Kabinet in de minderheid. Beide Huizen van het Parlement waren zelfs eenstemmig om de twee laatstgenoemde maatregelen van algemeen bestuur vier jaar uit te stellen. Een en ander had ten gevolge, dat de mi nisters van binnenl. zaken, justitie en marine hunne portefeuilles ter beschikking van den mikado stelden. SCHIEDAM, 15 Juli 1892. Hedenvoormiddag te 10 uur werd te Sche- veningen de tentoonstelling van schilderijen geopend, door de »Kunstclub" van Rotter dam georganiseerd in een gebouw aan den Nieuwen Badhuisweg tegenover het Kurhaus. De tentoonstelling, die werken bevat van Nederlandsche, Belgische. Fransche en Ita liaansche meesters, maakt een Zeer gunstigen indruk. Zij werd reeds door velen bezocht. Wij stellen ons voor deze tentoonstelling nader te bespreken. De groothertogin van Saksen-Weimar, die gisteren van Soestdijk vertrok, heeft aan den burgemeester van Soest f300 ter hand ge steld, met het verzoek die som naar zijn goedvinden te verdeelen onder de armen van Soest. Een bedrag van bijna 2 millioen meer in de afgeloopen maand Juni dan in diezelfde maand van het vorig jaar, ziedaar wat het heden verschenen overzicht van de opbrengst der middelen te aanschouwen geeft. Dat hier iets bijzonders in het spel is, Iaat zich ter stond gissen en' de eerste oogopslag richt zich in zulk een geval allereerst naar de afdeeling indirecte belastingen, waaronder het recht van successie is gerangschikt. Al dadelijk ziet men, dat die wisselvallige post ruim gerendeerd heeft, n.l, f 1,383,000 meer dan in Juni 1891. Ook de registratierechten zijn f56,000 en de hypotheekrechten f5500 hooger, doch de zegel rechten f37,000 minder. Het spreekt vanzelf, dat de uitkomsten der andere belastingen ook gunstig moet z\jrc geweest om tot zulk een resultaat te komen als in den aanhef vermeld. Uit de directe belastingen vloeiden, wat de grondbelasting betreft, f289,000 meer in de schatkist, ter wijl op het personeel f 4000 en op de paten ten f56,000 minder werd afbetaald dan in Juni van het vorig jaar. De rechten op den invoer waren f 11,000 hooger. Van de groep der accijnzen staat de suiker aan het hoofd met een verhoogde opbrengst van f 291,000, dan volgt het gedistilleerd met f56,000, het geslacht met circa f18,000, de zeep met f6000 en de bieren en azijnen met f5000. Alleen de wijn en het zout zijn ten achteren lieden in het Eemsdal wel, dat zulk een vermoeden- geene tegenspraak waard is 1 De oude verfoeit de wederdoopers evenzeer als ons, die Luthersch zijn, doch niettemin kon hij met hunne schuilhoeken en levenswijze bekend zijn 1 Ik ben van oordeel, dat wij op deze hoeve den jonker met eenige ruiters moeten achterlaten, om nauwlettend op al wie komt en gaat acht te slaan. Wij zullen intusschen naar Leer rijden, en benden uitzenden, om heide oevers der rivier te gelijk te laten onderzoeken. Gij zult zien, dat dit doel zal treffen." Heer Nicolaas Lourens scheen intusschen de vraag overwogen te hebben en tot een besluit ge komen te zijn. Op zijn gelaat lag wederom die hardvochtige, hoogmoedige trek, en opstaande zeide hij «Gij zult zien, dat wij vergeefsche moeite doen. Maar het geschiede, zooals gij verlangtAlleen acht ik bet beter, dat wij Veit met drie ruiters en niet den jonker hier laten, die ons op den rit kan vergezellen." {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2