Gemengde 13 c r i c li l en. met resp, f 5000 en f2000. De "waarborg en belasting der gouden en zilveren werken is steeds achteruitgaande, nu weer in Juni ruim f800. De posterijen en telegraphie volgden ditmaal niet de gewone opgaande beweging, maar verminderden, de eerste met f22,000, de tweede met f 3000. De loodsgelden waren eveneens f 7000 en de domeinen f 22,000 lager. De totale opbrengst van de maand Juni was f10,541 ,706.25Vï, tegen f8,605,223.49 in de gelijknamige maand van 1891, terwijl die van het eerste halfjaar 1892 was f55,090,239,55Vs, tegen f 52,396,554.39y2 in hetzelfde tijdsver loop van het vorig jaar. Niettegenstaande deze gunstige uitkomst is de raming nog niet bereikt, daar deze voor 6 maanden f57,894,725 bedraagt. De minister van oorlog, vergezeld van zijnen adjudant, hield gisteren eene inspectie over de militaire gebouwen te Roermond. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 19 dezer niet plaats heb ben. Een der voornaamste adviseurs van den minister van financiën bij de behandeling der thans aanhangige belastingwetten is de heer W. van Konijnenburg, laatstelijk chef van de registratie enz. aan het departement van financiën, oud-voorzitter der hoofdcommissie voor de belastbare opbrengst, thans hypotheek bewaarder te 's-Hage. Het koninklijk vice-consulaat van Zweden en Noorwegen alhier ontving bericht dat de Zweedsche regeering den invoer van lompen in Zweden uit alle landen behalve Noor wegen en Denemarken verboden heeft. Naar aan de IV. B. Ct. uit Amsterdam geseind wordt, is van II. M. de Koningin- Regentes de voorioopige toezegging ontvan gen van de komst Harer Majesteiten aldaar, bij gelegenheid van de opening van het Merwedekanaal op 4 Augustus. De eerste periode van het Kabinet. Tegen het sluiten vau het eerste parle mentaire werkjaar geeft de Standaard haar oordeel over het Kabinet. In actieve administratie hebben de talent volle mannen niet teleurgesteld. Tegen de schoolwet voorts is niet gereageerdenkele beslissingen zelfs waren gunstiger dan van het vorige voor partijdigheid bevreesde Kabi net. In kerkelijke aangelegenheden geen kla gen van anti-doleantisme of fijnenhaat geen spoor. De benoemingen liepen minder gun stig nu en danjaeen Roomsche, maar bijna nooit een anti-revolutionnair. Op dit punt keerden de oude dagen der partijdigheid terug. Wat de politieke werkzaamheid betrefter is veel gedaan. Maar de grondfout bleef de booze demon. Tienhoven dreef Tak in een verkeerd spoor. Tak, die zijn kieswet in drie maanden kant en klaar had kunnen leveren, moet treuzelen, om zijn collega's te laten voor gaan, moet beginnen met het dessert, om de schildpadsoep het laatst te laten ronddienen. Dit brak het politiek prestige. Kracht moest gezocht in een welgelukt intimideeren van de liberale meerderheid: de Veegens, de Kerdijks, de Hartoghs gingen aan de lijn. Die zwakheid bleek al aanstonds in de felle postie tegenover het vorig Kabinet; men moest reeds beginnen te leven van antagonisme denkt aan de zonderlinge sluiting der vorige zittingde Seitenhieb in de troonredede intrekking van alle ontwerpen. Maar vooral de legerquaestie zat den heeren leelijk in den weg. Om haar was de grondwet herzien. Niet om het vorig Kabinet te bemoei lijken maar in 's lands belang mocht men met uitstel geen vrede nemen. Het debat over de wetBergansiushet manifest der Liberale Unie: alles éen drijven op afdoening van de legerquaestie. Maar Seyffardt kwam, en diens naam beduidde uitstel. Natuurlek. De quaestie had dienst gedaan om zelf in het zaal te komen, en dat doet men niet om onverwijld weer af te stijgen. Ware dit uitstel aan de behandeling der kieswet te danken geweest, dan zou alles zwijgen; juist ook de electorale quaestie had liet vorig Kabinet uit het gedrang kunnen redden. Maar nu »Tak met Tienhoven" zeggen wousDe belasting regelen eer de nieuwe kiezers komen, opdat deze het niet al te gortig maken", nu slaat men met de uitgestelde legerquaestie een er barmelijk figuur in Kabinet en Kamer en pers. Willen de heeren niet anders Zij hunnen niet anders. Ze hebben Tienhoven ingehaald en aan neen man overboord" valt niet te denken. »En inmiddels gaat men voortde bevolking al meer tegen den persoonlijken dienstplicht in te nemen door op allerlei wjjs het miUtairisme in kwaden zin te voeden en de verbetering van den rechtstoestand der militairen door allerlei incidenten te bemoei lijken." Goed moet dit alles nu gemaakt worden door de belastingwetten. Helaas, dat Pierson, wiens welbekende toast te kwader ure ver ried dat hij ook niet voor niet jarenlang aan de bank in de hoofdstad was geweest," op den ongelukkigen inval kwam om niet alleen het roerend vermogen voor het eerst, maar ook het onroerend vermogen met een »bis in idem" te treffen. »Het kan dus best gebeurenmeent de Standaard »dat de artikelen van de wet door gaan en dat toch de wet hokt. »En wat is men dan gevorderd »Zal de minister Tak toch niet voorop moeten gaan »Van Dedem en Beelaerts gaven er reeds een wenk naar. En die wenk was uitnemend van pas. »Als nu onze mannen maar eiken schijn vermijden van op te komen voor de groote grondbezitters." De heer v. d. Borch van Verwolde beleeft weinig pleizier van zijn Kamerlidmaatschap, zegt de Zutph. Ct. Hij kan nooit iets zeg gen, of hij wordt direct op de vingers getikt, 't Is voor baron v. d. Borch te betreuren, dat de wijsheid, welke bij in de Kamer ver kondigt, direct wordt opgeteekend en wereld kundig gemaakt. Pas heeft hij den handschoen opgenomen voor de groote grondeigenaren, die een heilige roeping hebben te vervullen (van werkver schaffing a 40 cents zegge veertig eents per dag?) en moest hij daarvoor zelfs een kastijding van de Standaard oploopen, of hij begaat een tweede onhandigheid. Aan de orde was de behandeling van art, 10 der belastingontwerpen. Dit artikel regelt de hoegrootheid der belastingverraogens: lager dan f13,000 zijn vrij; van 13 tot 14 mille wordt f2; van 14 tot 15 f4 belasting be taald van 15 mille tot 2 ton betaalt men f 1.25 per mille, met f 10,000 vrijboven 2 ton f237.60 vast en f2 per mille boven 2 ton. Hierop waren voorgesteld: 1. een amen dement van de heeren Tijdens-Heldt om laatst genoemd cijfer op f3 per mille te bepalen, dus de groote fortuinen meer te trefïen2. een amendement van de heeren Smeenge- Poelman om van de twee laagste categorieën minder te eischen, slechts fl en f3, maar boven 5 ton, dus de groote fortuinen zwaar der te treffen, tot f3.75 per mille; 3. een amendement van den heer Kolkman, om tot 2 ton minder te eisehen dan de minister, maar boven 2 ton meer. Bij de stemming deed zich nu het comische incident voor, dat de heer v. d. Borch, wel wetende, dat de beide eerste radicale amen dementen toch niet zouden worden aange nomen, vóór deze stemde, waarschijnlijk om den indruk te geven, dat hij ten onrechte voor conservatief wordt gehouden, zooals uit zijn pleidooi voor de grondeigenaren moet worden opgemaakt. Toen echter over het artikel zelf moest worden gestemd, stemde baron v. d. Borch tegen I De Heer H. Treub, professor te Leiden, is benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Ir een ontwerp-adres, door deNederland- sche maatschappij tot bevordering der genees kunde aan de Tweede Kamer te zenden, lezen wij het volgende curieuze zinnetje: Hoe meer medici er in een land zijn, des te meer medici moeten er leven, En het publiek zal aan het eind het gelag moeten betalen. Heeft een geneesheer het druk, dan zai hij trachten zijn patiënten zoo spoedig mogelijk te genezen. Heeft hij weinig te doen, dan zou er vrees voor het tegendeel kunnen bestaan. Men kan een zelfde ziekte licht en ernstig opvatten en naar den aard der quali- ficatie veel of weinig visites maken, veel of weinig geneesmiddelen voorschrijven. Nogal aardig gezegd van geneesheeren door geneesheeren f{Be Zuidh.) In het Nederl, Tijdschrift voor Geneeshunde is gepubliceerd een rappoit over den aard en den omvang der vervuiling van rivieren en andeve openbare wateren door faeealiën. Dit rapport is, op verzoek van het hoofd bestuur van de maatschappij tot bevordering der geneeskunst, bewerkt door dl'. Kapteyn, De conclusies, waartoe de schrijver aan de hand zijner belangrijke tabellen geraaktzijn de volgende 1 o. Hoe rijker en vetter de bodem is, hoe zorgeloozer de inwoners zijn omtrent hunne meest kostbare mestspecie. 2o. De tabellen bewijzen de groote waarde der faeealiën als meststof. 3o. Vele groote steden geven een zeer slecht voorbeeldwat betreft het vervuilen van rivieren. Genoemd worden Dordrecht Gouda, 's-Gravenhage, Leiden, Rotterdam en Maastricht. - -4o. Afdoende verbetering is niet te hopen, indien niet een rijkswet wordt uitgevaardigd, verbiedende het vervuilen van rivieren en an dere wateren. Di'. Kapteyn komt tot de slotsom, dat de faeealiën van ongeveer twee millioen Neder landers voor den landbouw verlorengaan en dat dit een verlies is, dat (volgens Liebig) op meer dan 16 millioen gulden jaarlijks moet geschat worden. De heer jhr. mr, G. W. Mollerus, kanton rechter en lid van den gemeenteraad te Apel doorn, heeft aan deu raad een voorstel ingediend met memorie van toelichting, tot wijziging van de verordening tot heffing van den hoofdelijken omslag. Hoofddoel is vermindering en ontheffing van de laagste vier klassen en verplaatsing van de progressie naar de grootere inkomens. Het verdient opmerking, dat onder de zeer talrijke gemeentebesturen, die zich in de afge- loopen weken tot de regeering of tot het comité gewend hebben, om hun instemming te betuigen met een eventueele invoering van de Middeneuropeesche tijdregeling, ook voor komen plaatsen aan tegenovergestelde gren zen liggende, als Winterswijk, Zevenaar, Valkenswaard en Viissiugen. En dat wel niet tegenstaande o. a. laatstgenoemde gemeente den Greenwichtijd invoerde en door haar westelijke ligging en druk verkeer met Enge land allicht geacht kon worden aan dien tijd blijvend de voorkeur te zullen willen geven. In Losser, met een gedeeltelijk protestant- sche beyolkingis de raad niet genegen een onderwijzer te benoemenomdat de sollici tanten protestant zijn. Te Wanneperveen met een uitsluitend pro- testantsche bevolking, benoemde de raad een katholieke onderwijzeres. {B- JSbl.) Tijdens een hetig onweder dat Woensdag middag ongeveer 12 uur boven de Betuwe woedde is door den hagelslag groote schade toegebracht aan veld- en tuinvruchten te Heteren en andere plaatsen. De tabak werd op enkele akkers geheel vernieldook aan de boekweit is veel schade toegebracht. Volgens het "Fad. had mevr. Brumund, die bij de vreeselijke ramp op het meer van Genève is omgekomen, een kuur gevolgd bij pastoor Kneipp te Wörishofen. Zij deed daarna een reisje door Zwitserland, omver volgens haar villa te Baden-Baden te gaan betrekken. Haar echtgenoot, de heer Brumund, kwam in 1891 te Cannes ook door een ongelukkig toeval om het leven. De paarden van zijn rijtuig sloegen toen op hol, tengevolge waar van het omsloeg, wat den dood van den heer Brumund veroorzaakte. Woensdagnamiddag omstreeks 1 uur ont lastte zich eene zware onweersbui boven Leeuwarden en omtrek. Ruim een uur lang regende het letterlijk bij stroomen, het ge- ;eek wel een wolkbreuk. Op verscheidene punten der stad stond het water hoog op de straat, iets dat tot de grootste zeldzaamheden behoorter waren vele kelders ondergeioopen. Het was zoo donker geworden, dat in ver scheidene huizen licht moest worden aange stoken. Bij een hevig onweder dat Woensdagavond boven Gennep en omstreken woedde, werd de kommies 4de klasse bij 's rijks belastingen J. W. Kerkhof, te Middelaar, bij het uit dienst komen door den bliksem getroffen en gedood. Ook sloeg de bliksem in het huis van den Winkelier Verster te Wellerlooi en doodde den zoon des huizes en den aldaar invvonenden rijksambtenaar-dienstgeleider Trijpels. Te Geisteren is een meisje, op het veld werkzaam, door den bliksem getroffen en gedood. Een paard en veulen van den landbouwer H. v. d. Bosch te Sambeek zijn in de weide door den bliksem gedood. Bij het onweder van Woensdagnamiddag zijn te Boxmeer twee personen door den bliksem gedood. De door brand gedeeltelijk verwoeste kathe draal te Roermond is zoover hersteld, dat Maandag a. s. de dienst kan worden hervat. Nevens den machinist en een stoker van de stoomboot Montblanc op het meer van Genève, is ook de ingenieur Samuel Roehat (sinds 25 jaar directeur der stoombootmaatschappij) ten gevolge van bet verhoor in hechtenis genomen. Ravachol, die in zijne allerlaatste oogenblikken gemeene taal uitsloeg, is zeer kort vóór zijne terechtstelling in de gevangenis een brief begon nen, waarin zijn beter ik aan het woord was. Die brief, welke onvoltooid is gebleven, was ge richt aan den procureur-generaal. Hij dankt dezen voor de belofte van zijn portret aan zijne familie te zullen zenden en zegt daarna o. a.s Als de anarchistische partij geen andere tegenstanders had dan eerlijke en edelmoedige mannen zooais gij, zou de ^propaganda door daden" weldra onnoodig zijn. Ik zal moedig weten te sterven en ik betreur alleen, dat er onschuldige slacht offers door mij gestorven zijn. Ik smeek mijne vrienden, er niet meer te doen vallen." Een geneesheer, die de kwalen van een zijner patiénten had bekendgemaakt, is wegens dat schenden van het beroepsgeheim door het hof van appèl te Luik veroordeeld toll5 dagen gevange nisstraf, 200 fr. boete en 8000 fr. schadevergoe ding aan den benadeelden patiënt. Te Schliersee, in Beieren, heeft een wolkbreuk plaats gehad. Vele buizen zijn ingestort en een aantal bruggen werden vernield. Honderden hoo rnen en rotsblokken welke van 8 tot 10 centenaars

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3