A". 1892, Zaterdag 16 Jul N°. 8057. Tweede Blad. Zesenveert gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Biimenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU: BOTER STRAAT, E 2 7. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 14 Juli. De geheele namiddag werd gewijd aan de behandeling der artt. 16, 17 en 4 der ver mogensbelasting (aangifte voor de belasting en aanslag van man en vrouw) met het amendement-Rutgers, om de vrouw zelve be lastingplichtig te maken in geval van schei ding van tafel en bed, scheiding van goederen en als zij eigen beheer der goederen heeft. Dientengevolge verviel het amendement der commissie van rapporteurs op art. 17. De verdere behandeling der artt. 16 en 17 werd aangehouden tot morgen, in af wachting van de wijziging, door den minister in zijn ontwerp te brengen. Vermogensbelasting. De volgende nieuwe amendementen zijn ingediend lo. Door den heer Veegens, om in art. 40 (dwangschrift bij nalatigheid in betaling) het woord «dwangschrift" te vervangen door «dwangbevel", en om de derde, vierde en vjjfde zinsneden aldus te lezen «Het verzet kan niet het bedrag van den aanslag of de bepaling van het vermogen van een aangeslagene betreffen, noch gegrond z(jn op de bewering, dat de uitnoodiging tot betaling, de waarschuwing of aanmaning niet ontvangen zouden zijn. «Artt. 7, 12 en de tweede zinsnede van art. 15 der wet van 22 Mei 1845 (Stbl.no. 22), gewijzigd bij de wet van 15 Juli 1869 (Stil. no. 133), zq'n ten deze niet van toe passing. «Overigens geschiedt de invordering naar de regelen, bij gemelde wet gesteld, voor zoover daarvan bij deze wet niet wordt afge weken." (In geval van aanneming van dit amende ment moet art. 49 vervallen.) 2o. Door de heeren Schaepman, Kolkman en De Kanter, strekkende om in art. 33 betrekkelijk den eed in hooger beroep, de bevoegdheid van den raad van beroep om b(j twijiel aan de juistheid der aangifte den aan geslagene den eed op te leggen, te vervangen door die om den aangeslagene of diens ge machtigde uit te noodigen zijne aangifte te bevestigen door het afleggen van eene plech tige verklaring. Hieraan is deze bepaling toegevoegd :»Hii die door het uitspreken of door zijn gemach tigde doen uitspreken van de woorden «dat verklaar ik" (volgende op de voorlezing van het formulier) opzettelijk eene valsche ver klaring aflegt of doet afleggen, wordt gestraft met geldboete van ten hoogste vijf duizend gulden of gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren. SCHIEDAM, 15 Juli 1892. Ingevolge besluit der algemeene vergade ring van 1890 der «Ned. Maatschappij tot bevordering van Nijverheid" werd eene com missie benoemd ter overweging van staats- en particuliere bemoeiing bij de ontginning van woeste gronden. Die commissie, bestaande uit de heeren P. W. A. Cort v. d. Linden, voorzitter (eerst was mr. N. G. Pierson voorzitter, doch na diens benoeming tot minister werd hij ver vangen), J. H. Schober, W. H. de Beaufort, G. E. H. Tutein Noltenius en R, Dinger, secretaris, heeft haar verslag uitgebracht, waarvan de slotsom aldus luidt >dat het wenschelijk is dat de staat na intrekking der wet van 29 Augustus 1848 zelf zijn woeste gronden zooveel mogelijk tot bosch make, en het werk dei' ontginning voor eigen rekening voortzette op gronden, die hij door aankoop of onteigening mocht ver krijgen dat hij voorts een technisch onderzoek instelle naar de zijdelingsche voordeelen der bosschen op Nederlandschen bodem en wake voor het behoud der bosschen, wier bestaan voor het algemeen welzijn dienstig mochten zrjn door ze van de eigenaren af te koopen of door de gemeenten te laten afkoopen, hetzij bij minnelijke schikking hetzij door het uit oefenen van voorkeur bij verkoop en desnoods door onteigening; dat hij verder de bebossching der woeste gronden aanmoedige door het verspreiden van kennis, en door zijn te verkregen personeel ook werkzaam te laten zijn in het belang van de privaatondernemingen dat hij, zoolang hij niet kan beschikken over een voldoend aantal kundige mannen, zijne bemoeiingen met het particulier initia tief beperke 'tot het wegnemen van alle be lemmerende wetsbepalingen en het verstrek ken van ondersteuning aan de Nederl. Heide maatschappij". Het nijverheids-congres werd Woensdag te Amsterdam geopend. Het eerst was aan de orde het vraagstuk omtrent den invloed van de droogmaking der Zuiderzee,welk onderwerp ingeleid werd door den heer Van der Hou ven van Oordt. Spr. zet uiteen wat de Zuiderzee-vereeni- ging" wil en wat haar plannen voor Nederland kunnen worden. Reeds een aantal plannen tot droogmaking der Zuiderzee, werden ge maakt, totdat eindelijk in 1886 de «Zuiderzee- vereeniging" werd opgericht.Van de regeering heeft de maatschappij geen steun ondervon den, doch met hulp van 6 provincies, 52 steden64 waterschappen en ongeveer 700 leden en donateurs, mocht het de vereeni- ging gelukken, ongeveer f80,000 bij elkaar te brengen. Spr. hoopt dat de plannen der vereeniging, nu er in het Kabinet een minis ter zit die volkomen van de zaak op de hoogte iswanneer zij de Kamer zullen bereiken zullen worden aangenomen. De inleider bespreekt het ontwerp van de «Zuiderzee-vereeniging" tot droogmaking. Deze zal 8 jaar duren, 42 millioen gulden kosten en ongeveer 190,000 HA grond droog maken. Vele voordeelen zijn ervolgens spreker, aan de indijking der Zuiderzee ver bonden, zelfs al bleef de droogmaking nog achterwege. Op veelzijdige belangen zal bij de uitvoering moeten worden gelet. Bijvoorbeeld die van den landbouw, hygiëne, waterschappen en vaterschapswetgevingvisscherijde sociale regeling en eindelijkde zenuw van alle groote ondernemingen, de finaneieele Tegeling. Het voordeel dat deze twaalfde provincie voor Nederland zal opleveren zal afhangen van de wijze van bestuur. De staat moet dit in handen nemen en de regeling niet over laten aan particulieren. Spr. is niet voor landnationalisatie, maar wel zou hij wenschen, dat zoo de regeering een groot stuk land kan verkrijgendat vruchtbaar en goed is, zij daarmee de perso nen, die nu moeten kiezen tusschen honger lijden en het verlaten van het land, aan werk helpt. Met de verbetering van den maatschappe- lijken toestand zal de toekomst van ons va derland ten zeerste gebaat zjjn, Laat men in het buitenland niet kunnen zeggendat de Nederlanders een zoo schoone gelegenheid om hun welvaart te vermeerderen, ongebruikt hebben laten voorbijgaan. Een kort debat op deze rede door een paar der afgevaardigden wordt door den inleider beantwoord. Ook de Amsterdamsche oud-gezagvoerders J. W. Rovers, inspecteur van het bureau «Veritas" te Amsterdam, en J. F. Graadt van Roggen, oud-gezagvoerder van de stoomvaart maatschappij «Nederland", ridder van de orde van den Nederlandschen Leeuw, hebben aan H. M. de Koningin-Regentes voor kapitein Bakker verzonden een adres om gratie. Woens dag hebben zij een bezoek gebracht aan den minister van justitie, en voor hem het ver zoek om gratie voor kapitein Bakker met warmte bepleit. In de maand Juni 1892 zijn b(j het kolo niaal werfdepot voor den dienst bij de kolo niale troepen aangenomen 197 personen, aan wie aan handgelden werd uitbetaald een som van f48,725. Van dat aantal werden in de garnizoensplaatsen van ons land voorloopig en te Harderwijk definitief aangenomen 118, n.l. 75 Nederlanders en 43 vreemdelingen; de overige 79 werden overgenomen van de korpsen van het leger hier te lande. Voor de landmacht in West-Indië werden in Juni bestemd 4 soldaten. Ir, liet Algemeen Politieblad wordt bij wijze van waarschuwing de aandacht gevestigd op aanbiedingen in Nederlandsche dagbladen omtrent zoogenaamde middelen om bij het spel onfeilbaar te winnenindien eene som van f2500 of f3000 aan de stellers dier advertentiën wordt gegeven, worden hooge winsten beloofd. Tegen dergelijke personen, die zich in den omtrek van Parijs schijnen op te houden en gebruik trachten temaken van de lichtgeloovigheid van sommige lieden om geld te krijgen, wordt ten ernstigste gewaarschuwd. Aan de Mijl bij Dordrecht, onder de ge meente Dubbeldam, ontstond gisteren tusschen twee kooplui in kersen in eene herberg een twist, welke op eene vechtpartij uitliep. De een werd daarbij door den ander dwars door eene glazen deur geworpen, tengevolge waar van hij zulke verwondingen ontving, dat hij naar het ziekenhuis moest vervoerd worden. De jeugd had zich inmiddels den twist ten nutte gemaakt om de kersen op te eten. De veehouder v. A. te Loosdrecht heeft een krielkipje te broeden gezet op zeventien eieren van patrijzen, met het verrassend resultaat, dat evenzooveel levende kuikens zijn uitgekomen. Te Heteren is Woensdag door een gewel digen hagelslag tijdens een donderbui veel schade berokkend aan tuinvruchten, bloemen en tabak. Op sommige akkers is het laatstge noemde gewas totaal vernield. Een fabrikant uit Oosterhout verloor Dins dag zijne portefeuille met een aanzienlijk bedrag aan bankbiljetten en andere papieren aan waarde. De portefeuille werd gevonden door den con ducteur Kuypen in een tramrijtuig der Zuid- nederlandsche stoomtramwegmaatschappij. Zij werd onmiddellijk aan de directie ter hand gesteld, bij wie de eigenaar ze Dinsdag in ontvangst heeft genomen, terwijl hij voor den eerlijken vinder eene flinke belooning achterliet. Loosdrecht. De anti-revolutionnaire kies- vereeniging «Nederland en Oranje" alhier heeft, als afdeeling der centrale kiesvereeni- ging van dien naam te Breukelen, candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Breukelen den heer J. H. de Waal Malefijt, burge meester van Weitbroek en Achttienhoven. Yïissingen, De booten van de «Gastle Line" zullen in het vervolg weer in de bin nenhavens alhier komen tot het opnemen van passagiers en goederen. De eerste boot is reeds binnengekomen, namelijk de Durban Castledie, na 300 ton goederen te hebben geladen, naar Afrika is vertrokken. COURANT. abonnkmentsprus, per kwartaal iraneo per poet, door het geheele Rijlc Afzonderlijke nointners 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: ran 1—10 gewon* regels mei inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5