Binnenlanclsclie Berichten. Gemengde Berichten. terie. Groen kwam zijn medestander te hulp en zeide, dat de spreker den minister onver hoeds verrast had en eerst verlof tot eene interpellatie had moeten vragen. «Wil mijn heer Groen, dat de vergadering hem verlof geve den minister te interpelleeren vroeg de in zijn eer getaste nieuwe president. Groen antwoordde, dat dit onnoodig zou zijn, daar hjj genoeg in de gelegenheid was, om met den minister over diens beginselen te spreken. Den volgenden dag verklaarde Thorbecke evenwel dat Forstner hem verzekerd had nooit met Groen gesproken te hebben, waarop deze ant woordde, dat hij dan toch in zijne vereeni- ging met den minister had kunnen spreken. Het geschermutsel ging nog eenigen tijd voort, totdat Thorbecke er zelf voorloopig een einde aan maakte door te verklaren, dat hij te voren een onderhoud met Forstner gehad had, en deze op zijne vraag: wat hij dacht over den gang van het bestuur sedert 1848 en 1849? een antwoord gegeven had, waaruit bleek, dat er overeenstemming over de hoofd beginselen bestond. Daarbij bleef het evenwel niet. Zoodra was namelijk niet het adres van antwoord met 50 tegen 4 stemmen (de drie anti-revolution- nairen met Baud) goedgekeurd, of Van Ildevell vroeg verlof, den minister van oorlog te interpelleeren. Niettegenstaande het verzet van Van Hall, Van Goltstein en verscheidene liberalen werd dit verlof met 35 tegen 19 stemmen gegeven. Opnieuw antwoordde de minister ontwijkendook bevredigde de ver dediging van Thorbecke niet, dat men vaak van zulke vereenigingen op verzoek van vrien den lid wordt, zonder de beginselen te ken nen, en toen Poortman, afgevaardigde van Delft, opnieuw aandrong en den minister als man van eer opriep te kiezen tusschen «Nederland en Oranje" en zijne portefeuille, antwoordde Forstner, dat, zoo de afgevaar digde van Delft soms twijfelde, of hij man van eer was, hij de middelen zou weten te vinden, om den ander tot die overtuiging te brengen. Eene nadere verklaring voorkwam een duel, en eindelijk werd aan de zaak een einde gemaakt door de aanneming der motie van Metman«De Kamer, voldaan met de door den Minister van Oorlog gegeven inlichtingen, gaat over tot de orde van den dag" met 42 tegen 2 stemmen (Van Eek en Ter Bruggen Hugenholtz). {Wordt vervolgd.) - - - SCHIEDAM, 1« Juli 1892. Naar wij vernemen, wordt bij de ingeze tenen door een van elders komend persoon gecolporteerd met arbeidslijstenwij meenen er daarom aan te moeten herinneren dat deze voor belanghebbenden gratis op de ge meente-secretarie verkrijgbaar zijn. Bij kon. besluit is dr. W. Nolen, hoog leeraar te Leiden, benoemd tot lid van den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland. De politiebeambten te Sneek, die op 20 Juni 1.1. dienst hebben gedaan, hebben van wege de Koninginnen f60 ontvangen. Nader wordt aan de ,V. JR: Ct. uit Amster dam gemeld dat HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes den 4den Augustus a.s., ter gelegenheid van de opening van het Mer- wedekanaal, o. a. den feesttocht van Vreeswijk naar Amsterdam zullen medemaken. Door den minister van waterstaat is, door tusschenkomst van de commissarissen der Koniugin in de onderscheidene provinciën, van de gemeentebesturen gevraagd een exem plaar van de in hunne gemeenten vastge stelde en nog van kracht zijnde plaatselijke verordeningen omtrent berging, opslag of nederleggïng van buskruit en andere ontplof bare of licht ontvlambare stoffen. Aan het diner, Donderdag door de leden der Tweede Kamer in hetOranje-Hotel" te Ücheveningen hunnen voorzitter, mr. Gleich- maD, aangeboden, was deze gezeten tusschen de heeren Beelaerts en Van der Schriek. Als oudste lid in jaren bracht de heer Van der Schrieck den eersten heildronk uit op de Koninginnen, van welken dronk telegraphisch mededeeüng werd gedaan naar Soestdijk. Bij het dessert dronk de heer Van der Schrieck tL gezondheid van den voorzitter, door dezen beantwooid met een dronk op de Kamer. De heer Viruly eindelijk bracht een toost uit op den voorspoed van het Neder- landsche volk en het vaderland. Na het uit spreken daarvan hieven de leden het »"Wïen Neerlandseh Bloed" aan. Te 's-Gravenhage is overleden jhr. mr.Van Nispen, oud-resident van Batavia. Naar de Zutph. Ct. verneemt, zou bij de directie der staatsspoorwegmaatschappij het voornemen bestaan, om met den winterdienst op 1 October a.s. het perronkaartenstelsel af te schaffen. De »Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid" heeft besloten: lo. om in gemeenten, waar departementen gevestigd zijn, dagelijks werklieden in de gelegenheid te stellen de musea dier maat schappij te Haarlem te bezoeken tot oefening en ontwikkeling van ambachtslieden, die in de bouwvakken en in de vakken van kunst nijverheid werkzaam zijn en daardoor de veredeling van het ambacht op deze en op alle andere gepaste wijzen in de hand te werken 2o. tot het houden eener tentoonstelling van platen en voorwerpen uit genoemd museum, teneinde de beoefenaars van ambach ten in de gelegenheid te stellen met goede voorbeelden in hun vak kennis te maken en hen voor de uitoefening van hun vak te helpen bekwamen 3o. tot het brengen op de begrootingin uitgaaf van een som van f 200, bestemd om de departementen, die de kosten niet kunnen dragen, daarin te gemoet te komen in 1893. Niet de heeren Caland en Conrad (die beiden den actieven dienst reeds verlaten hebben), maar de heeren G van Diesen, hoofdinspecteur, en G. A. Escher, hoofdinge nieur van 's rijks waterstaat voor Friesland en Groningen, stelden j.l. Donderdag een onder zoek in naar de inpoldering te Beets. (N. v. d. D-) Het gemeentebestuur van Kralingen heeft bereids aan Ged. Staten doen weten, dat het de vereeniging met Rotterdam niet wensche- lijk acht, met het oog op de belangen der bevolking. Naar wij vernemen, zal van Nederlandsche zijde aan prof. Moleschott, ter gelegenheid van zijnen zeventigsten verjaardag, een kunst werk worden aangeboden van eenen anderen grooten Nederlander, namelijk eene schilderij van Jozef Israels. (N. 22. Ct.) In den «Kunstkring" te 's-Gravenhage is Dinsdag eene belangrijke tentoonstelling ge opend van schilderijen en teekeningen van* eenige artisten uit de XX en uit de «Associ ation pour l'Art". Woensdag zijn met den eersten «excursie- trein" der Hollandsche spoorweg-maatschappij in dit jaar naar Nijmegen en Kleef400 pleizter- reizigers uit Amsterdam en eenige andere plaatsen te Nijmegen aangekomen. Van dezen reisden ongeveer 150 door tot Kleef. Te Bergen-op-Zoom circuleert een adres, gericht aan den minister van justitie, inhou dende eene klacht over het gewelddadig optre den der politie op j.l, Maandagavond, met verzoek daarnaar een onderzoek in te stellen en naar bevind van zaken te handelen. De wanordelijkheden te Bergen-op-Zoom hebben zich niet meer herhaald. De verbods bepalingen op de samenscholingen worden krachtig gehandhaafd door de politie en de marechaussee. In de kazernen zijn des avonds patrouilles geconsigneerd om, zoo noodig, te kunnen uit rukken en hulp te bieden. Naar de Amsterdamsche bladen berichten, zijn de heeren S. L, van Looy en H. Gerlings' te Amsterdam sedert 1 Juli j.l. uitgevers geworden van de «Maatschappij tot Nut van- 't Algemeen". Ook de reeds vroeger ver schenen uitgaven der maatschappij, waaronder de uitstekende rapporten over arbeiderswo ningen, begrafenisfondsen, onderwijs in han denarbeid en de leiddraad voor de oprichting van volksbanken, zijn bij hen verkrijgbaar gesteld, evenals het reeds in bewerking zijnde Nederlandsch liederenboek. De zoogenaamde kleinere geschriften der maatschappij zullen evenals vroeger bij den heer M. E. de Grauw te Ouderkerk verschijnen. Men zendt aan het iV. v. d. D. het vol gende Ion mot Voorheen hadden de Engelschen rekening te houden met onze vaderen, thans worden zij overvleugeld door «onze Ooms". «Kneipp" te Kleef, even over de Neder landsche grenzen, is gevolgd door Kneipp te Heerlen op Nederlandsch gebied. De heer F. R., «oud-lid van den Bredaschen gemeente raad", die ten vorigen jare bij den echten Kneipp teWörishofen een kuur heeft mee gemaakt en dat thans te Heerlen doet, schrijft dat de inrichting daar, in het klooster der Pius-broedersveel beter is dan die in het Beiersche dorpje. Zekere broeder Aloysius, die vijf maanden onder Kneipp zelf heeft gestu deerd en een getuigschrift daarvan bezit-, moet in de toepassing der methode zöo be dreven zijn, dat zijn leermeester zelf de Ne derlandsche patiënten naar hem verwijst. De heer R. zegt o. a. «Alles gaat hier zeer ordelijk toe. Van des morgens acht tot elf uur en 's namiddags van twee tot vier uur kan men broeder Aloysius spreken. De wateraanwendingen beginnen om halfnegen en duren tot twaalf uur 's middags en 's namiddags van halfdrie tot vijf uur. Die zoogenaamde Güsse worden naar het voorschrift van broeder Aloysius gegeven door eerw. broeders voor heeren en eerw. zusters voor dames, met die angstval lige zorgvuldigheid, welke men alleen van menschen kan verwachten, die, uit liefde tot God, zich aan de verzorging hunner lijdende natuurgenooten hebben toegewijd. De bad inrichting is ook veel beter dan inWörisho- fen en laat niets te wenschen over. En wat de omgeving van Heerlen betreft, die stelt, met haar prachtig en.zoo afwisselend natuur schoon, de omstreken van Wörishofen ver in de schaduw." Omtrent het geval met onzen boozen Jack in «Artis" te Amsterdam, wiens slechtge- luimdheid zijn oppasser het leven had kunnen kosten, verneemt men nader dat bedoelde oppasser zijn behoud te danken heeft aan de tusschenkomst van zekeren heer uit 's-Hage, die met nog enkele heeren en dames daar op het kritieke oogenblik de eenige toeschou wers waren. Het dier wilde den man tus schen de slurf en de onderkaak vermorzelen, toen bedoelde heer in het hok wist te komen om den olifant met zijn stok een Hinken slag tusschen de oogen toe te brengen. Het beest stoof achteruitwaarvan de redder partij wist te trekken, om den armen oppas ser door de staven buiten het hok le bren gen en op de zelfdemanier zich zelf te redden. Zonder zijn moedig optreden ware de oppas ser zeer waarschijnlijk het slachtoffer gewor den van de woede van den olifant. Hoelang kan een drenkeling in het water blijven zonder dat de dood intreedt Deze zoo gewichtige vraag mag wel opnieuw opge worpen worden na de belangwekkende mede- deeling van dr. Laborde aan de Fransche academie van geneeskunde. Dokter Laborde heeft reeds herhaaldelijk met succes een nieuw, of ten minste weinig bekend middel toegepast om drenkelingen die schijnbaar reeds verdronken waren, tot het leven terug te roepen. Het bestaat hierin, dat men den drenkeling een lepel ver in de keel steekt, en te gelijker tijd met de andere hand de tong sterk na zich toe trekt. Is de ongelukkige slechts schijndood, dan za! zich een gehik voordoen, gevolgd door een over vloedige uitstorting van vloeistof uit den mond. Nu wordt onophoudelijk bovenbeschreven beweging herhaald, en dan wordt langzamer hand de ademhaling geregelder. Tevens wor den compressen met heet water op de borst gelegd en na eenigen tijd keeren de warmte en het leven terug. Gewoonlijk denkt men dat iemand die 20 a 25 minuten in het water gelegen heeft, ook goed en wel dood is. Dit is een betreurens waardig vooroordeel. Er zijn tal van voorbeel den, dat een drenkeling eerst na 45 k 50 minuten gered, en toch tot het leven terug geroepen is geworden. In September 4891 werd op bovenbeschreven wijze een jonge man door dr. Laborde behandeld, die zeker 40 minuten onverzorgd had gelegen, na uit zee te zijn opgehaald het eenige teeken van leven bestond nog slechts in een nauw merk bare samentrekking der pupil. Het duurde echter verscheidene uren vóórdat het bewust zijn intrad, en de herinnering aan het onge luk en zelfs aan hetgeen onmiddellijk vooraf ging bleef bij den jongen man geheel uitge- wischt. Ook al is de maag gevuld met water; zoolang de luchtpijp door een reflex-bewerin^ nog is afgesloten, bestaat er hoop op behoudt Indien de gewone voorschriften tot 't bijbren gen van drenkelingen falen, kan dr. Laborde's methode, mits met volharding toegepast, mis schien nog redding geven. Botterdam. In de Donderdag gehouden zitting van den gemeenteraad is o. a. inge diend een voorstel tot voltooiing van de Rijn haven ad f1,100,000. Zonder discussie en bij acclamatie werd aangenomen o. a. met 2 September het restant van 2 millioen der 3ys-pCt.-leening van 1892 uit te geven. Amsterdam. De gemeenteraad heeft Woensdag behandeld et.*, voorstel des heeren Heineken, om aan den burgemeester de macht te ontnemen om optochten te verbieden, en deze woorden uit art. 44a der algemeene politie-verordening te doen vervallen. Mr, "Van Hall had daarop een amendement voorgesteld, dat voor een te houden optocht twee dagen van te voren kennis moest worden gegeven aan de politie, die dan den te volgen weg zou aanwijzen. In 't belang der openbare orde adviseerden burg. en weth. zoowel het voorstel als het amendement niet aan te nemen. Het voorstel-Van Hall werd verworpen met 23 tegen 8, dat van den heer Heineken met 26 tegen o stemmen. Evenzoo werd verworpen een voorstel van den heer Fabius om de zaak aan burg. en weth. over te laten, met 22 tegen 6 stemmen. Een voorstel om een commissie te benoe men tot het concipieeren van een arbeids contract, naar aanleiding van het voorstel- TreubGerritsen, betreffende bepalingen om trent loon en arbeidsduur in bestekken en concessiën, werd aangenomen. Het 75-jarig bestaan van de vereeniging tot bevordering van de belangen van den boekhandel zal worden gevierd o. a. met een grooten maaltijd bij Krasnapohky, waaraan ook de eereleden van het tentoonstellings- eomité: de ministers van binnenlandsche zaken, van waterstaat, handel en nijverheid en de burgemeester dezer gemeente zullen deelnemen. Internationale Sportten toonstelling te Schevenlngen. Bij den aanvang en het slot der muziek uitvoering in den tuin der sporttentoonstelling werd Donderdag door het muziekkorps de «Marseillaise" gespeeld ter eere der Fransche exposanten, die den nationalen feestdag van 14 Juli herdachten en deze manifestatie warm toejuichten. Thans zijn in de afdeeling schoone kunsten ter sporttentoonstelling ook de schilderijen geplaatst van Frankrijk, zoodat groep XI (schoone kunsten) gereed is. De Fransche gezant heeft gisteren de Fransche sectie geopend. Na het bericht, dat Busehhoft door het ge rechtshof te Kleef is vrijgesproken, wordt nog het volgende gemeld De Oberstaatsanwalt verklaar de. dat hij niet slechts het aan Buschhoff ten laste gelegde niet bewezen achtte, maar zelfs zijn on schuld als bewezen beschouwde en hij derhalve met volle overtuiging concludeerde tot uitspraak «niet schuldig". De eenige vraag, die aan de jury werd voor gelegd, was of Buschhoff den knaap Hegemann had gedood en dit met overleg had gedaan. Het antwoord gelijk reeds uit het bericht der vrij spraak bleek luidde neen. Een standbeeld van Gutenberg, den Duitschen uitvinder der boekdrukkunst, is nu te Dantzig geplaatst in den ijzeren tempel, welke daar den 22n Juni 1890 ingewijd werd, op den 450n gedenkdag van Gutenbergs uitvinding. De eerste vier gouden Helmholz-medailles zijn, naar de Deutsche medecinische Wochcnschrift mededeelt, toegewezen aanprofs. Du Bois- Reymond, Carl Weyerstrass, R. W. Bunseu en William Thomson. Zekere Capazza, professeur d'aérostation, heeft te Parijs een proef genomen met een door hem be dacht reddingstoestel, nadat hij den ballon, waar mede hij opsteeg, ter hoogte van 1000 a 2000 meter had doen barsten. De proef schijnt volkomen te zijn geslaagd. Drie luchtreizigers, de heer Porli en twee ande ren, die Maandagavond te Havre opstegen, om telegraphische proeven te doen in ds lucht, zijn vermoedelijk in zee gekomen en verongelukt. Men heeft niets meer met zekerheid van hen vernomen. "Volgens Engelsche bladen is een Fransche bal-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2