A". 1892 Maandag 18 Juli. N°. 8058. Tweede Blad. DE WEDERDOOPERS. Z esenveert g-ste Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, üuitenlandselie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. GOURA IT. ^noNNKMENTSPRUS, per kwartaa' franco per post, door het geheel» Rijk Afzonderlijke normnerc 1.85. - 2,50. - 0.10. BCREAO: BOTEBSTRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Conrsnt. ƒ1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ESKELASD Tot dusver werden gekozen 253 conserva tieven, 47 unionisten, 249 Gladstonianei 7 Painellislen en 58 anti-Parnellisten. In Fo rest cl Dean werd Charles Dilke, Gladstoniaan. met 5360 stemmen gekozen, tegen 2942 op den unionist Wemyss. Reeds Donderdagmiddag stonden de partijen gelijk, en waren gekozen 285 conservatieven en unionisten en 285 Gladstonianen en home- rulers. Van de 100 districten waar de ver kiezing toen nog moest plaats hebben, waren in het vorige Lagerhuis 65 door Gladstonianen en slechts 35 door conservatieven vertegen woordigd, zoodat, wanneer de liberale partij geen verdere overwinningen behaalt, zij in het nieuwe Lagerhuis over eene meerderheid van 35 stemmen zal beschikken. Of de heer Gladstone nogmaals als minister-president zal optreden -valt nog niet te zeggen, maar doet hij het, dan zullen de conservatieven alles aanwenden om het hem moeilijk te maken. Reeds nu moeten zij voornemens zijn, met het oog op de betrekkelijk geringe meer derheid waarmede hij in Midlothian gekozen werd, zijne candidatuur met alle macht te bestrijden, wanneer hij zich, tot minister president benoemd, aan eene herkiezing moet onderwerpen. (Het gebruik brengt mede, dat in een dergelijk geval geen tegen-candidaat gesteld wordt, zoodat de eenmaal gekozene terstond als herkozen geproclameerd wordt.) In tijdingen uit Melbourne wordt gemeld, dat aldaar zekere staatspartij bestaat, die den afstand der Nieuwe Hebriden aan Frankrijk begunstigt in ruil voor Nieuw-Caledonië. De regeeriDg te Sidney maakt het plan bespottelijk. Volgens bericht uit Zanzibar heeft de Duitsche consul aldaar officieel kennis gegeven dat Duitschland het recht van Groot-Brittannië erkent om den verkoop van sterken drank in Zanzibar te regelen, en zijne landgenooten aangemaand zich naar de voorschriften der Britsche koloniale overheid te gedragen. De Jonker Frederik, wiens gelaat bij het vernemen van de plannen des Emdeners veihelderd was, keerde zich thans misnoegd af, en den jongen Wouter, die in zijne nabijheid stond, fluisterde hij toe: «Gij ziet het, hij duldt zelfs niet, dat ik éen etmaal van hem ontslagen ben." Daarop liep hij naar de deur, doch bleef halverwege staan, toen hij heer Koenraad hoorde antwoorden «Niet aldus, heer Nicolaas 1 Ter wille der ruiters moogt gij Veit niet boven uwen vleesche- iijken neef voortrekken! De jonker moet blijven, en ik wil voor zijne nauwgezette plechtsbetrachting instaan." «Gij hebt in heer Koenraad een vriend gevon. 4en, die spoedig vertrouwen in u stelt," zeide de vertegenwoordigers der andere natiën hebben hetzelfde gedaan," met uitzondering van den Franschen consul, die voor zijne landgenooten vrijdom van drankverkoop eiseht, op grond dat het verdrag van i 844 met den Iman van Muscate niet door de hesluiten der Brusselsche an ti-slavernij-conferentie vernietigd is. DUITSCHLAND. De regeering heeft aan de oostelijke gren zen alle mogelijke voorzorgsmaatregelen ge nomen tegen de cholera. Wanneer in Wurtemberg zich niet het onwaarschijnlijke geval voordoet dat er uit het koninklijke echtpaar een troonopvolger wordt geboren, zal de Wurtembergsche kroon eenmaal moeten overgaan op hertog Albrecht van Wurtemberg. Deze (behoorende tot de katholieke linie van het stamhuis, die zich in Oostenrijk heeft nedergezet) is thans ver loofd met de katholieke prinses Margaretha Sofia, dochter van den aartshertog Karei Lodewijk en nicht van den keizer van Oosten rijk. Derhalve verkrijgt Wurtemberg, wan neer hertog Albrecht aan de regeering komt, een katholiek vorstenhuis, door de nauwste familiebetrekkingen met het katholieke stam huis van Habsburg verbonden. Reeds meer dan 350 jaar heeft „Wurtemberg, met eene overgroote protestantsehe bevolking, een pro- testantsch vorstenhuis gehad, en bij overgang der kroon op hertog Afbrecht zal er dus in confessioneel opzicht tusschen volk en vorsten huis dezelfde verhouding ontstaan als thans in het koninkrijk Saksen, met dit onderscheid, dat de oorzaak daarvan niet, gelijk in Saksen, in eene daad van dynastieke familiepolitiek, maar in een toevalligen samenloop van om standigheden zal liggen. BE1SIE. De heer Beemaert stelde gisteren in de Kamerzitting voor, een commissie te benoemen, bestaande uit leden der beide partijen, ers die na de vacantie haar rap port zal uitbrengen. De heer Frère Orban antwoordde dat de regeering hare meening moet doen kennende handelwijze, door den heer Beernaert voorgesteld, is reeds vroeger in de centrale sectie mislukt. Voordat men aan een verzoening kan denken, moeten wij de meening der regeering en der meerderheid kennen. In den loop der zitting heeft de heer Janson verklaard, dat hij en zijne vrienden in de volgende week een voorstel zullen doen ten gunste van algemeen kiesrecht. In de Donderdag gehouden zitting dei- Provinciale Staten is een motie aangenomen, waarbij dit college zich met 43 tegen 14 stemmen en 8 onthoudingen verklaart ten gunste der invoering van het algemeen stem recht. De politie te Luik zou de daders van den dynamietaanslag, die het vorig jaar tegen de woning van een ingenieur n de rue des Augustins gepleegd is, ontdekt hebben. Ver scheidene hunner behooren tot de gearres teerde anarchisten. F R A N K R IJ K. De op cholera gelijkende epidemie heeft zich ten noordwesten van Parijs sterk uitge breid. Te Aubervilliers kwamen Donderdag 140 gevallen voor, waarvan 3 met doodelijken afloop. O O S T E N' R IJ K. In de zitting der Hongaarsche Kamer van afgevaardigden heeft graa Apponyi, president van den ministerraad, gisteren in antwoord op eene interpellatie verklaard, dat de Ru- meensche regeering strenge maatregelen heeft genomen tegen de Rumeensche beroering in Hongarije. De Rumeensche regeering is door drongen van de noodzakelijkheid eener vriend schappelijke verstandhouding met Hongarije, ingeval de beroering de perken te buiten ging. Op voorstel van graaf Apponyi nam de Kamer akte van deze verklaring. De Kamer heeft alle artikelen van de wetsontwerpen betreffende de munthervor ming aangenomen. ITALIË. De Italia verneemt dat de Japansche regeering de Italiaansche heeft verzocht een aantal werklieden en meesterknechts te zen den, om den Japanners het smeden van pant serplaten te leeren, wat de Italiaansche re geering heeft toegestaan. Men schijnt te Yokohama smederijen voor de zeemacht te willen vestigen. SPANJE. De republikeinen weigeren elk vergelijk en zetten hun obstructionisme in de Kamer voort. B U L G A R IJ E. De proeureur bij den krijgsraad te Sofia heeft Donderdag requisitoir genomen in zake de beschuldigden van den moord op den minister Beltscheff. De aanklacht werd door hem gehandhaafd tegen allen, behalve Noli- koff, wiens alibi bewezen is Karavelofï wordt als het hoofd der samenzwering aangemerkt de schuld van Nielloff wordt minder zwaar geacht. AMERIKA. De heer Sherman heeft bij den Senaat der Vereenigde Staten een wetsontwerp inge diend, strekkende om het maandelijks aan- koopen van baar zilver door de schatkist af te schaffen met 1 Januari a.s. De Senaat heeft bepaald dat de tentoon stelling te Chicago des Zondags zal gesloten zijn en dat er geen wijn of sterke drank verkocht mag woïrien. De regeering heeft de verzekering ontvan gen dat Rusland aan de internationale munt- conferentie zal deelnemen. Zeer vele mijnwerkers van "Wallace en Mulhan pogen de treepen tegen te houden, die van Missoula naar Wardner zijn gezonden. Een bloedig gevecht schijnt onvermijdelijk. De werkstakers vermoordden twaalf werk lieden die niet tot hun vereeniging behoor- ,den en den directeur der mijn, wiens lijk werd verminkt. Te Homestead is de staat van beleg afge kondigd. Duizend man troepen hebben last gekre gen naar Mullan te gaan om de negers te beschermen. Uit de mijnen in den staat Idaho zijn gis teren te New-York geruststellende berichten ontvangen. De oproermakers zijn uiteenge dreven door de troepen, die meester van het terrein gebleven zijn. Het maandelijksch verslag van het land- bouwdepartement te Washington geeft de raadsheer van Hamburg tot den jonker, die weder naar den haard ging. Ik wil er mij niet meer tegen verzetten houd u derhalve goed en doe uw plicht Kom, beer Koenraad, laten wij dan opbreken, om nog vóór den nacht Leer te bereiken." «Wat zijt gij vreemd, heer Nicolaashet eene oogenblik onverschillig, het andere gejaagd," hernam de Emdener. Eerst moet uw neef weten, wat hij te doen heeft, terwijl wij ons over den weg en den tijd moeten verstaan." «Doe, wat gij noodig oordeelt. Gij hebt deze zaak begonnen en moet ze nu ook tot een goed einde zien te brengen. In tusschen zal ik de ruiters laten zadelen en hoop, dat gij niet te lang zult dralen." Daarop stond hij van zijne rustbank op en ging naar den stal, waar de paarden geborgen waren. Voor het meerendeel volgden hem de ruiters slechts Wouter en twee anderen bleven met Frede rik achter. «Gij blijft b mij, wij zullen hier nog een paar dagen blijven. Wat moeten wij tot den boer zeggen, beer Koenraad Moet ik hem als gastheer be schouwen, of zullen wij, als in oorlogstoestand, zonder een woord te spreken, maar stilletjes blijven 7" «Doe het eerste, dat is maar het beste," ant woordde da Emdener. «Houd alles goed in 't oog, snuffel terdege in den omtrek rond en luister scherp toe, of den blinden grijsaard of zijnen knechten een woord ontsnapt. Als gij in het veen gaal rondzwerven, laat dan de paarden thuis en neem eene boot, ais gij deze krijgen kunt. Wanneer gij iets ontdekt, moet gij bet ons te Leer laten boodschappen; doch geef nauwlettend acht, of er ook lieden op de hoeve komen, die de boer niet aan zijn haard Iaat zitten." Aandachtig had de jonge man naar de woorden van heer Koenraad geluisterd, en vergezelde hem nu naar het voorplein. De ruiters haalden op dit oogenblik hunne paarden uit den stal, heer Nico laas deelde te midden van het rumoer zijne bevelen uit, en niemand lette op den boer, die in de deur zijner schuur stond te luisteren. De regen begon te minderen, de stralen der ondergaande zon braken door de wolken en verlichtten het woelige tafereel met hare gouden glanzen. De ruiters, die opstegen, de knechten van den boer, die nieuwsgierig de kletterende wapenen en bonte wambuizen aan gaapten, zagen -1 uat heer Nicolaas zijn jongen bloedverwant tot zich wenkte. Zelfs heer Koenraad vernam van hunne samenspraak niets. «Onthoud goed, wat ik u zeg," sprak hij, reeds te paard gezeten. «Zijt gij een man, die op eigen beenen kan staan, zooals gij dikwerf tegen mij poclitet, toon bet dan nu. Ik geloof niet, dat heer Koenraad juist ziet. Is dit echter wel het geval, en stoot gij op wederdoopers en hunnen aanhang, laat ze dan zonder dralen de scherpte van uw zwaard gevoelen. Roei het gespuis uit, verdelg het tot den laatsten man 1" «Zonder verhoor zonder verdediging of von nis 7" viel de jongeling in, wiens trekken hevige verontwaardiging uitdrukten. «Ik zie al, dat gij niet voor soldaat in de wieg zijt gelegd," hernam heer Nicolaas spettende. «Meent gij, dat wij van plan zijn alle gevangenissen te Hamburg met raddraaiers en geestdrijvers vol

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5