B iimenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. Koloniën. Post en Teiegraphie. volgende cijfers aan omtrent den stand der wintertarwe op ultimo Juni 1892: InPenn- sylvannië 92, Kentucky 97, Ohio 83, Michigan 88, Indiana 85, Illinois 90, "Wisconsin 80, Missouri 84, Kansas 94, Californië 95, Oregon 91, gemiddeld 89.6. Voorjaarstarwe Minesota 92, Iowa 88, Nebraska 82, Zuid-Dakota 95, Noord-Dakota 90, Washington 90, Oregon 91, gemiddeld 89,80. Maïs in Ohio 80, Indiana 72, Illinois 70, Iowa 75, Missouri 75, Kansas 81, Nebraska 84, Georgia 95, Texas 95, Tennessee 92, Kentucky 93, gemiddeld 81.1. De met maïs bezaaide oppervlakte wordt als volgt geschat(het getal 100 als gemid deld cijfer aangenomen) Ohio 80, Indiana 84, Illinois 84. Iowa 87, Missouri 86, Kansas 92, Nebraska 97, Georgia 110, Texas 107, Ten nessee 402, Kentucky 96, door elkander 95.6 pCt. De gemiddelde stand der gewassen in Ohio is: haver 87.2, rogge 82.8, gerst 82, aard appelen 90, tabak 92.7 pCt. De Standard meldt uit Buenos-Ayres dat er onlusten zijn uitgebarsten in de provincie La Plata. Men vreest voor eene revolutie aldaar. AFRIKA. De Transvaalsche Volksraad heeft bepaald, dat alle staatsambtenaren zich onmiddellijk moeten naturaliseeren en dat zrj allen tot de hervormde kerk moeten behooreri. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 15 Juli. In deze zitting is ingekomen een wetsvoor stel van den heer Donner tot wijziging der schutterijwet ten aanzien der oefeningen op Zondag. De Kamer verwierp bij de voortzetting der behandeling van de vermogensbelasting het amendement-Van de Velde om geen aangifte le eischen van de erfgenamen van een over leden belastingplichtige. De minister heeft overgenomen een amendement van de com missie van rapporteurs, dat de belastingplich tige, die zich hield aan de keuze der wet en schatting deed, niet hooger kan worden aan geslagen dan de wet toelaat. Bij zijn bestrijding van de regeling van de ontheffingen heeft de heer Buys van Beeren- broek gezegd dat de linkerzijde amendemen ten der rechterzijde met partijdigheid afwees, tegen welk verwijt de heeren Mees en Van der Kaay protesteerden. Het amendement der commissie tegen de remissie van den aanslag over het geheele jaar is aangenomen met 68 tegen 10 stemmen. Op haar voorstel is de bemoeiing van den beroepsraad beperkt tot de hoegrootheid van den aanslag, waardoor uitgemaakt is, dat de rechter moet beslissen of iemand ontheffing kan erlangen wegens vertrek uit het land. Hedennamiddag hield de Kamer zich bezig met de eedsquaestie. Daarbij kwamen in be handeling lo. het amendement-SchaepmanKolk manDe Kanter, om den eed te vervangen door een verklaring, ook af te leggen door den gemachtigde van den aangeslagene, met bedreiging van een speciale straf tegen val- sche verklaring; 2o. het amendementLevy, om een een voudige vervanging van den eed door een verklaring, met straf op een valsche verkla ring volgens het gemeene recht. te proppen 1 Doe, wat ik u zeg, betoon u een man, dan zal de erkentelijkheid van den raad u niet ontgaan, en ik erkennen, dat ik mij in u heb ver gist dan zal ik afzien van het huwelijk met Langenscheidt's dochter en gij zult eene vrouw, die u bevalt, mogen uitkiezen. Als gij mij echter gevangenen brengt, de stad op kosten jaagt en mij last en drukte geeft, zeg dan nooit weer, dat gij op eigen beenen wilt en kunt staan 1" Hierna ree<l de raadsheer weg, beantwoordde den groet der achterblijvers en vereerde zelfs den blinden boer met een paar woorden van dank voor de gastvrije ontvangst. Jonker Frederik, verbaasd en ontsteld over het zoo pas gehoorde, staroogde de vertrekkenden na en moest zich door Wouter laten herinneren, dat den blinden grijsaard om lan gere buisvesting moest worden gevraagd. De jonge man ging naar den oude toe en deelde hem in weinige woorden zijn verlangen mede. Wederom deed de boer geen enkele vraag, maar wees op een schuurtje, waarin hooi en stroo werden bewaard, en zeide kortaf: ïYoor heeren is in mijne woning geen plaats. De commissie van rapporteurs bestreed het eerste amendement. Zjj, de heer Veegens en de minister achtten het amendementLevy het meest aanbevelenswaardig. De heer Kolkman verklaarde, dat de amende menten voldeden aan de katholieke gevoelens. De heer Beelaerts van Blokland kwam op tegen het prijsgeven van het regeeringsvoor- steleed of belofteen vroeg of nog meer fiscale, speciaal successie-eeden zullen afge schaft worden. De heer Kolkman vereenigde zich, namens de katholieken, met het amendement—Levy, waarna de heer De Kanter het amendement- Schaepman c. s. introk, onder voorbehoud van een nader voorstel in zake de verklaring- aflegging bij gemachtigde. De beraadslaging werd geschorst tot Dinsdag. SCHIEDAM, IC Juli 1892. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Madrid heeft aldaar den 12n Juli de onder- teekening plaats gehad eener declaratie betreffende de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Spanje. Die declaratie zal in wei king treden na goedkeuring door de "Wet gevende Macht in beide landen. Inmiddels zullen de voortbrengselen van Nederland en zijne koloniën in Spanje en op Cuba en Porto-Rico voorloopig worden toege laten tot de rechten, voor tractaatmogend- heden bepaald bij de 2de kolom der aldaar geldende tarieven en op de Philippijnen tot het eenig aldaar geldend tarief. Te gelijker tijd is het invoerrecht van kaas op Cuba en Porto-Rico verminderd van 20 en 15 centavos tot 5 centavos per kilogram. (St.-Ct.) Men leest in de Standaard van 11 Juli, onder het opschrift Phantasie: Het feit, dat het onlangs in de Tweede Kamer weer rechter- tegenover linkerzijde stond, riep aan het Centrum het bekende zeg gen in het geheugen, dat de oude Romeinen van een naturam frustra furca deed spreken, en door de Franschen vertolkt is in het Chassez le naturel, il revient au galop. Onder ons zegt men deftiger, »dat de oude natuur altoos weer boven komt". Het Centrum bedoelde hiermede, datanti- revolutionnairen en Roomsch-katholieken van nature bijeen hooren, en dat, zoodra het op een ernstige stemming gaat, beiden toch weer homogeen blijken. Aau deze opmerking nu zouden we geen artikel wijden, indien er niet de gedachte achter school, dat na zekeren tijd beide groe pen elkander toch wel weer zullen terug vinden, en dat in de nieuwe periode het oude leven van vroeger alsdan weer van voren af beginnen kon. Die gedachte leeft niet alleen bij het Cen trum, maar spookt ook nog hier en daar in onze eigen kringen rond. Zelfs zou men ook onder onze vrienden in tamelijk uitgebreiden kring zich een pak van het hart voelen glijden, zoo men morgen aan den dag hoorde, dat Tijd en Maasbode weer naar het Centrum zwenkten. Men kon dan bij een volgende stembus weer eendrachtig samengaan. Vrucht van die eendrachtige samenwerking zou zeer wel een anti-liberale Kamermeer derheid kunnen zijn. "Vanzelf ging dan Tienhoven-Tak weg, en kon er weer een Kabinet van de rechterzijde komen. Als gij dus blijven wilt, dan moet gij u maar weten te schikken. Wie ongevraagd komt, mag over bed en kost niet klagen Daarop ging hij weg, Fredei ik keerde zich tot de ruiters, die ledig omliepen, en beval hun opailes, wat in huis gebeurde, een wakend oog te houden doch den boer en zijn gezin maar te laten be gaan. De meisjes en vrouwen, die bij de aankomst van zoovele gewapende mannen zich in de kelders of op de zolders hadden verschalen, kwaaien eerst na weer voor den dag en waagden het, den stal te betreden. Het was gemakkelijk op te merken, dat het blijven der vreemdelingen haar tot last was. Maar ook Frederik ware nu liever weggereden. Had hij verlangd van heer Nicoiaas een poos ontslagen te zijn, heimelijk koesterde hij den wensch het meisje uit het moeras weder te zien en te spreken. Eerst bij de woorden van zijn neef zag hij het ge wicht van zijne lastgeving met al hare gevolgen in. Hij herinnerde zich den tegenzin, waarmede hij dezen stoet wgs gevoigd, en nam zich heilig voor, wat ook gebeuren mocht, zich niet aan de uitvoe ring vaa het bloedige bevel schuldig te maken. Des j Kortom, al wat in 1891 verspeeld werd, kon dan in 1894 of '95 worden herwonnen. Ons nu komen al zulke overleggingen ia de hoogste mate schadelijk voor, omdat ze op niets dan phantasie berusten, ons daardoor in eigen boezem noodeloos ophouden, en aan veler gang een valschen koers geven, door ze af te laten gaan op een dwaallicht. Immers al neemt ge het ondenkbare, en al stelt ge u voor, dat Tijd en Maasbode rechlsomkeerd maakten, daarom zou de anti- revoiutionnaire partij nog volstrekt niet toe slaan. Al wilden zij, wij zouden niet meer willen. Een da capo van hetgeen aan 1891 vooraf ging, kan, nu we de ervaring van die jaren achter ons hebben, nooit. Indien iets toch vaststaat, dan is het toen wiskunstig zeker gebleken, dat een samen werking, als waarop toen is aangestuurd, ons niet tot elkander brengt, maar van elkaar verwijdert, en nooit meer basis van politieke actie zijn kan. Zelfs al gelukte het, in 1894-95 een anti-liberale meerderheid in de Kamer te brengen, toch zou het optreden van een anti liberaal Kabinet een onmogelijkheid zijn. Het is nog steeds onze overtuiging dat de voortwoekering der revolutiebegrippen ten onzent uitnemend te stuiten ware, zoo alle man, die deze geloofspraemissen deelde, zich aaneensloot. Maar tot een gemeenschappelijke actie kan deze overeenstemming in de praemissen dan eerst en dan alleen leiden, indien men vooraf uitmaakt, welke gevolgtrekkingen voor de practijk men uit deze praemissen trekken wil. Dat heeft men in 1888 verzuimd. De Roomschen zijn nu in gistingen wat er uit dit gistingsproces worden zal, zullen we stil afwachten. Duiken er van lieverlede duidelijke poli tieke denkbeelden opworden die denkbeelden op de actueele politiek toegepast; en nadert op die manier de tijd, dat men voor het eerst zal kunnen zeggen: »Zóo en zóo luidt het Roomsche program"dan zal men zien kunnen, of dit program met het onze genoegzaam over eenstemt, om gecombineerde actie mogelijk en raadzaam te maken. -Maar samengaan met onze Roomsche mede burgers, enkel omdat ze Roomsch zijn, dat nooit weer. De Kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam ontving, in antwoord op het in de laatste vergadering aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid afgezonden schrijven betreffende briefport uit Engelsch Indië, een schrijven van den minister, berich tende, dat van 1 Juli af het briefport naar alle landen der Algemeene Postvereeniging" 12'/2 cent bedraagt. Tot die sAlgemeene Postvereeniging" zijn nagenoeg alle landen toegetredenop pagina 68 van den nieuwen Postgids vindt men een opgaaf van de landen, die daarbuiten staan, en sedert de uitgaaf van den Postgids zijn nog toegetreden Natal en Kaap de Goede Hoop. (IV. R. Ct.) De Goudsche zwemclub heeft tegen Zondag 14 Augustus e.k. in de stedelijke bad- en zweminrichting te Gouda een nationalen ge- costumeerden zwemwedstrijd uitgeschreven, waarbij het programma de volgende nummers bevat Afdeeling A. I. S n e 1 z w e m m e n, voor jongens beneden 16 jaar, die kosteloos van ondanks deed de gedachte aan de beloofde beloo ning hem huiveren en beklemde zijne borst. Hij zou vrij zijn van druk en geen zware hand langer op zich voelen rustenBijna wenschte hij, dat zijn achterblijven tevergeefsch ware en de ure der verzoeking hem verre bleef. Toen zijn blik op Wouter viel, kwam het gesprek van den middag hem weer voor den geest en een oogenblik over meesterde hem de begeerte om te doen, wat hij zoo vaak had gewenscht en den grauwen hengst uit den stal te halen, om de wijde wereld in te trekken doch deze gedachte, die hem ontrouw zou maken, verbande hij met a! de kracht zijner ziel. Aldus in tweestrijd en besluiteloos het verleden en de toekomst overpeinzende, ontging den jongen man het tegenwoordige, en met eenige onrust be merkte hij, dat de blinde boer noch buiten in de schuur, noch binnen aan den haard te vinden was. Wouter en de beide andere ruiters hadden hem niet zien weggaan en toen zij de knechten naar hem vroegen, kregen zij geen antwoord. Jonker Frederik snuffelde nu het erf rond en drong zelfs in een eikenboscbje door, dat het huis voor den de zwemschool gebruik maken (afst. 40 M nnn/1 am 1. - A A Volgens de Kreuz-Ztg. betwijfelen de dokters, of de Koningin van Rumenie nog zal genezen. Zij kan zich nauwelijks meer bewegen en moet steeds worden gedragen. Men vreest dat Carmen Sylva een ruggemergziekte heeft. Volgens nadere berichten uit Beieren omtrent de ramp te Schliersee en Miesbach heeft de wolk breuk aldaar en in de omstreken eene geduchte vernieling teweeggebracht, maar heeft het zich niet bevestigd, dat daarbij een auntal menschen waren omgekomen. In de Münchener Scueste Nachrich- ten wordt alleen gezegd, dat er werd gesproken van twee dooden, en in een telegram van gisteren uit München aan de Kölnische Zeitung wordt gemeld, dat het vermeende vei lies van menschen- levens zich niet had bevestigd, terwijl twee vermiste personen later zijn terechtgekomen. Aan prof. dr. Herz, te Bonn, is de Bressia-prijs van -12.000 frs. toegekend voor zijne verhande ling over het overdragen der electiisclie kracht, uitgeloofd door de academie van wetenschappen te Turijn. In een onaanzienlijk gebouw te Pompeji moeten medaillon-portretten van Vergilius en Horatius zijn gevonden; de uitvoering moet slechts matig zijn, de gelijkenis is onloochenbaar met sommige bekende miniatuurportretten der beide dichters, op manuscripten uit de 12e en 13e eeuw. Een personentrein op de lijn KansasTexas werd Donderdag aangevallen door gemaskerde mannen, die den trein deden stilstaan, verschei dene politiebeambten doodden, de brandkast deden springen en 40.000 dollars stalen. Gisteren is de rijks-postbootdienst tusschen Rotterdam en Hellevoetsluis opgeheven. Batavia, 10 Juni. Naar de Java-Bode verneemt, gaat de expeditie noordwestenwind beschutte. Oplettend onderzocht hij de voetpaden, die naar de rivier leidden, als mede den naasten omtrek van de hoeve. Doch hij bespeurde noch den boer, noch iemand anders, en verdrietig liep hij al verder en verder het veld in, dat rondom de hoeve en de Eems zich mijlen ver uitstrekte. Hier ontmoette hij eenige knechten van den oude, maar deze zelf was niet te vinden. En toch was de blinde grijsaard, vlak voor de oogen van den jonker, naar den stal gegaan, waar de paarden der vreemdelingen nog stonden te hinniken. In eene bedstede tegen den achtermuur wekte zijn geroep iemand uit den slaap, die vroeger, toen de ruiters binnendrongen, niet eens ont waakt scheen- te zijn. Nu echter, aanhoudend bij zijn naam geroepen, kroop hij uit het stroo, waaronder hij verscholen lag. Wordt vervolgd.) zonaer Keerpunt;; a prijs en 2 premies: luxe-artikelen II. S n e 1 z w e m m e n, van id. id., wer kende leden van clubs aangesloten bij de Ned. zwembond, (afst. 40 M zonder keerpunt); prijs en premie: zilv. en bronzen medaille* Hl. Snelzwemmen (Juniores). Lief hebbers die voor 1 Mei geen prijs behaalden (afst. 80 M met éen keerpuntprirjs en twee premiesverg. zilv., zilv. en bronz. medaille IV. Snelzwemmen (Seniores). Afst! 240 M met 5 keerpuntenprijs en 2 premies verg. zilv?, zilv. en bronz. medaille. Afdeeling B. I. Snelzwemmen op den rug (Juniores). Liefhebbers die voor 1 Mei geen prijs behaalden(afst. 40 M zonder keerpunt). Prijs en premie: zilv. en bronz. medaille; II Snelzwemmen op den rug, om het kampioenschap van Nederland (afst 80 M met éen keerpunt). Prijsverg. zilv. med., uitgeloofd door den Ned. zwembond; twee premies: zilv. en bronz. medaille. Afdeeling C. D uiken (Juniores). Diepte 2K M. Prijs en premiezilv. en bronz. med. Afdeeling D. Gekleed duiken en zwemmen. Diepte 3M M. Prijs en 2 premiesverg. zilv., zilv. en bronz. med. Alle prijzen en premies zijn vergezeld van een diploma.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6