Gemengde Berichten. PEK TELEGB A t J, K o I o n n. de voorgestelde verliooging van den drank accijns met f3 per H.L, is van meening: lo. dat, hoewel het verzoek zelf, om de voorgestelde verhoogïng te verwerpen, vol komen instemming verdient, het aangevoerde motief, dat n.l. de tegenwoordige accijns na een of twee jaar vermoedelijk vanzelf twaalf ton meer zal opbrengen, verwerpelijk is, omdat het den invloed der drankbestrijding ontkent. 2o. dat het Gothenburgsche stelsel in zijn voor en tegen nog niet algemeen genoeg be kend is in de vereeniging, om zich daarover reeds tot de regeering te wenden 3o. dat een verhooging van den drank- accijns tot f120 per HL hoogstwaarschijnlijk geen blijvende vermindering van het (wer kelijk) gedistilleerd-verbruik, althans niet van •het alcohol-verbruik, ten gevolge zou hebben 4o. dat een wet, waarbij een zeer laag alcoholgehalte voor het gedistilleerd wordt voorgeschreven, óf nooit kans van slagen zou hebbenöf alleen in de omstandigheden, waarin men evengoed tot het uitvaardigen van een verbodswet kan overgaandat boven dien deze clausule in het adres in strijd is met de statuten der vereeniging, en 5o. dat eene afdoende vermindering van het alcoholisme alleen te verkrijgen is door eene krachtige drankwetgeving, voorbereid en gehandhaafd door eene krachtige onthoudings beweging. Aan de Académie Royale des Beaux Arts, te Brussel, verwierf de heer A. Jac. Breman, .geboren te Zwolle, den eersten prijs, gouden medaille, voor Composition decorative". Zondag waren ter sporttentoonstelling te Scheveningen 3333 betalende bezoekers. Van 10 tot 16 dezer gingen 28,331 en sedert de opening 166,150 personen door de tourniquets. De aanvoer van paaiden voor de in deze week te openen paardententoonstelling te Scheveningen is begonnen. Reeds Zaterdag avond werd een aantal fiere rossen uitDuitsch- land te 's-Hage aangebracht. De internationale tentoonstelling van ge zondheidsleer, voedingsmiddelen, kookkunst, te 's-Gravenhage, opgericht onder bescherming van de vereeniging tot bevordering der ge zondheidsleer, in het gebouw voor kunsten en wetenschappen, zal Zaterdag 30 Juli ge opend worden. Naar men meldt, zijn uit den vreemde, en bepaaldelijk uit België,frankrijk, Duitschland, Rusland, Italië enz. vele inzendingen toe gezegd. Programma's en verdere inlichtingen zijn kosteloos te verkrijgen bij den agentf-generaal voor Nederland, den heer Franjois Blom, Casuariestraat, te 's-Gravenhage. Het kinderfeest, dat bij gelegenheid van den verjaardag der Koniagin in Friesland zal worden gehouden, wordt op groote schaal voorbereid. In eene te Heerenveen gehouden bijeenkomst van hoofden van scholen, is eene commissie van drie leden benoemd om te onderzoeken of er te Beetsterzwaag in de bosschen gelegenheid is voor eene feestviering met ongeveer 2000 kinderen. De Ned. tram- way-maatschappij heeft kosteloos vervoer dei- jeugdige feestvierenden toegezegd. De gemeenteraad van Maastricht heeft zich tot de regeering gewend met het verzoek daar ter stede eene landbouwschool te willen vestigen. Zaterdagavond is op het station Zutfen de hulplampenist Sonies door een trein over reden en aan de gevolgen daarvan bezweken. Te Driesum is Zaterdag bij een hevig on- weder de bliksem in den toren van de herv. kerk geslagen, liep langs den afleider naar den grond en verbrijzelde eenige steenen. Gelukkig ontstond er nergens brand. i Naar ons uil Indië wordt gemeld, heeft pater Jonckbloet S. J. eene gewichtige studie onderhanden, waarin door hem op grond van persoonlijke waarnemingen, in Indië zelf ge daan, zal bewezen worden dat verscheiden toestanden, in den Max Havelaar door Multa- tuli beschreven, totaal onwaar zijn. Algemeen zeker zal deze letterkundige arbeid, die, als wij wel zijn ingelicht, in het tijdschrift Studiën zal verschijnen, met onge duld worden te gemoet gezien. {Tijd.) TPaarom wij Christ.-Gereformeerdwillen blijven", is eene brochure, uitgegeven bij den heer Bokma te Utrecht. Het boekje bevat eene verdediging van het kerkelijk standpunt van hen, die christ-ge- reformeerd willen blijven en, ook in dit boeksken, zijn uitgenoodigd tot eene verga dering op 20 Juli a.s. in het Militairen- Tehuis te Utrecht. Rotterdam. In de afgeloopen week kwamen wederom twee nieuwe gevallen van pokziekte binnen deze gemeente voor, waar van aangifte geschiedde. Maassluis. In eene Vrijdagavond ge houden vergadering van de com missiën voor het op 2 en 3 Augustus a.s. te geven festival en volksspelen is besloten den eersten dag te wijden aan het muziekfeest en den tweeden dag aan volksfeesten, terwijl op het ruime terrein te gelijker tijd eene kermesse d'ëtë gehouden zal worden. 's-Gravenhage. Het is thans vastgesteld dat Hare Majesteiten de Koninginnen den 29n dezer de sporttentoonstelling te Scheve ningen en daarna de paardententoonstelling zullen bezoeken. Nog dien avond keeren de Vorstinnen naar Soestdijk terug. De minister van oorlog is Zaterdag van zijne inspectiereis alhier teruggekeerd. De ministers van buitenlandsche zaken en oorlog begaven zich gisteren, ter audiëntie .bjj H. M. de Koningin-Regentes, naar Soestdijk. In de plaats van den heer Vinkhuyzen, die benoemd is tot rentmeester van het domein van II. IC. H. de hertogin van Saksen-Weimar, is tot secretaris aangesteld de heer P. H. Prager, gepensionneerd zee-officier alhier. De heer Wttewaal van Stoetwegen, gezant te St.-Petei'sburg, is gistermiddag in het Hotel Paulez" alhier aangekomen. De prins van Saksen-Coburg is gisteren, reizende onder den naam van baron Maija, aan het »Hótel des ïndes" afgestapt. In het zelfde hotel is aangekomen de Russische generaal Stanieroll, uit Odessa. Z. IC. H. de groothertog van Saksen en zijne dochter de prinses van Mecklenburg, met gevolg, worden 15 Aug, te Scheveningen verwacht en zullen, evenals ten vorigenjare, afstappen aan het »Hótel Kurhaus". Den 16n Augustus wordt te Scheveningen verwacht in het «Oranjehotel" H. K. H. Victoria, prinses van Pruisen, zuster van Z. M. den keizer van Duitschland en gemalin van prins Adolf van Schaumburg-Lippe. De heer Isaiic Belinfante, die in de dag bladpers een campagne van ruim 60 jaar heeft doorleefd, haar ontwikkelingsgang tot haar tegenwoordige hoogte heeft bevorderd en gevolgd, is gistermiddag alhier ontslapen. Met den heer Belinfante, die in 1814 te Am sterdam geboren werd, is een der veteranen in de journalistiek heengegaan. Zijn liooge leeftijd maakte't hem mogelijk, na een werk zaam leven, nog eenige jaren het genot eener welverdiende evenwel betrekkelijke rust te smaken. Ondanks zijn drukken werkkring, die al zijn tijd in beslag nam, wist de ontslapene toch zijn goede gaven van hart en geest ook dienstbaar te maken aan nuttige, menschlie- vende en godsdienstige instellingen. Zijn naam zal bij de velen, die hem ken den en hoogachtten, in vereerend aandenken blijven. Barendreclit. Door de centrale vrijzin nige kiesvereeniging is, met algemeene stem men, voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het district Ridderkerk tot candidaat gesteld het aftredende lid P. Smit Jr. Ridderkerk. Door het comité van anti- revolutionnaire kiesvereenigingen in dit district is voor de aanstaande verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten tot candidaat gesteld de heer J. P. Havelaar, te 's-Graven hage. Internationale Sporttentoonstelling te Scheveningen. H. M. de Koningin heeft 4 gouden, 8 zil veren en 8 bronzen medailles en H. M. de Koningin-Regentes 8 zilveren en 8 bronzen medailles ter bekroning van inzendingen op de tentoonstelling geschonken. Aanwijzing der bestemming zal laten geschieden. Na 5ys uur des avonds is de entree-prijs voortaan tot de helft van het vroegere be drag verminderd en dus bepaald op 25 cent. Het gedenkteeken voor Hoffmann van Fallers- leben op Helgoland wordt den 26n Aug. a.s. onthuld. Te Luik heeft een student van 26 jaar, de zoon van een der hoogleeraren, die Dinsdag zou pro- moveeren in de medicijnen en wiens verloving den avond van dien dag publiek zou worden, n den nacht te voren tot 2 uren te hebben gewerkt, chloraal ingenomen om te slapen en is niet weder ontwaakt. Hij schijnt een te sterke dosis te hebben gebruikt. De jonge man was algemeen bemind en als zeer bekwaam bekend, zoodat het geval- in de geheele stad opzien baart. Zijn moeder, een vreemd gerucht in zijn kamer hoo- rende, kwam juist bij zijn bed toen hij met een zucht den geest gaf. Nu Buschhoff is vrijgesproken, worden er van verschuilende zijden pogingen aangewend om hem zoodanige ondersteuning te verschaffen, dat hij ■weder in zijn gewoon bedrijf kan komen. Gelijk men weet, was zijn buis, inboedel en werkplaats te Xanten verleden jaar door eene opgewonden menigte vernield, op grond van het gerucht dat hij een Christenkind had vermoord om de joden ten behoeve eener godsdienstige handeling aan Christenbloed te helpen. Nu er van anti-semietische zijde zoozeer is geijverd oin uit die betichting ka pitaal te slaan, schijnt men van andere zijden partij te wUlen trekken van de rechterlijke vrij spraak, door tegenover die ijveraars werkzaam te zijn ten gunste van Buschhoff, Er worden oproepin gen gedaan om gelden bijeen te brengen, teneinde hem en zijn gezin er boven op te helpen. Bij de Vossische Zeitung is daartoe reeds 1300 mark bij eengebracht. Op de vruchtenbeurs te Weenen is ruim 200 gulden voor hem ingezameld en terstond overgezonden. De heer Adolf von Lieberm&nn heeft hem 200 mark doen toekomen, onder verbintenis dat hem dit levenslang telken jare op den 14n Juli zal worden uitbetaald, waartoe de inzender eene testementaire beschikking heeft gemaakt. Het renpaard Orme, van den hertog van West minster, dat, door vergiftiging ziek geworden, niet aan den jongsten Dei by-wedren kon deelnemen, heeft Vrijdag j.l. bij de Eclipse Stakes in Sandown Park den eersten prijs 10,000) gewonnen. Het aantal slachtoffers van de ramp te Saint- Gervais wordt nu op 227 geschat, gerekend naar de gevonden dooden en de nog vermisten. De .dooden zijn veelal treurig verminkt. Het is een paar malen voorgekomen, dat een zelfde doode door twee verschillende personen als hun zoon, broeder of zuster werd herkend en opgeëischt. Slechts met groote moeite werd dan een eird ge maakt aan den hartroerenden strijd en beslist wie recht had op het stoffelijk overschot. Uit Rome wordt gemeld dat zich gisternacht ontzettende geluiden lieten hooren aan den kant van de Etna. De hoeveelheid uitgebraakt wor dende stoffen neemt toe en bereikt eene hoogte van meer dan vier honderd meter. Dadelijk ge vaar voor de omliggende bewoonde plaatsen be staat er nog niet. Omtrent de uitbarsting van den Etna wordt gemeld, dat thans negen kratersin werking zijn. De uitgeworpen massa steenen en lava neemt steeds toe; de omhoog geslingerde steenen berei ken vaak eene hoogte van 370 meter. De lava stroom heeft een breedte van 130 meter, terwijl zijn grootste hoogte 15 meter bedraagt. De regeering heeft 10,000 liie gezonden voor ue noodlijdenden. iet alleen de Etna, maar ook de Vesuvius begint onrustbaiend te werken. Vooral de kiater aan de zijde van de Atrio dei Cavallo toont ge weldige opstuwingen van lava. Het Tijdschrift voor Geneeskunde deelt mede dat prof. Richet zijne proeven met de inenting der vogel-tuberculose op den hond heeft voortgezet en aangetoond heeft, dat .ie hond daardoor onvat baar woidt voor menscbelijke tuberculose. Die pioeven voorspellen, volgens de Fransche i.'aden, eene heerlijke toekomst en kunnen het bewijs leveren, dat in de tuberculose der vogels eene entstof is vervat, die tegen de tuberculose van den mensch beschermen kan. S-C.R1 VKMIAGE, 19 Juli. Tweede Kamer. Van de vermogensbelasting is aange nomen artikel 33, zoo gewijzigd dat, met de opneming der amendementen van de heeren Schaepman en Levj-, de facultatieve eed door eene verklaring wordt vervangen met straf- bedreiging van artikel 207 van het wetboek van strafrecht en met toelating, zoo noodig, krachtens speciale volmacht van een gemach tigde, voor wiens valsche verklaring de be- lastingschuldigde echter aansprakelijk is. De artikelen 34 tot 37 zijn aangenomen. Tot Delating van den heer De Ras is besloten. Na afdoening der belastingwetten zijn nog 'enige kleinere zaken aan de orde gesteld. De artsenwei is voorloopig van de agenda afgevoerd. 's-GRAVEBiHAGE19 Juli. De i,eer IJzermanstof wiens toelating werd besloten, nam zitting, alsook de heer De ries, tot wiens toelating reeds vroeger be sloten was. De Provinciale Staten hebben f1000 toe gestaan voor de ooglijdersinrichting te 's-Gra- venhage en de subsidie aan de Rotterdamsche ooglijdersvereeniging verhoogd met f 1000 bestendigd de subsidie voor de bediening van het veer Rozenburg—Maassluistot de na- jaars-vergadering verdaagd de schadeloosstel ling aan de gemeente Gouda in verband met de verbetering van den waterweg Amsterdam— Rotterdam en aangenomen de provinciale begrootingen, waarna de zomervergadering is gesloten. 's-GRAVEMHAGE, 19 Juli. Gene- raal-majoor H. J. R. Beijen, oud-minister van oorlog, lid van den Raad van State, is heden overleden. Batavia, 17 JnnL Aan het Mail-overzicht van de Java-Bode is het volgende ontleend Hoewel de vijand volgens de laatste berichten voortging onze posten in Atjeh te beschieten en zelfs met eene talrijke bende een aanval deed op Siroen, waarbinnen eenige van ons afkomstige granaten werden geworpen, schijnt toch geheel te zijn afgezien van een vroeger plan, welks bestaen

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3