•wordt goedgekeurd. Waarschijnlijk zal het Fransche Kabinet zich niet aan dezen eisch onderwerpen, daar het vreest dat het Parle ment op die wijze de geheele overeenkomst zal verwerpen. Het internationale congres der binnen scheepvaart te Parijs, op hetwelk i6 staten 1 behalve Frankrijk vertegenwoordigd zijn, is gisteren geopend onder voorzitterschap van den heer Viette. D 1 T S C II I A S D. l)e Hamburger Nachrichten van gisteren bevat een hoogst merkwaardig artikel, waarin beweerd - wordt, dat Caprivi eigenlijk degene is, die, daarbij gesteund door het centrum, elke toenadering tusschen den keizer en Bis marck tegenhoudt, naar het schijnt uit angst omtrent zijne portefeuille, die hij niet zou willen verliezen, Door den persoonlijken in vloed van Caprivi was ook de verzoenende gezindheid verflauwd, welke de keizer onder anderen in zijn gelukwensch bij de verloving van graaf Herbert Bismarck had aan den dag gelegd. De strekking van het artikel komt hierop neder: dat Caprivi een rijkskan selier naar het hart der mannen van het centrum is en met die partij eeoe verzoening tusschen den keizer en Bismarck tegenwerkt. Ook dit artikel versterkt den indruk, dat er thans onder leiding van Bismarck een algemeene stormloop tegen de positie van Caprivi wordt ondernomeu. ENGELAND. De Gladstonianen hebben zich thans, zij het ook met tegenzin, vereenigd met het denk beeld Jat lord Salisbury het nieuwe Parlement zal openen, omdat zjj vreezen voor de moge lijkheid dat een ministerm-Gladstone reeds bij de behandeling der troonr- le zou vallen, wan neer het homerule-vraagïtuk werd ter sprake gebracht. Dit punt zal daarom voorioopig op den achtergrond worden gesteld, terwijl men jou trachten liet Kabinet-Salisbury tot aftre^ den te nopen door aanneming van een amen dement op het adres van antwoord, de weri- schehjkheid uitsprekende van opheffing der Iersche dwangwetten van den minister Bal four. Is dit gelukt, dan zal het nieuwe Kabi net zich eerst vei zekeren van den steun der radicalen, terwijl Gladstone inmiddels tijd zal hebben voor de opstelling van een honierule- ontwerp. De auti-Parnellisten moeten met deze regeling genoegen genomen hebben. Er zijn thans twee brieven ontvangen van de kapiteins Ltigard en Williams betreflende de moorden in Uganda. De eerste, gedateerd uit het fort Kampala van 11 Febr. dezes jaars, meldt dat, na bijlegging der vroeger gemelde geschillen tusschen protestanten en katholieken, de Fi ansche bisschop den 12n Januari naar de kust was gegaan om een troep pas in Afrika aangekomen katholieke zendelingen te halen. Kort daarna braken opnieuw twisten uit, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, zoo zegt kapt Lugard, dat de bisschop aan de kust Europeesche cou ranten heeft gelezen, welke meldden dat de Britsche Oostafrikaansche Compagnie er aan dacht Uganda te verlaten en dat de bis schop de verwezelijking van dat plan wilde verhaasten. Wat daarvan zij, spoedig kwam het tot een botsing. Zonder eenige aan leiding werd te Mengo een protestant door een katholiek vermoord en koning Mwanga weigerde den schuldige te straffen, terwijl hij kapt. Lugard deed weten dat, wanneer deze zich met de zaak bemoeide, zijn gansche strijdmacht zou worden afgemaakt en het Britsche fort Kampala vernield. Nog waren de onderhandelingen niet afgeloopen, of de Fransche zendelingen vielen het fort aan, maar kapt. Lugard bezat een Maxim-kanon, met behulp waarvan hij de aanvallers zoo danige verliezen toebracht, dat zij genood zaakt waren de wijk te nernen naar de «landen, na zich eerst van den persoon des konings te hebben meester gemaakt. Aange zien de bevolking daarover verwoed was en aan kapt. Lugard de schuld gaf, bood deze aan den koning en ook de katholieke zendelingen terug te brengen en het gebeurde te ver geten. Mwanga had wel ooren daarnaar, maar de Fransche zendelingen beletten hem terug te keeren. Ten slotte viel de kapitein dan ook de eilanden aan en bracht den vijand, die aanzienlijke versterking uit Budda had ontvangen, zoodat hij 6000 ge weren telde, tegen Lugard slechts 1850, aanzienlijke verliezen toe, terwijl hg ook den 5000 geweren sterken Muzelmanschen stam der Wagandas op een afstand wist te houden. Bij de afzending van dezen brief wilden de katholieken nog niet van een staken der vijandelijkheden weten, daar zij nieuwe ver sterking hadden ontvangen van den koning van Koki 'en van de stammen der Bazabas en Busingas op de Duitsche grens, die uit- gebreiden handel in buskruit en vuurwape nen drijven. Nog maakt kapt. Lugard mel ding van het gerucht van het vermoorden van een zijner manschappen en den Duitschen luit. Langheid, die door de katholieken in een hinderlaag zouden zijn overvallen. Lugard scheen te begrijpen dat de katholieke pries ters de zaak in hun voordeel zouden trachten uit te leggen, want hy verzocht machtiging om terstond na oplossing der crisis naar Europa terug te keeren om zich te kunnen verdedigen. In een brief uit Bukoba van 7 Maart meldt kapt Lugard dat de toestand bevredigend was, dat alle Europeauen welvarend en de protestantsche en katholieke zendelingen in veiligheid waren. Koning, Mwanga had de wijk genomen op Duitsch gebied, waar kapt. Williams zou trachten een onderhoud met hem te hebben. Het gezag der compagnie in Uganda zou spoedig hersteld zijn. Lugard besluit zijn brief met het verzoek om hem nog een stuk veldgeschut te zenden. RUSLAND. Uit St.-Petersburg wordt aan de Times gemeld dat er drie buitengewone cholera- inspecteurs benoemd zijn voor de districten van de rivieren de Wolga, de Dnieper en de Dniester. De regeering heeft afkondigingen doen aanplakken ter mededeeling dat de te Sataroff en elders plaats gegrepen oproeren ten strengste gestraft en de schuldigen voor krijgsraden terechtgesteld zullen worden. De cholera heeft zich ook vertoond in het Kuban-gebied (Kaukasus)aldaar zijn reeds 6 sterfgevallen voorgekomen. R U M E N I E. De regeering neemt maatregelen tot wering van de cholera. PORTUGAL. Uit Lissabon meldt de Times dat de aan nemer der havenwerken achthonderd werk lieden ontslagen heeft en den arbeid heeft doen staken wegens de groote verliezen op buitenlandsche bestellingen tengevolge van den wisselkoers, terwijl de regeering voort gaat in papieren geld uit te betalen zonder evenredige vergoeding, dewijl zulks niet in het aannemingscontract bedongen is. AMERIKA. Te New-York hielden Woensdag 15000 democraten eene groote bijeenkomst op het Matisonplein, waar het verkieziogs-comité officieel mededeeling deed van de candidaat- stelling van Cleveland voor het presidentschap en Stevenson voor het vice-presidentsehap der Yereenigde Staten. De heer Cleveland antwoordde op het ge juich zijner aanhangers dat de president der Unie op het oogenblik gebukt gaat onder den last der beschermende rechten, welke slechts enkelen ten goede komen en den prijs der levensmiddelen voor allen verhoogen. Aan de landbouwers heeft men de voordeelen van bescherming voorgespiegeld, maar thans eerst zien zij, dat ze bedrogen zïjo, en de jongste gebeurtenissen te Homestead hebben bewezen dat ook de stijging der loonen als gevolg der bescherming een herschenschim was. Antwoordende op een verzoek van een delegatie uit Homestead dat de troepen uit de stad zouden worden teruggeroepen, zeide de gouverneur van Pennsylvanië dat hij de troepen bij zich zou houden en dat hij zelf zoo noodig den geheelen zomer zou blijven om de orde te bewaren. Een manifestatie, die Woensdagavond zou plaats hebben ter eere van de invrijheidstelling van den werk staker Mc. Luchie onder borgtocht, werd zonder verzet door de soldaten belet. AFRIKA. Er is volledige bevestiging ontvangen van het afbreken der onderhandelingen overeen handelsverdrag tusschen den gezant sir Evan Smith en den sultan en van het vertrek van het Engelsche gezantschap van Fez. Na de onophoudelijke vertragingen en de verbroken geloften van de zijde des sultans verliet de Engelsche missie Fez den I2n dezer; Smith legerde tien mijlen van Fez toen denzelfden nacht twee vertegenwoordigers des sultans in het kamp kwamen wanneer het gewijzigde verdrag werd opgesteld, dat den volgenden morgen geteekend zou worden; maar den 43n trok de sultan de volmacht, aan zijn ver tegenwoordigers gegeven, in en schrapte twee der belangrijkste artikels in het verdrag, en wel deze, waarop sir Evan zijne concessies gegrond haddeze weigerde toen het gesehon den verdrag te teekenen en vertrok onmid dellijk naar Rabat, waar het gezantschap den 22n dezer verwacht wordt. De vijandelijkheden zijn begonnen tusschen de Marokkaansche en Angheritische trceperf, maar de uitslag is onbekend; drie dorpen in de nabuurschap van Tanger zijn door de opstandelingen verbrand. Binnenlaiidsche Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 21 Juli. In antwoord op de interpellatie van "den heer Tijdens omtrent rupsenverwoesting, was de minister van binnenl. zaken bereid des kundigen te raadplegen over de maatregelen daartegen, ter voorlichting van de gemeente besturen. Aangenomen werd de verlenging der voor- loopige maatregelen tot behoud der vicarie- goederen. Daarna werd de behandeling van het ont werp op de vermogensbelasting voortgezet. De min. van financiën, de amendementen tot verschuiving der invoering krachtig be strijdende, hoopt binnenkort de bijna vol tooide bedrijfsbelasting aan den Raad van State in te zenden, opdat met 1 Mei 4893 de ellendige patentwet worde vervangen zoodat de vermogensbelasting niet tot 1894 behoeft verschoven te worden. Bij aanneming der amendementen worden juist de lasten op nijverheid (zout en zeep) bestendigd, en wordt verlenging der bestaande grondbelasting noodig. De min. vroeg besten diging van het vertrouwen der Kamer en verzocht haar om ongewijzigde aanneming van den invoeringstermijn. De heer Roëll acht het bezwaar van dub belen druk van den middelstand, by gebreke eener bedrijfsbelasting, op te neiïen door tijdelijke vrijstelling van het bedrijfskapitaal in de vermogensbelasting als de bedrijfsbe lasting niet tot stand komt. Hij bestreed de amendementenvooral dat van den heer Mackay, hetwelk herziening der patentwet in plaats van afschaffing wil. Door den heer Veegens werd aangedron gen op een middel tot wegneming van deD dubbelen druk, maar de vrijheid gereserveerd om de kiesregeling te doen voorafgaan aan de bedrijfsbelasting. De heer Hartogh heeft zijn amendement ingetrokken, in het vooruitzicht op eene vroe gere totstandkoming der bedrijfsbelasting. De heer Ruys acht de totstandkoming der bedrijfsbelasting op 4 Mei 1893 onmogelijk. Hij en de heer Reekers zien in het amende- ment-Ma'ckay een waarborg voor het totstand komen der bedrijfsbelasting. Nadat de keeren Vau Karnebeek en Sanders hadden verklaard de aanneming der amende menten en de vertraging der verdere belasting plannen niet voor hun verantwoording te wil len nemen, werd het amendement-Bahlmann verworpen met 60 tegen 37 en liet amende- ment-A3. Mackay verworpen met 57 tegen 40 stemmen, waarna de invoeringstermijn op 4 Mei 4893 werd aangenomen met 68 tegen 26 stemmen. De eindstemming is bepaald op morgen na de pauze. De Tweede Kamer heeft de artikelen der ontwerpen tot vermindering der mutatierech ten en van den zeepaccijns aangenomen. De eindstemming volgt later. Het voorstel-Van der Kaay, om de acc'yns- verhooging op het gedistilleerd van de agenda af te voeren bij de onzekerheid of het equiva lent noodig is, nu nog niet beslist is over eene tolafschaffing, werd verworpen met 60 tegen 30 stemmen. De minister stelde de verschillende sprekers gerust, dat het gemis van het equivalent op het gedistilleerd de verlaging der grondbe lasting niet zou belemmeren. De heer Van Houten bestreed nu de accijns- verhooging als onnoodig; eveneens de heer Van der Borch. De heer Roëll ontried de verwerping, ter voorkoming van een breuk in het geheel der regeeri ngs voorstellen De minister achtte het equivalent noodig voor de afschaffing van andere lasten. De heer Van der Feltz ontkende, tegenover den heer Tijdens, dat de jeneveraccijns drukt op den minderen man. Morgen zal de stemming over art. 4 plaats hebben. De minister van financiën heeft aan de Tweede Kamer wijzigingen ingezonden op de voordracht tot vermindering van sommige registratie- en hypotheekrechten. Nu het recht van overdracht van grond wordt terug gebracht tot 2 pCt., stelt hij voor, ook bij de uitgiften enz. van tijdelijke rechten van erfpacht en opstal, het registratierecht te beperken tot het vastgestelde percentage over de uilkeering gedurende hoogstens 20 jaar, omdat anders bij uitgifte voor langeren tijd het verschuldigde recht meer zou kun nen bedragen dan 2 pCt. over de waarde van den grond. SCHIEDAM, 22 Juli 1802. In de betrokken gemeenten zijn de plannen en stukken betreffende den aan te leggen spoorweg ter verbinding van het gemeen schappelijk station D. P. van den staatsspoor weg en den H. IJ. S. M. en het station Maas met afbuigingen in de richting naar Schiedam en naar Kapelie ter inzage gelegd,, opdat belanghebbenden binnen den termijn van 22 Juli tot en met 26 Augustus as. hunne bezwaren bij de betrokkene colleges van burg. en wetb. kunnen indienen. Op het a.s. congres van crimineele anthro pologic, van 744 Augustus te Brussel te houden, zal ons land worden vertegenwoor digd door de heeren mrs. Van Kamel, hoog leeraar te Amsterdam, Snijder van Wissen- kerke, referendaris aan het departement van justitie, en Simon van der Aa, advocaat te- Amsterdam, In de laatste vergadering van het pensioen fonds voor weduwen en weezen voor burger lijke ambtenaren is prof. dr. P. van Geer tot voorzitter en de heer P. J, Raaymakers tot secretaris gekozen. De sTwentsche Handelsreizigers-Vereeni- ging", gevestigd te Hengelo, heeft een adres aan de» minister van financiën gezonden,, waarbij zij haar instemming betuigt aan het adres, door de K. v. IC. te Winschoten opge zonden, betreffende het veizoek tot afschaffing van de plakzegelwet. De kiesvereeniging bVooruitgang" te Rot terdam heeft tot candidaat voor de Prov. Staten (vacature-Viruly) gesteld den heer F. B. 's Jacob en tot candidaat voor dengemeente raad mr. C. H. B. Boot. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben bepaald, dat de verkiezingen der Provinciale Staten in de districten Helder en-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2