Haarlem zullen plaats nebben op Dinsdag 2 Augustus en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 16 Augustus. De statistiek der sterften over Febr. 1892 vvijst aan, dat in Zuid-Holland, met eene be volking vau 966,999 inwoners het aantal overledenen met levenloos aangegevenen op 1000 inwoners per jaar bedroeg 28,03. Op 1000 inwoners komen in die statistiek de volgende gemeenten voor: Delft met 30.55 overledenen, Dordrecht. 25.17 b Den Haag 22.27 Leiden. s 36.36 Rotterdam J> 27.01 s Schiedam. s 25.30 Te Rotterdam werd Woensdag aan een der politie-bureaux door een politie-agent ge deponeerd een bankbiljet van f 25, behoorende volgens het nommer tot het aan het station D. P. gestolen bedrag van f2485. Het werd den agent overhandigd door een koffiehuis houder aan de Noord-Blaak, die het van een Engelschman ter inwisseling ontving. De Rotterdamsche diergaarde mag zich weder verheugen in de geboorte van twee leeuwen, welke, evenals hunne voorgangers, door een hond worden gevoed. Ook de beide andere jonge leeuwen groeien flink en krach tig op. De kegel wedstrijd te Scheveningen van den »A3g. Nederl. Kegelbond", op 31 Juli en 1 Aug. e.L, zal niet gehouden worden op het sport terrein (buiten de tentoonstelling gelegen), doch op de sporttentoonstelling zelve. Dooi de medewerking van het comité der tentoon stelling is eene groote zaal beschikbaar gesteld in de winkelgalerij. Onder leiding van den »Alg. Nederl. Kegel bond" zullen drie mooie banen worden aan gelegd, nieuwe kegels en ballen aangekocht, schoone medailles en kunstvoorwerpen wor den uitgeloofd. De deelneming is groot. Ten minste 50 clubs hebben zich reeds aangemeld. Men kan zich tot 25 Juli e.k. nog opgeven aan den secre taris te 's-Hertogenbosch voor bet lidmaat schap van den »A!g. Nederl. Kegelbond". De leden van de eerewacht gedurende het bezoek van de Koninginnen te Leeuwar den boden Dinsdag, in het hotel Weïdema aldaar, aan hunnen commandant, den heer .T. Bieruma Oosting, te Oranjewoud, een diner aan, na afloop waarvan het korps is ont bonden. Als eene herinnering en als een blijk van waardeering ontviDg de heer Bieruma Oosting een fraai album ten geschenke, waarin de pórtretten der leden, het portret van het eere lid, den heer J. J. G. van Wicheren, oud-lid van de eerewachten tijdens de bezoeken van wijlen Koning Willem II en III te Leeuwarden in de jaren 1843,1852 en 1873, alsmede eene photographie van het vaandel der wacht. Kwaadwillige handen hebben den bekenden harddraver Marianne, van den heer Witte- veen, te Rauwerd, in een der pooten gesne den, zoodat het dier kreupel is en niet kan uitkomen. De dader is nog niet bekend. Maandag trof een landbouwer te Maarse- veen een treffend verlies. Zijn zoontje, een jongen van 11 jaar ongeveer, maakte een koeientouw aan een balk vast om voor zijn kleiner zusje ophangertje te spelen. Daar de kruiwagen, waarop hij stond, kantelde, was treurige ernst het gevolg. De kleine meid liep terstond naar binnen om hulp, maar voor die was toegeschoten, was de knaap een lijk. Onder Barneveld is in eene weide een paard door eene koe doodgestooten. Het Woensdag in een uitgestrekt dennen bosch nabij het landgoed sGoeree" onder Bergen-op-Zoom gehouden 19e zuider-zen- dingsfeest werd door goed weder begunstigd en was druk bezocht. Haarlem. De anti-rev. kiesvereenïging alhier meent de nieuwe Statenverkiezing, die nu eerstdaags gehouden moet worden, als eene voortzetting te moeten beschouwen vau de vorige; en daarom heeft zij opnieuw tot samenwerking met de Roomsch-kath. be sloten. Als candidaten zijn verkozen de heeren G. B. 't Hooft, te Haarlemmermeer, en mr. W. S. J. van Waterschoot v. d. Gracht, te Amsterdam. (Stand.) Amsterdam. De sVereeniging tot Ver edeling van het Volksvermaak" alhier stelt zich voor evenals vorige jaren, den 31 n Augustus, den veijaaf dag der jonge Koningin, luisterrijk te vieren. Dinsdag 30 Augustus wordt in den parktuin tegen 10 cents entree een groot militair concert gegeven, besloten door militaire taptoe. Op den 31 n Augustus zullen volks- en kinderfeesten worden gegeven op de terreinen achter het rijksmuseum. Volksspelen om prijzen zullen dit jaar weder op het programma voorkomen. Het specialiteiten-gezelschap van den heer Frits van Haarlem zal op twee plaatsen van het terrein voorstellingen geven. Goochelaars en draaimolens zullen de kinderen bezig houden, terwijl twee muziekkorpsen van 10—5 uur concert zullen geven. De toegang tot de terreinen is vrij, de tribune zal tegen entree toegankelijk zijn. Voorts bestaat het plan voiksroeiwedstrijden op den Amstel te organiseeren, waartoe de medewerking der Amsterdamscbe roei- en zeilvereenigingen zal worden ingeroepen. Des avonds concert in het park van het muziekkorps der marine, tegen tien cents entree, muziekuitvoeringen op de pleinen en groot vuurwerk. Baarn. Ook hier zullen begrijpelijker wijze de verjaardagen der Koninginnen fees telijk gevierd worden. Met den verjaardag der Koningin-Regentes zal op Den Brink, het hoofdplein van Baarn, eene eerepoort verrijzen en zal zich daar 's middags eene militaire kapel doen hooren. Men verwacht dat H. M. dien dag een rij toer door Baarn zal maken, bij welke gelegen heid H. M. door het gemeentebestuur zal worden opgewacht en door den burgemeester worden gecomplimenteerd. De verjaardag der Koningin belooft luister rijk te worden. 's Morgens zal H. M. door de schoolkinde ren van de openbare en bijzondere scholen uit Baarn, Soest en Eetnnes, circa 1500 in getal, eene aubade worden gebracht, waar, geassisteerd door de muziek van het 5e regi ment infanterie, vier vaderlandsche liederen zullen gezongen worden. 's Namiddags zal er op den Brink feest zijn voor de jeugd. Draaimolen, poffertjeskraam en poppekast .zullen voor de jeugd het aan gename verhoogen, terwijl volksspelen zullen worden gehouden. Men twijfelt niet of H. M. de Koningin zal eenige oogenblikken, evenals vroeger, onder de feestvierende jeugd vertoeven. Bergen-op-Zoom, Dinsdagavond was ter voorkoming van verdere rustverstoring, de schutterij tegen 7 ure onder de wapens ge roepen. Dit lokte natuurlijk eeu talrijke menigte van nieuwsgierigen naar het marktplein, doch toen het flink begon te regenen, begaf ieder een zich zoo spoedig mogelijk huiswaarts. Toen om halftien de oefening van het Heilsleger geëindigd was, werden door de burgerwacht eenige straten afgezet, om de bezoekers van het Heilsleger een veiligen door gang te bezorgen, doch feitelijk was dit over bodig, omdat er zich bijna geen menschen op straat bevonden. Ten 10 ure werd de schutterij afgedankt en heerschte overal volkomen rust. Gemengde Berichten. PEli TELE Git A AF. 's-GRAVENUAGE, 22 Juli. Tweede Kamer. De vermogensbelasting is aangenomen met 62 tegen 33 stemmen. De verhooging van den aecqns op het gedistilleerd is aange nomen met 51 tegen 44 stemmen. De overige belastingontwerpen zijn goedgekeurd, ook bij amendement de verlaging van den zoutaccijns tot f3. Stemming over de vermogensbelasting: Voor: de heeren Haffmans, v. d. Kaay, Smeenge, Borgesius, Royaards, v. Berckel, Viruly, Guyot, v. Vlijmen, v. Houten, De Meijier, Kielstra, Pijttersen, Tijdens, Rink, De Beaufort (Amsterdam), Zijlma, v. Kerkwijk, Tydeman, Rutgers, Boreel, v. d. Feltz, Ferf, Veegens, v. Beuningen, Vrolik, Bool, Zaaijer, v. Delden, Hintzen, v. Nunen, Schaepman, MeesZijpLandClercxHartogh. v. Gijn, Cremer, Poelman, De Kanter, Levy, Hordijk, Roessingh, Roëil, Sanders, Goekoop, Houwing, Hennequin, Smit, Kolkman, Schepel, Conrad, Harte, Geertsema, Lieftinck, Heldt, De Beaufort, v. Karnebeek, Norman, De Ram en de Voorzitter. Tegende heeren ReekersMutsaers Mïchiels, Van Velzen, v. d. Schrieck, Van Alphen, Travaglino, Ha velaar, d'Ansembourg, v. d. Borch, De Ras, Dobbelman, T. Mackay, v. d. Berch, A. van Dedem, De Geer, v. d. Velde, Oppedijk, Smits v. Oyen, Bahlmann, Donner, Ruys, Schimmelpenninck v. d. Oye, Brantsen, Lambrechts, /E. Mackay, Keuche- nius, Bevers, G. v. Dedem, Walter, Beeiaerts, Seret en Vermeulen. Stemming over de verhooging van den accijns op het gedistilleerd Voor: de heeren v. Delden, Hintzen, v. Nunen, Dobbelman, v. d. Berch, Mees, Zijp, Land, Clercx, Oppedijk, v. Gijn, Hordijk, Roessingh, Roëll, Ruys, Brantsen, Hennequin, Smit, Kolkman, Conrad, Harte, Geertsema, JE. Mackay, W. de Beaufort, G. v. Dedem, v. Karnebeek, Norman, De Ram, Vermeulen, v. d. Kaay, Royaards, Reekers, Viruly, v. Vlij men. De Meijier, Kielstra, Rink, Mutsaers, De Beaufort (Amsterdam), Michiels, v. Kerk wijk, Tydeman, v. d. Schrieck, Rutgers, v. d. Feltz, Ferf, Travaglino, v. Beuningen, Vrolik, Bool en de Voorzitter. Tegen: de heeren Zaaijer, Havelaar, d'Ansembourg, v. d. Borch, De Ras, Schaep man, T. Mackay, A. v. Dedem, De Geer, v. d. Velde, Hartogh, Smits van Oyen, Cremer, Poelman, De Kanter, Levy, Bahl mann, Donner, Sanders, Goekoop, Houwing, SchimmelpenninckSchepelLambrechts Lieftinck, Keuchenius, Heldt, Bevers, Walter, Beeiaerts, Seret, Haffmans, Smeenge, Bor gesius, Van Berckel, Guyot, v. Houten, Pijt tersen, Tijdens, v. Velzen, Zijlma, v. Alphen, Boreel en Veegens. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouwr 0 n d e r w ij s. A r menzo r g. Zuster Madeleine beeft voor het hof van Gent haar proces tegen de overste van het klooster te Merckem, waarvan vroeger melding is gemaakt, gewonnen haar werd 3000 fr, schadevergoeding toegekend. Te Berlijn is verschenen de oproeping der com missie, die zich hier tot schadeloosstelling van Buschhoff heeft gevormd. Er wordt in gezegd dat de »het vaderland tot schande strekkende antise mitische beweging naar aanleiding van den moord te Xanten de geheel onschuldige familie Buschhoff en ook nog andere neringdoende Israëlieten in hun maatschappelijk bestaan vernietigd heeft", en dat er voor deze beklagenswaardige slachtoffers van het fanatisme thans inzamelingen moeten gehou den worden, om hun ten minste de stoffelijke schade te vergoeden". De commissie beslaat uit 25 mannen, Christenen en joden, die deels in het parlementaire, deels in het gemeentelijke leven eene rol spelen. De voornaamste leden zijn de pro fessoren Rudolf van Gneist. Theodor Mmnmsen en Rudolf Virchowvoorts de bekende schilder en director der academie Anton von Werner, de bur gemeester Zelie, de hoofdredacteurs van den BSrsenkuricrde Vossische Zcilunq en het Berliner Tageblalt, en een zevental leden van den Rijksdag. Ondertussehen zetten de Germania en de Beichsbote hunne scherpe critiek op de leiding van het proces-Buschhoff voort. Da eerstgenoemde pleit zelfs, op door haar aangevoerde gronden, voor eene herziening der gevallen uitspraak. De onrust hatende berichten omtrent dan ge zondheidstoestand van Pasteur blijken overdreven geweest te zijn. Een medewerker van Figarodie den beroemden geleerde te Gatches, waar hij thans vertoeft, ging opzoeken, vond hem nog wat zwak, maar vrij welvarend met zijn gezin onder de groene boomen zitten. Te St. Gervais zijn nog meer lijken gevonden. Een 17-jarig Duitscher, de zoon van den indus trieel Schuber uit Berlijn, zoekt nog steeds met gidsen en werklieden ntar de lijken van zijn ouders en zusters. Wegen- de hevige regen buien vreest men voor nieuwe ongelukkenalle werkzaamheden moesten woiden gestaakt. Te Merriton in Canada zijn twea sneltreinen in botsing gekomen. De schok was ontzettend en de wagens werden letterlijk vermorzeld. Uit het Wellandskanaal, naast den spoorwegdijk. zijn reeds drie lijken opgevischt en men verwacht er nog meer te zuilen vinden. Zes personen werden zwaar gewond en velen lichter. De gelegenheid tut verzending der correspon dentie naar New-Yoik (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoom-chip Maasdam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 23 Juli, des voormiddags te 9.30 uur spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tol verzending der correspon dentie naar New-York (via Amsterdam) bestaat door middel van het stoomschip üt"dam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 23 Juli, des voormiddags te 4.35 uur spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op bet adres vermeld ie worden Vrijdom van briefport is verleend tusschen de navolgende personen en corporation Gemeentebesturen met de Kamers van koop handel en fabrieken: de voorzitter en de secretaris met de leder der Kamers van koop handel de besturen of directiën van spoor maatschappijen met gemeentebesturen; de besturen van stoorabootdiensten en tramweg diensten met gemeentebesturen. De lijst der landen, die expresse bestelling toelaten, is uitgebreid met Por tugal en Liberia. Eerstgenoemd land laat ook expresse bestelling toe van brieven met aangegeven waarde. Terwijl in ons land de rupsenplaag zich ook in bet beetwortelgevvas begint te vertoonen, kan het volgende wellicht dienstig zijn mede te deelen. In Westfalen, waar zich ook de rups in de bietenvel den vertoont, heeft men een uitstekend resultaat verkregen door eenden, vooral jonge eenden, in de bietenvelden te jagen. Deze dieren onderzoeken zeer nauwkeurig de bietenplanten en weten in een oogenbltk tij ris vele rupsen te vangen. De oude eenden zijn minder geschikt, daar deze te onbe holpen zijn. Alle pogingen, die men in Westfalen deed om de rupsen te dooden, namelijkbestrooien met kalk, bet aanleggen van diepten of dammen van kaf, waren geheel nutteloos. (.V. v. d. 1). De afdeeling van den Raad van State voor geschillen van bestuur behandelde Woensdag het beroep, ingesteld door den inspecteur van liet lager onderwijs in de betrokken inspectiën tegen het besluit van Gedeputeerde Staten ge nomen op de aanvragen om de rijksbijdragen krachtens de onderwijswet over 1891, ten be hoeve van lo. de vier scholen der St.-Willi- brordus-Stichting te Schiedamt. w. de Mariaschool 2e afd. aan de Lange Haven de Mariaschool 1e afd. aan de Korte Haven de St.-Jozefschool 2e sectie aan de Westvest en de St.-Jozefschool 3e sectie in de Warande. De kon. beslissing in deze zaken wordt later vermeld. Door mej. J. H. Rinsma, onlangs te Balk over leden, zijn aan de diaconie der herv, gemeente al- vermaakt twee remegevende schuldvorderingen ten laste der vereeniging voor christelijke natio naal onderwijs aldaar, ieder groot f 2000. Te Neerbosch is in de afgeloopen week voor niet minder dan 37 kinderen plaatsing in de wees inrichting aangevraagd, die allen zeer noodig heb ben geholpen te worden. Thans is men bezig een

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3