0 n d e r w if s. Armenzorg. Visscherij. Ker knicu w s. Stedelijk Nieuws. Marktberichten. Beursbericht vau Amsterdam. I Op de alphabelische voordracht voor hoofd der openbare school te Do erken c. a. zijn geplaatst de heeren F. F, Jübsis, onderwijzer 1.0 Nijmegen (Hees)A. van de Nadort, onderwijzer te Schie dam, en G. G. van Wagensveld, onderwijzer te 's-Boscb. I, Aan mr. R. T. H. P. L. A. van Boneval Faure is, op zijn verzoek, met ingang van 20 September a.s. eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de facul teit der rechtsgeleerdheid aan de rijks-universiteit te Leiden, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren bewezen diensten. Tot boogleeraar in de faculteit der rechtsge leerdheid aan de rijks-univorsiteit te Leiden, tot bet geven van onderwijs in het burgerlijk recht, het handelsrecht en de burgerlijke rechtsvordering, is benoemd mr, C. Asser, rechter in de arrondisse- ments-rechtbank te 's-Gravenhage. i De voordracht voor de benoeming van eenen directeur aan de koninklijke school voor nuttige en beeldende kunsten te 's-Hertogenbosch luidt als volgt 1°. Julien Donij, ingenieur-architect en leeraar aan de universiteit van Leuven 2", P. J. den Hertog, leeraar aan de academie van i beeldende kunsten te 's-Gravenhage. t Door de heeron H. F. de Boer en A. Hein- 3 sius is, op uitnnodigifg van het hoofdbestuur t van het »Ned. Onderwijzersgenootschapeen I gedenkboek samengesteld, waarin de geschiedenis van het genootschap is beschreven. Het werd in 1842 in Den Haag opgericht, zoo niet door dan onder den invloed der pogin gen van den toenmahgen instituteur aldaar, D. Buddingh, later leeraar in het Hoogduitsch aan de Delftscbe academie. Het telde bij zijne op richting 201 leden. De poging om als vereeni- ging te worden erkend vond destijds bij de regeering tegenstand deze vreesde te groole zelfstandigheid van den onderwijzersstand. De erkenning volgde echter in 1844, maar de voorwaarde werd er aan verbonden, dat het go- i nootschap zich nimmer en in geen geval hoege naamd zou mogen inlaten met eenig punt van be heer het onderwijs betreffende. 1 Het genootschap lelt thans 4 leden van verdien- j- ste, 124 honoraire leden 06 voorstanders, 4477 gewone leden en 647 algemeorio leden niet tot een j der 175 afdeelingen behourende. i Het ondersteuningsfonds is ruim f78.000. In de spaarbank is f30.661.26. De levensverzekering- maatschapijij heeft 2641 polissen met een verze kerd kapitaal van f4.471.379. Behalve deze instellingen heeft het'genootschap een schoolmuseum opgericht, dat zeer rijk is aan leermiddelen, en eene paedagogische bibliotheek die eveneons in hooge mate aan hare bestemming 'voldoet, maar nog beter voldoen kan, wanneer zij den algemeenen steun geniet. In de Donderdag te Amsterdam gehouden vergadering van het Nederl. onderwijzersgenoot schap is- bi oedvoeng beraadslaagd over leerplicht. Van de 100 afdeelingen verklaarden slechts vier zich daartegen. Alleen omtrent de regeling be stond verschil van gevoelen. Alle onderdeelen vau eene regeling werden besproken en uit bet verslag blijkt omtrent elk punt de meening der meer derheid. De volgende stellingen werden door het hoofd bestuur geformuleerd en in stemming gebracht. I. In de wet op den leerplicht behoort het lager onderwijs verplicht te worden gesteld voor den leeftijd van 6 tot 14 jaar, met dien ver stande, dat a!s overgangsbepaling eerst gedurende zeker tijdperk als het eind van den leertijd het 12e en daarna het 13e jaar wordt aangewezen. II. Het zoogenaamde herhalingsonderwijs moet verplicht worden gesteld gedurende den leeftijd van 1416 jaar-, voorloopig van 1214 en daarna van 1315 als overgangsmaatregel. Dit herhalingsonderwijs behoort zich te bewe- gen in de richting.der opleiding tot het beroep, maar mag nooit de elementen voor eene meer algemeene ontwikkeling ontberen. III. Het hoofd der school mag alleen in zoo verre in de strafvervolging in zake leerplicht worden gemoeid, dat hij het schoolverzuim, zoo veel mogelijk met opgaaf van redenen, aantea- kent en daarvan mededeoling doet aan de bij de wet aangewezen autoriteit. IV. Hoewel het wenscheiijk zou zijn, dat aan commission uit de ingezetenen de taak kon wor den opgedragen, om onderzoek te doen naar over tredingen van do wet op den leerplichtis het voor eene richtige uitvoering der wet meer aan te raden, daarvoor afzonderlijke ambtenaren aan te stellen. V. liet is bij de invoering eener wet op den leerplicht noodzakelijk de openbare armenzorg zoodanig te regelendat de ouders niet buiten hunne schuld in de onmogelijkheid verkeeren hunne kinderen geregeld naar de school te zenden. VI. De regeling der vacantiën moet plaats hebben in overeenstemming met den tijd, waarin tegenwoordig het schoolverzuim het grootst is. Vit. Wanneer, meer dan tot dusverre geschiedt, bij de regeling der schooluren op locale omstan digheden wordt gelet, kan dit strekken tot ver gemakkelijking der invoering van leerplicht. Deze stellingen nu werden door den heer Heinsïus kortelijk toegelicht en daarover werd het debat geopend. Amsterdam merkte op dat leerplicht zonder eene wet op den kinderarbeid weinig waarde zal hebben. Zonder deze is leerplicht ondenkbaar. Door 16 afdeelingen werd in verband daar mede de volgende als achtste stelling voorge steld VIII. »De wet op den leerplicht moet vooraf gegaan of onmiddellijk gevolgd worden door eene wet op den arbeid, Waarbij alle arbeid van schoolgaande kinderen verboden wordt." Deze stellingen werden goedgekeurd en het genootschap besloot zich tot de regeering te wenden met een adres, waarin de spoedige invoe ring van eene wet op den leerplicht wordt verzocht en aangaande den inhoud van zulk eene wet, die wenschen worden geuit, die bij de stem ming over de conclusies en bij het rapport bleken de roeening van het genootschap uit te drukken. Dit voorstel werd eveneens goedgekeurd. Een voorstel van de afd, Schiedam, om in de wet te bepalen, dat in het hoofdbestuur zitting zullen hebben twee onderwijzers, niet-hoofden eener school, werd verworpen na een uitvoerige discussie en na eene opmerking van den heer Gerhard, dat dergelijke protectie voor den klasse onderwijzer beleedigend is en dat zy spoedig door toeneming van aantal invloed op het hoofdbestuur zullen oefenen. De heer De Raaf uit Vucht besprak vervolgens de vraag «Schenkt de tegenwoordige opleiding in ver band met en in zekeren zin beheerscht door het hedendaagsch examenstelsel de noodige waar borgen voor een theoretisch en practisch bekwaam personeel Als feestgave van het N. O.-G. bij de her denking van zijn 50 jarig bestaan, werd besloten aan de jongste instelling van het genootschap, het ondersteuningsfonds, uit het vaste fonds f 4000 uit te keeren. Als plaats voor de volgende alg. verg. in 1893 werd Den Bosch gekozen met 240 stemmen. Nadat de heer Degenhardt het hoofdbestuur dank had betuigd voor het samenstellen vati het Gedenkboek en op zijn voorstel besloten was een krans op het graf van het eerelid Witkamp te leggen, werd met de gebruikelijke plichtplegin gen de vergadering gesloten. Met bet oog op de groote behoefte aan werk door de arbeidersbevolking te Bergum, vooral op de Bergumerheide, waar verreweg de meeste ar beiders, doch weinig werkgevers wonen, heeft het algemeen burgerlijk armbestuur te Bergum besloten tot bet aangaan eener geldleening, groot f3500, tegen eene rente van ten hoogste 5 pCt., om daarvoor vlas aan te koopen en dit in den aanstaanden winter door behoeftigen te doon ver werken. Het eventueel verlies za! worden gedekt uit de armvoogdij-kas. dienst 1892. SCHIEDAM. Heden kwam van de haring- visscherij binnen de logger Paulina, schipper A. Schouten, aanbrengende 22% last haring. VLAARD1NGEN. De aanvoeren van haring zijn zeer overvloedig en belangrijk grooterdan bet vorige jaar. Deze week arriveerde een 25-tal log gers met vangsten van 14 tot 21 last. De prijzen liepen dan ook terug en Donderdag werd betaald voorvolle haring f 13 a 14, maatjesharing f 7. a 7.50, volle en maatjes- f10 all per ton. Bij- soorten in verhouding lager. Van Zwartewaa! en Pernis waren verscheidene sloepen visch hier ter markt en werd besteed voor zoutevisch f 33 a 35, leng f 23.75 a 24.keelen en lippen f59, kibbelen f 16,50, schelvisch 1 9.50, alles per ton. Gisteren zijn alhier binnengekomen 2 loggers, te zamen aanbrengende 41 last haring, en 3 bom men, gezamenlijk met 850 kantjes haring. MAASSLUIS. Gisteren is alhier binnenge komen 1 schip, met 7 last maatjes- en llVs last volle haring. PERNIS. Gisteren zijn athier binnengekomen 2 sloepen, te zamen aanbrengende 133 ton zoute visch. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 668 zalmen, die voor t'0.65 tot 0.85 per kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 332 St.-Jacobs- zalmpjes en 1 steur. Zestal Ned.-Herv. Kerk. te SchiedamG. B, Boomer te Driebergen, N. de Jonge, te Brussel, H. ten Kate, te Harderwijk, D. J. Karres, te Geneniui- den, J. II. Schreuder, te Bleiswijk, H. Zeydner, te Vollenhove. Beroepen: te Hoogezand dr.Niemeijer,te Ooster-BlokkerteElburg ds. J. H. Wensinck, te Nijkerk o/d, Veluwe. Woensdag werd te Rotterdam de 95ste jaar vergadering geopend van het sNederlandsch Zen delinggenootschap". Df voorzitter, ds. K. F. Ternooy Apèl, van Am sterdam, wees in zijn openingsrede in het bijzon der op de groote moeilijkheden, waarmede het genootschap in het afgeloopen jaar te kampen had, doch spoorde tevens aan met moed voorwaarts te gaan om den naam van het genoutschap hoog te houden. Daarop riep hij den aanwezigen in het algemeen en enkelen in het bijzonder het welkom toe, waarna mededeeling werd gedaan van de ingekomen stuk ken en de verslagen der afdeelingen. Uit het rapport der commissie voor Maandbe richt en Tijdschrift bleek, dat van de Maandbe richten 10,200 ex. zijn gedrukt en van de Mede- deelingen 850 ex. Door ds. J. Craandijk werden bij de ontstentenis van ds. W. Fiancken Azn., eenige grepen uit het jaarverslag gedaan. Het afgeloopen jaar was niet bemoedigend. Zoo had het genootschap zich misre- rekend in 4 kweekelingen. ook door den terugkeer van den Heer T. J. Bezemer, en evenzeer door het aanstaand vertrek van den heer H. C. Kruyt uit Deli, zoodat hei in de verwachting, dat de zendmgs- posten versterkt en goed bediend zonden woi den, teleurgesteld werd. Wat de inkomsten betreft kon hij op belang rijke toevallige baten wijzen, waaronder legaten van f5000 en f1000, maar de vaste inkomsten waren eenigszins verminderd. Uit het rappoi t der commissie van onderzoek en toezicht bleek, dat de 4 genoemde kweekelingen moesten ontslagen worden omdat zij den noodigen ernst misten om hunne hooge roeping te vervullen. Er blijven thans 5 kweekelingen over. Het onderwijs leed schade door het vertrek van ds, J. Th. de Visser en het bedanken van ds. H. L. Vinke, wegens hoogen leeftijd, terwijl ds. Franc ken binnenkort naar Utrecht vertrekt, Daarentegen hebben de predikanten Lamers, te Rijsoord, Van der Veen en Van Nes, te Rotteidam, en Jonker, te Kralingen, zich bereid verklaard een deel van het onderwijs op zich te nemen. Ckr.-Gercf. Kerk. Te Utrecht is Woensdag de vroeger aangekon digde vergadering gehouden atot het in stand houden der Chr.-Geret. Kerk". Zij werd den vorigen avond ingeleid door een bedestond in bet Militair Tehuis, waarbij ds. Van Lingen, uit Zetten, voor ging en sprak over psalm 25 4 en 5. De voor de vergadering bestemde zaal in het Militair Tehuis bleek spoedig te klein te zijn om al degenen te bevatten, die uit verschillende plaat sen waren opgekomen. Onder dezen waren echter velen, die niet tot een vast besluit gekomen waren. Nadat nog aan dezen verzocht was zich te ver wijderen, opende ds. Van Lingen de vergadering met het lezen van een hoofdstuk uit den bijbel, met toespraak en gebed. Een aantal brieven van instemming waren ingekomen. Door velen werden inlichtingen of aanbiedingen gedaan om elders eene samenkomst te houden. Van vier kerken bleek het, dat het be sluit was genomen om met haar leeraar staande te blijven, terwijl reeds op meer plaatsen een begin van wederoprichting der chr.-geref. kerk was gemaakt en elders het voornemen bestond dit ten spoedigste te doen. Van het blijven staan der chr.-geref. kerk, en alzoo van het zich niet nederleggen bij het besluit der synode tot ineensmelting met de doleerende kerken, zal aan de regeering worden kennisge geven. Als commissie van advies werd tot moderamen dezer bijeenkomst gekozen ds. Van Lingen, ds. Wisse en G. Renkema. Aan laatstgenoemde, die als secretaris lungeeten zal, wonende te Utrecht, kunnen alle mededeelingen betreffende de chr.- geref. kerk worden gezonden of gevraagd. Deze commissie zal eene tweede vergadering bijeen roepen, en wel een zuiver keikelijke, zoodra de' verschillende kerkeraden hunne afgevaardigden kunnen zenden. Aan de predikanten van de kerken van ds, Lede- boer en aan anderen, op de vergadering aanwezig, werd de raad gegeven te wachten met de onder handelingen over aaneensluiting totdat laatstge noemde vergadering zal gehouden zijn. Om het vergevorderd uur moest men uiteengaan, nadat het dankgebed door ds. Wisse was uitge sproken. Tot de evangeliebediening zijn toegelaten de candidaten A. van Andel te Utrecht, A. André te Franekar, J. van den Berg te Gouda, A. Brummelkamp te Deventer, J. Dekker Hz. te Zaandam, K. C. B. van Herwerden, L. Kuiper, H. Meijering en M. Meindertsraa te Kampen, A. D. C. Kok te Schiedam, E. J. Koppe te NijeveenF. Kramer te Onstwedde, A. P. Lanting, te Winsum, A, H. van Minnen, te Utrecht, M. H. A, van der Valk, te Schevenin- gen, J. Yeenstra, te Baflo en S. van der Wal en K. van der "Wal, te 's-Heerenbroek. BURGERLIJKE STAND. Geboren t 23 Juli. Antonïus, zoon van J. T. Wijzenbroek en W. J. Bokhorst, Noord- molemtraat. Ondertrouwd22 Juli. W. L. van Viaar- dingen en YL A. Kram. Schiedam, 23 Juli. Kogge en Gerst zonder handel. moutwijn s noteering der makelaars f 8. Jenever: Amsterd. proef f 12 per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoelingf 0.70 per ketel. Maassluis, 22 Juli. Kaas. Aangevoerd 41 stapels, wegende 12,311 kilo prijs 25 a 31% ct. per kilo. Geregelde markt. Naaldwijk, 21 Juli. Heden waren de marktprijzenEngelsche aard appelen f0.90 a 1.25. hoorntjes f0.90 a 1.15, kralen f 1a 1.30 per kin aardbeziën a ets., aalbessen 10 a 16 ct. per KG. Op de veilingen Engelsche aardappelen fl. a 1.10, hoorntjes 10,85 a 0.90, kralen fl.a 1.20, zandaardappelen fa kleine f 0.50 a 0.00 per kin, aanvoer 1100 kin aardbe ziën 13 a 20 ets., aalbessen 10 a 14 ets., zwarte 20 a 25 ets., kasdruiven fl.65 a 1.90 per KG j meloenen f 0.25 a 1.perziken 6 a 15 ets., komkommers 4 a 8 ets. per stuk. Leiden 22 Juli. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt42 stieren f54 a 248, 74 vette ossen en koeien f 130 a 290, of 58 a 74 c. per kilo, 40 vare dito f85 a 194,12 gruskalveren f18 a 48, 57 vette dito f35 a 76, of55 a 75 c. per kilo, 28 nuchtere dito f 6.a 12.932 vette schapen f 15 a 24.of 40 a 45 c. per kilo, 352 weide dito f 10.a 20, 222 lamineren f7. a '13.138 magere varkens f 16 a33,210 biggen f6.50 al5.108 kalf- en melkkoeien fltOa 260, 2 paarden f 32 a 41,veulens fa Amsterdam, 23 Juli. Rogge op levering opende flauwdoch sloot vaster; per October f163, 162, 161, 160,161, 162, 163104,163per Maart f153,154,155,156 Langstraat, 21 Juli. Hooi. Zoowel in nieuw als in jarig is thans weinig handel, de prijzen hellen tot daling over en zijn thans voor het nieuwe gewas f 18.50 a 19 per 500 KG. Antwerpen, 23 Juli. Petroleum vast; Amerik. in loco fr. 133/, Augustus fr. 13%per laatste 4 maanden fr. 13Vs; Russische in loco fr. 121/3. Per Telegr. 21pCt. Nederland Buitenl. Spanje Portugal Rusland 1867/69 1889. Oostenr. Lg. Side Zilver Metalliek Papier Turkije. Italië '1887 Columbia Venezuela Aand. Cultuur Mij Maxwell Incomebond Gestemp. Boxtel Aand. Staatsspoor. Gr, Russ. Sporen Baltische 1 Aand. WarschauWeenen. Central. Pacific Shares. Chicago en Erie Oblig. r Incomebond Denver Rio Shares Canadian Pacific Missouri Eerste Hyp Incomebond Union Shares Oregonshort N. W. Pac Hyp Pdbr, Turksche Loten Prolongatie 22 Juli. 80 23% 94% 91% 80% 80 20% 34% 5% 651/4 114% 122 62% 116% 30% IOOI/4 49% 161/4 90 14% 453% 38% 731/a 100 19% 2-2% 23 Juli. 80 60 23% 941/4 907/b 80% 80 201/4 521/2 35 '6% 114 121% 621/s 115% 30% 100% 49% 90% 14% 79% 45% 731/4 100 19% 21/2

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 7