Binnenlandscli e Berichten. Het gerucht wil, dat In den Zaterdag ge houden ministerraad besloten is dat de koning de reis naar Genua zal maken, en dat het tijdstip voor die reis op 4 Augustus bepaald ïs. Naar het schijnt zou de Fransche ge zant, alvorens Rome te verlaten, dit bezoek van het Fransche eskader officieel hebben aangekondigdhet zou de eerste keer zijn dat een Fransch eskader nofficieel" het anker werpt in een Italiaansche haven, na 1859, toen de Fransche vloot het vrijheidsleger te hulp kwam. De dagbladen verklaren dat, ofschoon een dergelijk bezoek van do Fransche vloot geen wijziging zou brengen in de politieke ver houdingen, de vriendschappelijke betrekkingen tusschen de beide landen er intusschen door bevorderd zouden worden. SPANJE. Te Pontevedra zijn Vrijdag de groenvrou wen en verkoopsters van andere levensmidde len uit de nabijgelegen dorpen in verzet ge komen tegen de accijuzen en ten getale van omstreeks duizend te hoop geloopen. Zq joe gen de kommiezen weg, wierpen den burge meester en de politiedienaren metsteenen en plunderden het accynskantoor. De gendarmen herstelden de orde. Zaterdag heeft het oproer zich herhaald, verscheidene vrouwen zijn gekwetst. De voor naamste punten werden door de gendarmen bezeter hebben verscheidene arrestaties plaats gehad. Te Pontevedra is gisteren de staat van beleg afgekondigd tengevolge van de herha ling der oproerige bewegingen tegen de ac cijnzen. Eene plotselinge verwikkeling der toestan den in Marokko voorziende, heett de minister van oorlog eene aanvullings-divisie in Malaga georganiseerd, gereed onmiddellijk te velde te trekken en in twee dagen naar Ceuta te kunnen worden overgebracht. Postduiven verbinden Ceuta, Melila en Malaga. S E E Y I E. De regeering heeft een buitengewoon krediet verleend van 150,000 francs voor den bouw en de inrichting van een hospitaal nabij de grens, ter voorkoming van het binnen brengen der cholera. GRIEKENLAND. De regeering heeft besloten, als zuinigheids maatregel/ alle gezanten terug te roepen, behalve die te Konstautinopel en Bucharest. T U R K IJ E. De correspondent der Standard te Konstan- tinopel klaagt over de werkeloosheid van den internationalen gezondheidsraad, waarin de Britsehe gedelegeerde niet meer stem heeft dan de Nederlandsche, ofschoon de Britsehe scheepvaart 60 pCt. opbrengt van de inkomsten van dien raad. De Britsehe ambassade richt een drijvend hospitaal aan den Bosporus op, P E R Z I E. Het bericht dat de pest is verschenen, wordt bevestigd. De Turksche regeering heeft bevel gegeven een gezondheidskordon langs de Turksch-Perzische grenzen te trekken. AMERIKA. Bij den Senaat is een voorstel ingekomen van den heer Sherman, strekkende om den president te machtigen onderhandelingen aan te knoopen met vreemde mogendheden, ten einde de vestiging te verkrijgen van een internationaal gerechtshof 'twelk langs min nelijken weg de geschillen tusschen de ver schillende staten zal beslechten. Door president Harrison en koning Umberto van Italië zijn vriendschappelijke telegram men gewisseld bij gelegenheid dat een Itali aansche kruiser vertrok, teneinde Italië te vertegenwoordigen bij de aanstaande Colum- busf eesten President Harrison heeft die feesten thans bepaald op 21 October, zijnde de 400ste verjaardag der ontdekking van Amerika. Het zal een nationale feestdag wezen. De heer Morgan heeft bij den Senaat een voorstel iogediend, bepalende dat de Union Pacific en Central-Pacific-spoorwegen onder staatstoezicht zullen worden gesteld, totdat zij hunne schuld aan de schatkist kunnen aanzui veren. Het Huis van vertegenwoordigers heeft, na eene levendige beraadslaging, het ontwerp waarbij de regeering gemachtigd wordt om ten aanzien van de kanaalrechten in Canada maat regelen van wedervergelding te nemen, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De werkstaking in de fabrieken en mijnen der maatschappij-Carnegie duurt voort De directie heeft den arbeiders, die weigeren het werk te hervatten, doen aanzeggen binnen tweemaal 24 uren hunne woningen te ver laten, terwijl zij voortgaat werklieden, die niet tot de Unie behooren, in dienst te nemen. De fabrieken worden door eene aanzienlijke troepenmacht bewaakt. De aanvoerders der werkstakers verklaren den strijd tot het uiterste met wettige middelen te zullen voort zetten, maar het zal zeer de vraag zijn of z\j de gemoederen in bedwang zullen weten te houden, want niet aHeen dat spoorweg-machi nisten in de buurt van Homestead met den dood bedreigd zijn, wanneer zij maar de minste hoeveelheid ijzer uit de werkplaatsen van Carnegie vervoeren, maar reeds is eene daad van geweld voorgekomen. De directeur Frick der fabriek van Carnegie te Pittsburg is n.l. op zyn kantoor ernstig, hoewel niet levens gevaarlijk, gewond door een revolverschot, op hem gelost door zekeren Bergman, die volgens sommigen een anarchist, volgens anderen een krankzinnige is. Bovendien zwerft in den omtrek der mijnen en fabrieken in de laatste dagen veel verdacht volk rond. Dertig der te Homestead gevangengenomen muiters zijn aan de burgerlijke overheid uit geleverd vele anderen houden zich nog steeds schuil in het gebergte. De republiek Honduras heeft hare noordkust voor den buitenlandschen handel gesloten. SCHIEDAM, 26 Juli 1892. Den heer S. J. Zoetmulder, consulair agent van het Duitsche rijk alhier, is het volgende met verzoek van bekendmaking, toegezonden 3000 mark belooning. De keizerlijke bankdirecteur en de rechter van onderzoek bij het kon. landgerecht te Dusseldorp verzoekt opsporing en uitleve ring van 1. Johan Er wig, zich waarschijnlijk bevindende in gezelschap zijner echtgenoote van middelbare grootte. Ouderdom64 jaargestaltegroot en krachtighaargrijsgezichtpokdalig spraak Duitsch, iets lispelend baard kort geschoren en grijsbijzondere kenteekenen gang, ietwat gebogen. 2. Rudolf E i' w i g, bevindt zich in ge zelschap van een vrouwspersoon met een kind van 10 maanden oud, die hij voor zijne wet tige vrouw uitgeeft en eene dienstmaagd hij voert waarschijnlijk de namen S t e c h e r of S t e e g e r. Ouderdom 30 jaargestaltemiddelbare grootte en krachtighaar en wenkbrauwen blond, iets glanzigbaarddroeg bij de vlucht slechts een lichtblonde snorrebaard spraak: Duitsch, Fransch, Engelsch bijzon dere kenteekenenlitteeken op het voorhoofd. Zij zijn den 16n of 23n Mei IJ. uit Dussel dorp gevlucht met medeneming van pi, m. 500.000 mark, hoofdzakelijk bestaande uit markbiljetten ad 1000 mark. De handelskamer en genoemde directeur der keizerlijke bank loven bovendien nog eene belangrijke som uit, wanneer bedoelde personen gevat worden. Zondag j.l. speelde deSchiedamsche cricket en footballclub Hermes" een match tegen harezustervereeniging sDordrechtsche Cricket club", op het veld van laatstgenoemde ver- eeniging. In de eerste innings maakte Her mes" 65 punten tegenover de »Dordrechtsche Cricketclub" 17, terwijl in de tweede innings respectievelijk 31 en 15 punten gemaakt werden, zoodat sHermes" den wedstrijd met 96 tegen 32 punten won. Zondagmiddag reden de Koninginnen ten vier ure uit. Nabij Amersfoort stortte een der paarden, waardoor dit aanmerkelijk aan de knie verwond werd. HH. MM. schenen niet erg geschrikt en aanvaardden te voet de terugreis, na aan een voorbijkomend een voudig man verzocht te hebben den heer Overbosch, veearts te Amersfoort, te willen verwittigen. Gulhartig antwoordde de man jawel, juffrouw". De koetsier verzocht een voorbijkomend wielrijder om zoo spoedig mogelijk op den stal Soestdijk een ander rijtuig te ontbieden hieraan werd gaarne voldaan, waardoor onze Koninginnen zeer spoedig in de gelegenheid waren weder te kunnen instappen. Als een bewijs, dat de jonge Koningin haar Friesch kostuum zeer op prijs stelt kan dienen, dat zij het dezer dagen droeg op een diner ten hove. De minister van koloniën was gisteren te Soestdijk ter audiëntie bij H. M. de Koningin- Regentes. Bij koninklijk besluit is de heer rar. J. Ph. van Bosse, voorzitter van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten, met ingang van 1 Juli 1892 benoemd tot regeerings- commissaris bij de Billiton-maatschappij in Nederland. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 28 en die van den minister van waterstaat, handel en nijverheid op Zaterdag 30 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 23 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 5,487,169,32Ys en bij de betaalmeesters - 1,837,926.14 Te zamen f 7,325,095.46V2 Door den minister van financiën is het bedrag der vergoeding aan de schatters wegens opneming naar art. 32, g 1, letter a, der wet op de personeele belasting over het dienstjaar 1831/92, bepaald op 683/10 ten honderd van bet geheele beloop der kosten, voor die opnemingen verschuldigd. Door den minister van financiën is, uit overweging dat petroleum-motoren op het zelfde beginsel berusten als gasmotoren, de voor laatstgenoemde soort werktuigen be staande vrijstelling van invoerrechten mede toegekend voor eerstgemelde soort. Beide soorten moeten echter, blijkens hunne afme tingen en inrichting, kennelijk tot fabrieks- gebruik zijn. bestemd. De heer Conrad, lid der Tweede Kamer, is Zaterdag naar Parrjs vertrokken ter bijwo ning van het internationaal scheepvaart congres aldaar. De heer Conrad is benoemd tot vice- president van het congres voor binnenland- sche scheepvaartdat thans te Parijs verga dert. De heer Deking Dura, hoofdingenieur van den prov. waterstaat inOverijselis eender secretarissen van dat congres. Den uitslag der stemming in de Tweede Kamer over de vermogensbelasting bespre kende, zegt de Middeïb. Ct. met betrekking tot de anti-revolutionnairen »Hun pers zal weer tal van drogredenen aanvoeren om hun houding te verdedigen. Hoeveel excepties zal zij weten te vinden Hoe luide zal men het gemoedsbezwaar van den heer Keuchenius doen wegen tegen de weglating van den eed voor de aange- slagenenen de inplaatsstelling daarvan van een belofte Men begrijpt echter niet, hoe deze Goesche afgevaardigde door zijne beweringen geen compliment maakt aan het Nederlandsche volk in het algemeen en aan het Christenvolk in het bijzonderHet mag toch eigenaardig heeten dat dezen naar zijn gevoelen slechts door de vrees voor een eed van leugentaal en benadeeling van het algemeen kunnen worden weerhouden, "Wij zouden, altijd volgens den gedaeh- tengang van den Goeschen afgevaardigde zeggenhun gevoel van eerlijkheid zit dan niet érg diep." De houding van eenige anti-revolutionnai ren nagaande, komt de M. Ct. tot de slotsom, dat van die zijde uit partijbelang stelselma tige oppositie werd gevoerd, en eindigt met de volgende opmerking: j>Dat juist gematigde mannen als de oud minister Mackay en de gewezen president der Kamer Beelaerts van Blokland aan het totstandkomen der vermogensbelasting zich hebben onttrokken, stempelt te meer de hou ding van het deel der anti-liberale partij tot eene partijdaad van slecht allooi. Een goede zijde heeft deze. Het volk leerde nu zijne ware vrienden kennen, en zal nog meer inzien dan tot heden dat de anti-revolutionnairen nog steeds de zelfde zijn gebleven, niets geleerd hebben. En tevens dat wij gelijk hadden toen wij het ten sterkste afraadden zijne belangen aan zulke mannen toe te vertrouwen, die steeds den mond vol hebben van schijnheilige rede neeringen en fraaie beloftenmaar op stuk van zaken zich onttrekken aan het tot stand brengen van hetgeen wezenlijk een volksbe lang mag heeten." Van de anti-revolutionnairen waren, gelijk men weet, de heeren Van Bylandt, Löben Seis, Huber en Lucasse afwezig. Eerstge noemde evenals de heer Kerdijk wegens ziekte, de tweede wegens sterfgeval in zijne familie. De heer Huber wilde met de illoyal'e oppositie van vele zijner geestverwanten niet mededoen, zegt de Middeïb. Ct., maar durfde toch ook niet voor de wet stemmen. Van den beer Lucasse weet men niet waarom hij bij dit gewichtig debat en besluit afwezig bleef. Omtrent de waarschijnlijke behandeling van de kieswet schrijft de Haagsche corres pondent der iV. Qron. Ct.: ïlndien de bedrijfsbelasting en de perae- quatie der grondbelasting nog in Augustus bij de Kamer inkomen en, nu de vermogens belasting met Mei 1893 in werking komt, voor dien tijd kunnen worden afgedaan, dan zal het weinig gevaar opleveren dat ook de kieswet reeds is aangeboden. Deze kan dan ook wel worden onderzocht, maar de afdoe ning daarvan vóór Mei e.k. is toch niet zeer waarschijnlijk. Het ligt meer voor de hand dat dan na de tweede serie der belasting- ontwerpen eenige rust genomen en de kies recht-hervorming weer in- een zomerzitting

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2