Solide Braaflerij Het )RUKWERK der ge meente gedurende de jaren 1893-1897. 1 ■van het volgend jaar ter hand genomen zal worden. De nieuwe kieswet zou dan in 1894 kunnen in werking treden, Loopt 'tzoo en my dunkt, dat dit de meest rationeele wijze van werken zou zijn dan zou de wedloop in het Kabinet niet anders dan aan 't algemeen belang en de liberale zaak ten goede kunnen komen." Het kamp te Zeist is voor het bezoek, het welk de Koningin en de Koningin-Regentes heden aan de legerplaats brengen, door de genietroepen zeer Irani ingericht. Tijdens het verblijf van HH. MM. in de legerplaats is de toegang voor niet-militairen gesloten. Om de vele huwelijken bij het korps mariniers te verminderenis door den kolonel-commandant van het korps bepaald, dat voorloopig geen toestemming aan korpo raals en minderen zal worden verleend tot een huwelijk (alhoewel overigens daartoe in de termen vallende) dan onder voorwaarde, dat de belanghebbenden na hun huwelijk voor eigen kosten aan de menage blijven deel nemen. Deze bepaling is in de cantines voor ieder ter lezing opgehangen. De staatsspoorstoomtram vervoerde Zondag 17000 personen naar Scheveningen. Op de lijnen der Exploitatie-maatschappij zal voortaan streng worden toegezien, dat de reizigers geene andere bagage met zich in de coupés nemen, dan in de netten of onder de banken kan worden geplaatst. Uit Scheveningen wordt van gisteren aan de N~. B. Ot. gemeld: Tegen halfvijf hedenmiddag had er in de Fransche afdeeling onder den vloer een be gin van brand plaats. De rook, die door de reten kwam, deed iets ernstigs vermoeden; doch de brandweer was snel ter plaatse, en bluschte het vuur. Ter herinnering aan het bezoek den 29n Juni door de Koningin aan den Prinsentuin te Leeuwarden gebracht, heelt het gemeente bestuur vóór het gerestaureerde paviljoen, waarin de Koningin en de Koningin-Regentes dien dag plaats hadden genomen, doen op richten een standbeeld van de Koningin, geplaatst op een voetstuk, alles van Morlex- steen vervaardigd door den beeldhouwer Feenstra aldaar. Op dit voetstuk is het wapen van Leeuwarden aangebracht. Met zekerheid wordt aan het N. v. d. D. medegedeeld, dat het bericht, volgens het welk de Marianne" van den heer S. Witte- veen, te Rauwerd, in een der pooten zou gesneden zijn, niet juist is. Gedurende de harddraverij te Winschoten heeft de Mari anne" in een scherp voorwerp getrapt, waar door eene snede ontstond. Ofschoon nog niet geheel dicht, staat de wonde zeer gun stig en is het dier niet kreupel. Delft. Vrijdag j.l. is de noodbrug over de Schie aan de voormalige Rotterdamsche poort voor het publiek opengesteld. Een groot ongerief is daardoor uit den weg geruimd. 's-Gravenhage. HH. MM. de Koningin nen zullen Vrijdag a.s. des namiddags te half- twee de sporttentoonstelling te Scheveningen bezoeken en des avonds naar Soestdijk terug- keeren. Donderdag 4 Augustus vertrekken de Ko ninginnen naar Amsterdamwaar zij ten ld ure zullen aankomen, om per stoomboot den tocht langs hetMerwedekanaal naar Vreeswijk mede te makenterwijl zij van daar per rijtuig naar Soestdijk zullen terugkeeren. H. M. de Koningin-Regentes zal het Haagsche Bosch vanwege het gemeentebestuur feeste lijk verlicht worden. Aan net einde van den grooten vijver zal als decoratie een 20 meter hooge muziek tempel geïllumineerd op het water prijken. Rotterdam. Zondagavond is in een der aan den Steiger uitkomende huizen in den Krommen Hang brand 'uitgebroken in de boven verdieping van het pand, waarin aan de zijde van den Hang een manufactuurwinkel en aan de zijde van de Keizerstraat het manufactuur- en pelterijen-magazijn van den heer A. A. den Arend is hevestigd. Als in een oogwenk ver toonde het geheele bovenhuis van voor tot achter éen vuurzee, en in een half uur tijds waren de twee bovenverdiepingen geheel uitgebrand. Aan het krachtig optreden van de brandweer is het te danken, dat de brand tot dit éeue pand beperkt is gebleven. Haarlem. Door den heer dr. C. J. van Persïjn is eervol ontslag gevraagd als le geneesheer-directeur van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen, gesticht sMeeren- berg", en zulks tegen 1 Nov. Leeuwarden. De leden van eene offi cierstafel, onderscheidene onderofficieren en ook een paar gezinnen, zijn in meerdere of mindere mate ongesteld geworden tengevolge van het gebruik van het vleesch eener waar schijnlijk zieke koe, afkomstig van een slager aldaar. De zaak wordt onderzocht. Heerenveen. Het plan voor het groote kinderfeest in Friesland is thans definitief vastgesteld, in zooverre namelijk, dat bepaald is dat het gehouden zal worden op 31 Aug. in de bosschen van den heer Van Lijnden daartoe door den eigenaar welwillend ter beschikking gesteld. Ruim 2000 leerlingen van lagere scholen zullen er aan deelnemen. Banra. De erfprins vanWaldeck-Pyrmont vertrok Zaterdagvoormiddag vanhier; hem werd uitgeleide gedaan aan het station door H. M. de Koningin-Regentes. In den avond van den a.s. verjaardag van 's-Hertogenboscli. Tot directeur der kon. school voor nuttige en beeldende kun sten is door den gemeenteraad benoemd de heer Jules Dony, ingenieur-architect en leeraar aan de universiteit van Leuven. Voor de stemming over deze benoeming werd eene nogal heftige discussie gevoerd tusschen de heeren dr. Rosenburg, Van den Bergh en mr. A. van Rijckevorsel. De beide eerstgenoemden wilden aanhouding van de benoeming tot een volgende vergadering en een derden naam op de voordracht zien, meer bepaald omdat men hier slechts te kiezen had tusschen een R.-kath. vreemdeling en een protestantsch Nederlander (den heer P. J. den Hertog, leeraar aan de academie van beeldende kunsten te 's-Gravenhage) en men dus zeker was, dat no. 1 zal worden geko zen. De heeren Rosenburg en Van den Bergh zouden dit betreuren, met het oog op de vele bekwame Nederlanders. De heer Van den Bergh had bovendien geen tijd gehad om naar de sollicitanten te kunnen infor- meeren, en hij zag in den titel van «professeur", dien de heer Dony voert, geen bewijs voor zijne geschiktheid, omdat men in België zich allicht professeur noemt en men er allerlei sprofesseurs" heeft, als professeur de danse, professeur de billards, enz. Ook omdat hij te 's-Hertogenbosch eenige jaren geleden de oude gasfabriek had gesloopt, een werk, dat hij goed verrichtte, maar waar toe onze professoren zich niet zouden leenen. Mr. A. van Rijckevorsel protesteerde ten sterkste tegen die woorden. De raad aldus verzekerde spreker neemt steeds dengene, die het geschiktst voorkomt, zonder te letten op godsdienstige geloofsbelijdenis. De heer Van den Bergh vroeg hierop voor de derde maal het woord, doch dit werd hem door den burge meester, onder instemming van den raad, geweigerd. Internationale Sporttentoonstelling te Scheveningen. Aan de paardententoonstelling viel Zondag een druk bezoek ten deel. Ook in do stallen bewogen zich tal van bezoekers. Verscheidene officieren van cavalerie en artillerie vertoonden zich te paard in den ring. Deze ellipsvormige baan bood Zondag een zeer afwisselend tooneel aan. In de eerste plaats werden daar voorgebracht de werkpaarden, die reeds een bekroning waardig waren ge keurd en nu in rijen voor de honderden toe schouwers op de tribune de revue passeerden. De parade van de voor rijtuigen gespannen paarden viel echter het meest in den smaak. Uit den stal van Berg, uit Berlijn, verschenen tien schimmels voor een brik, twee aan twee en drie aan drie. Deze tien werden van den bok gereden, eerst stapvoets, toen in draf en in galop. Vooral het keeren geschiedde meesterlijk. Even voor het einde verscheen Cané met een zevental Arabische paardjes, gespannen voor een brik, nadat verscheidenene heeren-njders hun paarden over hindernissen hadden laten springen. De minister van buitenl. zaken en tal van leden van het corps diplomatique bevonden zich op de tribune. Gemengde Berichten. Aan de Harvard university heeft een jong meis je den prijs behaald voor de beste vertaling van Horatius. Een rijk Fransch grondeigenaar is het slacht offer geworden der vergissing van een medicus. In de plaats van een milligram atropine schreef deze, onder den indiuk eerier gebeurtenis die hem eenigszins in de war had gebracht, op zijn recept 2 gram. De apotheker was wel eenigszins ver baasd, maar daar het recept in orde was, leverde hij "3e hoeveelheid atropine of, die voldoende zou zijn om 100 menschen te vergiftigen. Nauwe lijks had de patiënt dan ook het drankje aan de lippen gebracht, of hij zakte levenloos ineen. Donderdagnamiddag was een gezelschap uit Aberdeen naar Muchalls gegaan om een uitstapje op de rotsen te maken. De heer Barron en zijn zus ter waren achtergebleven en men ging hen zoeken. Zij aarzelden over een rotsblok te gaan en de heer Barron hielp zijn zuster, door haar bij de schouders vast te houden op eens struikelde zij en sleepte haar broeder in den val mee300 voet in de diepte werden beide lijken voor het oog der overige leden van 't gezelschap vreeselijk verminkt terugge vonden. De rechtbank te Weenen heeft een wijnkoopers- knecht, die, om zich op zijn patroon te wreken, alle vaten in diens kelder heeft vernield, waardoor meer dan 54,000 liters wijn is weggeloopen en ruim 40,000 florijnen schade werd veroorzaakt, tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Drie mijnwerkers te Briix, in Oostenrijk, wer den den 4n dezer in de Emwaldmijn door een afschuiving begraven. Vrijdag werden ze levend teruggevonden. Zeventien dagen hadden zij zon der voedsel doorgebracht. Uit Catana komt bericht, dat de uitbarsting van de Etna als afgeloopen wordt beschouwd. Te Londen zal 4 Aug. verschijnen een boek over de taal der apen, door den Amerikaan Gar- nier geschreven. Hij vertoeft thans te Londen en zal weldra naar het binnenland van Afrika ver trekken, om de gorilla's in hun woonstede op te zoeken en zoo mogelijk hun gesprekken onder elkaar te phonographeeren. PE UT ELEGK AAF. '3-GRAVEiVHA<GE, 26 Juli. Tweede Kamer. Aangenomen zijn verschillende ont werpen waaronder wijziging der consulaat rechten aanstelling van een consul-generaal te Kaapstad de overeenkomst met Amster dam over de ruiling van grond van een nieuw post- en telegraafkantoor; de gemeen telijke indeeling van het fort Pampus; de instelling eener centrale commissie voor statistiek; de verbouwing der polytechnische school in verband met de driehoeksmeting. Het ontwerp-zoutaccijns is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Kamer ging daarna op reces. S te«1 e 1 ijk Nieu vv s. B U R G E R L IJ IC E STAN D. Geboren22 Juli. Agatha Theodora Maria, dochter van J. Vlugtnan en J. van den Berg, Spoorstraat. 23. Antonius Bernar- dus Marie, zoon van J. M. Nieberg en P. J. II. van der uijn, KethchtraatHendrik, zoon van D. van den Hoek en J. Tromp, Zalmstraat. 25. Johannes Casparus Gerar- lus, zoon van M. Lemmers en G. Peereboom, Spoorstraat. Overleden24 Juli. Maria Cornelia Arkesteijn, oud 3 wekeu, is oordmolenstraat. Cornells Leonardus ICerdel, oud 52 jaar en 5 maanden, '.Dwarsstraat. Wiïlemina van Kampen, oud /8 jaar en 1 maand, weduwe van J. Verschoof, Prinsensteeg. ADYEIITENTIEIV. Voor de bewijzen van belangstelling, bij hun Zilveren Huwelijksfeest zoowel van binnen ais van buiten de stad ondervonden, betuigen de ondergeteekenden hunnen harte- lijken dank. W. HOSSELAAR. J. A. BOSSELAAR- Meimnk. S c h i e d a tn, 25 Juli 1892. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van PDA. 'A[ zullen op Donderdag X Augustus, des nam. ten 2 ure, ten Raad- huize, onder de in die gemeente gevestigde Boekdrukkers aanbesteden Bestek en model-lnscliry vlngsblljet zijn tegen betaling van 25 cent op de Secretarie der gemeente verkrijgbaar. Een flink bespraakt PERSOOX, met abonnement op de Staats-Spoorwegen le groep, eenige jaren een solide Firma in Likeuren, Cognac, Wijnen enz., enz. vertegenwoordigend, wenscht met goedvinden zijner Firma een te VERTEGEXWOORDIGEiV, uitsluitend voor Schledamsche «lenever. Franco brieven onder ïfo. 163 fit» aan het Bureau der Schiedamsche Courant. Sll op een der beste standen alhier, een voor alle affaires geschikt, met veel rnlratc tot werk- en bergplaats, alsmede achter-uitgang. Brieven franco onder letter X bij den Boekhandelaar G. ODÉ te Schiedam.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3