Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Koloniën. Land- en Tuinbouw. 0 n derwijs. (jsr. ii ct.) jEen voorbeeld. «Voor ons liggen twee aanslagbiljetten vau een bediende in de residentie, die eene vrouw met twee kinderen heeft en jaarlijks f800 verdient. v>De man is in de personeele belasting aan geslagen als volgt Huurwaardef 7. Deuren en vensters. 9.2-4 Haardsteden3.60 Mobilair3.50 f 23.34 20 opeenten voor het rijk 5 de provincie 58 de gemeente f 19.37 Te zanten f 42.71 Hierbij komt de hoofdelijke omslag ten bedrage van f 44.26. Vermindering voor kin deren d twee ten honderd voor ieder hind f 0.57, blijft f 13.69. Personeele belasting f42.71 Hoofdelijke omslag -13.69 f 56.40 »Zietdaar wat betreft de directe belastingen. Hierbij komen de indirecte. Aan verschillende accijnzen stort dit gezin nog jaarlijks pl. m. f35 in de schatkist. Weliswaar zonder het te weten of te voelen, maar dit belet niet, dat het gezin zooveel verliest en de schatkist zooveel wint. »Alles te zamen ongeveer f90. »Negentig gulden van de achthonderd, die de man, zoolang hij gezond en sterk is, ver dient. »"Wie die vermogensbelasting betaalt klaagt nu nog over den fiscus »Een per miile van uw vermogen. »Weest maar blij, dat gij er zoo genadig afkomt. Zij, die geen vermogen bezitten en toch zwaar belast zijn, die dus waarlijk reden van klagen hebben, zij klagen niet, zij dulden en betalen als zij geld hebben. Anders laten zij zich beboeten." In de berichten die het Handelsblad om trent de uitbarsting op Groot-Sangir ont vangen heeft, wordt nog het volgende gemeld, dat tot aanvulling der onze dienen kan: De aan het eiland in lading liggende sche pen Thorbeche III, Prima, Jason en Gaa Paa hebben geen schade bekomen. Het aantal dooden is niet bij benadering op te gevenvoorloopig wordt het op vijf honderd tot duizend geschat. Er zijn geen Europeanen gedood. Eenlge inlandsche jongens, die ten huize van den zendeling Steller hunne opvoeding ontvingen, zijn op weg naar eenen bij Kandar gelegen tuin omgekomen. De zendeling Kelling is behouden. Het geheele noordwestelijke en noordelijke gedeelte van het eiland schijnt verwoest. De vorige uitbarsting van den vulkaan heeft plaats gehad den 2n Maart 4856. Men dacht - dat hij nu tot rust was gekomen. Het Journal de Bruxelles bericht, dat door onze regeering een wetsontwerp is ingediend tot droogmaking der Zuiderzee. Daar wij niet gelooven dat men in Brussel beter op ds hoogte van onze toestanden is dan in Den Haag, zal het wel eene vergissing zijn van het blad. Intusschen nemen andere buiten- landsche couranten de mededeeling reeds overonder anderen het Liverpoolsche Han delsblad. Tot administrateur der Ned. heidemaat schappij is benoemd de heer J. C. Noot, bur gemeester van Gieten. In April 1890 kreeg het bestuur der Nederl. heide-maatschappij van de regeering de opdracht, om zijn gevoelen te doen kennen over de beplanting onzer duinen. De voor zitter en de toenmalige directeur der mij., de heeren Blijdenstein en Brants, hebben, om aan deze opdraeht te kunnen voldoen, een reis gedaan naar Denemarken en hadden daarna nog tal van onderzoekingen in ons eigen land te verrichten, zoodat eerst nu het rapport der heeren is gereedgekomen. Het grootste deel onzer duinen behoort aan particulieren en over het algemeen verkee- ren ze, wat de zandverstuiving betreft, in gunstigen toestand. Dat ze voor bosch-aan- plant geschikt zijn, blijkt bijv. in de zooge naamde Scheveningsche boschjes. Dewater- aftapping der duinen achten de heeren nadee- lig. De droogte en de onvruchtbaarheid van den grond, de gebrekkige toegankelijkheid en de schade der konijnen zijn bezwaren tegen bosch-aanplant, maar onoverkomelijke bezwaren zijn het niet. De rapporteurs ach ten onze duinen daarvoor zelfs geschikter dan die van Gascogne en Jutland. Ze bevelen daarom dringend aanplant van naaldhout aan (niet zaaien 1) en wel in de eerste plaats in het duinvak bij Schoor!. 't Is te hopen, dat men eindelijk eens met kracht de handen aan het werk slaat De heer Jan C. de Vos is benoemd tot leeraar aan de tooneelschool, en belast met een gedeelte van het onderwijs in spel en voor dracht. Hij heeft die benoeming aangenomen. De statistiek der sterften over Maart '1892 wijst aan, dat in Zuid-Holland, met eene be volking van 966999 inwoners het aantal overledenen met levenloos aangegeven op 1000 inwoners per jaar bedroeg 26,53. Op 1000 inwoners komen in die statistiek de volgende gemeenten voor Delftmet 25.83 overledenen. Dordrecht27.41 Den Haag. 20.13 Leiden32.14 Rotterdam. 28.69 Schiedam 34.81 De algemeene Nederlandsche politiebond zal zijne negende algemeene vergadering houden op Donderdag 18 Augustus, in een der lokalen van het »Schuttershofte Middel burg. Dr. Mezger te Wiesbaden heeft een verzoek ingediend tot vervallenverklaring zijner natio naliteit als Pruisisch onderdaan. Hbl Het congres van spiritisten, dat volgens het ten vorigen jare genomen besluit te Apeldoorn zou samenkomen, zal niet aldaar, maar te Arnhem worden gehouden op Woens dag 3 Augustus. De heer F. W. D. van Stra ten, van Apeldoorn, zal de vergadering leiden. Dinsdagmorgen hebben een 100-tal glas blazers, werkzaam aan de glasblazerij aan den Haagweg onder de gemeente Vrijenban, het werk gestaakt, doordien zij een onlangs aan- gestelden meesterknecht niet meer begeerden, maar liever den vorige in hun midden zagen. De politie van Delft en Vrijenban hield een wakend oog, doch ongeregeldheden hadden niet plaats. Ofschoon op de Dinsdag te Haarlem gehou den paardenmarkt op verschillende plaatsen en met duidelijke letters was aangeplakt: »past op de zakkenrollers", zijn toch gerold een zakje, inhoudende ruim f180, en een portefeuille met f'150 aan bankpapier. Bij de gisteren gehouden paardenverloting te Haarlem zijn de hoogste prijzen in volg orde gevallen op nos.'15912, 3928, 6260, 8557, 21003, 5492, 21952, 19826, 12882, 24398, 10704, 15084, 4546, 3246, 21540, 21114, 11259, 15450, 18201, 14257,24630, 10685, 14656, 11903, 17535, 23109, 8213 en 20484. De ten huize van den heer P. C. van Vlis- singen, nabij Haarlem, gestolen zilveren voor werpen zijn alle te Leiden bij een koopman door de politie in beslag genomen. Het door I dezen opgegeven signalement van den ver- kooper komt juist overeen met dat van den 18-jarigen F. H. Rosier, die te dezer zake is aangehouden en naar het huis van bewaring te Haarlem is overgebracht. W. Planting» te Schurega kreeg Dinsdag in het hooiland van een paard een slag, zoodat zijn geheele gezicht werd verpletterd. Op 83-jarigen leeftijd is te Arnhem over leden mej. D. Lodewijk, die als marketentster den tiendaagschen veldtocht medemaakte. Afgesneden rozen kan men lang goed houden door ze op zuiver regenwater te zetten, er dit om de 24 uur te ververscben. Maassluis. De feesten ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin- Regentes, alhier te geven op 2 en 3 Augustus, onder het eere-voorzitterschap van den heer Rich, P. A.- van Rees, burgemeester, zullen zijnop 2 Augustus, eene uitvoering door het Maassluische fanfare-gezelschap, met mede werking van harmonie-, fanfare- en zangge- zelsehappen, te zamen p. m. 500 executanten. Bij aankomst op het stationsterrein optocht naar het feestterrein, daarna uitvoering door alle muziekgezelschappen van een feestmarseh, onder directie van den directeur van het feestgevend gezelschap, den heer G. H. Mertz. Na afloop der muziek- en zanguitvoeringen, uitreiking der zilver-vergulde herinnerings medailles, prijkende met de buste van H. M. Koningin Wilhelmina en inscriptiondaarna verloting van een muziekinstrument. Des avonds ten 7 ure op het feestterrein zomer feest; ten SK ure schitterend vuurwerk. 3 Augustus, volksfeesten, bestaande in paardspelen ringsteken aardappelrapen prijsknippen, tonrijden, tobbensteken, wed loop met bollen, mastklimmen en boegspriet- loopen. Des middags concert en des avonds verlichting van het feestterrein, enz. Dordrecht. Het «Leger des Heils" zal Woensdag 3 Augustus des namiddags ten 3 ure hier ter stede eene groote bijeenkomst houden, geleid door generaal Booth in eigen persoon. Hij zal bijgestaan worden door kolonel en mevrouw Oliphant—Schoch en door vele stafofficieren, terwijl een «internationaal stafmuziekkorps", onder leiding van den staf kapelmeester Fry, de vergadering zal opluis teren door muziek. Het onderwerp van des generaals redevoering zal zijn: Verleden, heden en toekomst van het «Leger des Heils". Te Dusseldorf is aangehouden een Nederlan der, die, wegens liet uitgeven van valsche bank biljetten, door de Amsterdamsclie politie werd vervolgd. Toen hij gearresteerd werd, had hij een groot getal valsche bankbiljetten bij zich. Zaterdag j.l. heeft het in de AltaValleCanonica, te Bagolino en in andere plaatsen in Italië duchtig gesneeuwd. De thermometer daalde tot drie graden onder nul. Uit Catania wordt gemeld dat de uitbarstingen van de Etna opnieuw heviger worden en gepaard gaan met geweldige onderaardsche geluiden. Maandag werd er eene hevige aardschudding ge voeld. Het kostbare stoomjacht Alva van den heer W. K. van der Bildt lag Zondag 24 Juli tijdens dikken mist bij de Nantucket-reven, Massashusetts, ten anker, toen het werd aangevaren door het ss. 11. F.Dimock, waardoor het gezonken is. De Alva verliet de Bar Harbour 23 Julibestemd naar New-York. Aan boord bevonden zich de eigenaar met vijf genoodigden. Zondagochtend werd het dik van mist en oor deelde de gezagvoerder het gevaarlijk om door te stoomen, dewijl men in het vaarwater der kruisvaarders was. Het jacht werd derhalve bij het Pollock-Rip-vuurschip ten anker gebracht en stoomfluit en misthoorns werden dikwijls in be weging gezet. Ten 8 ure des ochtends, toen Van der Bildt en zijne gasten nog in de kooi lagen, werden zij gewekt door een hevig gekraak veroorzaakt door het uit elkander scheuren der scheepsplaten. De heer Van der Bildt, gevolgd door zijne gasten, vloog onmiddellijk op dek en zag toen de H. F. Dimock achteruitstoomende. Deze was bestemd van New-York naar Boston. De steven van het ss. was in de zijde geboord van het jacht bij het voorste waterschotdat mede vernield werd. Het jacht was klaarblijkelijk zin kende, de booten werden onmiddellijk te water gelaten en de 52 opvarenden waren van de Alva spoedig op de II. F. Dimock overgezet. Het jacht zonk spoedig daarna en vertoonde nog alleen de drie masten boven water. Het ss. was langzaam aan stoomende, uithoofde van den mist toen het ongeval gebeurde. De heer v. d. Bildt en zijne gasten hebben alles verloren en waren geheel barrevoets en ongekleed. De Alva was een der grootste stoomjachten die er bestaan en had een half miliioen dollars gekost. Het kwam meer malen over den oceaan en bezocht ook eemge jaren geleden Rotterdam. In een paar provinciën van Britse!) Indie zijn 30 duizend zwarte patrijzen in den tijd van een paar dagen vermoord, om aan de aanvrage naar vederen op de Europeesche maikt te voldoen. Een huis te Londen ontving éene enkele bestelling van 32 duizend doode eohbn's, 80 duizend watervogels en 800 duizend paar vlerken. Soms worden de vlerken van sommige vogels, nadat zij geschoten zijn, afgetrokken, terwijl Je dieren nog leven. Het verminkte slachtoffer eener barbaarsche en schandelijke mode, over welke liet vrouwelijk geslacht zich schamen moest, woult daarneaan zich zelf overgelaten, om langzaam aan zijne wonden en aan gebrek aan voedsel te sterven. Gedurende den duur van eene storing v»n den telegraafkabel van de »African Direct Cy."tns- schen Accra, Lagos, Brass en Bonny, kunnen tele grammen naar de dvie laatstgenoemde plaatsen via Tenerilfe of St. Vincent en Accra, San Thome, Principe verzonden worden. Gedurende den duur vari eene storing der naai de westkust van Afrika voerende telegraafkabels kunnen telegrammen naar de westkust over den oostelijken weg via Aden verzonden worden. Aan de Deli.-Ct. wordt uit Atjeh gemeld dj. 14 Juni Gisteravond rukte eens patrouille onder den 2n luitenant Dijkstra van Lampermei uit om een bende Atjehers, die zich m hinderlaag had opge steld bij Tjot-Iri (op de plaats waar wijlen luite nant. Corneiissen sneuvelde), te verjagen. Da Atjehers hielden moedig stand bij het vuurgevecht en ook bij den aanval. De commandant van Tjot Iri, le luitenant Kes- ler, rukte ook uit zijne benting om de patrouille Dijkstra te ondersteunen. Er werd toen nog een aanval gedaan, waarna Je Atjehers het hazenhad kozen, Bij di gelegenheid weiden gewond: de 2e luitenant Dijkstra (klewang-houw over den arm), 'de le luitenant Ke«ler (klewang-houw- op het hoofd). Beide officieren hebben hunnen liensfc hervat. Een inlandse!) fuselier werd zoozwatr zerwond, dat hij met lang daarna overleed. LVn Eur. fourier had een schotwond in de lies en een in den schouder, zijn leven is in gevaarzes an dere minderen werden door schoten en klewang- houwen licht gswond. De vijand liet 7 dooden achterhet aantal o-e- wonde Atjehers is nog niet bekend. Dr gouverneur is heden per extra trein naar die posten gegaan. Te Giesendam zijn voor het afzetten van den an mond- en klauwzeer verdachten kring sedert "Woensdag ingekwartierd 1 officier, 1 sergeant, korporaal en 47 soldaten. Door de spoedig genomen maatregelen, waar aan streng de hand gehouden wordt, schijnt de ziekte zich niet uit te breiden en mag reeds eenio-e beterschap geconstateerd worden. Tot directeur der ambachtsschool te Haarlem is, behoudens goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken, benoemd de heer F. van Erkel, te Amsterdam.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3