Gemengde Berichten. PER telegraaf. Koloniën. Land- en Tuinbouw. 0 nderwijs. Armenzorg. V I s s c h e r ij. Kerknieuws. Stedelijk lieuws. Marktberichten. Zwolle. Terwijl de wisselwachter Jan Tromp, alhier, Woensdag aan de goederen loods van het station twee wagens wilde vastkoppelen, geraakte hij door eigen onvoor zichtigheid tusschen de buffers dier wagens zoodanig bekneld, dat hij daardoor plotseling werd doodgedrukt. Tilburg. De aanstaande verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes zal hier dit jaar bijzonder luisterrijk gevierd worden. Onze schutterij zal eene groote parade houden, bij welke gelegenheid tevens het nieuwe schut terij-muziekkorps zal geïnstalleerd worden. Na de parade concert Vervolgens zal eene serenade gebracht worden bij den majoor- commandant, den heer M. J. J. H. Lommen. Ook zal het stadhuis geïllumineerd worden. Internationale Sporttentoonstelllng te Scheveningen. Tengevolge van den hijzonderen bijval dien de merkwaardige internationale paardenteu- toonstelling te Scheveningen van alle zijden ondervindt en de vele aanvragen om plaatsen van buiten, heeft het comité, daartoe door de bereidwilligheid der binnen- en buiten- landsche inzenders van paarden in staat ge steld, besloten den duur der tentoonstelling met éen dag te verlengen, zoodat die ten toonstelling niet Zaterdaz, maar eerst Zondag a.s. zal worden gesloten, zoodat zij gedurende den geheelen aanstaanden Zondag geopend zal bljjven. De harddraverij van bokken en het con cours voor de mooiste spannen, benevens de wedren met ezels, Zondag a.s. op de Scheve- ningsche Wielerbaan, belooft een echt kinder- sportfeest te worden. Het bestuur heeft geen kosten gespaard om het feest flink te doen slagen. De hard draverij is geheel volgens de eischen geregeld en de baan naar behooren ingericht; een geheel omrasterde haan voor den ezelwedren is in het veld uitgezet. Vele spannen uit Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en andere plaatsen hebben zich doen inschrijven. Het zal ongetwijfeld een aardig schouwspel zijn de kleine pikeurs naar de prijzen te zien dingen. De muziek van het 2e reg. veld-artillerie zal het feest opluisteren. Pastoor Kneipp is naar Pressburg geroepen, om daar den Oostenrijkschen aartshertog Frederik te behandelen volgens zijne methode. Eene nienwe methode om drenkelingen weer tot bewustzijn te brengen, gaf de hoogleeraar Laborde aan in de jongste zitting van de Aca démie de Médecine" te Parijs. Zij bestaat daarin, dat men de kaken opent en de tong naar buffen trekt. Men doet dit het best door de vingers met den zakdoek te bedekken en dan stevig vast te houden. Vervolgens laat men de tongrhytmisch naar achteren glijden en te voorschijn komen, waardoor eene reflexbeweging wordt te voorschijn geroepen in de ademhalingsspieren. Intusschen kan een helper de gewone handgrepen voor de kunstmatige ademhaling bewerkstelligen. Het heen en weertrekken van de tong is eene hand greep die valt onder het bereik van iedereen. Het stadje Mals, in Zuid-Tyrol, is door een brand voor het grootste gedeelte vernield. Ook het Capucijnerklooster met een zeer kostbare boe kerij is verbrand. Een man kwam in de vlammen om het leven. De schade wordt geschat op f 500.000, waar van f200,000 door verzekering is gedekt. In Noorwegen heeft weder een zware brand go- woed, en wel te Sarpsborg, alwaar dertig huizen in het schoonste gedeelte der stad door de vlam men zijn vernield. Een katholiek priester te BelfaBt is tot 6 maan den gevangenis en 500 pd. st. boete veroor deeld, wegens gruwelijke mishandeling van vier aan zijne hoede toevertrouwde weezen. Te Znaim, in Moravië, is een der oude torens, uit de 12e eeuw afkomstig, Zondagnacht ingestort. De toren was ongeveer 80 voet hoog en stond in de onmiddellijke nabijheid van een brouwerij, die geheel is vernield. Ook twee huisjes werden, met de bewoners, onder het puin bedolven. Drie lijken zijn reeds gevondenverscheidene personen zijn zwaar gekwetst uit de ruines te voorschijn ge bracht. Enkele worden nog vermist. Te Moskou veroorzaakt een eigenaardige ingewandsziekte een ontzettende sterfte onder de kinderen. In de vorige week stierven er niet minder dan 600. Te La Paz in Bolivia is een weeshuis door brand vernield. Al de kinderen en een aantal vol wassenen zijn in de vlammen omgekomen. Dé befaamde struikroover, Rugglas, die onlangs bij Redding in Californié een diligence aangehou den, den post-conducteur vermoord, den voerman en een passagier gekwetst heeft, is door een bende van veertig gemaskerden gevangengenomen, naar de gevangenis van Redding gebracht en daar opgehangen. 's-BKAVEMLICE 29 Juli De IConinginnen brachten hedenmiddag het aan gekondigde bezoek aan de sporttentoonstel- ling te Scheveningen. In een open rijtuig a la daumont bereden werden Hare Majesteiten ontvangen door het uitvoerend comité en den regeeringscommissaris. Zij vertoefden kort in het hofsalon. Bij de aankomst wer den den Koninginnen bloemruikers aangebo den door de dames Van Oudheusden enRuijs. De kon. mil. kapel speelde het "Wilhelmus in de oude zetting. De Koningin-Regentes was in 't zwart, Koningin Wilhelmina in 't wit met witten stroohoed. De Koninginnen door kruisten het geheele gebouw en verwijlden in de afdeelingen België, Frankrijk, Noor wegen en bezichtigden de bergsportde retrospectieve afdeeling, de afdeeling schoone kunsten en den tuin waar het Noordsch jachthuis, de dwaaltuin en de duikerinrich ting beschouwd werden. Na een bezoek van ruim een uur werd naar de paardententoon- stelling gereden, waar in de hofloge de Ko ninginnen het voorbrengen der paarden bij woonden. Batavia21 Jnni. Aan het verslag der voornaamste gebeurtenis sen in het gouvernement Atjeh en onderhoorig- heden, loopende van 24 Mei tot en met 6 Juni 1892, is het volgende ontleend: Groot-Atjeh. Van onze posten werd slechts de versterking Siroen noemenswaard beschoten, welk vuur tijdelijk tot zwijgen werd gebracht doordat de loopgraven, waaruit het werd afgegeven, door een klein detachement onder aanvoering van den postcommandant werden dichtgeworpen. In den nacht van den 2n op den 3n Juni werden de beschietingen hervat, waarbij mede gebruik werd gemaakt van springprojectielen, die echter geen van alle binnen de versterking ontploften, zoodat niemand" werd verwond. De volgelingen van het bendehoofd Nja Nakam, die gedurende den vorigen verslagtijd naar Poeloe Weh overstaken om aldaar onlusten te verwekken en van wie reeds werd medegedeeld dat de mees ten waren teruggekeerd, zouden thans allen dat eiland verlaten hebben. Gedurende de laatste twee maanden hebben in de kampongs binnen de geconcentreerde linie 43 gevallen van cholera zich voorgedaan, Pnderhoorigbeden. Noordkust. Onze post te Seglie werd als gewoonlijk af en toe beschoten. Volgens ingekomen berichten zouden langs de kust bij KoealaBatoe en AerLeboe borstweringen zijn opgeworpen, om van daaruit de voorbijvaren de stoombarkassen en sloepen van de marine te beschieten, T. Radja Ketjik en T, Hoessin van Gedong kwamen hunne opwachting maken bij liet bestuur. Oostkust. Het detachement militairen, waar mede de bezetting te Edi tijdelijk versterkt was met het oog op de eenigen tijd geleden verspreide doch onjuist gebleken geruchten omtrent een voor genomen vijandelijken inval, keerde in den loop van den verslagtijd naar Groot-Afjeh terug. Westkust. De pasar te Melaboeh werd herhaal delijk gealarmeerd, en in den vroegen morgen van den 25n Mei zelfs door een 450 man sterken vijand aangevallen, welke aanval echter zonder torliezen onzerzijds werd afgeslagen. Op Soenba werd de Boegineesche vesting Me- J Ja, op eenigen afstand van Waingapoe gelegen, {foor eene bende van pi. m. 300 Sosmbaneezen uit het gebied van radja Lewa leeggeplun derd tegenstjnJ" wertl* vjïet geboden, aangezien tijdens lenj&nval slechts vrouwen in de kampong aanwezig waren, waarvan eenigeiï mishandeld doel» nvf gedood werden. V ol^ns bericht van den resident van Tegel is in Brebes, Tandjoeng en Bandja- J?d|o het padigewas door walang-sangits aange tast, waardoor reeds ruim 2500 bouws als mis lukt moeten worden beschouwd. Bij koninklijk besluit is aan de Friesche maat schappij van landbouw een subsidie toegekend van f2210 voor de verbetering van de Nederlandsche paardenrassen. Bij de wed. P. Hielkema, te Jonre, zijn vier beste paarden afgemaakt, welke aan kwaden droes leden. Nog zes andere zijn door een veearts te Utrecht ingeënt en zuilen den proeftijd van 30 dagen moeten doorstaan. Als een bewijs hoe de huurprijzen van de lande rijen, in weerwil van de klachten, uitgaande van den landbouwenden stand, over de ongunstige tijden, steeds stijgende zijn, zegt de Middelb. Cl., diene dat bij een j.l. Donderdag te Zaamslag ge houden verpachting een jaarhjksche pachtprijs werd geboden van f440 per hectare voor goede, t 400 per hectare voor middelbare qualiteit landerijen. Verscheidene landbouwers hebben opgemerkt, dat de kattestaait een erg lastig onkruid 1 zijn ontstaan heelt in den onviuchtbaren onder grond. Het is daarom aan te raden den grond diep om te spitten, de wortels te verwijderen en het land zwaar te mesten. Varkensmest heeft hiertoe goede resultaten gegeven. Na 2 of 3 jaar is op die wijze de kattestaart vernietigd. Te Maastricht heeft zich eene afdeeling van den iBond van Nederlandsche onderwijzers" ge vormd. Zij telt reeds 45 leden. De weesinrichting te Neevbosch ontving deze week een gift van E. M. te Utrecht, groot f 200, voor de straatjongens. VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier 42 bommen aangekomen, gezamenlijk aanbrengende 3528 kantjes haring. MAASSLUIS. De haringaanvoeren zijn dit jaar buitengewoon groot en de vraag is tot heden gering, waardoor prijzen nog steeds terug- loopen. De prijs is heden voor volle haring f 10.50, maatjesharing f7.25 per ton. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 560 zalmen, die voor f0.60 tot 0,80 per Vs kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 561 St.-Jacobs- zalmpjes, die 05 ct. per Vs kilo golden, en 2 steuren. Betreffende een nieuw haringnet schrijft D. F. Z. het volgende in de Vlaarding.tche Courant: Met eene nieuwe uitvinding voor de barmg- visscberij zal te Aherdeen eene proef genomen worden. Het is namelijk eene vereeniging van het drijvend haringnet met het trawlnet en be staat uit een gewoon haringnet, dat op twee lange holle ijzeren buizen uitgespannen is. Het eene eind van het net wordt verzwaard en het andere wordt als een gewoon net met boeien drijvend gehouden. Zoo wordt het tot een diepte van 10 vaam neergelaten. Het voornaamste is echter dat dit net, als een gewone trawl, door het water kan gesleept worden, doch natuurlijk op minder diepte. Ifet trawlschip Faith, schipper Doig, zal de proef nemen. Van a! het noodige is het vaartuig voorzien. Het net is eene uitvin ding van den heer Morrisson Barclay, vistuigfa brikant, Palmerston Road, Aberdeen. Het schip met den uitvinder en een aantal andere heeren is al eens uitgezeild, doch moest door ruw weer de terugreis aannemen. De proeftocht zal even wel spoedig hervat worden. Jied.-Herv. Kerk. Beroepen: te Ierseke (toez.) ds. F. C. Geer- Iing, te Domburg; te Havelte (toez.) dr. C. J. Niemeyer, te Ooster- en Wester-Blokker, te Medemblik (toez.) dr, J. Helder, te Zieriksee te Katwijk a/d Rijn ds. S. Dijkstra, te Hil versum. Bedankt: voor Rotterdam door dr. S. D. van Veen, te Groningenvoor Kortezwaag door ds. If. Blankstein, te Oldeholtpade. De zevende zitting van de algemeene synode der kerk behandelde het verslag der algemeene kas. Daaruit blijkt, dat het totaal der inkomsten f 90.829.47Vs bedroeg, waaronder f8000 nomi naal afgeschreven van het kapitaal, op het grootboek der 3'/s pCts. werkelijke schulddat der uitgaven beliep f 83.329.83'/s, latende een saldo van f7499.64. Het kapitaal ingeschreven op het grootboek der 3'/9 pCts. werk. schuld, bedraagt thans nog f 10.000. Tengevolge van de pogingen, eenige jat en geleden aangewend tot verstoring der orde en rust in de kerk, is het sinds dat tijdstip van f44.000 tot f 10.000 geslonken. Uit dankbaarheid, wegens het bedanken voor het beroep naar Deventer, hebben de kerkbestu ren te Orster- en Wester-Blokker het traktement van den piedikant dr. C. J. Niemeyer verhoogd. De heer J. Cannegieter, predikant te Frede- riksoord, heeft tegen 4 October emeritaat aange vraagd. Woensdag werd te Oranjewoud het 22e noor delijk evangelisch zendingsfeest gevierd. liet weder was buitengewoon gunstig. Ophetteirein waren 8- a 9000 menschen tegenwoordig, die met 3 extra treinen, eenige sfoornbooten en een menigte rijtuigen waren aangevoerd, terwijl ook velen wandelende waren aangekomen. De muziek korpsen uit Neerbosch, Meppel en Koudum bege leidden den zang bij de spreekplaatsen I, 2 en 3. Er beerschte den heheelen dag eene opgewekte stemming en eerie vooi beeldige orde. Het leest duurde van 10 uur 's morgens tot 5 uur in den namiddag. Veertien spiekers hebben het woord gevoerd. Chr.-Geref. Kerk. Te Utrecht hebben de chr.-pereformeeiden, die niet met de doleerenden wilden vereen igd worden, een kerkeraad gekozen, bestaande uit 3 ouderlingen en twee diakenen, die den vorigen Zondag door ds. Van Lingen uit Zetten plechtig in hun aiubt zijn bevestigd. BURGERLIJKE STAND. Geboren 27 Juli. Jan, zoon van F. YV*. Reetman en C. de Zanger, JSToordresisingel. Johanna Liduina, dochter van C. J. J. Hendriks en C. M. Vredenbregt, Gasstraat. Overleden 28 Juli. Michiel van Waart, oud 70 jaar en 10 maanden, Nieuwsticht. Ondertrouwd28 Juli. C. Post en J. Berkel. C. A. Groenhorst en E. Smits. - L. van Dijk en N, Scheurkogel. B. H. Jansen en M. P. Dut. Schiedam, 29 Juli. Kogge en gerst zonder handel. moutwijn i noteerbig der makelaars f 8. Jenever: Amsterd. proef f 12 per heet. Ct. zonder Ju»t en zonder belasting, Spoeling: 10.70 per ketel. Delft, 28 Juli. De lustelooze stemming voor granen Mijlt bestaan; diensvolgens opnieuw flauwe prijzen met weinig omzet. Westlandsche tarwe f7.90 a 8.75, Zeeuwsche f8.25 a 9.75. YVestl. rogge f5.25 a 0.75, Zeeuwsche f5.— a 7.25, Chevalier-geist f5.25 a 6.75, Westl. zomer- f4.50 a 5.25. Korte haver f3.90 a 4.50, lange f3 50 a 4.—, Duivenboonen f7.a 7.80. Paarden- boonen f6.a 7.50. Bruine boonen f9.50 a 14,Groene erwten f9.a 10.50. Witte erwten f6.50 a 7. Aan de stadswaag gewogen van 22 tot 28 Juli809 achtsten en 73 zestienden vaten boter, wegende te zamen 16910 kilogram. Pi ijs f44 a 54 het vierde, f 1.10 a 1.35 het KG. Vette koeien 4 equal, van f230 tot 300,2e qual. van f452 tot 490; kalfleoeien le qual, f200 tot 230, 2e qual. f 445 tot 170; vaarkoeien lequal. van f450 tot 180, 2e qual. van f80 tot 120; vette kalveren 4equa!, van f50 tot 65, 2e qual van f 25 tot 40; vette schapen 4e qua), van f 16 tot 21, 2e qual. ftot lamscbapen le qual. van ftot 2e qual. van f- tot vette lammeren van f 14 tot 10.50, weilam- meren van f4.tot 7.magere varkens van f 22 tot 36, biggen van f 7. tot 11.nuchteie kalveren van f6.— tot 16, paarden van ftot stieren van f54 tot 150, vette ossen van tot f—

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3