A0. 1892. Woensdag 3 Augustus. N°. 8069 Eerste Blad Verschi]nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BCIIEAC: BOTEB^TBA AT, E 2Ï. Buitenlaiidsclie Berichten. D ÜIÏSCIII ASD. Keizer Wilhelm en zijn broeder, prins Hendrik, hebben zich Zaterdagnamiddag te Wilhelmshaven ingescheept naar Cowes. Vorst Bismarck is Zaterdagavond te Jena aangekomen, waar hij door eene talrijke menigte geestdriftvol werd toegejuicht. Het bestuur der hoogeschool heette den oud-kan selier welkom, waarop deze antwoordde in eene uitvoerige rede, de verklaring inhou dende dat Duitschland niet voornemens is in de toekomst andere oorlogen te voeren dan verdedigende, en dat het daarvoor éen en sterk moet zijn, terwijl hij met nadruk de aantijging van zich wierp, als zou hij de monarchie vijandige gevoelens koesteren. Op de bergen in den omtrek werden vreugde vuren ontstoken, terwijl de stad schitterend verlicht was en een groote fakkeloptocht werd gehouden. Zondagochtend maakte de vorst een rijtoer door de stad en woonde hij een te zijner eer gegeven volksfeest bij. Des namiddags te 5 uur zette hij zijne reis naar Schönhausen voort. De Berlijnsche correspondent der N. B. Ct, schrijft van gisteren: Aan de gisteren op de groote markt te Jena gehouden Bismarck-huldiging werd, naar -de tot dusver ontvangen berichten, door om streeks 7000 personen deelgenomen. De bur gemeester begroette den grooten man, die met zijne familie, ook omringd door den ge meenteraad en de professoren, in eene prach tig versierde tent plaats genomen had. "Ver volgens kwamen de studenten en deputaties van elders hem begroeten. Bismarck hield eene toespraak, waarbij hij terugblikte in het verleden. Zonder Pruisens nederlaag bij Jena in 1806, .zeide hij, zouden wij vermoedelijk ook Sedan niet gehad heb ben. De gevoerde oorlogen waren noodzake lijk geweest. Latere oorlogen echter mogen nog slechts verdedigingsoorlogen zijn. Een sterk parlement moest het brandpunt wezen van het openbare leven. Wat het verwijt van eene anti-monarchale gezindheid betrof, zoo verwees hij naar de constitutie, volgens welke niet de keizer, maar de rijkskanselier verantwoordelijk is. Hij was een trouw aan hanger der dynastie van den keizer en koning, zonder daarom nog de wijsheid van 's keizers helpers te huldigen als onfeilbaar. Volgens den berichtgever van de Bost waren de ovaties, den grooten man gebracht, on beschrijfelijk. Een deel der Duitsche vrijzinnige pers is zeer ontevreden over den rijkskanselier Caprivi, •dewijl door diens vreesachtigheid de wereld tentoonstelling te Berlijn achterwege dreigt te big ven. Onder anderen zegt de Vossische Ztg.sHet opgeven eener Duitsche wereld tentoonstelling moet noodzakelijkerwijze voor het geheele buitenland gelijkstaan met een bewijs van onvermogen van de Duitsche natie." De Pruisische regeering heeft het Vaticaan thans officieel kennisgegeven van de benoe ming van den heer Von Bülow tot gevol machtigd minister hij den Heiligen Stoel, BELGIS. De koning is Zaterdag van Ostende te Brussel teruggekeerd en heeft de heeren Beernaert, Van Eetvelde, secretaris vanbin- nenlaudsche zaken van den Kongo-staat, en graaf Degrelle Royier, secretaris van builen- landsche zaken van genoemden staat, in ge hoor ontvangen. De koning had een lang onder houd over de zaken van de Kongo, en is daarna weder naar Ostende vertrokken. Tengevolge van de in de laatste dagen verspreide slechte berichtenheerscht te Brussel eene zeer levendige bezorgdheid over het lot der Belgische missiën tegen den slavenhandel aan het Tanganyika-meer. Het Anti-Slavernij-Genootschap heeft een warm gesteld beroep op het publiek doen verschijnen ten behoeve der bedreigde missiën. De bladen maken eene reeks van zeer verontrustende brieven openbaar van den Belgischen kapitein Jacques, die werkzaam is in de streek van het -Tanganyika-meer. Alle bladen beschouwen het bericht omtrent de botsing tusschen den Kongo-staat en Frankrijk ^aan de Oubangi als van ernstigen aard. Men spreekt van een bezoek van de koningin der Nederlanden aan Antwerpen bij gelegen heid vau den grooten historischen optocht ^Landjuweel". Het wordt bevestigd dat Frankrijk aan de regeering van den Kongo-staat opheldering gevraagd heeft van het gebeurde op den oever van de Kotto (eene zijrivier van de Oubangi). Frankrijk protesteert tegen het vermoorden van den heer Poumerac en diens geleide. De Kongo-staat weigert de verantwoordelijk heid te aanvaarden voor hetgeen aan de Kotto is voorgevallenhet is niet uitgegaan van zijn gebied, en zelfs kon geen zijner agenten zich in die streek bevinden. Boven Yokoma is de toestand sedert 1891 ge spannen genoegen de Kongo-staat is reeds met Frankrijk in onderhandeling over eene scheidsrechterlijke uitspraak strekkende om de territoriën in die stieek voor goed af te bakenen. Te Brussel is men overtuigd dat de voorvallen tegen welke Frankrijk protesteert, zelfs aangenomen dat zij werkelijk zoo hebben plaats gehad, niets te maken hebben met dat vraagstuk van de territoriën. Deze zijn door den Belgischen kapitein Van Gele geëxploreerd vóórdat de Franschen er kwamen. De Kongo-staat zou derhalve n die streken bezitter zijn krach tens het feit van zijne vroegere komst. Door Frankrijk echter wordt dit recht ontkend. Aan de Belgische agenten is last gegeven met omziehtigneid op te treden in de terri toriën waarvan het bezit nog niet geregeld is. FBANIBIJE. Er moeten 1126 verkiezingen plaats hebben voor de 90 algemeene raden; 79 daarvan hebben eene republikeinsehe, 11 eene con servatieve meerderheid. De uitslag van 1284 verkiezingen is bekend 977 republikeinen, 217 conservatieven, 90 herstemmingen. De republikeinen winnen 128 en verliezen 9 zetels. De duur van de handels-conventie tusschen Frankrijk en Griekenland is verlengd tot den 31n December a.s. Een telegram uit Libreville, geadresseerd aan den onder-secretaris van staat, meldt dat op den oever van de Kotto soldaten van den Kongo-staat op den Franschen post schoten en een man doodden die de Fransehe vlag bewaakte. De inboorlingen doodden in de zelfde streek nog een Franschman en versehil- iéifüc- Seneguleezen.- - - - - De Fransehe regeering heeft maatregelen genomen om de Fransehe vlag te doen eer biedigen. Ribot wendde zich onmiddellijk tot den vertegenwoordiger van den Kongo-staat met het verzoek om genoegdoening. Ribot vraagt eveneens het terugtrekken van de grensposten. Verscheiden bladen verlangen dat Ribot zich niet tevredenstelle met de niel-ont- vankelij k-verklaringwaarmede de Kongo- staat de eischen van Frankrijk schijnt te willen bejegenen. Zij vorderen dat de regeering een zoodanig herstel en een voldoening zal vragen, die het ernstige der gebeurtenissen in dezen wettigen. ENGELAND. Het keizerlijk jacht Adler met den keizer aan boord is gisteren te Gowes aangekomen. De prins van "Wales, de hertog van Con- naught en prins Christiaan stoomden het jacht te gemoet. De keizer bezocht in den namiddag het Duitsche pantserschip Moltke en ging toen met verscheidene leden van zijn gevolg aan land, waar hij ontvangen werd door den hertog van Connaught en kolonel Byng, stalmeester der koningin. De keizer reed daarna met rijtuig naar Osborne, waar hij hartelijk door de koningin ontvan gen werd. De minister Balfour is Zondag van zijn bezoek aan de koningin op Osborne-house te Londen teruggekeerd. De troontrede zal Zaterdag a.s. aan H. M. worden voorgelegd en Maandag 8 dezer voorgelezen worden. Het adres van antwoord op de troonrede zal de staatkunde der tegenwoordige regee ring duidelijk uiteenzetten en de gedragslijn, der conservatieve partij voor het vervolg omschrijven. De Standard maakt melding van een ge rucht, dat het huwelijk van prinses Marie van Edinburg met prins Ferdinand van Rumenië in het laatst van Augustus zal plaats hebben. Gladstone, die wegens een lichte verkoud heid sedert Zaterdag te bed moet blijven, bracht gisteren den nacht rustig door, de hoest is minder. De zieke ontvangt enkelen zijner politieke vrienden aan zijn bed. De wevers te Oldham hebben besloten het loon hunner werklieden de volgende maand 10 pCt. te verminderen. Men wacht een werkstaking daardoor onvermijdelijk, omdat te Oldham alleen 30,000 personen door dit besluit worden benadeeld. De Iersche afgevaardigde William O'Brien, een der leiders van de anti-Parnehisten, hield Zondag een belangrijke rede te Mallow. Hij zeide, dat de invoering van Home-rule het eerste werk in de nieuwe Parlementszitting zou zijn. Zoo een poging werd aangewend om dit te verwijderen, ten behoeve van andere wetgevende werkzaamheden, zouden de Ieren - het Kabinet - doen vallen. Maar O'Brien vreesde een dergelijk verraad niet van den kant der liberalen. Van de andere zijde zouden de Ieren al hun best doen om de hervorming, door de Engelsche democratie gewenscht, tot stand te doen komen. O'Brien geeselde de Parnellistische politiek, die er, volgens hem, slechts op gericht was, Glad stone in moeilijkheden te brengen. NOORWEGEN. De Storthing heeft Zaterdag besloten het recht op suiker te verminderen tot op 10 ore per KG en het recht op petroleum op te heffen. Daarentegen is het recht op kleederen, gemaakte katoenen stoften, zijde en zijden goederen belangrijk verhoogd. Het voorstel van Rinde, om bij de volgende troonswisseling het inkomen des konings tot op 100.000 kronen per jaar te verlagen, zal, op voorstel van den voorzitter, dit jaar niet in behandeling worden gebracht. RUSLAND. Voortdurend komen nieuwe berichten in omtrent ongeregeldheden in het gebied der Wolga, als gevolg van de vrees der bevolking voor de cholera. Te Taschkend moest de vorige week de hulp der gewapende macht worden ingeroepen om de orde te herstellen, waarbij weer een aantal dooden en gewonden zijn gevallen. Het vaartuig, dat toezicht moet oefenen op den invoer van goederen uit besmette streken, moet door eene troepen- afdeeling tegen het gepeupel beschermd wor den. De bemanning der vaartuigen op de Wolga weigert dienst en loopt hij honderden weg. Te Nischny Novgorod is het thans rustig; alle voorzorgsmaatregelen tegen de cholera zijn genomen en de bevolking verzet zich f 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: sa 1—10 gewon» regels ine inbegrip van eene Courantf 1,10 Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. taccss=a KranaWinc g ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1