Gemengde Berichten. PEK TELEG R A A fT" Post en Telegraphie. (Tnderwïfs. Arm enzorg. ïi e c 1:l t z a k ij V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Naar ons gemeld wordt, heeft de «"Verein Deutscher Eisenbahn-Verwaltu ngen", te Ham burg vergaderd, gisteren beslist dat ingeval de Nederlandsche spoorwegbesturen, deel xiitmakende van den »Vereii:", met toestem ming der Nederlandsche regeering er toe mochten overgaan den Middeneuropeeschen in plaats van den Greenwich-tijd op de lijnen onder hun beheer in te voeren, daartegen door den sVerein" geen bezwaar gemaakt zou worden. (-NS. Ct. Blijkens door burg. en voth. van Rotterdam gisteren aan den raad gedane mededeeling, is op de le serie ad 2 millioen van de 3Vs pCts. geldleening dier gemeente, groot 3 millioen gulden, ingeschreven voor een be drag van f9,152000. Voorgesteld is om het o-evraagde bedrag toe te wijzen tot den koers van 99,13 pCt. Voor een stampvolle zaal trad generaal Booth "Woensdagmiddag te Dordrecht op, met een rede over het verledenhet heden en de toekomst van liet Leger des Heils". Hij zette in zijn toespraak, die onge veer twee uren duurde, uiteen wat het leger zoo al doet over de geheele wereld heen. Voor het meereodeel waren het bekende zaken, die hij vertelde. Hij werd met de grootste aandacht gevolgd en door de heils soldaten met een luid handgeklap" en Hal- lelujah-geroep beloond. Het internationale muziekkorps, dat bij deze gelegenheid speelde, is inderdaad de moeite waard om te hooren. Te ruim 6 uur vertrok de generaal met gevolg naar Rotterdam, waar de groote bijeen komst in den Doelen een zeer kalm verloop hadniettegenstaande de groote reclame, welke er vooraf voor gemaakt was. Tegen 10 uur was de vergadering afgeloopen. Gisteren hield het Leger des Heils" te Vogelenzang den grooten velddag, ter her denking van zijn vijfjarig bestaan in Hol land, dat samenvalt met het 27-jarig bestaan van het leger. Deze dag heet «de dag van hemel op aarde". Duizenden heilssoldaten, belangstellenden en nieuwsgierigen, met extra treinen aange bracht, bewogen zich op bet fraaie landgoed van jhr. Barnaart. Op verschillende plaatsen waren platforms opgericht, vanwaar de menigte door generaal Booth, kolonel Oliphant en anderen werd toegesproken. Onder bege leiding der muziek van het Engelsche staf muziekkorps werden liederen gezongen. Op het terrein waren verschillende tenten geplaatst, die dienst deden als cantine, be waarplaats van goederen, uitstalling van het handelsdepartement van het leger, enz. Tegen over het station Vogelenzang lag een tjalk, tegen 10 ets. te bezichtigen, waarmede de heilssoldaten voornemens zijn naar Friesland te gaan, om de afgelegen dorpen te bezoeken. Sara Bernhardt is door de heeren Van Lier te Amsterdam geëngageerd voor voorstellin gen in ons land in September a,s.; de data zijn nog niet vastgesteld. Nog steeds duurt de werkstaking aan de flesschenfabriek te Vrijenban voort; tot Woensdag, den termijn door de directie be paald, had zich nog geen der werkstakers aangemeld om weer aan het werk te gaan. Een drietal personen, als heeren gekleed, houden zich in den laatsten tijd onledig roet aan het station D. P. te Rotterdam het bedrijf van zakkenroller uit te oefenen. Voorgevende in een waggon te stappen, houden zij hunne medereizigers op, en maken van dat oponthoud gebruik om huunen slag te slaan. Een paar dagen geleden is op die wijze van eene dame eene portemonnaie, inhoudende ongeveer f25, gerold, {N. R. Ct.) Te Sprang, bij Loon-op-Zand, vierde Maan dag de hoofdonderwijzer zijn 25-jarig jubilé als zoodanig. Een knaap schoot, zooals op het platteland nogal gebruikelijk is, een geladen pistool af; het projectiel kwam in het lichaam van een vrouw terecht. De ongelukkige zeeg neder en verkeert in bedenkelijken toestand. De veldwachter Van Crugten, te Borgharen (L.), die door het onvoorzichtig omgaan met zijn revolver zich in de zijde verwondde, is aan de gevolgen overleden. Maassluis. De heer J. H, van den Heuvel heeft ontslag genomen als lid van den ge meenteraad, wegens vertrek naar elders. Delft. Gisteren vierde de nestor onzer vaderlandsche toonkunstenaren, de heer J. C. Boers, zijn tachtigsten verjaardag. Bij de hulde, welke Delft hem als een barer oudste stadgenooten bewijst, voegt zich ongetwijfeld een gevoel van erkentelijkheid voor de eer gedurende een veertigtal jaren een man onder hare inwoners te hebben geteld, die den roem der Hollandsche muze tot ver over onze grenzen deed weerklinken. Werden hem ge- durenden den geheelen dag uit verschillende plaatsen van ons land de meest sprekende bewijzen van sympathie gebracht, niet het minst welkom zal hem z(jn geweest eene deputatie uit zijn vaderstad Nijmegen, de bakermat van de meeste zijner composities, en dat nimmer de gelegenheid liet voorbij gaan om hem als een zijner verdienstelijke zonen te eeren. De receptie, welke door den jubilaris werd gehouden, was, zooals men mocht ver wachten, zeer druk bezocht. DCt.) 's-Grarenliag-c. H. M. de Koningin van Saksen, die heden verjaart, heeft tal van ge- lukwenschen en bloemen uit het buitenland ontvangen. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Gleichman, is heden naar Baden-Baden vertrokken. Amsterdam. Naar wij vernemen, zal mr. Treub zijn ontslag nemen als lid van het bestuur ,der kiesvereenigïng «Amster dam", op grond van zijne benoeming tot redacteur van het Sociaal Weekblad. De heer Keröijk heeft wegens ongesteldheid het redac teurschap moeten neerleggen. Amst Internationale Sport ten toons telling te Scheveningen. Door HH, MM. de Koninginnen z"n voor het- internationaal schermconcours, k< houden den 13n en 14n Augustus a.s. in de feestzaal der internationale sporttentoonstelling, drie medailles geschonken, eene kleine zilveren met de beeltenis der Koningin, twee groote bronzen met de beeltenis der Regentesbe halve deze prijzen zijn nog kunstvoorwerpen of medailles voor prijzen toegezegd door het comité der sporttentoonstelling, door verschil lende leden van het eere-comité, leden der feestcommissiën, de Haagsche gymnastiek- en schermvereeniging «Hercules", de Alge- meene Turnvereeniging te Rotterdam en de «Vrije Wapenbroeders" te Amsterdam. Op de terreinen van de sporttentoonstel ling te Scheveningen zullen gedurende de maanden Augustus en September de navol gende wedstrijden gehouden worden: 7 Augustus. In den ring van de paarden- tentoonstelling, cricket-wedstrijd tusschen de vereenigingen sProgres" uit Den Haag en «Ifermes" uit Schiedam. 8, 9 en 10 Augustus. Groote internationale lawn-tennis-wedstrijden op de nieuwaange- legde cementen banen. 1213 en 14 Augustus. Internationaal schermconcours in de feestzaal. In den avond van 13 Aug. bij electrische verlichting van het sportterrein, figuur-, schoon- en kunst- rijden op rijwielendoor binnen- en buiten- landsche velocipède-vereenigingen. 16 Aug. Kolfconcours tusschen de afdeelin- gen uit Noord-Holland, Friesland en Zeeland (in de feestzaal). 19, 20, 21 en 22 Aug. Rozententoonstel- ling. 21 Aug. Cricket-wedstrijd. 21 Aug. tot 7 Sept. Photographie-tentoon- steüing van de afd. 's-Gravenhage van de vereeniging «Fabrieks- en hand werksnijver heid" (in de feestzaal). 28 Aug, Athletische wedstrijden op het sportterrein. 11 Sept. Boogschietwedstrijd tusschen de vereeniging «de Batavier" uit Rotterdam en verschillende Hollandsche en Brabautsche boogschutterijen. Op denzelfden dag kaatswedstrijd, waaraan zal deelnemen eene bekende kaatsvereeniging uit Bolsward, zoomede uit andere steden van Friesland. 1213 Sept. Groote kolfbondwedstrijd. 22 Sept. Vruchtententoonstelling van de Hollandsche maatschappij van landbouw, en 22 Sept. Voetbal- en hardloopwedstrijden. Door het uitvoerend comité zijn aan de besturen van alle weeshuizen en liefdadige gestichten te 's-Gravenhage en Scheveningen, uitnoodigingen gericht om de verpleegden gratis de tentoonstelling te doen bezoeken. Het aanbod is met dankbaarheid aangenomen en op bepaalde dagen volgen deze bezoeken, die reeds zijn aangevangen, elkaar op. De Spencer- of Althorp-boekerij te Londen is uit de hand verkocht voor 225000 pd. St., zijnde de geschatte waarde. De Pruisische dienstmeisjes, die niet uitdruk kelijk genoemd zijn in de nieuwe Zondagswet wenscben ook haar deel van de Sabbathsrust. Zij willen bet recht irebbendes Zondags om half zeven op te staan en van 3 uur 's middags tot s avonds 8 uur volkomen vrijaf te hebben. Wordt aan deze verschillende eischen niet vol daan, dan zulten in sommige steden Frankfort a/M. o. a. de dienstmeisjes het werk staken. De uitbarsting van de Etna schijnt thans in hare laatste periode te zijn. De onderaardsche geluiden zijn opgehouden en de asch, svelke zij uitbraakt, is niet zwart meer, maar wit. i'e Giarre en Zaflerana is echter weer een hevige schok van aardbeving gevoeld, die ook te Nicolosi en te Catanie werd waargenomen. Bij het heden te 's-Gravenhage gehouden examen in de Engelsche taal (lager onderwijs) is geslaagd mej. H. J. Aaltsz. De minister van waterstaat, handel en nijver heid brengt ter algemeene kennis, dat gedurende de maand Juni 1892 in de rijks-postspaarbank zijn ingelegd en terugbetaald de volgende be dragen, als Bedrag der inlagen f 1,264,394,09 terugbetalingen 887,195.14t/2 Alzoo meer ingelegd dan terugbetaaldf 377,4 98.941/s Aan het einde der maand Mei was ten name der verschillende inleggers inge schreven 24,817,0) 8.48</a zoodat het gezamenlijk te goed op ultimo Juni bedroeg f25,194,217.43 In den loop der maand Juni zijn 4401 nieuwe boekjes afgegeven 1733 zijn er in die maand ge heel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand 340,222 in omloop waren. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Amsterdam. De laatste buslichting aan bet postkantoor te Rot terdam is bepaald op 6 Augustus, des voormid dags te 9.30 uur spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De laatste verbinding van Hellevoetsluis naar "Vlaardingen ten 9.20 ure wordt des Zondags niet uitgevoerd, zoodat na 8.35 's morgens van Helle voetsluis des Zondags geene postverzending meer plaats heeft. Op de voordracht ter benoeming van een on derwijzer, als hoofd eener openbare school voor lager onderwijs te Rotterdam zijn geplaatst de heeren J. R. Kornacker, J. H. van Rbijn, beiden te Rotterdam, en J. Stout te Schiedam. Door wijlen den heer K. Smits te Sliedrecht is aan het oude-mannen- en vrouwenhuis f1000 gelegateerd. Naar men verneemt, bestaan er ernstige plannen om de Prins-Hendrik-stichting te Egenond-aan- Zee andermaal te vergrooten, waardoor een 80-tal plaatsen beschikbaar zou komen. Thans worden er ruim 100 oude zeelieden verpleegd. H. M. de Koningin-Regentes heeft afwijzend beschikt op een verzoek om gratie voor A. Baris te Pernis, in hooger beroep door het hof te 's-Gra venhage veroordeeld tot 4 maanden gevangenis. Voor het gerechtshof te Leeuwarden heeft in hoogor beroep terechtgestaan de bekende in- en uitbreker Wilhelm Schi cider, die wegens verschil lende diefstallen door de rechtbank te Winschoten was veroordeeld tot 9 jaar gevangenis. Het hof heeft het vonnis wegens een informali teit vernietigd, doch opnieuw recht doende, den beklaagde schuldig verklaard en veroordeeld zooals de rechtbank had gedaan. De daglooner Antonius Maagdenberg, te Breda, is wegens mishandeling van zijn vader met doo- delijk gevolg, door de rechtbank tot een jaar ge vangenis veroordeeld. Tegen H. R„ die in de Vaslenavonddagen te Belfeid zekeren J. K. levensgevaarlijk verwondde, is Dinsdag door den officier van justitie te Roer- mond eene gevangenïsslraf van 6 jaar geëischt. Uitspraak op 9 dezer. De rechtbank te Roermond heeft den machi nist P. v. R. uit Tegelen, aangehouden als ver dacht van poging tot doodslag door het afvuren van revolverschoten op W. P. aldaar, verwezen naar de terechtzitting en zijne gevangenhouding bevolen. LAARD1NGEN. Gisteren zijn alhier bin nengekomen 7 schepen, gezamenlijk aanbrengende 151 last haring, en 7 bommen van Schevenin gen, die gezamenlijk 2332 kantjes haring aan brachten. KRALji GSGHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 467 zalmen, lie voor f 0,65 tot 0.85 per kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 425 St.-Jacobs- zalmpjes, die 70 ct. per Va kilo opbrachten. GORINCHE.M. In de vorige week was de zalm vangst op de Beneden-Waal bevredigpnd. In lipt traject tusschen Tiei en deze gemeente werden 142 zomer- en St.-Jacobszalmen gevangen. De middelbare prijs- bedraagt thans van zotuerzalm 70 ct. en van St.-Jacobszalm 45 cent per 1/3 kilo. Den I6den dezer neemt de gesloten vischtijd naar zalm met de zalmzegens op de benedenrivie ren een aanvang en mag alsdan alleen met de drijf netten gevischt worden. De gesloten tijd duurt tot November. Twee Scheveningers hebben nabij het ver- verschingskanaal gevangen een visch, dien zij voor een jongen walvisch houden Het dier is 1 Va meter lang en weegt 50 kilo. He" stierf een kwartier na de vangst en zal te Scheveningen worden ten toon gesteld» Ked.-Herv. Kerk. Beroepen; te Leiimiiden ds, J. J. Eigeman, te Meern c. a.- te Delfzijl ds. D. Postma, te Bierum. Aangenomen: naar Metslawier c. a. door den heer J. H. de Roode, cand. te Grootegast. Bedankt: voor De Bilt door ds. G. Nijhuis, te Venendaa!voor Uithuizermeeden door ds. A. Jellema, te Vriescbelo. Evattg.-Lntli. Kerk. Beroepen: te Leiden ds. M. van Kleeff, te Alkmaar. Zondag vierde de evang.-Luthersche gemeente te Zaandam den gedenkdag van haar 250-jarig bestaan. Onder de velen, die de godsdienstoefening bijwoonden, werden, behalve de afgevaardigden der beide doopsgezinde en hervormde gemeenten, ook die der bisschoppelijke olerezy opgemerkt. Het koor, dat onder leiding van den beer J. Hooft, en met medewerking van eenige vrienden der kunst, eene door den directeur gecomponeerde cantate ten uitvoer bracht, verhoogde de plechtigheid

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3