gelen hebben een goeden indruk gemaakt Tot dusver zijn elf sterfgevallen aan de ziekte voorgekomen. Van 31 Juli tot 5 Augustus werden echter geen nieuwe geval len aangegeven. De telegrammen betreffende de cholera, ter verzending aangeboden, worden aan eene gestrenge censuur onderworpen. 8 P A N J E. Fe Vigo is de orde hersteld. De comman dant te Ceuta heeft bevel gekregen krachtig te handelen voor het geval dat de Marok kanen de grenzen des lands mochten over schrijden. AMERIKA, Het Congres is voor onbepaalden tijd uiteengegaan. Uit Buenos-Ayres wordt van 7 dezer ge meld dat volgens een telegram uit Bolivia een opstand is uitgebarsten te Chuquisoca, maar dat de gouvernementstroepen er in zyn geslaagd dien te onderdrukken. Tarnacho, die aan het hoofd van den opstand was en 17 afgevaardigden, zijn verbannen. De staat van beleg is afgekondigd. Te New-York zijn uit Venezuela tegen strijdige berichten ontvangen. Zoo wordt, in strijd met de tijding dat generaal Crespo, hei hoofd der opstandelingen, zou zijn over leden, heden door een der dagbladen van Venezuela gemeld, dat Crespo zijn intocht in Caracas heeft gedaan, na een bloedig gevecht. Een telegram aan de New-York Herald uit la Guyara meldt, dat generaal Mendoza door de opstandelingen nabij Caracas is ge slagen en dat ook de regeeringstroepen onder de generaals Monagas en Sanza verslagen zouden zijn. V E R Z I E. De cholera is ook te Teheran uitgebroken, waar de sterfte 25 daags bedraagt. De ziekte heersclit in Yezd en nadert Kasban. Te Tabriz komen dagelijks een honderdtal geval len voor. AFRIKA. De Engelsche gezant in Marokko, Evan Smith, werd Vrijdag te Tanger door den correspondent van de Times geïnterviewd en verklaarde dat de berichten omtrent het Engelsch gezantschap verspreid verzinsels of althans zeer overdreven zijn. De onder handelingen zijn niet afgebroken en Evan Smith was overtuigd dat de missie ten slotte er in slagen zou een handels-tiactaat te sluiten. In een telegraphisch antwoord aan Bensal verklaarde Evan Smith dat de laatste cor respondentie betreffende Fez thans te Londen is, en dat hij geene machtiging gaf om be treffende zijne ontmoeting met den sultan iets te publiceeren. De Times verneemt uit Tanger dat by een gevecht op Zondag de Angheras de troe pen van den sultan naar Tanger terugwier pen en '15 hunner doodden. IJiiuienlandsche lïerichten. SCHIEDAM, 9 Augustus 1892. Da gemeenteraad hield hedennamiddag eene vergadering, welke werd bijgewoond door 14 leden. Afwezig waren de heeren Schuur man, Bergsma, Van Erpecum en dr. De Bruijn met kennisgeving, alsmede de heeren Maas, Hoogendatn en Van der Schalk. Na goedkeuring der notulen van 29 Juli j.l., kwamen de volgende stukken in Missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie ten geleide van een uittreksel uit het koninklijk besluit vandenl4n Juli j.l. no. 33 en uit den daarbij behoorenden staat, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 26 April j.l. tot heffing eener plaatse lijke directe belasting naar het inkomen eene gelijke missive ten geleide van het goed gekeurde raadsbesluit van 29 Juli 1.1. tot onderhandsche verhuring van eene boven woning aan de Nieuwe Sluisstraat aan C. A. de Wolf; beide aangenomen voor kennis geving. Het adres van A. van de Nadort, Je onder wijzer aan de openbare jongensschool alhier, om eervol ontslag uil die betrekking zoo spoedig dit mogelijk is wegens zyne be noeming tot hoofd der school te De Werken het adres van de wed. J. van Zandbergen Buwalda om restitutie van plaatselijke directe belasting over 4892, wegens het met 1 Au gustus j.l. verlaten dezer gemeente; en het adres van J. W. Kleiss om behoud zijner wekeiijksche toelage van f5, vergezeld van eene geneeskundige verklaring van dr. N. F. Elzevier Dom, werden ter visie gelegd, ter behandeling in eene volgende vergadering. Op het adres van de afdeeling Schiedam van het «Algemeen Nederlandsch Werklie denverbond" om splitsing van perceel II van het bestek der op Donderdag 41 Augustus a.s. van gemeentewege alhier te houden aan besteding van het verfwerk van bruggen en openbare gebouwen omdat het werk van dit perceel te omvangrijk en de tijd van opleve ring te kort gesteld is, om door een der te Schiedam gevestigde verversbazen te kunnen worden aangenomen, werd afwijzend beschikt op grond dat er nu geen tijd meer was om hierin verandering te brengen; tevens zouden burgemeester en wethouders bij eene vol gende aanbesteding hierop zooveel noodig letten. Staande de vergadering kwam nog in een voorstel, ter behandeling in eene volgende ver- gadering, van de raadsleden de heerenVisser, Prins, Van Harwegen den Breems, De Groot en Ris om de inrichtingen voor middelbaar onderwijs door het rijk te doen overnemen met verzoek dat de raad reeds nu besluite om burgemeester en wethouders uit te noodi- gen hun gevoelen omtrent dit onderwerp kenbaar te maken en ter visie te leggen waartoe de raad met algemeene stemmen besloot. Alsnu tot behandeling der aan de ofde gestelde onderwerpen overgaande, werden de door de raadsleden de heeren De Groot, Maas en Van Harwegen den Breems ingediende ontwerp-verordening, regelende den werk kring der vaste raadscommissie, belast met het onderzoeken der bezwaarschriften van aangeslagenen over hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar liet inko men en het ontwerp-reglement, regelende de samenstelling en den werkkring der com missie van voorlichting bedoeld in artikel 49 der verordening op de heffing van eene plaatselijke directe belasting naar het inkomen, met zeer weinig veranderingen aangenomen. Evenzoo het ontwerp eener nieuwe instruc tie voor den secretaris-rentmeester van het burgerlijk armbestuur. Tot plaatsvervangende leden der eerste commissie werden benoemd de heeren Ris, Prins en Hoogendam. De verordening regelende de wijze van af kondiging in de gemeente Schiedam werd gewijzigd in dien zin, dat voortaan alle publi caties zullen geschieden op de volgende bor den: aan het raadhuis, aan de koopmans beurs, aan de Kolk bij het zakkendragers- huisje, aan de Appelmarkt, aan het Heerenpad bij de Broersvest, aan het plein bij de voor malige Rotterdamsehe poort, aan het plein bij de voormalige Overschiesche poort, aan het pleir. bij de voormalige Vlaardingsche poort, aan de Damlaan bij de Ketelbrug; aan de Buitenhaven nabij de Bakkershaven, aan de Oranjestraat, aan de Hagastfaat bij de Nieuwe Ilaven, aan de Groeueiaan bij de politiewacht aan de Hoofdstraat, aan de Gerrit- V arboonstraat, aan den Achterweg tegenover het weeshuis der hervormden, aan de Overschiesche straat tegenover de R.-k. school en aan de Lange Nieuwstraat naast het brandspuithuis no. 8; terwijl de dota der wetten waarbij de gemeentewet werd gewij zigd na de vaststelling der verordening mede in liet artikel werden opgenomen. Op de voordracht voor de benoeming van drie leden in het college van zetters werden geplaatst de heeren J. Dijkmans Gz., W. A. J. Wittkampf (in de plaats van den heer H. A. M. Roelants, die veazocht niet meer in aan merking te komen) en C. J. P. van der Schalk, met de heeren J. II. Houtman, J. H. Ris Hz. en A. Dirkzwager, terwijl in de plaats van het overleden lid, den heer mr. A. J. Beukers, de voordracht bestaat uit de heeren A. van Buysen en II. R. M. A, van Gent. Op voorstel van burgemeester en wethou ders werd besloten, naar aanleiding van een bij hen ingekomen schrijven van den com missaris van politie, tot het toekennen, op grond van art. 68 van het reglement op de brandweer, eener gratificatie van f 4.50 voor ieder hunner, aan de agenten van politie 4e klasse C. Meyers en J, C. Meijer, alsmede aan L. J. J. Heggelman, J. Bosloper, H. J. W, van 't Hul, J. van Diejen en J. H.Veït- man, voor het blusschen van brand, in den avond van 30 Juli j.l. in de branderij van B. van der Eijk Dz. aan den Noordvestsingel alhier. Na mededeeling van den Voorzitter dat bij de op 4 dezer plaats gehad hebbende aanbesteding van het drukwerk der gemeente, gedurende de jaren 4893—1897, helminste was ingeschreven door de firma Gebrs. Van Noortwijk voor f 863.68, aan wie dit werk is toegewezen, sloot de Voorzitter de verga dering. Door burgemeester en wethouders is aan de heeren Gebrs. Van Noortwijk alhier, als minste inschrijvers, de levering van het druk werk voor de gemeente gedurende de vijf eerstvolgende jaren toegewezen. Op de internationale sporttentoonstelling te Scheveningen zijn o. a. bekroond: in groep Q«Schoone Kunsten" de beeldhouwer A. VM. Odé Jz. te 's-Gravenhage, met een gouden medaille, en in groep R: «Toe stellen voor afrastering, tourniquets enz." de firma Vincent Co. alhier met een eere diploma. De directie der verzekering- en bramlwaar- borgmaatschappijen te Arnhem, waar is ver zekerd de branderij van den heer B. van der Eijk Dzn,, aan den Noordvestsingel alhier, heeft aan hen die onlangs een begin van brand in die branderij hebben gebluscht eene premie van f40 verleend. De heer Van der Lijk heeft voor hen daarbijgevoegd een bedrag van f25. Bij den korpswedstrijd, j.l. Zondag in het café «De Unie", Coolsingel te Rotterdam ge houden, behaalde, de Schiedamsehe kegelclub «Anti-Poedel" den lsten prijs, zijnde een gouden medaille, met 208 punten. Zondag j.l. had op het terrein der «Inter nationale Sport-, Visscherij- en Paarden- tentoonstelling" te Scheveningen een cricket- match plaats tusschen «Hermes" uit Schiedam i en «Progress" uit 's-Hage. Om elf uur begon «Hermess" te batten, hetwelk tot halfeen duurde, in welken tyd zij 74 runs scoorde. Na de lunch begon «Progress", maar maakte slechts 69 runs, zood8t «Hermes" een voor sprong van 5 punten behaald had. In de tweede innings wist «Hermes" dit verschil nog met twee te vergrooten, daar zij 63 punten maakte tegen «Progress" 61, zoodat «Hermes" met 437 tegen 130punten overwinnend uit 't strijdperk trad. Hoewel aanvankelijk het plan had bestaan, een club-medaille uit te loven, was men vóór 't begin van het spel overeengekomen dit uit te stellen, aangezien «Hermes" drie goede spelers mistewel was er door «Progress" een bat uitgeloofd voor hem die in beide innings 't hoogste aantal punten gemaakt had, onverschillig of hij tot de winnende of de verliezende partij behoorde. Dit bat viel ten deel aan een van «Hermes'" leden, den heer J. J. Vormer Jr., die 31 runs gemaakt had. Als een bewijs hoe vinnig de strijd was, ge tuigt dat de wedstrijd eerst om halfzes ge ëindigd was. Door de Hollandsche IJzeren-Spoorweg maatschappij werd gisteren o. a. te Amster dam aanbesteed het verbreeden en ophoogen van het stations-emplacement, wijzigen en op hoogen van despoorinrichtingen en maken vair twee gebouwen voor centrale wisselbedienin"- met verdere bijbehoorende werken op het goe derenstation AmsterdamRietlanden voor rekening van den staatbegrooting f130,000 Ingekomen 21 biljetten. Minste inschrijver H. "Wienhoven, Schiedam, f 106,700. De gewone audiëntie van den minister van hnaneien en die van den minister van oorlog zullen op Donderdag 11 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 6 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank 7,655,949.411/» en bij de betaalmeesters - 2,022,723.26 Te zameu f 9^678,672.37vT Den 30n Juli 1892 heeft in de staats archieven te Rome de nederlegging plaats gehad der Nederlandsche akte van bekrach tiging der internationale sanitaire conventie van Venetië, van 30 Januari 1892. St.-Ct Het Centrum, schoon in herinnering bren gende dat een oude spreuk terecht zegt: «het gelukkigste land heeft de minste wet ten en niet vergetende, dat hervormingen in de practijk soms tegenvallen en meer efièct maken dan wel verbetering brengen, komt niettemin tot erkenning dat de liberale regeering werkt. «Minister Pierson heeft spoed gemaakt met het eerste deel zijner belastingplannen, minister Tak kondigt een nieuwe kieswet aan, waardoor het kiezerskorps wederom meer dan verdubbeld zal worden, terwijl minister Seyffardt, naar een mededeeling van het officieuse Handelsblad, een nieuwe leger- wet bij den Raad van State heeft ingezon den." Omtrent deze laatste wet zegt het entrum eenige verklaarbare ongerustheid' te gevoelen. Tegenover die werkzaamheid der liberale partij dringt het blad zijnerzijds op partij organisatie aan, met verwijzing naar de ver standige houding der Belgische geestver wanten. Het haalt met groote instemming o. a. deze woorden aan uit een Belgisch katholiek blad: Er moge eenige wrijving kunnen, bestaan onder katholieke afgevaardigden, van een scheuring of van blijvende verdeeldheid mag bij hen geen sprake zijn, allerminst in. een tijd als deze. Wanneer straks de volks klassen een woord zullen hebben mede te spreken aan de stembus, zal het van onbe- rekenbaren invloed zijn of klaarheid en eens gezindheid, dan wel tweedracht en verwarring heersclien in onze' gelederen Het is beslist noodig dat men daarmee nietwachte tot het oogenblik daar is, waarop bet volk, mede beslist over den loop der dingen". Wel, voegt het Centrum hierbij, hebben de Nederlandsche katholieken niet zulk een invloed in hun vaderland als de Belgische in het hunne, maar zij vermogen toch veel en hun kracht zal zeer zeker stijgen, wan neer straks een nieuwe uitbreiding van het kiezerskorps heeft plaats gehad. Doch op. voorwaarde dat de eensgezindheid zij weder gekeerd in de gelederen. Het voornemen bestaat, binnenkort te Utrecht eene vergadering te beleggen, om te protesteeren tegen de te lage invoer-- O

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2