Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. 0 n d e r w ij s. V i s s c h e r ij. Stedelijk Jfieuws. reel)ten, die in ons land geheven worden, en waardoor de industrie van Nederland zoozeer wordt benadeeld. De leden dier ver gadering zullen allen zijn afgevaardigden van Kamers van koophandel en van vereenigingen tot bevordering der nijverheid. Het ingesteld onderzoek, door een commis sie bestaande uit heeren leden van inspectie en tractie der Holl. IJzeren-Spoorw.-maatsch,, naar het ongeval, op de lijn Rotterdam— Den Haag, Zondag 31 Julij.l. trein 22 over komen, heelt niets aan het licht gebracht om trent de oorzaak van het déraillement. Het L. D. verneemt dat de gezondheids toestand van den oud-hoogleeraar dr. Matthias de Vries zeer zorgelijk is. De Nederlandsche hoofdcommissie ter vie ring van het 4e eeuwfeest der ontdekking van de Nieuwe Wereld heeft besloten, dat het Columbusfeest zal gevierd worden te Amsterdam op 42 October e.k. De feest viering zal bestaan in het houden eener feestrede door den voorzitter, den heer J. W. Brouwers. Deze feestrede zal worden begeleid met muziek en zang, zoo moge lijk door eene cantate, betrekking hebbende op de gebeurtenis der feestviering en den held van het feest. Daarna zal een feest banket voor heeren worden gehouden. Als beginsel bij de geheele feestviering is aan genomen, dat zij geheel op eigen kosten der feestvierenden zal plaats hebben. De vierde en laatste beursvacantiedag voor dit jaar is bepaald op Zatex-dag 13 Augustus. De Nieuwe Vlaardingsche Courant van Zaterdag G Aug. bevat eene uitvoerige be schrijving van hetgeen Vlaardingen inzond op de internationale sporttentoonstelling te Scheveningen. Deze beschrijving is geïllu streerd door een zevental goed geslaagde afbeeldingen in zincographie. Een stelt de eerepoort voor, twee geven de afbeelding van twee zijden te zien, terwijl de vier andere de inzending van de firma's Kikkert, IJzermans Gie. eft Hoogendijk en Vriens te aanschou wen geven. Daar inzonderheid de visscherij op de sporttentoonstelling uitmunt, is deze beschrijving der N. VI. Ct. van veel belang. Zondag bezochten 4643 betalende perso nen de sporttentoonstelling te Scheveningen. Van 31 Juli tot 7 Aug. zijn door de tourni quets 42,838 personen gegaantotaal sedert de opening 286,718. De uitslag van den wedstrijd van den Nederlandschen schaakbond is, dat de prijzen behaald zijn als volgt: Eerste klasse: le prijs f100 F. van den Berg, Amsterdam; 2e prijs 50 en 3e prijs f30, gedeeld door de heeren jhr. A. E. van Foreest, te Amsterdam en R. J. Loman, te Londen. Tweede klasse: le prijs f50 N. W. van Lennep, te 's-Graveland, die hierdoor in het vervolg niet anders dan in de eerste klasse mag mededingen; 2e prijs f30, J. R.Deen, 3e prijs f 20, A. Bleijkemans, beiden te Am sterdam. Vanwege den algemeen Ned. wielrijders- hond zullen wegwijzers geplaatst worden, te beginnen met den weg UtrechtGouda 's-Gravenhage. De palen zullen met de natio nale kleuren beschilderd worden en op de armen zal de afstand in kilometers en het bondswapen voorkomen. Ter viering van den zeventigsten geboorte dag vair prof. J. Moleschott, heeft de vereeni- ging De Dageraad, die het voorrecht heeft dien natuur-onderzoeker onder hare eere-leden te tellen, eene Molescholt-aflevering het licht doen zien. "Wederom is van eene dame, die hare zuster naar het station D. P. te Rotterdam vergezelde, hare portemonnaie met geld ont rold op het oogenblik, dat hare zuster in de coupé stapte. Van den dader is nog geen spoor gevonden. Als een bewijs voor de snelle werking van de telegraaf, meldt men, dat een te 's-Gra venhage vertoevende Amerikaan Vrijdag te 1 uur een telegram naar Chicago aanbood en daarop reeds te 3 Va uur uit gemelde stad antwoord terugontving. Zondagnacht omstreeks 1 uur is de portier van het »café met damesbediening" Europa, in de Nes te Amsterdam, het slachtofTer van een moordaanslag geworden. Een der bezoe kers van het café kreeg bij het uitgaan twist met den portier, haalde een revolver te voor schijn en loste een schot. De portier wist door een vlugge beweging den kogel te ont duiken, maar een tweede schot verwondde den man zoo ernstig aan den hals, dat hij hevig bloedend naar het gasthuis is vervoerd, waar hij thans niet buiten levensgevaar is. De dader verweerde zich tegen een politie agent en eenige voorbijgangers, die hem aan grepen, maar werd ten slotte in verzekerde bewaring gebracht. Hij zegt Duitscher van geboorte en chef bij de Deli-brouwerij te zijn. De omnibus, rijdende tusschen Hoofddorp en Amsterdam, geraakte Zaterdag tusschen den Aalsmeerder- en Sloterweg te water. Drie der passagiers braken een arm en be kwamen verschillende kneuzingen. Het onge val werd veroorzaakt doordien de paarden schrikten van een hondenkar. Zaterdag- en Zondagavond doorkruisten te Nijmegen weer sterke militaire patrouilles, vergezeld van marecnaussae, rijksveld wacht en gemeente-politie, de straten der stad en traden met gestrengheid op, om de orde te handhaven. Voor zooverre bekend is, hadden er geen ernstige feiten plaats. De justitie te Maastricht is Zaterdag naar "WinthagenVoerendaal geweest, teneinde te verhooren J. L. Peters, schoenmaker aldaar, die in levensgevaar verkeert tenge volge van verwondingen, hem te Simpelveld, door zekeren L. H. toegebracht. 's-Gravenhage. De 8e jaarvergadering van den Nederlandschen vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn zal gehouden worden den 13n September, in het lokaal nDiligentia". Het programma van werkzaamheden luidt ais volgt: Opening ten 11 ure door de presidente, douairière Klerck, geb. Van Hogendorp. Verslagen van de secretaresse en penning- meesteresse. Verkiezing voor aftredende leden en vacatures. Na de pauzeVerslagen van afgevaardigden ea bespreking van de daarin voorkomende belangrijke punten. Des avonds: openbare vergadering met verschillende sprekers, zoo mogelijk ook buitenlandsche. Gistermiddag te 1 uur kwam generaal Booth, vergezeld van eenige andere personen, tot het heilsleger behoorende, alhier aan. Het houden van een optocht, waartoe aan vraag was gedaan, was door het gemeente bestuur geweigerd. Ten 2Va ure werd door den generaal eene bijeenkomst geleid in het vereenigingsgebouw van het leger, op het Spui. Gisteravond is generaal Booth naar Lon den vertrokken. Amsterdam, Door de heeren Bos c. s. is concessie aangevraagd voor den aanleg van eene stoom- of electrische tramlijn van Nieu- wer-Amstel (Amsteldijk) langs den Amstel via Ouderkerk tot Uithoorn en terug, tot vervoer van passagiers en goederen. Baarn. Gisternamiddag reden de Koning innen uit met de drie prinsjes van Bentkeim, die sedert eenige dagen op het paleis te Soestdijk logeeren. Vrijdag maakte de jonge Koningin met hare neefjes en hare gouvernante een rijtoer in een break. Naar wij vernemen, wordt het vorstelijk echtpaar van Bentheim Dinsdag a.s. mede op het paleis verwacht. De laatste berichtep betreffende de Israëlieten kolonie die baron Hirsch in Argentinié heeft aangelegd, zijn niet gunstig. Veie Joodsche land verhuizers zijn niet ingenomen met de taak van landbouwer, die hun was toegedacht, en trekken langzamerhand naar de naburige steden. De opgravingen te Pompei hebben een rijke vondst, een uitstekend bewaard gebleven woonhuis, aan 't licht gebracht. Door een sierlijk atrium met tufsteenenkolom men met keurig gebeeldhouwde Corinthische kapi- teelen, komt men in een peristilium, eveneens met kolommen van tufsteen, die ter halver hoogte uitgebeiteld en met stukwei k versieid zijn het dak, hetwelk hierop rust, is eveneens met fraai beeldhouwwei k versierd. Alle voorzorgen zijn genomen om het huis ge heel in zijn primitieven vorm te bewaren. De uitbarsting van de Etna neemt grootere ver houding aande lava stroomt naar Serrapezuta, evenals in 1886, en vernielt een vruchtbare streek. 's-GRiVVEÏHACE9 Augustus. Eerste Kamer. Heden zijn aangenomen een paar kleine ontwerpen. Morgen is aan de orde de interpellalie-Lohman en andere ontwerpen, behalve de belasting-ontwerpen. Elfde algemeene vergadering van de vereculglng tot bevordering van het onderwijs in handen arbeid in Nederland, gehouden te Amster dam in het lokaal Eensgezindheid op 'tSpnï, den 6n Augustus 1802. In geen jaren heeft de vereeniging zoo'n druk bezochte vergadering gehouden. Ongeveer 80 leden waren opgekomen. Ook vereerde ons eere lid, de heer P. Evekink, de vergadering met zijne tegenwoordigheid. De'heer A. Groeneveld van Rotterdam, tijdelijk voorzitter, opende, met een hartelijke welkomst groet tot de aanwezigen, de vergadering. Vooral de cursisten, die zich allen als lid hadden aan gemeld en als zoodanig voor 't eerst de verga dering bijwoonden, spoorde hij aan, zoo spoedig mogelijk in eigen kring aan't werk te gaan, door cursussen op te richten en het onderwijs in han denarbeid zoo algemeen mogelijk te maken. Ook werd er op gewezen, dat de tijd allengs gunstiger werd voor dat onderwijs. Mannen van naam trekken zich de zaak aan en verleenen bf zede lijken öf stoffelijken steun. Hij wees op 'tgeen de vereeniging reeds had gedaan, maar herinnerde dat er niettemin nog veel blijft le doen, om het onderwijs tot zijn recht te doen komen. Punt 2. Sluiting van den cursus, dooi' de ver eeniging gehouden tot vorming van onderwijzers in handenarbeid, door den heer A. Groeneveld. Drie weken geleden werd in eene der zalen van het oude scheikundig laboratorium te Am sterdam de cursus begonnen. Ruim 50 onder wijzers en onderwijzeressen uit verschillende dealen des lands werden daar ontvangen door het bestuur der vereeniging, de door haar be noemde regelingscommissie en de onderwijzers van den cursus. Da wanden waren behangen met de oefenin gen uit de eerste drie leerjaren voor het onder wijs in handenarbeid, de tafels bedekt met vele gereedschappen en groote stapels houtbord en gekleurd papier gaven te kennen, dat er zeer veel gearbeid zou worden. De beer A. L. Roest, voorzitter der regelings- commissie, opende den cursus. Hij wees er op, dat de vereeniging tot bevordering van handen arbeid meer en meer de aandacht begon te trekken, meer en meer den steun ontving van regeering, gemeentebesturen en mannen van naam. Daardoor werd het haar mogelijk meer handelend op te treden en een practischen weg in te slaan. Toch bejammerde hij bet, dat velen, in plaats van te onderzoeken wat in de laatste jaren op het gebied van handenarbeid was geschied in ons land, hun licht ontstaken in het buitenland. Wat daar gevonden werd, werd goedgekeurd, wat hier gedaan was, werd niet geteld. Alen .sprak, handelde of schreef alsof er een nieuwe zaak zou worden ingevoerd. De vereeniging was niet onbekend met hetgeen in het buitenland voorviel. Het goede, daar ge vonden, hoopte zij in toepassing te brengen en lot de samenstelling van een onderwijs in han denarbeid aan te wenden, geschikt voor onze school. De heer A. Groeneveld wees er op, dat de cursus zou beginnen, toen die woorden gespi oken werden, en thans was hij geroepen om een wooid tot slot te spieken. De cursus behoorde reeds tot het verleden. Kon men met voldoening er op terugzien? Ja, zeer zeker. Dank brengende aan allen die hadden meegewerkt tot het welslagen der pogingen, die de vereeniging had gedaan, spoorde hij de cur sisten aan, de goede zaak le bevorderen, door zich verder te oefenen en te bekwamen, en sloot den cut tns. De cursist Do Jong, van Texel, vroeg en ver kreeg liet woord. Uit naam van alle deelnemers aan dor, cursus sprak hij een woord van dank aan allen, die er aan hadden meegewerkt dien cm sus te doen geven. Hij hoopte, wanneer er nog een maal een cursus in houtarbeid gegeven werd, dat allen mochten terugkomen en gaf de verze kering, dat ze eendrachtig het doel en stieven der vereeniging zouden helpen bereiken. Een daverend applaus was het teeken.dat alle eursi.-teii met die woorden instemden. Wordt vervolgd.) VLAARDINGENSedert Vrijdag zijn alhier binnengekomen 31 schepen, gezamenlijk aanbren gende 728 last haring, en 10 bommen van Sche- vingen met 3145 kantjes haring. MAASSLUIS. Sedert Vrijdag zijn alhier binnengekomen 15 schepen, gezamenlijk aanbren gende 320% last pekel-en 1 last steurbaring, en 2 bommen van Scheveningen met 44 last pekel en 2 last steurliaring. Uit het 12-jaiig overzicht van de haringaan- voeien op 2 Aug. blijkt, dat dit jaar tee Is 27575 ton meet aangevoerd is dan in het zoo gunstige jaar 1890. Op 6000 ton na is er thans evenveel aange voerd als in '90 en '91 samen, op 5900 Ton na evenveel als in '87, '88 en '89 samen en op 3000 ton na evenveel als in '81, '82, '83 en '8(5. Er is dit jaar 5 i/2-maal zooveel aangevoerd als in '81 of '88, en 2-maal zooveel als in '82 en '83 samen. Als men de hoeveelheden, aangevoerd in de tien voorafgaande jaren, samentelt, dan verkrijgt men 357404, en dit jaar alleen is een vierde deel van die hoeveelheid aangebracht. ia de vorige week is de voorraad vermeerderd alleen met 21349 ton pekelharing. Er was een dag, dat er 45 schepen binnen- vielen. Inzonderheid waren het bomschepen. Hun getal steeg tot 69, terwijl er nog 4i loggers aankwamen. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter mat kt alhier aangevoerd 420 zalmen, die voor f0.75 tot 0.85 per Va kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 310 St.-Jacobs- zalmpjes, die 85 ct. per Va kilo opbrachten en 2 steuren. De vorige week werden alhier ter markt aan gevoerd 2345 zalmen, 2010 St.-Jacobszalmpjos en 5 steuren. AMMERSTOL. - De vorige week zijn alhier ter maikt aangevoerd 148 zalmen, die verkocht werden voor 55 a 85 ets. per Vs kilo, en 245 St.- Jacobszalmpjes, die 55 a 80 ets. per Va kilo op brachten. BURGERLIJKE STA ND. Geboren: G Augustus. Klaas, zoon van

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3