Binnenlandsche Berichten. bond wordt herschapen. Eene delegatie van 40 leden zou den inhoud van dat stuk aan den keizer gaan mededeeleD. De Duitsche dagbladen te Praag stellen dit plan gelijk met hoogverraad. Het handelstractaat tusschen Oostenrijk en Servië is gisteren geteekend. Het regeeringsblad bevat een eigenhandig schrijven des keizers, waarbij baron Von Pra- zak, op zijn verzoek, als minister zonder por tefeuille wordt ontslagen, met dankbetuiging voor de bewezen diensten, en zijne benoe ming tot lid van het Heerenhuis voor zijn leven. ZWITSERLAND. In het kanton Genève is Maandag bij volksstemming (3712 tegen 2433 stemmen) bepaald, dat het beginsel der proportioneele vertegenwoordiging bij de verkiezing der afge vaardigden voor den nationalen raad zal worden ingevoerd. Genève is het derde Zwitsersche kanton dat tot invoering van dit beginsel heeft besloten. NOORWEGEN. De Storthing heeft de volgende verhoogin gen van invoerrecht vastgesteldKleeding- stukken en genaaide katoenen stoffen (thans 10 percent der waarde) 50 percentgespon nen en ongesponnen zijde (thans 93 ore per kilogram), 2 kronen per idem blonde, kanten enz. (thans 2'/s kr.) 10 kr,andere zijde waren met ingeweven metaaldraad (thans kr. 2.30) 8 kr. RUSLAND. Ook te St.-Petersburg is Zaterdag een sterfgeval aan cholera voorgekomen, dat groote ontsteltenis heeft verwekt. Tal van magazijnen zijn gesloten en vele inwoners ontvluchten de stad. De politie heeft uitge breide voorzorgsmaatregelen voorgeschreven en maant de bevolking aan tot kahnte. Te Nischny Novgorod neemt de ziekte af. ITALIË. Te Rome hebben, doordien aan de viering der Columbus-feesten daar een wel wat een zijdig, katholiek karakter was gegeven, be treurenswaardige botsingen plaats gehad tus schen clericalen en anti-clericalen. Toen namelijk eenige katholieke vereenigingen, met de pauselijke kleuren getooid, in optocht naar het standbeeld van Columbus trokken, om daar een krans neder te leggen, wekte dit de ergernis van andersgezinde Romeinen. Al spoedig organiseerden zich nu contra- manifestatiën met de Italiaansche vlag en nu werden beleedigende kreten, straks slagen gewisseld, waarbij aan de katholieke ver eenigingen haar vaandel en haar krans wer den ontrukt. Eenige personen beliepen kwetsuren. De stad is nog in gisting. P E R Z I E. Uit Teheran wordt gemeld Daar de priesters te Astrabad het uitbreken ganschen nacht geen oog, en vol ongeduld zag hij het schemerlicht van den naderenden dag door de open huisdeur binnendringen. Er mocht geen tijd verloren worden, want bet voorspelde weinig goeds, wat zijn neef voornemens was. Eindelijk goot de rijzende zon hare gouden stralen over beemd en weide, woud en hoeve de ruiters waren opgestaan, en met kloppend hart zag Frederik dat Wouter den ingang der schuur bewaakte en den gevangenen water en roggebrood liet toereiken. Hij ging naar den haard om het uitgegane vuur nog wat op te rakelen, doch heer Nicolaas richtte zich op en zeide «Laat dit maar! Wij hebben geen vuur noodig, wij rijden terstond af, nu gaat gij met mij mede geen uur wil ik u mee uit het oog verliezen." Ook heer Koenraad ontwaakte, en toen deze hoorde dat noch de veenboer, noch een zijner knechten zich vertoond had, lachte hij luidkeels, zeggende der cholera toeschrijven aan den verkoop van sterke dranken, beeft de bevolking de kroe gen geplunderd en den aanwezigen drank voorraad vernield bij de Armenische koop lieden, die Russische onderdanen zijn. De Russische consul heeft per telegraaf om hulp gevraagd, waarop de Russische overheid 25 kozakken heeft gezonden om het consulaat te bewaken, terwijl een Russische kanonneerboot nabrj Astrabad verwacht wordt. De Russische legatie te Teheran heeft een eisch tot schadevergoeding ingesteld. EGYPTE. Aan Daily Nevis wordt uit Caïro gemeld, dat de khedive aan de Britsche regeering machtiging heeft gevraagd om den duur der verbintenis van de Engelsche officieren, be last met de hervorming van en het bevel over het Egyptische leger voor onbepaaiden tijd te verlengen. AFRIKA. De staatsinkomsten der Transvaal hebben gedurende de maand Juni een batig saldo opgeleverd van 50,000 p. st., en aangezien ook voor de volgende maanden de vooruit zichten gunstig zijn, is bij de regeering het plan in overweging, een deel dier gelden te beleggen als amortisatiefonds, waaruit na verloop van 10 jaren de onlangs aangegane schuld zal worden gedelgd. De opbrengst der goudmijnen is in den laatsten tijd aanzienlijk toegenomen; deWit- watersrand-goudmijnen leverden in éene maand zelfs meer dan 100,000 onsen goud op, welk feit te Johannesberg feestelijk ge vierd werd. Uit Tanger wordt gemeld dat de Marok- kaansche troepen gisteren opnieuw tegen de opstandelingen zijn opgetrokken. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 8 Augustus. De Kamer kwam hedenavond bijeen tot hervatting der werkzaamheden. Het nieuwbenoemde lid voor Noord-Brabant, de heer Zinnieq Bergmann, werd toegelaten en nam zitting. i Mededeeling werd gedaan van dë laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wets ontwerpen, welke naar de afdeelingen wer den verzonden. De heer de Savornin Lohman vroeg en verkreeg verlof tot de regeering eene inter pellatie te richten naar aanleiding van het geen door de Belgische regeering in den Senaat is gezegd over de maatregelen 'in Nederland genomen tot wering der vee ziekte. De dag der interpellatie zal later worden bepaald. De zitting is daarna verdaagd. Zitting van 9 Augustus. In deze zitting werd mededeeling gedaan, «Zij zijn boos op onsomdat wij hunne hoeve ongevraagd voor eene bewaarplaats van misdadigers gebruikt hebben. Het landvolk hier is trotsch, en de oude, die slechts met de ooren ziet, de meest trotsche van allen." Heer Nicolaas wendde zich af, als mishaagden hem reeds de woorden, die over den boer werden gesproken. Hij ging naar buiten, en gaf bevel om op te breken. Manend en langzaam gehoorzaamden de ruiterswant het heen- en weerrijden van den vorigen dag bad veel van hunne krachten gevergd, en uit bet gelaat van den raadsheer konden zij opmaken, dat zij ook nu weder niet zouden worden ge spaard. Heer Koenraad verbaasde zich over den ijver, dien zijn reismakker aan den dag legde. «Gij zult mij nog beschamen en maken, dat ik achteraan kom," zeide deze lachende. iDuch als het noodig is, dan rijd ik zonder ontbeten te hebben af, en twijfel niet of gij zult van mij hooren. Wanneer gij vandaag of morgen eene vangst doet, zend ze dan naar dat de afdeelingen tot voorzitters hebben gekozen de heeren Van der Breggen, Six, Cremers, Viruly en Fransen van de Putte, en tot onder-voorzitters de heeren: Van Weideren Rengers, Van Gennep, Van Royen, Breuning; en tot rapporteurs over de wets ontwerpen betreffende de departementen van justitie en buitenlandsche zakende heeren: L. v. Nispen, Nysingh, De Savornin Lohman, Alberda van Ekenstein en Wel'.: voor de overige wetsontwerpen van kleinen omvang de heeren Van Nispen tot Pannerden, Bultman, J. Prins, Wertheim en Van Alphen. Tot rapporteurs over de herziening der belastingontwerpen de heeren Van der Breg gen, Van Gennep, Van Royen, Vening Meinesz en Pijnappel. Aangenomen werden enkele kleinere ont werpen. Morgen zijn de overige ontwerpen aan de orde, behalve de belasting-voorstellen, en de interpellatie-Lohman. SCHIEDAM, 10 Augustus 1892. Heden herdenkt de vereeniging sPaulus" haar 30-jarig bestaan, dat zij op een nader te bepalen dag op eenigszins feestelijke wijze "J zal vieren. In het tegenwoordig bestuur zijn nog twee leden die tot de oprichters behooren I en sedert de oprichting altijd bestuursleden zijn geweest, nl. de voorzitter J. de Goederen en de bibliothecaris G. van der Hoeven, die zich door hunne groote toewijding zeer ver dienstelijk voor de vereeniging hebben ge maakt. Na afloop der openbare vergadering van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, hebben heden 3 afdeelingen het onderzoek der belastingontwerpen voortgezet De anti-revolutionnaire Oranjevaante Utrecht uitgegeven, zal met i September niet meer in zijn legenwoordigen vorm en op geregelde tijden als tot nog toe verschijnen. Het blad zal onder denzelfden naam alleen in tijden van verkiezingen verschijnen. Dr. H. D. Tjeenk Willink te Haarlem is tot voorzitter van het bestuur van de «Ver eeniging tot bevordering van de belangen des Boekhandels" benoemd. De eenige oud-strijder, die te Dordrecht nog was overgebleven, de bijna 96-jarige Arie de Sterke, is overleden. Op 17-jarigen leeftijd maakte hij deel uit van Napoleon's tocht naar Ruslandlater streed hij onder den prins van Oranje bij Quatre-Bras en Waterloo. Morgen wordt hij ter aarde besteld, welke plechtigheid o. a. zal worden bijgewoond door de scherm vereeniging «Nederland en Oranje", welker eerelid hij was. Hij werd op 16 Nov. 1796 te Dordrecht geboren; de laatste jaren zijns levens sleet hij ten huize zijner kinderen in vrij gebrekkige omstandigheden. Aan de politie te Loosdrecht is het op Leer opwant de veenhoeve komt mij geen veilige gevangenis voor." »Laat mij er maar voor zorgen 1" zeide de Hamburger. Daarop koos hij twee zijner ruiters uit om de gevangenen te bewaken en op de veenhoeve een wakend oog te houden, twee anderen vergezelden heer Koenraad en met de overigen vertrouwde heer Nicolaas zich aan Wouters leiding toe. De jonge ruiter was zoo vol van de hem bewezen eer, dat hij niet be merkte, hoe koel Frederik zich van hem afkeerde en hem geen vriendelijk woord toesprak. Wou ter was de eerste die in den zadel zat en zwoer bij zich zelf dat hij den schuilhoek der wederdoopers vinden zou. Zonder een woord te spreken, besteeg ook Frederik zijn paard, en gebruik makende van eene kromming van den weg, waardoor hij de achterste van den troep werd en een oogenblik aan de blikken zijner makkers was onttrokken, zeide hij tot den blinden boer: «Gij riedt mij gisteren aan Gode de straf aanwijzing gelukt de daders te ontdekken van een ruim een maand geleden te Amster dam gepleegden diefstal van effecten en geld, bij een 74-jarige weduwe op de Rozengracht aldaar, onder verzwarende omstandigheden. De daders zijn reeds tot bekentenis gebracht. Het ontvreemde bestond uit effecten, cou pons, geld en geldswaardige papieren, alles geborgen in een trommel. De effecten zijn teruggegeven, daar de ontvreemding spoedig ontdekt werd; van het overige slechts een gedeelte. Tot dusver is te vergeefs gedregd in de Hilversumsche vaart naar de trommel, welke volgens hunne verklaring aldaar in het water is geworpen. Möh schrijft ons van Urk, dat de berich ten omtrent het heerschen van typhus op dat eiland overdreven zijn. Zoo werd het getal lijders opgegeven als 20 te bedragen, op een tijdstip dat het slechts de helft van dat getal bedroeg. Veertien dagen geleden waren al de lijders hersteld, doch in een huisgezin waar de vader vijf weken geleden overleden was, vertoonde de ziekte zich wederom, en tastte 7 personen aan, die echter nu herstel lende zijn. In een ander huisgezin, waar vader en moeder beiden waren overleden, werden weder 3 gevallen geconstateerd, doch ook deze zijn herstellende. (2V. JR. Ct.) Men schrijft uit het Noorden aan de- Arnh. Ct. Beets, vroeger onbekend en nu zoo bekend dat het tijdschrift Eigen Jlaard een opstelletje met vijf teekeningen naar photographieën er aan besteedt wat goed gezien was is nu door een adjudant der Koningin bezocht geworden. In een ingezonden stuk oppert ook deze heer het denkbeeld van emigratie naar Canada en zegt, dat men daar onder behoor leken borg en tegen matige rente een voor schot als bedrijfskapitaal voor een farm kan krijgen, 500 dollars ongeveer. Werkeloosheid en overbevolking is er volgens hem in Fries land. Het eerste nu is waar, het tweede is sterk te betwisten. Te Zevenaar was de zoon van demiand- bouwer Prins aan het kraaienschieten. Op eens weigerde het geweer, en om te zien wat er aan haperde bracht hij het gezicht voor den loop. Ongelukkig ging op dat oogenblik het schot af en de jongeling werd door de volle lading in en om de oogen getroffen. Er bestaat vrees dat hij het gezicht niet zal behouden. Te Helmond heeft Maandag een landlooper getracht op eene kennisgeving, die hij door het openbreken eener brievenbus ontvreemd had, aan het postkantoor zich een aange- teekenden brief met aangegeven geldswaarde te doen afgeven. Zijn toeleg is evenwel mis lukt, dank zij de oplettendheid van den dienst- doenden ambtenaar. De politie tracht hem op- te sporen. over te laten. Maar niet ik draag de schuld, wanneer dit anders geschiedt; niet met mijn wil zullen de gevangenen in uwe schuur om komen. Zeg, wanneer gij kunt, aan bet vreemde meisje, dat de ruiter, die haar eens liet ont komen, ook thans bare banden zal verbreken, nog voor de nacht invalt." Vreemd hoorde de grijsaard opzijn gelaat scheen op te helderen; toch antwoordde hij op waarschuwenden toon sVerwek geene hoop, waar de vertwijfeling onverbiddelijk moet volgen. Gij zijt jong en moedig, maar niet machtig. Wat wilt gij doen?" «Vertel het meisje, wat ik u zeide!" riep Frederik. «Maar thans moet ik voort, zal ik mijn woord gestand kunnen doen." Hij gaf zijn paard de sporen en draafde den troep na. Heer Nicolaas zag naar hem om en beval hem aan zijne rechterzijde te rijden. Links reed Wouter - de andere ruiters volgden. Wordt vervolgd.}

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2