Koloniën. Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PER TELE G il A AE O n d e r w ij s. -H, echtzaken. 9 Men meldt uit Kaatsheuvel van 9 Augustus aan de Noordbral, De rust in deze gemeente blijft voortduren. De -wachtmeester der koninklijke marechaus sees rukte gisteravond met 4 manschappen uit naar Kapelle. Zij vonden in die gemeente den weg versperd door een zwaar touw, van wel 20 meter lengte, dat over den wegwas gespannen. Het touw was gespannen op de hoogte der knieën van de paarden, zoodat, wanneer de ruiters onverhoeds doorreden, de paarden onvermijdelijk moesten struikelen. De toeleg om onheilen te veroorzaken is intijds ontdekt en verijdeld. Wederom was gister avond een socialistische redenaar in de herberg van v. D., onder de gemeente Kapelle. Ongeregeldheden zijn niet voorgevallen. Uit Tilburg schrijft men in het N. Bral, JDaglldd. 8 Aug.'t Is alhier treurig ge steld met de veiligheid. Iedere dag brengt nieuwe tooneelen van dronkenschap en mis handeling mede. Eenige dagen geleden werd een marechaus see door een steenworp aan het hoofd ver wond, zoodat hij in het gasthuis moest wor den opgenomen. Zaterdag verzette zich een dronken persoon tegen de politie, waarbij een agent aan hand en beenen werd verwond. De Zondag echter wordt voor velen een schrikdag, zoodat men huiverig wordt zich s avonds op straat te begeven, c isternamiddag werd in de Lange Nieuw- straat een persoon door een vijftal personen geslagen en gesteenigd, tengevolge waarvan hij zulke verwondingen bekwam, dat hij be wusteloos neerzeeg en naar het gasthuis vervoerd werd. Op de Veldhoven werd ge vochten, eveneens in de Fabriekstraat. Op het Smidspad werd een persoon met bloe dende hoofdwonde gevonden, waarschijnlijk een gevolg van mishandeling. Nader bericht men aan het 2K v. d. D. omtrent den te Tilburg gepleegden moord, dat waarschijnlijk niet B. alleen de dader is, maar dat nog een ander daarbij behulpzaam is ge weest. Bij het lijk werd een groot mes gevon den, hetgeen door den vermoorde even voor middernacht uit zijne woning is gehaald. Hij woonde alleen met zijne zuster, daar de moeder ziek ligt in het gasthuis. De ver moorde had een gapende wond aan het hoofd en een messteek in de zijde. Zijn lijk is Vlaandagmiddag naar het ziekenhuis overge bracht, in afwachting van de lijkschouwing en de komst der justitie uit Breda. Men verneemt, dat B. zichzelf bij de politie heeft aangegeven. leiden. De oud-hoogleeraar dr. Matthias de Vries is gisteravond alhier overleden. Haarlem. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is aan dr. C. J. van Persijn, le geneesheer-directeur van het provinciaal kiankzinnigen-gestieht nMeerenberg", op zijne daartoe gedane aanvrage, met ingang vanl November, op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit die betrekking, onder dankbe tuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in die betrekking aan de provincie bewezen. protesteerde tegen de onbetamelijke uitla tingen -an den Belgischen minister. De Kamer is daarna gescheiden. Gisteren vierde prof. dr. Jacob Moleschott zijn 70sten verjaardag. Zegt men van voor treflelij ke burgers wel eens, dat zij zich verdienstelijk hebben gemaakt omtrent het vaderland, van Moleschott geldt dit omtrent de beschaafde wereld, want hij, de hoogepriester der wetenschap, is als zoo- danig in alle landen geëerd en ook om zijn karakter geacht. Om zijn karakter, want toen Moleschott zijn loopbaan begon, was het niet verstan dig voor zijne materialistische denkwijze uit te komen dat ondervond hij te Heidelberg, maar hij wilde spreken zooals hij dacht; hij wilde rondweg zeggen waartoe zijn weten schappelijk onderzoek hem leidde. Reeds in 1847 vertrok Moleschott naar het buitenland, eerst naar Heidelberg als privaat- docent, in 1856 naar Zurich als hoogleeraar in de physiologic en later naar Turin en in 1878 naar Rome. Toch vergat hij zijn vaderland, niet, evenmin als hij hier vergeten werd. In de Amsterdamsche bladen wordt met lof melding gemaakt van drie ontwerpen voor een eere-diploma, dat den hoogleeraar Moleschott ter gelegenheid van zijnen 70sten verjaardag door de sNederlandsche Maat- schappij van Geneeskunde" zat worden aange boden. D< ontwerpen zijn te zien bij de firma an sseSingh te Amsterdam en gemaakt door de heeren Dysselhoff, Nieuwenhuis en Lion Cachet. De dichter Tennyson vierde Zaterdag zijnen 83sten verjaardag. Botterdam, Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Rotterdam werden door 1848 van de 7752 kiezers stembriefjes ingeleverd, van onwaarde 22. Gekozen werd de heer F. B. 's Jacob (lib.) met 965 stem men. De heer L. W. Jansen (ultram.) ver kreeg 401, de heer Voorhoeve (anti-rev.) 429 stemmen. Tot lid van den gemeenteraad werd ge- hozen mr, C. H. B. Boot (lib.) met 922 stemmen. De heer J. W. Bahlmaan verkreeg 396 en dr. Van Staveren (anti-rev.) 395 stemmen. s-Gravenliage. De Koninginnen zullen Zaterdag te 1% uur te Clingendaal de wed- rennenbezoeken. Je groothertog van Saksen wordt Vrijdag te Soestdijk verwacht. isteren zijn te Soestdijk aangekomen de prins en prinses van Bentheïm met hunne kinderen. Zij zullen eenige dagen de gasten zijn van de Koningin-Regentes. Be koningin van Saksen, die ongeveer «ene maand te Scheveningen heeft vertoefd, iieeft gisteren de badplaats verlaten en is naar Brussel vertrokken. inwege het Duitsche gezantschap werd haar aan het station uitgeleide gedaan. Omtrent de geheimzinnige vondst van een pakket met 50.000 mark, even beneden Emme rik, wordt nader gemeld, dat thans ook een metalen kistje is gevonden, waarvan de bodem verbrijzeld was, terwijl het slot ongeschonden was. Ongetwijfeld zijn daarin de papieren gebor gen geweest. Daarenboven is 's avonds in de nabijheid der krib het lijk gevonden van een jon geling, goed gekleed en naar gissing 2428 jaar oud. De herkomst er van kent men niet. Het hemd was geteekend met de letters D. S. 6. Men zoekt verband tusschen het gevonden lijk en den schat. Het lijk is te Elten ter aarde besteld. Van een en ander is aan de politie te Berlijn kennis gegeven. De bisschop van Foligno (Perugia) is in een eerste-klassewagen van een uit Florence komen den trein vermoord gevonden. De dader, een slo tenmaker, is in hechtenis genomen. Hij had de ring van den bisschop nog aan den vinger. 's-CKA, /BMHACiE10 Augustus. Eerste Kamer. Aangenomen zijn de wets ontwerpen eener commissie van statistiek en van een beroeps-consul te Kaapstad. Inge trokken is de termijnsverlenging van de vicarie- wet. De minister Tak van Poortvliet heeft op de vraag van den heer De Savornin Loh- man stellig ontkend de bewering van den Belgischen minister De Bruijn dat de Neder- landsche maatregelen tegen den veeinvoer een protectionistisch karakter dragenuit sluitend strekken zij om de veeziekte te voorkomen. De heer Fransen van de Putte Batavia, 5 JnlI. Aan het verslag der voornaamste gebeurtenis sen in liet gouvernement Atjeh en onderhorig heden, ioopende van 7 tot en met 17 Juni 1892, wordt het volgende ontleend Grool-Aljeh. Behalve op Siroen, dat af en toe, en Lambaroe, dat een enkele maal zwak werd be- schoten, werd op onze posten niet gevuurd. In den nacht van den 12n op den 13n Juni geraakte in de nabijheid van het blokhuis aan de •Rrtseng Lingkar een van Lamperme onder bevel van een officier uitgezonden hinderlaag slaags met eene bende Atjehers, die aldaar eveneens in hinderlaag zich hadden gelegd en welke, zoodra zij ontdekt was, door onze troepen werd aangegrepen, met bet gevolg dat de vijand, na eenige schoten gelost te hebben, in allerijl op de vlucht sloeg. Tot ondersteuning der onzen rukte op bet hon en der schoten, van Tjot Iri eene patrouille, onder bevel van een officier uit, welke den Atjehers een verlies van eenige dooden en gewonden toe bracht. De vijand liet zes dooden en eene aanzienlijke hoeveelheid wapenen, waaronder twee ïn goeden staat verkeerende Beaumont-geweren en munitie achter, terwijl hij volgens zeer betrouw bare en nader bevestigde berichten 12 gewonden medevoerde, van wie 2 den volgenden dag over leden, 6 zeer zware en 4 lichte kwetsuren bekwamen. Aan onze zijde werden de beide officieren zeer Acht en van de minderen 8 licht en 2 zwaar gewond, van welke iaatsten een inlandsch fuselier spoedig overleed. Den 15n overviel een klein, tot de bezetting van Lambaroe behoorend detachement den vijand, die de wijk nam met achterlating van éen doode en eenige wapens waaronder een Beaumont-ge- ?eer terwijl bij drie dooden en twee gewon den medevoerde. Pen stuitte een brigade marechaussee op éena vijandelijke hinderlaag, welke ten koste van twee gewonden aan onze zijde werd verdreven. Gedurende de laatste week hebben geen cho leragevallen zich meer voorgedaan. en 16n begaf zich de civiel en militaire gouverneur voor bestuursaangelegenheden op reis naar Edi. Onderhoorigheden. Noordkust. Onze versterking te Segli werd af en toe zwak beschoten, waarbij een Europeesch fuselier een onbeduidend schamp schot bekwam. Teneinde terreinkennis op te doen, en zich tevens te overtuigen van de gezindheid der bevolking in het Pedirsche, bezocht de postcommandant met eene patrouille de versterking Kota Hasan. In den avond van den lln dezer overrompelde die officier de versterking Kota Mebedil, een in de nabijheid van onzen post gelegen schuilplaats van vijandelijke Atjehers, met het gevolg dat de be zetting de vlucht nam met achterlating van verschillend huisraad en eenige trommen. Oostkust. In den avond van den 1 On werd een Chinoesche tongkang die te Djingki met goedvin den v an het hoofd van dat landschap, peper kwam laden, voor de sgedei" Kroet lintang, door een sampan overvallen. De pasarbewoners kwamen te laat om te beletten dat de daders, omtrent wie nog niets bekend is, zich met eene aanzienlijke som gelds uit de voeten maakten, na van de opvarenden, die zich tegen den roof trachtten te verzetten, éen gedood en twee gewond te hebben. Te Edi zelf werd de rust niet verstoord. Het weder kenmerkte zich door aanhoudende warmte en droogte. Op den 17n werd te omstreeks 4 uur inden namiddag een schok van aardbeving gevoeld, die vrij lang aanhield. De gezondheidstoestand was in het algemeen iets ongunstiger. Het gemiddeld ziektecijfer per dag bedroeg 26,5 tegen 23 en dat der beri-beri 12,3 tegen 10,3 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was iiooger. 'de algemeen© vergadering van de vereeniging tot bevordering van liet onderwijs in handen- arbeid in Nederland, gehouden te Amster dam in het lokaal Eensgezindheid op 'tSpni, den 6n Angnstns 1892. Vervolg en Slot.) Daarop werden allen uitgenoodigd een bezoek te brengen aan het gebouw waar de cursus was gehouden en het vervaardigde, dat ten toon ge steld was, te bezichtigen. Een prachtig gezicht was het, die groote massa voorwerpen te zien, die daar op de elf ian-e werktafels uitgestald lagen. Ieder cursist had ruim 50 modellen vervaardigd. De handigheid van velen was in die drie weken zoo toegeno men, dat ze het zelf niet konden begrijpen. Ze waren begonnen met vouwen en knippen, vervolgens plakken en snijden, om te eindigen met het vervaardigen en versieren van bakjes en doozen, alles voorafgegaan door een construc tie. Dat de afwerking bij vele cursisten nogal verschilde, is buiten twijfel, doch opmerkehjk was het, dat ieders werk een zeer gunstigen mdruk maakte. Tijdens het bezoek, werden de photographieén der cursisten uitgedeeld, welke in het begin week noor den photograaf Kruijder zeer v erdien stelijk waren uiigevoerd. IEn het vergaderlokaal teruggekeerd, kreeg de secretaris het woord tot lezing van hetjaarver- - vervolgens deed de penningmeester re kening en verantwoording. D rarna volgde de verkiezing van drie bestuurs leden wegens de periodieke aftreding van de heeren H. Russcher, W. S. van Leeuwen en A. van Waart, die niet herkiesbaar waren Gekozen werden de heeren; A. van Wamel, 1' Z. Barkhuis en H. M. Sluiter. Tot redacteur van het maandblad werd herbe noemd de heer F. Z. Barkhuis. Als leden der examen-commissie werden be noemd de heeren; J. Stam, A. Groeneveld er. F Z. Barkhuis. Pont 10 luidde; Zijn wijzigingen in het examen-program noodig? Na een langdurig debat werd het oude gehandhaafd met weglating va het figuurzagen en bijvoeging der geschiedenis van den handenarbeid. Be Zweedscbe pedagogische houtslojd, inge- 'i001 den heer S. van Leeuwen, scheen meer een verraderlijken aanval op de brochme an en heet .1. S am te zijn en als reclame- middel voor het buitenland te moeten dienen, dau om de hooge paedagogische waarde van d* Zweedsche richting aan te toonen. De heer A. Groeneveld zei terecht dat de in leider veel waars en nieuws had gezegd, doch - dat het ware niet nieuw en het nieuwe niet waar was. Als plaats voor de twaalfde algemeene verga dering werd Nijmegen aangewezen. Het voorstel van het bestuur om den heer ,tot eere!ld te benoemen werd met al"e- mecnö instBrnming bögroet. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voor. zitter de vergadering. In de Dinsdag gehouden zitting van de arrond. rechtbank te Rotterdam stond terecht W. \V zonder beroep wonende te Schiedam, beklaag van op 14 Mei gepoogd te hebben drank te stelen in de mouterij van de firma Wenneker en Co aldaar. Herhaaldelijk was in het begin van Mei in genoemde mouterij drank gestolen, tot op 14 Mei aldaar W. geheel alleen aangetroffen werd. Beklaagde bekende wel zooals hij gewoon en hem vergund was, een borreltje te hebben willen nemen, maar ontkende het doel gehad te hebben om een leege flesch, die hij bij zich had, met sterker drank te vullen. De meesterknecht, v. d. Heijden, en de mouter v d. Turn, verklaarden dat beklaagde niet het recht had. als er niemand in de mouterij was deze binnen te gaan en eigenmachtig te han delen. Eisch f25 boete subs. 12 dagen hechtenis, daar den sübs.-offic. van justitie, nar. Modderman ga-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3