schijnsel. Dit weet ieder, die van suikerziekte heeft hooren spreken. De gesuikerde gecondenseerde melk, die ongelooflijke hoeveelheden rietsuiker bevat, moet dan ook wel het allerminst geschikt •worden geacht voor eene doelmatige kinder voeding. Maar de gewone toevoeging van riet suiker bij de melk is voor vele kinderen even schadelijk. Wel ziet men tal van kinderen met zulke gesuikerde melk groeien en bloeien, maar nog tal van anderen lijden aan inge wandsziekten, en de moeders weten niet waar door. Se toevoeging van gewone suiker en de onttrekking van melksuiker zijn daarvan voor een goed deel de schuld. De geneeskundigen, met dit feit in kennis gesteld, hebben in den iaatsten tijd aan de voedsters dan ook geraden, om geen gewone, maar melksuiker aan de koemelk toe te voegen. De melksuiker is echter lang zoo zoet niet als rietsuiker, iets dat, zooals wij zagen, voor den zuigeling onnoodig, zelfs schadelijk is, en was tot dusver zesmaal zoo duur als witte suiker. Bovendien is op hare zuiver heid niet altijd met zekerheid af te gaan, vooral niet op die, welke in een comestible- handel voorkomt en van buitenlandsche fabrieken betrokken wordt. De vervalschingen daarin bleken maar al te vaak. Nu zou men zich wel zekerheid kunnen verschaffen van deugdelijke melksuiker by den apotheker, maar deze is voor huiselijk gebruik nog veel kostbaarder, zoodat slechts zeer gefortuneerde gezinnen zich aan die weelde zouden overgeven. En wij hebben gezien, dat de melksuiker bij de kindervoeding volstrekt geen weelde, maar eene behoefte is, zal men veilig het gebruik van koemelk kun nen toepassen. In ons land is thans eene bijzondere gelegen heid tot stand gekomen om melksuiker van uitstekende qualiteit tegen betrekkelijk mati gen prijs te verkrijgen. De zoo gunstig bekende albuminefabriek te Leiden heeft in den handel gebracht blikken bussen van een half kilo gram van dat product, dat zij tegen slechts 90 cents verkoopt, terwijl de melksuiker van de comestiblewinkels f 1.50 a f 1.75 het halve kilo kost. Behalve het gebruik voor zuigelingen is de melksuiker, volgens dr. Coronel, ook zeer aan te bevelen voor klierachtige kinderen. Is de prijs van het artikel, dat door de Leidsche fabriek wordt geleverd, reeds veel lager dan van andere inrichtingendr. Coronel meent, dat bij toenemend gebruik het product nog goedkooper kan worden geleverd, en hoopt, dat melksuiker voortaan in geen wel geordend huisgezin, vooral met kinderen, zal ontbreken. Door de politie te Haarlem is weder een valsch kwartguldenstuk in beslag genomen, thans voerende de beeltenis van koning Willem III en het jaartal 1850, en blijkbaar bestaande uit lood. Te Nieuwediep hebben twee marine-offi cieren, met inachtneming van alle vormer, met de sabel geduelleerd. Beide partijen moeten licht gewond zijn. Naar de omstandig heden, waaronder het duel plaats had, wordt door de politie een streng onderzoek ingesteld. Te Kimswerd hebben een paar jongelieden de 20-jarige schippersdocliter M, de Jong achtervolgd en zeer ruw behandeld. Met moeite bereikte zij hare woning en is des anderen daags overleden. Er is eene aanklacht geschied en reeds zijn vijf personen in' deze zaak gehoord. Een der daders heeft reeds de wijk geno men, naar men meent naar Amerika. Nu de hooioogst gedaan is, zijn in Fries land, zoowel in de veenderijen als in de bouwstreken, vele arbeiders zonder werk. Vele hunner vertrekken tijdelijk naar Ham burg en Kiel (Sleeswijk-Holstein), waar zij werk kunnen krijgen bij het graven van kana len. Gemiddeld wordt daarmede f 1.50 per dag verdiend. De Utreclitsche schietvereenigïng »De Zwijger" zal ter viering van haar 25-jarig bestaan, op 25 en 26 September a.s. een schietwedstijd houden op de banen in het fort aan de Biltstraat te Utrecht. Door Koningin Wilhelmina, de Koningin- Regentes en het gemeentebestuur van Utrecht zijn vier verguld zilveren en zilveren medailles aangeboden, terwijl de feestvierende vereeni- ging een aantal fraaie prijzen heeft beschik baar gesteld. Te Utrecht zijn dezer dagen de grondslagen gelegd voor een sociaal-democratische ver- eeniging van spoorwegambtenaren. (Avondp.) Uit Loenen a/d Vecht schrijft men aan het iV". v. d. D.: »Was het wel te verwachten dat na de opening van het Merwede-kanaal de vaart op de rivier de Vechl veel zou verminderen, eene stilte als sedert 4 dezer hier heerscht, had ik niet verwacht. De vaart staat genoegzaam geheel stil. Te Nijmegen zijn de rust en orde weer teruggekeerd; de stad had Dinsdagavond weder het gewone aanzien. Dinsdagmoigen, ongeveer 4 uur, woedde boven de Over-Betuwe een hevig onweder. Nabij de Drieische spoorwegbrug werden vijf arbeiders, die geschuild hadden onder een zoogenaamde lorre, door den bliksem getroflenzij werden «enigszins bewusteloos, doch herstelden spoedig. Langen tijd gevoel den zij evenwel nog eenige verlamming. De gemeenteraad van Groesbeek heeft den geneesheer J. C. Stolz mat algemeene stemmen ontslagen als gemeentegeneesheer, wegens zijne handelingen bij het ontstaan en heerschen der pokziekte en verwaarloozing der patiënten, tot de behoeftige klasse behoo- rende. Verschillende feiten werden in die vergadering daaromtrent medegedeeld. De overoude rederijkerskamer reugden- dal", te Breda, zal, naar men meldt, in Sep tember 1893 haar 25-jarig herbestaan op uitgebreide schaal vieren, o. a. met een groo- ten optocht, voorstellende de blijde inkomst van Prins Maurits binnen Breda 1620. Te Venlo wist Maandag de echtgenoot® van den heer Z., die aan zinsverbijstering leed, een flesch met carbolzuur in handen te krijgen en daarvan te drinken, waarvan de dood eenige uren later het gevolg was. Hoeveel metselsteenen zouden er wel aan de sluizen en bruggen van het Merwedekanaal gebruikt zijn? Aan de syphon en aan de sluizen te Am sterdam, Nichtevecht en Gorinchem reeds 25 millioen. Leverancier hiervan was de heer R. van Wijck, waalsteenfabrikant te Beteren. In den loop van dit jaar zal, naar men aan de N. B. Ct. meedeelt, te Amsterdam een nieuw ochtendblad verschijnen, waarvoor de heeren Tindal, Heineken en Van der Vliet het benoodigde kapitaal verstrekken. Het zal gedrukt worden in de electrische drukkerij van de firma van der "Weijden in de Graven straat. Het plan bestaat om later ook als avondblad te verschijnen. De kleur van het blad zal zijn geavanceerd liberaal. 's-Gravenhage. De erfprins van Anhait, die te Scheveningen vertoefde, vertrok gister middag naar Keulen. Gisteren dineerden te Soestdijk ten hove Jhr. Wttewaal van Stoetwegen en Jhr. Van Tets van Goudriaan, Nederlandsche gezanten van Rusland en Turkije. De jaarvergadering van de Vereeniging tegen Kwakzalverij" werd Dinsdag j.l. alhier gehouden. Uit het verslag bleek dat de ver- eeniging, voortdurend in ledental toeneemt en de financieele toestand gunstig is. Het bekende proces van Sequah werd be sproken en toegelicht. De bedoeling van de vereeniging om den minderen man te waar schuwen tegen hetgeen zij als kwakzalverij beschouwt, was door het vonnis der Arnster- damsche rechtbank miskend. De vereeniging zal echter niet in appèl gaan, omdat zij er weinig resultaat van verwacht, doch zij zal de kwakzalverij krachtig blijven bestrijden. Het bekende concept-adres aan den minis ter van binnenl. zaken, om maatregelen te nemen tegen de kwakzalverij, werd goedge keurd. Mr. L. Zegers Veeckens van Amsterdam werd ais voorzitter herkozen. Amsterdam. De eerste twee dagen na de opening van het kanaal van Amsterdam naar de Lek werden onderscheidenlijk 160 en 170 schepen geschut. Twee booten van de Amstel-Rijn-Main- Stoombootmaatsehappij, de nos. 1 en 2, maak ten resp. in 11 en 12 uren de reis van Lobit naar Amsterdam. Baarn. Hoe vaak we ook hofrijtuigen zien, als er zoo langzamerhand drie aan het station verschijnen, dan vragen we elkaar toch af, wat er aan de hand is. Ditmaal moesten de prins en prinses van Bentheim (zuster van H.M. de Koningin-Regentes) wor den afgehaald met hun vier kinderen, drie allersnoezigste prinsesjes en een gebakerd Hoogheidje. Al gaat er de ernst van koninklijk gezag eenigszins, misschien zelfs geheel door te loor, er is iets buitengemeen charmants in, te weten dat aan ons hof de kinderkamer goed gevuld is. Want tegenover de drie zoo pas aangekomen prinsesjes, staan thans drie prinsjes, ook van Bentheim, welke we al reeds enkele dagen hier hebben. Dan wordt het, dunkt ons, werkelijk sfunny k la Greenaway" ons voor een oogenblik het zestal vreemde gastjes, met hun allen zeker niet ouder dan 40 jaar, (de pop kwam giste ren op den arm eener hofdame meete denken aan den gala-maaltijd met onze ge- eerbiedigde Koningin Wilhelmina aan het hoofd van den disch en een der oudste prinsjes het glas hoog brengende op de ge zondheid van Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden. Kunst en Wetenschap. Elk der drie ontwerpen voor het aan prof. Moleschott aan te bieden eerediploma der maatschappij tot bevordering der geneeskunst heeft eene bestemming gekregen. Het op witte zijde gebatikte kunstgewrocht van den heer Lion Cachet is aangekocht door een bekend schilder; de teekening van den heer T. Nieuwenhuis is het eigendom gewor den van een bekend verzamelaar. Door het hoofdbestuur der maatschappij tot bevordering di - geneeskunst is de oorkonde gekozen, welke de heer G. W. DijsselhofF heeft ontworpen. Nog gedurende enkele dagen zullen de kunstwerken bij de firma v. Wisseiirigh Co., Kalverstraat 194, ter bezichtiging zijn: een opdracht, behoorende bij het album der deelnemers in het voor genoemden hoogleeraar bestemde nationale huldeblijk en geteekend door den bekenden calligraaf Anthonie Greven- stuk, is thans aan de verzameling toegevoegd. In de *ury voor de internationale kunst tentoonstelling te Munchen is voor Nederland gekozen de heer J. H. L. de Haas. Aan den te Egmond aan den Hoef wonenden Amerikaanschen schilder Gari Melchers is de vervaardiging opgedragen van twee groote i doeken, die den ingang van het tentoonstel lingsgebouw te Chicago moeten versieren. De guides uit Brussel zullen zich niet, zooals werd bericht, op de sporttentoonstelling te Scheveningen doen hooren. De minister van oorlog in België toch heeft een order uitgevaardigd, bepalende, dat geen militaire muziekkorpsen meer naar het buitenland mogen gaan om concerten te geven of feesten op te luisteren. Deze order is ook aan onze regeering medegedeeld. Internationale Sporttentoonstelling te Scheveningen. De internationale wedstrijden in het kunst en figuurrijden zullen op het sportterrein op twee wieiers, Zaterdag 13 Augustus plaats hebben. Bovenstaande wedstrijden beloven zeer belangwekkend te worden. Voor het figuur- rijden hebben zich 3 clubs aangemeld, waar van een buiten mededinging. De twee clubs, die elkaar zullen bekampen, zijn de Emmer- scher club uit Emmerik, en »Immer Weiter", Hollands kampioenen voor 1892, uit Deventer. Voor de le maal is het dat door het buiten land concurrentie aan onze rijders in het figuurrijden wordt aangedaan, zoodat de strijd zeker belangwekkend belooft te zijn. Emmerik schijnt goed geoefend, want 31 Juli bij een wedstrijd in Auitschland werd door haar de eerste prijs behaald. Van de club die buiten mededinging op komt, wordt gemompeld van oude houten machines; dit zal dus eene verrassing wor den. Voor het figuurrijden zijn zes inschrij vingen ingekomen, en wel van twee Hollan ders, drie Duitschers en een Deen; de wed strijden zullen dus werkelijk internationaal zijn. V erder worden de wedstrijden nog door een junior-kunstrijder opgeluisterd en door twee Duitschers, die een duet zullen rijden. De Engelschen die eenen tocht door Hol- lai maken, komen Zaterdag te Scheveningen en zullen zeker met belangstelling een voor hen geheel nieuw iets op het rijwiel aanschou wen in Engeland kent men namelijk geen figuurrijden van clubs. Gemengde Berichten. Op verzoek van den Oostenrijkschen minister van onderwijs hebben de hoogleeraren Nothnagel en Kahler eenige voorzorgsmaatregelen tegen de cholera openbaargemaakt. De hoogleeraten nemen aan, dat de door prof. Koch gevonden komma-bacil de oorzaak van de cholera is en het tnenschelijk lichaam besmet, daarbij door den mond in het lichaam komende. Daarom bevelen zij aan lo. geen uitwerpselen van cbolera-üjders aan te raken 2o. de handen te reinigen voor men eet of drinkt3o. het water voor huiselijk gebruik bestemd goed te koken 4o. alles te vermijden wat een geregelde werking van de maag belet5o, bij slechte spijsvertering na den maaltijd 8 of 10 droppels hydrochloorzuur te gebruiken in een kwart glas gekookt water 6o. gevallen van cholerine onmiddellijk te behan delen met opium-middelen, roode wijn, cognac of arakrhum in gekookt water. Eveneens is aan te bevelen een onderhuidsche inspuiting met een mengsel van kooizuurzoute soda en sodim-cbloraat. De hoogieeraren verklaren verder, dat de on middellijke oorzaak van den dood bij cholera is verstikking, als gevolg van verdikking van het bloed. Uit Brighton wordt het overlijden bericht van Ernestine Rose, de welbekende voorvechtster van de rechten der vrouw. Deze dame, die 80 jaar oud geworden is, heeft omstreeks veertig jaren in de Vereenigde Staten en elders met ij ver- gestreden voor de rechten harer sekse. In Argentinië zijn in eene tertiaire aardlaag fossile reuzenvogels gevonden, welke zelfs de Roc- soorten, tot dusverre de grootste fossile vogels, die bekend waren, aanmerkelijk overtreffen. Bur- meister inngschikt de Argentijnsche vondst iu eeu

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3