Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PEK TELEGKAAE. Rechtzaken. 0 n d e r w ij s. Bij den Zaterdag te Clingendaal gehouden wedstrijd met hindernissen werd luitenant Metelerkamp uit den zadel geworpen en viel met het lichaam over den kop van zijn paard ter aarde en bleef in bewusteloozen toestand op de baan liggen. Onmiddellijk werd hem geneeskundige hulp verleend en is het ge bleken dat, wat men aanvankelijk vreesde, de heer Metelerkamp geen herschenschudding heeft bekomen, maar dat zijn onderkaak ge broken is. Zijn toestand is heden iets gunstiger. Omtrent de treurige zaak te Haarlem voor gevallen, deelt men nog het volgende mede »De heer Balabréga is eerst gesteld onder toezicht van de doctoren Lodewijks en Van der Linden van den Heuvel, en zal vermoe delijk reeds van heden af worden geobser veerd door de beeren Van Persijn en Jel- gersma, doctoren aan het gesticht sMeeren- berg". »Hoe langer hoe meer wint de meening veld, dat de ongelukkige krankzinnig is, te meer, nu men ook te weten is gekomen, dat hij voor een jaar of vier op eens eens spoorloos was verdwenen en toen als een wezenlooze in een der opera's te Amsterdam werd teruggevonden, en dat hij in de laatste dagen allerzonderlingste dingen heeft gedaan en allerdwaaste antwoorden heeft gegeven. Waarom hij het feit heeft bedreven, zegt hij niet, alleen heeft hij verteld het te heb ben gedaan voor het welzijn der kinderen, doch zonder eenige nadere toelichting. Eten en drinken worden door hem geweigerd. »Op verzoek van de familie zit hij thans a la pistole." In de laatste weken wordt Amsterdam door een bijzonder groot aantal buitenlandsche pleiziervaarluigen bezocht. De vorige week kwamen er niet minder dan zeven aan, en wel zes Engelsche stoomjachten en een Fransch. Sommige reisgezelschappen strekken hunne tochten nog tot andere deelen van ons land uit. Eenige maakten dezer dagen met een afzonderlijke boot een tochtje langs het Mer- wede-kanaal. Uit Heerenveen wordt aan de ÏV. ,K. Ci. gemeld Er is een moord gepleegd te Oudeschoot. Een vader heeft zijnen schoonzoon het leven benomen. De omstandigheden, waaronder de moord heeft plaats gehad, zijn nog niet volledig bekend. Vrijdagavond kon men aan de noordkust van Friesland eenigen tijd een fraai noorder licht waarnemen, dat zich bijna tot in het toppunt van het uitspansel verhief. Omstreeks tien uur, toen de maan was opgekomen, nam het verschijnsel langzaam af. Uit de gemeente Ede, voornamelijk uit Bennekom, zullen in de beide volgende maan den weer een 100-tal personen naarNoord- Amerika vertrekken. Een paar maanden ge leden zijn er ook 60 derwaarts gegaan. Meest allen zijn landbouwers. Men schrijft uit 's-Hertogenbosch "Was 't Vrijdagavond hier weer niet pluis en de politie moest met den wapenstok de orde handhaven, terwijl enkele arrestatiën onvermijdelijk bleken, Ook den volgenden avond bewogen zich groote troepen jongens en meiden al zingende door de straten en voorbij de woning van den commissaris van politie. Inspecteurs en agenten van politie waren tot ruim elf uur druk in de weer. Ook toen liep 't niet zonder klappen af en werden mede enkele personen opgebracht. Beide keeren trad de politie tactvol en flink op. Bij den heer Van den Bergh op Stol- wijkersluis is gearriveerd een reiswagen met den heer C. de Perrot met echtgenoote uit Bury St. Edmunds, Suffolk (Engeland). Het doel der reis is Weenen, en van daar naar Knnstantinopel, welke reis hij te voet moet afleggen naast den reiswagen. Het geldt een weddenschap van f12000. Als een zeldzaamheid wordt aan het N. v. d. D. gemeld, dat op den Rijn, onder Groessen (gemeente Duiven), een roode reiger is geschoten. De gemeente-rekening over 1891 alhier bedraagt in ontvangsten f 104.252,75K, in uitgaven f 89.538,09%, zoodat het saldo 114.714,66 is. 's-Gravenhage. De Koninginnen, de groothertog van Saksen, de vorst en vorstin van Bentheim en hunne kinderen zijn Zater dagavond tegen halfacht uur met een extra trein van den staatsspoor naar Soestdijk terug gekeerd, tot aan het station uitgeleid door de autoriteiten hedenochtend bij de aankomst tegenwoordig, en Hr. Ms. lijfarts dr. Van Tienhoven. Koningin Wilhelmina maakte de terugreis in een afzonderlijk compartiment met de jonge prinsen van Bentheim. De groothertogin Van Mecklenburg, doch ter van den groothertog van Saksen-Weimar is hedenvoormiddag aan het staatsspoor-sta tion alhier aangekomen, waar zij werd begroet door den burgemeester en de zaakgelastigde van Duitschland. Met een hofrijtuig begaf de vorstin zich daarna naar Scheveningen waar zij in het hotel sKurhaus" afstapte. Haarlem. Door deheerendr. V.Posthuma en jhr. tnr. F. W. v. Styrum is een schrijven aan den gemeenteraad gericht, waarin zij mededeelen dat door hen eene maatschappij in het leven is geroepen, genaamd: Maat schappij tot exploitatie van staalwaterbron- nen", die, op de door den raad vastgestelde voorwaarden zal overgaan tot de exploitatie der staalwaterbronnen in den Haarlemmer meer. Leeuwarden. De groothertog van Saksen- Weimar-Eisenach bezocht gisteren streng incognito onze stad. Z. K. H. werd door den burgemeester opgewacht in de woning van den afwezig zijnd en commissaris der Koningin, en bezichtigde vervolgens o. a. het Friesch museum van oudheden. De groothertog is te ruim 6 uur weder vertrokken. Mevr. Ryland, die eigenares van de Al- thorp-bibliotheek is geworden, zond zelve reeds sedert een paar jaar agenten naar het vasteland, teneinde zeldzame boeken op te koopen. Een der werken, welke zij kocht, was de sBiblia Pauperum" gedrukt tussehen 1440 en 1450 en voorzien van plaatjes (ongekleurde). Het boek was afkomstig uit de beroemde Borghese-bibliotheek en om het meester te worden moest men de Italiaansche regeering, die zeer ongaarne ziet dat merkwaardige kunstvoorwerpen of boeken liet land verlaten, verschalken. Er werd f8000 voor het boek gegeven. Daar de Althorp-bibliotheek ook zulk een exemplaar van deze »Biblia Pauperum" bezit, is mevr. Ryland thans dus eigenares van twee exemplaren. Een agent van mevr. Ryland besteedde alleen in 1890/91 voor 240,000 gulden aan boeken. Het grootste ge deelte van deze som werd echter uitgegeven voor werken van den laatsten tijd. Naar men verneemt, heeft de heer Wouter Hutschenruyter tegen 1 October zijn ontslag Maassluis. Ter secretarie alhier werd gisteren aangifte gedaan van een geval van pokken bij eene gehuwde vrouw. verzocht als lid van het orkest van het con certgebouw te Amsterdam, daar hij in de plaats van den heer C. Coenen zal optreden als directeur van het muziekkorps der stede lijke schutterij te Utrecht. Ook zal hij dan optreden als directeur van het zoogenaamde stads-orkest, dat des winters wekelijks drie concerten in Tivoli geeft. Het comité, opgetreden om aan de nage dachtenis van den Nederlandschen toonkunste naar Joh. J. H. Verhuist hulde te brengen, heeft aan het rijk, ter plaatsing in 's rijks museum, ten geschenke aangeboden het op een voetstuk geplaatste marmeren borstbeeld van dien kunstenaar, gebeiteld door den beeldhouwer Johan Keiler te 's-Gravenhage. Dit kunstwerk zal eerlang in het museum tentoongesteld worden. Aan het comité is de dank der regeering hetuigd. (St.-Cé.) Het gerechtshof der Seine heeft de weduwe Schteyel, een dertigjarige feeks, die haren man, wien zij lang het leven zuur had gemaakt, met brandende petroleum overgoot, waardoor hij zoozeer verbrand werd, dat hij stierf aan de ge- olgen, tot levenslangen dwangarbeid veroor deeld. De eener politie zoekt een man, laatstelijk naar den naam German Pütz, graanhandelaar, duisterende, die er zijn werk van maakt mooie meisjes te trouwen, om die daarna in harems te Konstantinopel te verkoopen. Een jong meisje wist uit een harem te ontvluchten en is thans onder de hoede van de Russische en Oostenrijksche gezantschappen te Konstantinopel. Het spoor van den man, die reeds meer meisjes naar Turkije voerde, is nog niet te ontdekken. 's-GRAVJEStfllAGE 16 Augustus. Voor de akte der Fransche taal (lager onder wijs) is geslaagd de heer B. de Maar te Schiedam. Bij het examen voor de hoofdakte lager onderwijs is geslaagd de lieer E. Verwaal te Overschie. De arrond. rechtbank heeft in de heden gehou den zitting veroordeeld W. YV. zonder beroep te Schiedam, wegens poging tot diefstal, tot f25 boete, subsidiair 12 dagen hechtenis. De onderwijzers-vereeniging in het arrondis sement Schiedam hield bare tiende jaarverga dering Zaterdag j.l. te Rotterdam in een der lokalen van de diergaarde. De onder-voorzitter, de heer J. C. de Back, van Rijsoord, verzocht den nieuwen arrondis- sements-schoolopziener, den heer mr. L. A. Bybau, na eenige woorden van verwelkoming, de leiding der vergadering, als aangewezen voorzitter te willen op zich nemen. Aan de heeren J. H. Kramers, die tien jaren lang met de grootste toewijding aan het hoofd der vereeniging had gestaan en thans als school opziener van dit arrondissement afgetreden was, en J. Wijtna, die gedurende vijf en twintig jaar de vereeniging als secretaris had gediend, werd onder groot applaus het eere-lidmaatschap der vereeniging aangeboden. Beiden namen dia onder scheiding met warme woorden van dank aan. Daarop sprak de heer Kramers: Van den voorzitter heb ik verlof gevraagd en gekregen om u een woord toe te spreken. Ik ben n.l. niet in de gelegenheid geweest van de meesten uwer afscheid te nemen, toen ik mijne betrekking tot u verwisselde met mijne tegen woordige. joBij kon. besl. v. 31 Dec, '91 werd het arrond. Rotterdam gesplitst en had de regeering te zoeken naar schoolopzieners voor de nieuwe arrond. Het oog viel ook op mij, daar ik in Rotterdam woonde. Ik werd niet ongeschikt geacht. Mijne taak zou mij zelfs gemakkelijker vallen, daar ik niet meer zou te reizen hebben. Het laatste argument be gon te wegen, toen ik de bezwaren van winter- tochten was begonnen te voelen. En zorg voor mijn gezondheid deed mij eindelijk besluiten, mijn verplaatsing aan te vragen. Daarop volgden de benoemingen zoo snel, dat ik geen tijd had, be hoorlijk afscheid te nemen. En voor een vriendelijk afscheid had ik alle reden. Ongeveer tien jaar lang is mijn betrekking in het arrond. Schiedam een zeer aangename en vriendschappelijke betrekking geworden. Ik mag wel zeggen, dat ik met vertrouwen en genegen heid in uwe scholen en gemeenten en huizen ontvangen werd en dat mijn schoolopzieners- tochten begonnen te lijken op bezoeken aan goede bekenden en vrienden. Al wandelende leerde ik mijn arrond. kennen. Uwe dijken, wegen en riviergezichten hebben mij menig liefelijk uur geschonkenen ik heb u leeren waardeeren als onderwijzer^ van goed ras, die met ernst" en liefde trachttet te voldoen. Er ontstond weldra een hartelijke overeenstemming, zoodot ik metu spreken mocht van onze gemeenschappelijke be- dloelingen en van onze gemeenschappelijke taak. En dat gevoel maakte mij ook onze samenspre- kingen op de vergaderingen der afdeelingen van onze arrond.-vereeniging zoo bijzonder gezellig, dat alleen het barre weer of andere plichten mij konden weerhouden, die geregeld te bezoeken. Van de bijeenkomsten te Schiedam Charlois Hijsoord en Kralingen heb ik menig gezeüig uur te danken. Als de oudere van de meesten uwer werd ik steeds met vriendelijke toegevendheid bejegend, zoodat ik moet erkennen, mij nogal eens schuldig gemaakt te hebben aan breedsprakige school meesterswijsheid. Poenitat, het is gebeurd, ver geeft het mij en volgt mijn slechte voorbeeld niet na. sin dit goede arrond. heb ik in het hoofd bestuur en in de besturen de afd. steeds mannen gehad, die mij trouw ter zijde stonden, zoodat ik de samenkomsten, die aanleiding gaven tot meer intieme kennismaking, gaarne nog ver meerderd had. «Waarlijk, vrienden, ik weet dat ik veel heb opgegeven, toen ik opteerde voor Rotterdam. Bij een werkkring misschien even nuttig, kan Rotterdam misschien later mij even vriendschap pelijk aanzien, maar uwe mij bewezen en be proefde genegenheid zal ik zeker vooreerst mis sen, en steeds zal ik voor die genegenheid erkentelijk blijven. Dat juist wilde ik u zeggen, en vragen laat de vriendschapsbanden, tussehen ons in die tien jaren geknoopt, nu niet ver broken zijn. Ik verzoek u, blijft mij in vriend schap gedenken, en toont dat door mij als vroeger in mijn huis te bezoeken en mij in uw lief en leed te doen deelen. Groot genoegen zal ik smaken, als ik ver neem, dat het u we! gaat in uwe scholen, in uwe huizen, in uw arrond. en dat ge diezelfde goede verstandhouding als met mij aankweekt met mijn geachten opvolger. "Ook aan u, waarde ambtgenoot, moet ik met een enkel welgemeend woord de verzekering geven, dat het mij lief zal zijn, van u te ver nemen, dat ge in het arrond. Schiedam een vriendelijk arrond. hebt gevonden met ernstige, welwillende en ijverige mannen en met bloeiende scholen". Uit bet jaarverslag bleek, dat de vereeniging 97 leden telt. De ammdissements-bibliotheek bevat thans 410 uitgezochte werken. De heer A. van Waart, van Schiedam, had op zich genomen, het onderwerp: Handenarbeid (slöjd) te behandelen. Na het onderscheid tus sehen handenarbeid en huisvlijt uiteengezet te hebben, betoogde hij het nut van het eerstge noemde vak. Hierbij moet toch goed gekeken, overdacht, gepast en gemeten worden aanschou wing dat groote middel voor ontwikkeling treedt op den voorgrond; oog en hand worden geoefend ervaring voor het leven wordt opgedaan het geeft afwisseling na ingespannen

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3