I. N°. 8079 Tweede Blad A0. 1892. Woensdag 17 Augustus. Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dage! ks, uitgezonderd' Dinsdag. IT G IC V E rT X O D Binueulantlsch e Berichten. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Rechtzaken. V I s s c h e r ij. K e r k 11 i e u w s. GOURAN T abonnementsprijs, per kwartaal franco per postdoor bet geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1\. 85. - 2.50. - 0.10. B U It ES A U BOÏEHHTRAAT, B 2 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regeli me inbegrip van eene Gonrnnt1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10, Oriehaax. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 1G Augustus 1892. Ia de behandeling van bagage van Neder land of Engeland naar stations in vreemde landen en omgekeerd, transiet Duitschlaud, is eene groote wijziging gekomen. Rechtstreeks ingeschreven bagage, door de treinen der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen van Ruitsche douanen-sta tions aangebracht dus te Bentheim (via Salzbergen), te Emmerik (via Emmerik) en te Cranenburg (via NijmegenKleef en bestemd naar plaatsen, buiten Duitschland gelegen (bagage dus, die Duitschland slechts transiteert), zal voortaan niet meer aan de Duitsche grens gevisiteerd worden, dan op uitdrukkelijk verlangen der Duitsche douanen. De hier in aanmerking komende relatiën zijn Basel, Bellinzona, Bern, Brind'isi, Chiasso, Carlsbad, Christiania, Genève, Genua, Gothen burg, Konstanz, Kopenhagen, Lausanne, Lu gano, Luzern, Milaan, Praag, Stockholm, Sehaffhausen, Venetië, Weenen en Zurich. Voor bagage in omgekeerde richting (van vreemde landen naar Nederland en Engeland transiet Duitschland) wordt door het Duitsche spoorwegpersoneel op dezelfde w(jze gehan deld. Het getal dagkaarten van het Kurhaus te Scheveningen was Zondag 4930. Het aantal abonnës is geklommen tot 5472, De stoom tram-staatsspoor vervoerde Zondag 47,400 personen. Den laatsten tijd werd in verschillende plaatsen van ons land, maar vooral te Amster dam, veel valsch geld uitgegeven, zonder dat men er in slagen kon de valsclie munters of de verspreiders van het waardelooze geld in handen te krijgen. Wel werden omstreeks 44 dagen geleden te Naarden een paar zeer vermogende te Amsterdam gevestigde vreemdelingen aange houden, maar nadat zij ondanks de werk zaamheid van hunnen consul bijna eene week ia voorloopige hechtenis hadden doorgebracht, werden zij weder in vrijheid gesteld. De Haarlemsche politie is Zaterdagavond gelukkiger geweest. Zij toch hield op de ker mis een paar personen aan, die verdacht wer den valsche munt te hebben verspreid. De verdachten werden terstond naar het politiebureau vervoerd, waar men de aange houdenen aan onderzoek onderwierp. Dit had ten gevolge dat nog eenige valsche guldens en kwartjes in het bezit der arrestanten werden gevonden. De personen, tegen wie zeer bezwarende aanwijzingen bestonden, werden dus in arrest gehouden. Daar het bleek dat zij uit Amster dam afkomstig waren, werd onze politie ter stond met de ontdekking in kennis gesteld. Terstond ging de laatste op onderzoek uit, waarbij men in de woning van een der aan gehoudenen een aantal voorwerpen vond welke bij de vervaardiging van valsche munt. ge bruikt kunnen worden. Een en ander, bene vens eenige stukken lood, gips en soldeer werden in beslag genomen. Verder bleken er termen aanwezig, om nog een derden persoon aan te houden, die ver dacht wordt aan de vervaardiging der valsche stukken medeplichtig te zijn. De aangehoudenen zijn allen naar het huis van bewaring overgebracht. Hunne namen zijn J. J. E., een 40-jarig gaswerkerTV. J. J. D., van beroep metaaldraaier, oud 34 jaar, en B. E, een los werkman van 32 jaar. (Hbl.) Te Leeuwarden is Zaterdag een Groninger schipper plotseling overleden, vermoedelijk tengevolge eener mishandeling bij.eene .Don derdagavond met eenige burgers gehouden vechtpartij, nadat z\j gezamenlijk eene tap perij hadden bezocht. Wel klaagde hij Vrijdag over pijn in den schouder en in het hoofd, doch hij was tot 's avonds voortdurend op de been. De politie heeft een slagersknecht, als den vermoedelijken dader, in voorloopige bewa ring genomen. Het lijk van den schipper is op last der politie geschouwd. Hyacinthe Loyson heeft met een aantal prole- stantsche geestelijken en eenige leden van verschil lende kerkgenootschappen eene vereeniging gesticht onder den naam van Sociëté nationale d' evangelisation". Het doel dezer vereeniging is om, zich plaatsende boven alle geloofsverdeeld heid, het algemeen Christendom te bevorderen door het houden van conferenties in geheel Frankrijk. In het Journal des Dêbals deelt dr. Daremberg mede, dat in het instituut Pasteur onlangs proe ven zijn genomen ter besvestiging van Koch's ontdekking dat de cholera-bacil door een weinig zuur gedood wordt. Dr. Christmas vond dat de cholera-bacillen in Seinewater in een kwartier sterven als men 6 decigram citroenzuur voegt bij eiken liter water. De typhus-bacil sterft bij toevoeging van 9 dgr. Men is daarom zeker, volkomen onschadelijk drinkwater te hebben als men 1 gram citroenzuur bij eiken liter voegt. Die drank is aangenaam en kan zeer goed met wijn gebruikt worden. Ze is tevens goedkoop, daar 1 KG citroenzuur slechts 3 francs kost. De Etna braakt weer geweldig, thans blok ken steen, die in de lucht ontploffen, een en ander vergezeld van schokken van aardbeving. Te Santo Mauro, in de provincie Palermo, neemt het aantal boosdoeners zoo toe, dat het gemeente bestuur 22.000 lire heeft uitgeloofd voor de ge vangenneming van zes voortvluchtige boeven, welke er tot dusver in geslaagd zijn alle pogingen der politie, om hen in handen te krijgen, te verij delen. Te Mamboia had een leeuw hevig huis gehou den in een inlandsch dorp. De stamhoofden gin gen gedurig op de jacht, maar konden het dier niet meester worden. In hun nood begaven zij zich naar een Engelschen zendeling en verzoch ten liera het beest te willen dooden. De zende ling gaf hun strychnine en daarmede werd het roofdier vergiftigd. Sedert dien tijd was de zendeling in de oogen der inboorlingen een groot held. De indruk, dien zij van zijne buitengewone macht verkregen had den, was trouwens nog versterkt, doordat tien hyena's, welke zich aan den dooden leeuw hadden te goed gedaan, insgelijks dood in bet bosch ge vonden werden. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, welke op schriftelijk verzoek aan het postkantoor alhier kunnen worden gerecla meerd, over de 2e helft der maand Juli 4892. H. J. Drop Co., Vlaardingen. Hotel 't Ruitertje, Zeist. Do gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middeHvan het stoomschip Olaf Kyrre. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 18 Augustus, des avonds te G uur spoortijd. Ter invordering aangeboden wisselbrieven en assignation behooren door den deposant voor voldaan geteekend te zijn. Betaalbaarstelling aan de postadministratiün of order, waaruit de noodzakelijkheid voortvloeit, dat de directeur van het postkantoor van bestem ming het stuk voor voldaan heeft te teekenen, is r.iat toegelaten. De postadministratie wordt geacht, recht streeks namens den deposant het bedrag in te vorderen. De expresse bestelling, welke is ingevoerd in het verkeer met Groot-Brittannië en Ierland, be treft brieven, briefkaarten, gedrukte stukken van allerlei aard, akten en geschreven bescheiden en stelen van koopwaren. Het recht bedraagt even eens 15 cent. Expresse bestelling van postpakket ten is niet toegelaten. liet mond- en klauwzeer is te Kerspel Epe (Pruisen) nabij de Hollandsche grenzen uitgebro ken. Banholt-Mbeer, verdacht van op 31 Juli 3.1. J. Kevers aldaar door middel van een messteek in den buik levensgevaarlijk verwond te hebben. Postma, van Drachten, is wegens poging tot doodslag op nmooie Akke", zijn beminde, tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. SCHIEDAM. Gisteren kwam van de haring- visscherij binnen de logger Paulina, schipper A. Schouten, aanbrengende 23 last haring. VLAARDINGEN. Sedert Vrijdag zijn alhier binnengekomen 17 schepen, gezamenlijk aan brengende 425 last baring en 1 bom van Scheve ningen met 440 kantjes. MAASSLUIS. Gisteren zijn alhier binnen gekomen 40 schepen, gezamenlijk aanbrengende 207 last pekel- en 6 last steurharing. KRALINGSCIIE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 392 zalmen, die voor f 0.65 tot 0.85 per Va kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 295 St.-Jacobs- zalmpjes, die 85 ct. per Vs kilo opbrachten. Gisternacht te twaalf uur trad weder do verboden tijd in tot 15 October a.s., dat niet met de zalmzegenvisscherijen naar zalm mag worden gevischtalleen met drijfnetten en zalmsteken is gedurende dien tijd geoorloofd naar zalm te vis- schen. Woensdag 17 dezer begint de afslag van zalm des ochtends ten 8 ure. De vorige week werden alhier ter markt aan gevoerd 2020 zalmen, 1585 St.-Jacobszalmpjos en 4 steuren. AMMERSTOL. De vorige week zijn alhier ter markt aangevoerd 166 zalmen, die voor 76 a 95 ct. per Va kilo werden verkocht, en 217 St.- Jacobszalmpjes, die f0.70 a 1.per1/» kilo op brachten. GOR1NCHEM. Van 10—13 dezer zijn in het vischwater dezer gemeente gevangen en ter markt alhier verkocht41 zalmen, dae voor 02 a 85 ct. per 1/3 kilo werden verkocht. De raadkamer der arrondissements rechtbank te Maastricht heeft rechtsingang verleend, met bevel van gevangenhouding, tegen M. Claassen, te Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Biervliet ds. F. C. Geerling, te Domburg: te Uithuizermeeden ds. J. A. Nijenhuis, te Drogehamte Zaandam ds. II. Zeijdner, te Volienhovon te Driehuizen c. a. ds. J. F. L. Boonacker, teOterleek; te Alfen a/d Rijn ds. J. W. li. Kalkman, te Renkum te Rijsen ds. J. Beijor, te Maartensdijk. Aangenomen: naar St.-Annaland door ds. J. R. van Kooy, te Steenderen en Bronkhorst. Bedankt: voor Delfzijl door ds. D. Postma, te Bierum voor Steenwijk en voor Steenbeek door ds. P. F. van de Nieuwenhuizen, te Woudri- cliemvoor Katwijk a/d Rijn door ds. S. Dijkstra, te Hilversumvoor Medemblik door ds. J. Helder, te Zieriksee. De 21ste zitting van de algomeene synode be-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5