Gemengde Berichten. Onder vele blijken van belangstelling en •waardeering herdacht de heer Frankfort, stationschef te Heiloo, Maandag 15 dezer den dag, waarop hi vóór 25 jaar in dienst was getreden bij de Hollandsche-Dzeren-Spoor- wegmaatschappij. Van vele huizen wapperde de vaderlandsche driekleur. Hoe groot de belangstelling in dit feest ook was en hoeveel hulde er aan den alge meen geachten jubilaris werd bewezen, toch heerschte er algemeen een gedrukte stemming onder de feestvierenden. Reeds sinds Maart j.l. had de assistent H., aldaar, eene inteekenlijst in de gemeente laten ciiculeeren, voorgevende, die gelden te zullen gebruiken om daarvoor dien dag tot een waren feestdag te maken en den jubilaris een stoffelijk aandenken te geven. Toen echter verleden week eenige personen zich met hem Daar Amsterdam zouden be geven, was de assistent zoek, en het bleek, dat van de opgehaalde gelden niets meer aanwezig was. Na een paar dagen afwezigheid, zjjn vrouw en twee kinderen in kommer en ongerustheid achterlatende, is hij Zondag in zijne woning teruggekomen en heeft hij zich Maandag, op den feestdag, naar den officier van justitie te Alkmaar begeven, die hem in arrest nam. Voor de betrekking van directeur van de Vennootschap Staalwaterbronnen te Haarlem zijn 83 sollicitanten; de benoeming wordt spoedig verwacht. De pompmachines zijn uit Duitschland aan gekomen. Het totaal van de ingeschreven sommen bedraagt H3G.0G0. Door een medicus te Amsterdam zal een brochure over het bronwater worden ge schreven, die ook in het Engelsch vertaald en aan tal van artsen in ons land en in het buitenland toegezonden zal worden. Door wijlen mr. A. Looxma Ypey is aan de aan de prov. Friesland gedane schenking j van zijn verzamelingen porselein en antiqui teiten toegevoegd het aanzienlek kapitaal van f50.000, voor de inrichting der kasten tot berging enz. dezer kostbare verzamelingen. Verder is nog door hem vermaakt f 2000 aan het diaconessenhuis en f500 aan het j genootschap van moederlijke weldadigheid te I Leeuwarden. Aan de Ned. herv. diaconie teBergumer- beide is door hem de som van f15.000 ver maakt. Sedert eenige dagen ligt op de Eems bij Delfzijl een Duitsch oorlogsschip, om toe te zien op den invoer van goederen in Duitsche havens en afkomstig van door cholera be smette streken in Rusland. De geheele Rijnvloot telt tegenwoordig 6703 zeil- en sleepvaartuigen, waaronder 3566 Nederlandsche, of ruim 53 pCt., benevens 721 stoombooten, waaronder 278 Nederlandsche of ruim 38 pCt. De geheele bemanning be draagt 22,675 koppen, waaronder niet mede- gerekend zijn de leden der gezinnen, die het schip eenvoudig bewonen. De directeur der "Weesinrichting te Neer bosch ontving uit Herwijnen bericht, dat door een paar aheeren" wordt gecolporteerd met Neerbosch® scheurkalender. Voor eene premie- plaat, het portret van Z. M. "Willem III, die zij daarbij aanbieden, moet dadelijk bij de inteekening betaald worden, en de rest na de ontvangst van den kalender. De directeur waarschuwt tegen deze en dergelijke op lichterijen. Den vorigen nacht te omstreeks 3'/2 uur vond een burger op de trap van een portaal van pand no. 219 aan den Crooswijkschen weg te Rotterdam eene vrouw liggen met eene diepe wonde aan den hals. Nadat hij de politie in de Meermanstraat gewaarschuwd had, werd de vrouw terstond op last van een inmiddels geroepen geneeskundige per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Het is gebleken, dat de vrouw door een tot nog toe onbekend gebleven man met oneer bare bedoelingen in bedoeld portaal is aan gerand geworden, en daarna door hem, uit woede omdat zij weerstand bood, met een mes in den hals is gesneden. Hoewel de verwonde vrouw veel bloed heeft verloren, is haar toestand op het oogen- blik niet levensgevaarlijk. Zij is 46 jaar en was zwervende; meestal vertoefde zij te 's-Hage, doch in de laatste dagen heeft zij bjj de politie te Rotterdam wel eens nachtverblijf genoten. (AT. B. Ct.) Het groot aantal aangiften van gerolde portemounaies als anderszins op het kermis terrein te Rotterdam heeft ten gevolge gehad, dat men op verschillende tenten en kramen biljetten heeft aangeplakt met de woorden: »Past op voor zakkenrollers". (2F. B. Ct.) Johanna De Hon, wonende te Kapellea/d. IJsel, wordt Zondag 101 jaar. Zij woont in bij haar 72-jarige dochter; beiden zijn be hoeftig. Woensdagmiddag heeft- een deel der werk stakers aan de flesschenfabriek te Vrijenban aan den directeur het verlangen te kennen gegeven, het werk te hervatten. Gistermor gen is dan ook de helft weer aan het werk getogen. Over 14 dagen kan de andere helft weer aan het werk beginnen, daar een der ovens is uitgedoofd. Een 8-tal stakers zullen of mogen het werk niet hervatten. In het tentoonstellingsgebouw te Scheve- ningen is dezer dagen ontvreemd een zilveren kinketting, behoorende tot een antiek hoofd stel en een waarde vertegenwoordigende van honderd gulden. De kinketting is door de politie alhier terug gevonden bij een zilversmid, die het voorwerp van een militair (jager) had gekocht voor drie gulden. Het onderzoek wordt voortgezet. Omstreeks 20 Juli 11. zijn op de sportten- toonstelling te Scheveningen vermist5 twee loops centraal geweren en 1 tweeloops flobeét, ter gezamenlijke waarde van f218,50. De commissaris van politie der centrale afdeeling te 's-Gravenhage verzoekt inbeslag neming en bericht. De valsche munters, die op de kermis te Haarlem werden aangehouden, zijn naar de gevangenis te Amsterdam overgebracht. De onlangs door een arbeider der inundatie- werken bij Aalsmeer gevonden gouden mun ten hebben opgebracht f614; hiervan vervalt de helft aan het rijk, f200 ontvangt de vin der, terwijl het overige wordt verdeeld onder de arbeiders, die bij het vinden tegenwoordig waren. Een kassierslooper te Amsterdam, een 54- jnrig man, heeft uit zijn portefeuille, waarin zich ruim f 10,000 bevond, een bedrag van f600 of f700 aan bankpapier ontvreemd, en tot verberging van zijn misdaad het verhaal van een aanranding verzonnen. Verschillende omstandigheden deden de politie aan de waarheid van dat verhaal twij felen. te meer daar niemand van hen, die het voorval hadden kunnen gadeslaan, iets gezien had. De man werd daarop naar het politie bureau geleid, waar zijn kleeren wet den onder zocht. Dit had ten gevolge dat de vermiste bankbiljetten tusschen de voering van den hoed werden gevonden. De man is oogenblikkelijk in arrest genomen. Maandagavond is een jongman van 29 jaar, lijdende aan toevallen, in de Burmaniavaart te Ferwerd verdronken. Hij laat eene weduwe en een jong kindje achter. Te Sondel (Fr.) is een meisje geboren, bij wie de oogbollen ontbreken; alleen de spleten zijn aanwezig. Het kind zal dus niet kunnen zien. Ruim 4 hectaren dennenbosch van den graaf de Schaesberg, gelegen onder Vlodrop, zijn door brand vernield. Uit Nijmegen is gevankelijk naar Arnhem overgebracht zekere J. F. V., die in een twist den arbeider F. Oekers levensgevaarlijk ver wond heeft. Tegen L. d. V. te "Winschoten is door den wachtmeester der marechaussee te Munten dam proces-verbaal opgemaakt, omdat hij j.l. Zaterdag gedreigd heeft den burgemeester van Muntendam te zullen verdrinken. Dat het met de godsdienstige verdraagzaam heid bij een zeker deel van het Bredasche publiek treurig gesteld is, ondervonden Zon dagavond jl. weder een paar meisjes, volge lingen van het Leger des Heits. In de Dieststraat werden zij aangehouden door een 4-tal kerels, die een harer het zelfde meisje dat eenige maanden geleden door het straatpubliek zoodanig is mishandeld, dat zij bloedspuwde en geruimen tijd zwaar ziek is geweest een kroeg wilden binnen- sleepen. Op den Haagdijk werden zij door een hoop volk al gooiende en scheldende achterna gezet, waarbij taal vernomen werd, die een volk van barbaren tot schande zou strekken. Op het einde van den Haagdijk maakte men het zóo erg, dat zij in het stedelijk ziekenhuis de vlucht moesten nemen, waarbij men een der meisjes die het hek voor de reeds vroeger mishandelde openhield, in den rug trapte. Nadat zij daar eenigen tijd vertoefd hadden, werden zij door de politie afgehaald en naar huis geleid. Ook te Breda zijn valsche kwartjes in om loop. Een paar daarvan zqn bij de politie gedeponeerd. Hoe groot de toevloed van landloopers in de zuidelijke provinciën van ons land is, kan o. m. blijken uit het feit, dat thans meer dan 80 leden van dat gilde in het huis van bewa ring te 's-Hertogenbosch zijn opgenomen en er Dinsdag door de rechtbank aldaar 16 tege lijk, ieder tot 12 dagen hechtenis en 3 jaar opzending naar "Vêenhuizen, werden veroor deeld. De heer Aug. Claessen van Dyck te Venlo heeft voor een zijner zalen een behangsel papier vervaardigd, geheel uit postzegels. Ruim 150000 postzegels in meer dan 120 verschillende kleuren waren noodig om dit behangsel te vervaardigen. De waarde der postzegels alleen bedraagt circa f500. Het behangsel maakt door zijn wonderlijke licht effecten een verrassenden indruk. De post zegels zijn zoo saamgevoegd, dat de hoofd figuur een regelmatigen achthoek vormt, waaromheen steeds blauwe Nederlanders. Waar de achthoek in elkander sluit, is een vierhoek van roode Engelsche aangebracht, die op zijn beurt wederom door blauwe Neder landers omgeven is. Van de lijst, een waar meesterstuk, is de grond groen. Donkerroode Engelsche postzegels vermen hierop een prachtig meander. Het geheel ziet er keurig net uit. Door de politie te Luik is aangehouden en zal aan de Nederlandsche justitie worden uitgeleverd zekere J. G., oud 17 jaar. Hij wordt verdacht van te Eindhoven f 250 ont vreemd en te Dordrecht een bankier door middel van eenen valschen wissel voor f 450 opgelicht te hebben. Men vermoedt, dat het dezelfde persoon is, die in de vorige week ook te Maastricht heeft getracht op eenen valschen wissel geld te bekomeD. 's-Gravenhage. De minister van justitie is voor eenige dagen uit de stad vertrokken. De minister van oorlog heeft zich heden ochtend te 8 uur naar Utrecht begeven, teneinde de oefeningen der bezettingstroepen, die in de omliggende forten gehouden wor den, bjj te wonen. Loosdnlneu. Op de stichting sBloemen- daal" alhier van de »Vereeniging tot Christe lijke verzorging van Krankzinnigen" is tot geneesheer benoemdde heer dr. D. Scher- mert, te Rotterdam. De gebouwen moeten met 1 November a. s. voor de opneming van patiënten gereed zijn. De 120 beschikbare plaatsen zijn reeds bijna alle besproken. De vereeniging heeft met Ged. Staten van Zeeland en van Groningen eene overeenkomst gesloten voor de verpleging van 30 en 50 lijders. Haarlem. Het offieieele bericht is ont vangen, dat HH. MM. de Koninginnen in het begin van September deze gemeente met een bezoek zullen vereeren. Reeds zjjn in overeenstemming met burg. en weth. de plaatsen bepaald, waar van gemeentewege eerebogen zullen worden op gericht, terwijl door de burgerij het bericht met groote geestdrift is ontvangen. Amsterdam. Ten huize van de heerB. alhier, heeft zich de volgende droevige ge beurtenis voorgedaan. Van twee logeetjes, gisteren pas gekomen, bleef dezen morgen de slaapkamer lang over den tijd gesloten. Bij onderzoek bleek, dat in het vertrek eene gasuitstrooming had plaats gehad, tengevolge waarvan het eene meisje gestikt is. Het andere bevond zich in een staat van bedwel ming, die hare opneming in het binnen gasthuis noodzakelijk maakte. Er bestaat hoop haar te redden. Maastricht. Indertijd werd medegedeeld, dat ter gelegenheid van den jaarlijkschen optocht der zoogenaamde schutterij teOost- Eisden de geweren der schutters door de marechaussee zqn in beslag genomen en tegen de dragers proces-verbaal is opgemaakt Er werd toen bijgevoegd, dat die optochten eeuwenoud en in de meeste dorpen van Lim burg bij processiën gebruikelijk zijn. 't Schijnt nu, dat de regeering er ook niet aan denkt die optochten te bemoeilijken, althans dezer dagen werd op last van het parket te Maas tricht het laatste der in beslag genomen ge weren aan den eigenaar teruggegeven. Utrecht. Van den 4n des nam. 4 uur af tot en met den 15n dezer zijn door de schutsluis op het Merwedekanaal bewesten Utrecht geschat 490 vaartuigen in op - en 560 vaartuigen in afvaart. De scheepvaart langs dezen waterweg is steeds toenemend. Klaar blijkelijk verplaatst zich ook een deel der beweging van over Gouda nu langs het Mer wedekanaal. (JJ, D, In de Belgische gemeente Lanaken, nabij Maastricht, is de molenaar Cops, vader van 12 kinderen, door de gebroeders Borren, die hij om betaling had aangesproken, doodgeslagen. De daders zijn gearresteerd. Uit Berlijn bericht men aangaande de vondst van een pakket met effecten en een lijk beneden Emmerik het volgendesl)e effecten waren het eigendom van zekere mevrouw G., woonachtig in de Junkerstrasse, die deze papieren nog niet had vermist. Zij werden bewaard in een geldkast, welke in den kelder stond en door middel van valsche sleutels geopend is. Bovendien zijn nog voor een waarde van ongeveer 4000 mark gouden voorwerpen gestolen. De diefstal is waarschijnlijk uitgevoerd den 23n Juli, toen de dochter van mevrouw G. trouwde. Over den persoon des daders bestaat niet de minste twijfel. Mevrouw G., die zaken deed, had in hare affaire een klerk, die voor den 23n Juli verlof had gevraagd, om zich voor een dag buiten de stad te begeven. Deze is niet teruggekomen. Men vermoedde dat hem een ongeluk was overkomen en ontdekte later, dat de vermiste reeds vroeger wegens diefstal was ge straft, Of het gevonden lijk dat van den ontrou wen bediende is, weet men nog niet.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2