PER TELEGRAAF. Post en Telegraphie. Koloniën. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. V i s s c ii e r ij. Kerknieuws. üeclitzaken. Emile Denclère, de kapper van het badbnis te Saint Gervais, die bij de groote ramp aldaar een aantal menschen het leven redde en alle gelde lijke belooning weigerde, heeft van de Fransche regeering de gouden medaille le klasse ontvangen, de hoogste onderscheiding na het kruis van het legioen van eer. Er is kans, dat men -weldra van Parijs naar New-York zal kunnen telepboneeren. Volgens een bericht uit Parijs althans moet het den heer Oiilot, inspecteur der telegrafen te Parijs, gelukt zijn, de groote moeilijkheden van onderzeesch telephonisch verkeer voor groote afstanden cp te lossen. Het gedenkteeken voor Comenius te Hongaarsch Brod, de geboorteplaats van den beroemden padagoog, wordt den 23sten dezer onthuld. De vermaarde 800-jarige krooneik, nabij Arol- sen, een boom met een stam van zes meters omvang, welbekend aan alle touristen in die streek, is in brand gestoken. Wel is de brand gebluscht, maar de boom was reeds zoover uitgebrand, dat hij thans moet worden geveld. Het domeinbestuur beeft eene premie op de ontdekking van den dader uitgeloofd. Ook op andere Duitsche plaatsen wordt ge klaagd over brandstichting. Alleen in den omtrek van Herford (in Westfalen) zijn in den tijd van vier weken, blijkbaar door brandstichting, 17 woonhuizen, een aantal schuren en stallen, bene vens een zaagmolen eene prooi der vlammen ge worden. Ook aldaar is eeno premie op de ontdek king van den dader uitgeloofd. Te Karlsbad is een Araerikaanscbe dame, die een paar dagen geleden uit Chicago daar was aangekomen, vermoord door haar 2 3-jarigen zoon. Deze was plotseling krankzinnig gevvorden. Frankrijk telt 40,000 blinden. De verschillende gestichten kunnen 1200 dier ongelukkigen her bergen, zoodat 38,000 moeten leven zonderde- gelijke leiding en voor een groot deel ten koste van de openbare liefdadigheid. Een eigenaardig gebruik. Te Punmow, in Essex, wordt ieder jaar, naar oud gebruik, een zijde spek als prijs toegekend aan het echtpaar, of als er «zooveel" zijn aan twee paren, die kunnen bezweren, dat zij in de laatste twaalf maanden en een dag sgeen boos woord hebben gewisseld, gelukkig heb ben geleefd, gedurende hun huwelijk geen enkel oogenblik hebben betreurd getrouwd te zijn en nooit in hun trouw hebben gewankeld". Het gebruik is ontstaan in het midden der 13e eenw en moet zijn oorsprong danken aan den toen- maligea slotheer. Er wordt een gerechtshofsamen- gesteld uit een Lord opperrechter (in purperen man tel met hermelijn omzoomden met een zware pruik), twee assessors en een griflier. De jury bestaat uit zes maagden en zes jongelingen. De zich aanmel dende echtparen worden bijgestaan door advocaten en ook het geslachte zwijn, dat het spek leverde, wordt een advocaat toegevoegd, die de toekenning der zijde spek tracht te beletten en door strikvragen de paartjes in verwarring tracht te brengen, tot groot vermaak van het publiek. Het is alles een grap, maar toch wordt in allen ernst om den prijs geworven, niet alleen om het spek, maar ook om de eer. Daar het bijgeloof heerscht dat het huwelijks geluk voor een- jaar verzekerd is als man en vrouw een snede van den Dunmow Flitch eten, wordt het spek, als het door arme lieden wordt gewonnen, en detaü verkocht. Deze verkoop brengt soms meer dan honderd pond sterling op. Het vorige jaar kreeg de vicaris een Shebbaer, de rev. H. Wallau met zijn vrouw den Dunmow Flitch, en dit jaar werden twee zijden spek toegekend, een aan een jong echtpaar uit Londen en een aan een oud paar uit Devonshire. Een talrijke menigte woonde thans de plechtigheid bij en de beide model-echt paren werden, in triomf rondgedragen en met bloe men bestrooid. Daarna moesten zij, «knielend op scberpkantige steentjes", den voorgeschreven eed afleggen, waarop hun vervolgens de prijs plechtig werd overhandigd. Onder de koopers van sneden spek bevonden zich ook lord en lady Brooke en vele andere voorname dames en heeren, van wie men niet zou denken, dat hun huwelijksgeluk door een snede Dunmow spek moest worden verzekerd. Het Ncue Wiener Tagblatt is in het bezit ge komen van een prijscourant van titels en ridder orden, die door een zekeren Walden te Londen op het vasteland wordt verspreid. Hij verdeelt de onderscheidingen in vijf klassen 1. Ridderorden; 2. adellijke titels3. hoftitels4. eeretitels met diploma's 4. consulates Walden biedt rid derorden aan van den paus, van San Marino, van Tunis, van Perzië (het korumandeurskruis van de orde van den leeuw en de zon, voor 3600 gld.) Turkije, Spanje, Portugal, Italië (ridderkruis van de kroonorde voor 3000 gld.)Servië, Rumenië, Venezuela, Liberia en zelfs ook een der Duitscbe staten. De prijzen zijn in marken opgegeven, maar voor het gemak der koopers is een herleidingsta bel opgegeven van marken in francs, guldens, roebels en kronen. De adellijke titels, die door den heer Walden worden aangeboden kosten van 10.000 tot 36.000 gld. Enkele titels, bijv. Itali- aansche, zijn veel goedkooper. Veel werk maakt Walden van eeretitels. Hij biedt verschillende medailles van wetenschappe lijke en weldadigheidsvereenigingen aan. Van de consulaten zegt de handelaar het vol gende consulaten en vice-consulaten kan ik ver schaffen aan gevestigde, respectabele heeren in resi dentie, en havensteden van verschillende staten, altijd natuurlijk als zij daar niet zijn bezet. De prijs bedraagt minstens 27CC g!J. Ik maak er op attent, dat ook niet vermelde onderscheidingen te koop zijn, daar ik steeds nieuwe verbindingen tracht aan te knoopen. Voor de echtheid de onderscheidingen wordt door ons ingestaan. De heer Walden waarschuwt voor zijn concurrenten, die allen, naar hij zegt, bedriegers zijn. In het Russische gouvernement Olonets bestaat eene familie van Boyaren, die hare rechten onge schonden heeft weten te handhaven. Het is de familie Klutcherow, afstammende van een priester, die belangrijke diensten heeft bewezen aan Martha, de moeder van den eersten czaar uit het huis Romanow, tijdens hare verbanning. Als belooning werd hem een aanzienlijk domein geschonken, benevens een charter dat zijne gronden en zijn huis nimmer door staatsambtenaren mogen be treden worden. Zijne nakomelingen bewaren dat kostbaar stuk met de meeste zorgzij laten geen politie in hnnne huizen toe, betalen geen belasting en onderwerpen zich slechts vrijwillig aan den krijgsdienst. Ofschoon het hoofd der familie dege lijk ontwikkeld is en een rijke bibliotheek bezit, leeft hij als boer en gaat ook als zoodanig gekleed. De zeden der familie zijn aartsvaderlijk. In Amerika zijn door eenige officieren der Vereenigde Staten proeven genomen met bom men, welke gevuld waren met nitro-glycerine. Deze bommen zijn uitgevonden door dr. Joel G. Justin van Syracuse (Vereenigde Staten). De proeven voldeden uitstekend. Er werd een bom geworpen tegen een houten borstwering, die met een stalen plaat van 3 duim dikte bedekt was en in den rug gesteund werd door een laag klei ter dikte van 16 voet. De bom vloog door het staal en hout heen en ont plofte in de klei. In een oogwenk was de geheele borstwering verbrijzeld. Op de wereldtentoonstelling te Chicago zal ook een ïDahomeydorp" te zien zijn, met 60 a 70 inboorlingen van dat land en eenige van 's konings Amazonen. Krupp, de iKanonnenkoning", wiens inzending hem niet minder dan f 3,750,000 kost, zal o. a. een 122 tons-kanon ten toon stellen, het zwaarste, dat tot dusver gemaakt werd. Er komt ook een Atgerisch dorp, met een Moorsch café, oostersche juwelierswerkplaatsen, muzikanten en danseressen, enz. De tentoonsteliings-coinmissie gaf tot dusver f7,250,000 dollars (f18,125,000) uit. Voor da universiteit te Chicago worden aan zienlijke bijdragen geschonken. Mr. Marchall Field gaf 100.000 pd. st., mr. S. R. Cobb 150.000 pd. st., mr. Martin A. Ryerson, die op het oogen blik, te Parijs vertoeft, envenveel, en de vrouwen te Chicago brachten ongeveer 200.000 pd, st. bijeen. De viermaster Thracia, een nieuwgebouwde bark, is Zondagnacht tusschen Liverpool en Greenock vergaan. De 22 opvarenden schijnen te zijn omgekomen. Te Parijs is een clnb van zwijgers, wier leden allen doofstom zijn. President is een 75*jarig beer, die in een oorlog in Amerika door de Indianen van zijn tong werd beroofd. 's-GRAVBJÜHAGE49 Augustus. Voor de akte in de Fransche taal (lager onderwijs) is geslaagd de heer J. L. Vreven, Da gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van bet stoomschip Veendam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 20 dezer, des voormid- dftgs te 9.30 uur spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Suriname. In het proces tegen de Volksbode de cou rant, die de partij van den heer de Savornin Lobman voorstond is thans uitspraak gedaan. Een onbeduidende neger, schoenmaker op de plantage Mariënburg, is als schrijver van een opgeschroefd ingezonden stuk in de Volksbode, na reeds een jaar voorloopige opsluiting te heb ben ondergaan, tot lJ/s jaar gev. veroordeeld, benevens in de kosten van het geding, invorder baar bij lijfsdwang. Appèl van dit vonnis bestaat niet. In Groningen wint het gebruik allengs veld, om de koeien nu en dan netjes bet haar te knippen. Dit geknipte koebaar bedraagt vele dui zenden ponden, en wordt doorgaans bf op de mestvaalt öf in den grond gebracht. Het zou zeker van belang zijn zoowel voor de fabrikanten van koeharen vloerkleeden, als voor ondernemende lieden, om deze grondstof bij de veehouders op te jhalen en te gebruiken, terwijl tot beden een schat van koehaar voor de nijverheid verloren gaat In de zandstreken van Groningen is de rog- geoogst binnengehaald. Dit gewas schudt boven verwachting best. Sommige boeren dorschen in een halven dag 20 hectoliter, die daarenboven van uitstekende quaiiteit zijn. De hoeveelheid van het stroo is tevens zeer bevredigend. De aardap pelen leveren mede een ruim beschot, zoodat ze voor 8 cent per 5 liter verkocht worden. Brood en aardappelen zuilen zeer goedkoop worden. In Friesland reizen weder een tweetal Spaansche veekoopers rond, die fokstieren opkoopen. Zij besteden f300 a f350 per stuk. In Duitschland begint men hoe langer zoo meer waarde te hechten aan afstammelingen van Friesch stamboek-vee. Verleden week werden door een particulier uit Jeverland twaalf volbloed kal ver-stieren gezocht, daar men geen stierkal veren wilde hebben, waarvan de beide ouders niet in hel Friesch rundvee-stamboek waren opgeno men. Bij het op 47 en 18 dezer te 's-Hnge gehouden examen voor de hoofdakte lager onderwijs is ge slaagd de heer C. Spaans te Maassluis. "Voor de akte der Fransche taal lager onderwijs is geslaagd mej. A. van 't Hooft te Vlaardingen. Wegens gebrek aan sollicitanten voor de be trekking van onderwijzer met hoofdakte en akte gymnastiek, te Maassluis, is nu de jaarwedde van f700 op f800 gebracht, met verhooging tot f900. Door mej. S. M. E. Heuveldop, onlangs te Leeuwarden overleden, is aan de parochie van de R.-k. kerk van den H. Bonifacius en gezellen SCHIEDAM. Gisteren kwam alhier van de 3e reis binnen de logger Harmonie, schipper J. Kalisvaart, met 18 Jast haring. VLAARDINGEN. Statistiek der haringvis- scherij tot en met Woensdagavond. Aangebracht als volgt: Ao. 1S89. Gedurende de jagerij 2076, door 296 loggers 81.860, door 188 bommen 40.852, tezamen 124.788 ton.— Ao. 1890. Jagerij 1368, door 332 loggers 92.452, door 235 bom- men 48.139, tezamen 141.659 ton. Ao.1891. Jagerij 2026, door 210 loggere 45.540, door 145 bommen 28.936, te zamen 76.502 ton. Ao. 1892. Jagerij 1027, door 419 loggers 117.820, door 309 bommen 90.218, te zamen 209.065 ton. Prijzen waren op dat tijdstip Ao. 1889, volle haring f10.50 a 11, maatjes en ijle f7.751890 volle baring f 11.50 a 12, maatjes en ijle f8,25 1891, volle haring f 18.50, maatjes f 14.50 hedqn, volle haring f8.50 a 10.50, maatjes f6.50 a 7. Gisteren zijn alhier binnengekomen 9 schepen, gezamenlijk aanbiengende 422 last haring en 1 bom van Scheveningen met 240 kantjes haring. MAASSLUIS. Gisteren zijn alhier binnen gekomen 8 schepen, gezamenlijk aanbrengende 15.; last pekel- en 7 last steurharing. kHALJNGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 95 zalmen, die voor f 0.60 tot 0.90 per i/s kilo werden ver kocht. Ned.-Iferr. Kerk. Beroepen: te Zuid-Beierland ds, K. E. van Griethuijzen Hz., te Monster; te Assendelft ds. W. de Vries te Rolde. Aangenomen: naar Dirksland door ds. H, Calienbacb, te Loon-op*Zandnaar Slochteren door ds. H. van den Bijtel, te Lutten. Bedankt: voor Charlois en Katendrecht door ds, D. J. Karres, te Genemuiden voorReeu- wijk door den heer G. Pont, cand. te's-Graven- hage. Onder begunstiging van prachtig weder werd Woensdag 17 dezer in het Middachterbosch te de Steeg van gravin Bentinck van Middachten het zo merfeest gehouden van het «NederJandsch Jonge lingsverbond". Het feest slaagde uitnemend en werd door velen bijgewoond, terwijl het muziekkorps der weezen uit Neerbosch het feest met spel en lied opluisterde. Het feest werd geopend door ds. F. E. Daubanton, predikant te Amsterdam, ter wijl als sprekers optraden de hoeren J. L. Zegers te IHeemstedeP. J. Klappers te Amsterdam; ds. L. H. G. Faure, predikant te Reden, en ds. A. J. A. Vermeer, predikant te Meppel. De directie van de Geldersche stoomtram moest, daar zich ook veel passagiers naar de Jandbouwtentoon- aldaar vermaakt de scm van f2000. Voor den rechter-commissaris, belast met het onderzoek van strafzaken te 's-Hage, is de in structie aangevangen in de zaak van den beambte S., thans gedetineerd. De rechtbank te Alkmaar veroordeelde J. A. B., zonder vaste woonplaats, wegens diefstal van vee uit de weide, tot 1 jaar gevangenisstraf. De arbeider Roelof O. van Nieuw-Amsterdam is wegens verlating van hulpbehoevenden (hij weigerde een drenkeling te hulp te komen) door den kantonrechter te E turnen veroordeeld, over eenkomstig het requisitoir vaii het O, M., tot eene hechtenis van 3 maanden. De moeilijkheden tot inning van de tienden in Noord-Brabant hebben depachters er toe ge leid, aan mr. E. van Zmnicq Bergmann, advocaat-procureur te 's-Heitogenbosch, op te dragen eene burgeilijke actie bij de rechtbank in te stellen tegen de nalatigen.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3