Gemengde Berichten. Post en Teiegraphie. K o I o n i n. Te omstreeks 4 uren in den afgeloopen nacht waarschuwde de palfrenier -van de familie Yan Oosterzee een paar politieagen ten, omdat hij de kinderen van koetsier Gerrit Paar, wonende boven de stal van den heer Van Oosterzee aan de Zeemanstraat no. 2, zoo hevig hoorde gillen en schreeuwen. Onmiddellijk wisten zich de agenten toegang tot de woning te verschaffen, en boven ge komen vonden zij den koetsier dood op den grond liggen met afgesneden hals. Het bleek, dat hij vermoord was gewor den door zijne vrouw. Deze werd terstond gegrepen en naar het bureau aan deWitte- de-Wittstraat gebracht, waar uit de instructie bleek dat zij haren man, terwijl hij in eene bedstede te slapen lag, met een broodmes zoodanig verschillende sneden in den hals had toegebracht, dat de dood onmiddellijk volgde. Het lijk van den verslagene is ter gerech telijke schouwing naar het ziekenhuis en de daderes, na opgemaakt proces-verbaal, naar de strafgevangenis aan den Noordersingel ge bracht. Het broodmes waarmede de daad gepleegd werd, is in beslag genomen. G-. Paar was 43 jaar en belast met het onderhoud van 7 kinderen, terwijl zijne vrouw, die 46 jaar oud is, sedert geruimen tijd, als zijnde eene zenuwlijderes, onder geneeskundige behandeling was. (N. B. Ct.) Op grond van de in de teatste dagen nog ingekomen klachten over het vermissen van postwissels, geadresseerd aan inwoners van 's-Gravenhage, is de gisterochtend tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeelde brievenbesteller De K. opnieuw door den rechter-commissaris gehoord, verdacht ook daarin betrokken te zijn. Onder meer is een postwissel, groot circa f 50, den 23n Maart afgezonden aan eene te 's-Hage wonende juffrouw, niet door haar ont vangen. In het Roomsch-katholiek ziekenhuis te 's-Gravenhage is een meisje, dat in hevige mate aan :olupus" leed, door ïtuberkuline" totaal genezen. Degeneesheeren (doktoren Mastboom en Yinkenhuijzen, die Koch's middel voor inwendige tuberkulose eer afkeuren dan aan bevelen, achten het voor tulupus" uitmuntend. Dezer dagen werden op enkele hekken van boerderijen in de Haarlemmermeer deze woor den geschreven: »De Belgen van 't land, of de woning in brand". Een der matrozen van het Duitsche schip Friede, Maandag te IJmuiden binnengeloopen, werd gedurende den tocht door het Noordzee kanaal ernstig ongesteld en overleed bij aan komst te Amsterdam, iir. Yan Lier, wiens hulp werd ingeroepen, vermoedde met een hevig geval van cholerine te doen te hebben. Het schip werd in het Entrepotdok gesleept. Door den directeur van den gemeentelijken gezondheidsdienst, dr. R. H. Saltet, werden dadelijk de noodige maatregelen genomen. Het schip werd nog denzelfden dag door de politie ontsmet, terwijl het kooigoed en de verdere bezittingen van den doode naar den ontsmettingsoven aan de Belt werden ge bracht. Het lijk zelf is vervoerd naar de Oosterbegraafplaats tot verder onderzoek. De bemanning van de Briede wordt buiten ge meenschap met den wal gehouden. Het schip zou heden weer vertrekken. (Amst.) Uit Hilversum wordt aan de N. B, Ct. gemeld Van ouds bestaat alhier hij enkele fabrieks arbeiders en andere werklieden de gewoonte om ter gelegenheid van de kermis met hunne gezinnen een uitstapje naar Amster dam (Artis) te maken, in plaats van hun geld op de kermis te verteren. Gistermorgen kon men door Hilversum's straten de fabrieksarbeiders der Hilversum- sche stoomweverij, mannen en vrouwen, den weg naai- het station zien gaan, door eigen muziek vergezeld, om zich naar den Haag en Seheveningen te begeven en een genoege- lijken dag te hebben, terwijl Maandag de arbeiders van de fabriek van den heer K. Peck Vlaanderen de sport,tentoonstelling en Seheveningen hebben bezocht. t Nog eene bijzonderheid uit de valsehe-mun- tersgeschiedenis te Kastrikum. Den 19n dezer werd op last van den officier van justitie te Alkmaar gezocht naar een zakje metvalsche guldens, dat de aanvankelijk weggevluchte ar restant den 13n in de duinen onder Kastrikum had verborgen. Hierop gingen uit de brigadiers Koster, van Alkmaar, De Hertogh, van Uit geest, de rijksveldwachter G. J. Bannink, en de gemeente-veldwachter van Kastrikum. Na eenige uren zoekens mocht't den rijksveld wachter Bannink gelukken een zakje met guldens te vinden, en wel 33 stuks, elk afzonderlijk in een stukje papier gewikkeld zij bleken alle valsch te zijn. In de gemeente Dantumadeel (Fr.) had een man zijne vrouw de deur gewezen, na eerst haar kapitaaltje, dat zij mee ten huwe lijk had gebracht, te hebben verbrast. De vrouw zwierf bedelende rond, en waagde het verleden week te vragen aan de deur van hare echtgenoot. Zij werd hardvochtig afge wezen en de deur weer gesloten. Dit zagen eenige jongeliedenzij riepen om hulp, en al spoedig trokken 400 jongelieden met de vrouw in hun midden naar de echtelijke woning. De deur werd gebombardeerd, die ten slotte geopend werd en de vrouw binnen gelaten. De man beloofde voortaan weer voor zijne vrouw te zullen zorgen de jongelieden hiel den des nachts de wacht, doch alles bleef rustig in de woning van het opnieuw ver bonden paar. Tot nog toe is er vrede in die woning. Een jager te Jutrijp bij Sneek had het onge luk in zijn bootje op zijn geladen geweer te trappen, waardoor het schot afging, en de man zoodanig in het been werd getroffen, dat dit moest worden afgezet. De vereen iging tot opbouw of verbetering van arbeiderswoningen te Deventer heeft be sloten tot het aangaan eener leening van f15,000, voor het houwen van een nieuw blok woningen. Te Deventer wilde Maandagavond een meisje eene petroleumlamp uitblazen. De vlam sloeg in de lamp, en het meisje kreeg zulke ernstige brandwonden, dat zjj gister nacht in het ziekenhuis is overleden. Op de Heide, gemeente Velsen, heeft zich bij een meisje van 19 jaar een geval van cholera nostras voorgedaan, met doodelijken afloop. Door de gemeente-politie te Breda is ge arresteerd een bewoner van de Akkerstraat aldaar, verdacht van liet vervaardigen en in omloop brengen van valsch geld. Aan den oever van den nieuwen Noord- Bevelandpolder (noordkust van Noord-Beve land) is eene oeverafschuiving ontstaan ter lengte van 125, bij eene breedte van 45 M. 's-Gravenhage. De minister van justitie is alhier teruggekeerd en gaf gisteren wederom de gewone audiëntie. De eerste villa, welke op de uitgestrekte en schilderachtige terreinen van de bouw onderneming Duinoord" zal worden ge bouwd, is tot woning bestemd voor den minister van financiën, den heer Pierson. Haarlem. - Naar wij vernemen, is de komst van IIII. MM. de Koninginnen alhier bepaald op "Woensdag 7 September, omstreeks lO'/a uur- Na het bezoeken van het raadhuis enz., zal omstreeks 1 uur aan HH. MM. een tweede ontbijt worden aangeboden in de groote trouwzaal van het stadhuis, die prach tig zal zyn versierd. Daarna zal er een rijtoer worden gemaakt door de stad en o. a. door den Haarlemmer hout, terwjjl verder nog eenige voorname inrichtingen met een bezoek zullen worden vereerd. Tegen 5t/s uur zullen HH. MM. weder naar Soestdijk terugkeeren. De weg, dien de stoei door Haarlem zal volgen, is nog niet officieel bekend, zoodat met het versieren van straten en huizen nog niet kan worden aangevangen. De Tentoonstelling van den Boekhandel. De huidige tentoonstelling van den boek handel geeft een duidelijk beeld van wat men ia den boekhandel noemt het antiquariaat. Men vindt namelijk in de retrospectieve af- deeling een paar inzendingen, die een ruimen blik geven op de geschiedenis van liet boek. Het zijn de inzendingen van de sYereeniging ter bevordering van de belangen des boek handels", en van de firma's Fred. Muller Co. en R. W. P. de Vries, beiden te Am sterdam. Vooral de firma Fred. Muller Co. mag een waardige vertegenwoordigster genoemd worden van den antiquan xat-boekhandel, die reeds in het begin dezer eeuw door menig boekhandelaar werd beoefend, en met succes. Frederik Muller was de roan, die in het auctie-wezen en het antiquariaat eene gunstige hervorming bracht. Hij wist niet alleen vak- genooten, maar ook het letterkundige publiek op te wekken tot liefde voor den weten- schappelijken handel in oudeie boeken. Nie mand meer dan hij besefte de waarde voor de wetenschap, gelegen in den antiquarrichen boekhandel, en naarmate hij zich als biblio graaf meer en meer naam maakte, werd hij ook de vraagbaak van binnen- en buitenland- sche geleerden omtrent oudere en nieuwere boekèn die zij noodig hadden. Het catalogiseeren en verkoopen van de kostbaarste bibliotheken werd bij voorkeur aan zijne zorg toevertrouwd, en de wijze, waarop hij zich steeds van die taak kweet, vestigde zijn roem. Het goede voorbeeld, door hem gegeven, vond navolging, zoodat het vroeger eenigszins miskende antiquariaat langzamernand een tak werd van den boekhandel, waaraan de be kwaamste mannen zich gingen wijlen. Het verkoopen van boeken ging zoodoende uit de handen van velen over in die van een kleiner aantal meerbevoegden. De verzamelin gen oude boeken, op zolders en in pakhuizen opgestapeld, werden geordend en tot een meer geregelden handel geschikt gemaakt en leverden zoodoende belangrijke bronnen voor kennis en wetenschap, voor de geschiedenis der letterkunde en der beschaving. De bibliographie werd een op zich zelf staand vak, dat zich bij de andere weten schappen aanslootde antiquaar werd om zoo te zeggen zelve historieschrijver door de syste matische boekenlijsten, die zij van hunne verzamelingen uitgaven. Groot is het aandeel, dat Frederik Muller genomen heeft in de ontwikkeling van het antiquariaat. Door zich steeds in verbinding te stellen met buitenlandsche firma's, biblio theken en boekenverzamelaars opende hij zich alle wegen tot een meer en meer uitgebreid debiet. Bekend is het, dat Frederik Muller voor de keizerlijke bibliotheek te Petersburg alles bijeenbracht, wat hier te lande betreffende Rusland was uitgegeven; hoe hij alles op spoorde wat in betrekking stond tot de reizen en tochten onzer voorouderstot de vestiging der overzeesche koloniën. "Wat de inzending zijner firma betreft op de boekhandeltentoonstelling, deze is voor de geschiedenis van het boek van het hoogste belang. Zij geeft een tamelijk volledig overzicht der boek- en plaatdrukkunst van de vroegste tijden tot op heden, alsmede een overzicht der boekversiering door bindwerk. Men vindt er onder meer: 15e eeuwsche binnen- en buitenlandsche drukken, 16e eeuw sche Antwerpsche drukken, enkele specimina uit den tijd van Lodewijk XIV18e eeuwsche Franscbe plaatwerken in kleurendruk, en eene zeer merkwaardige verzameling vanl9e eeuw sche kinderboeken. Wat het bindwerk betreft, vindt men er: Middeleeuwsch bindwerk, banden uit den Renaissance-tijd in geperst kalfs- en zwijns- leder, mozaïek enz.; 17e eeuwsche banden in rood marokijn met verguldsl petits fers"hoornen banden, banden met wapens, enz.; een met zijde geborduurd baadje uit het begin der 17e eeuw, benevens vele ban den uit de 18e en 19e eeuw. Wie een bezoek brengt aan de boekhandel tentoonstelling, verzuime niet eeu kijkje te gaan nemen aan het uiterste einde der zaal. Achter de barrikade van oude boeken, schijnbaar ordeloos daar opeengehoopt, zai hij in deze merkwaardige collectie een regel maat ontdekken, die eerbied afdwingt \oor het antiquariaat en zgn hoogst begaafde ver tegenwoordigers. Volgens de Ilamb. Corrcsp. zijn Maanda? te Hamburg 120 cholera gevallen voorgekomen, waarvan vele met doodelijken afloop. Bij vei- scheidene zieken weid de Aziatische cholera geconstateerd. De geneeskundige autoriteiten en de politie hebben de noodige maatregelen geno men om de ziekte te localiseeren tot de zwaarst getroffen Altstadt. Ook gisteren vele nieuwe gevallen. De buitengewonp hitte duurt vooit. Te Tnest zal een standbeeld voor Dante woi- den opgencht. Het denkbeeld ging uit van het gemeentebestuur en weid van vele kanten met belangstelling begroet. Een christen gezin van eit personen in den om trek van Janina, de hoofdstad der Turkscbe pro vincie Epirus, is onlangs door een bende roovers ontvoerd, die, toen het hun niet mogelijk was het geeisehte lesgeld van 500 Turksche ponden te be talen, de ongelukkige gevangenen allen om het leven brachten, firoot opzien heeft te Smithville, Missouri, het volgend voorval gewekt. Een algemeen geacht en rijk landbouwer, Macauley genaamd, had wat veel gebruikt, geraakte in een politiek twistgesprek en werd opgebracht. Zijn negentienjarige zoon, die eerlang in het huwelijk zou treden, had'dit nauw- lijks gehoord, ol hij kocht een revolver, deed die laden, snelde den agent, die zijn vader naar het politie-bureau voerde, achterna, en zeggende, dat de dood te verkiezen was hoven eerloosheid, schoot hij eerst Macauley en terstond daarop zich zeiven door liet hoofd. De vooiharige daad van den jonge man is te meer te betreuren, omdat men zonder twijfel Macauley met een vermaning zou hebben laten gaan. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Ingerid. De laatste busiichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 25 Augustus, des avonds te 6 uur spoortijd. Batavia, 22 Juli. Yolgens een door de regeering van dencivie- ien en militairen gouverneur van Atjeh en onder- hoorigheden ontvangen telegram, is een 25 man sterke bende Atjohers den 22n Juni j.l. ia het eta blissement van De firma De Lange Co., te Mela- boeh gedwongen, waar zij een Niasschen slager verwondde. Door een tweetal patrouilles werd de bende verdreven, met achteilating van zes dooden

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3