DE WEDERDOOPERS. A". 18! Vrijdag 26 Augustus. IN0. 8086. Feuilleton. esenveertigTst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. üitgëVërTT odé. Bnitenlandsclie Berichten. 3 "-tc JO JRA1T. abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheels Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTBBIÏBAAT, B 2 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewon* regels m* inbegrip ven eene Courant. 1,10. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DDIISCHLiHD. De Ifordd. Allg. Zeitg. bevat een belang rijk, waarschijnlijk officieus artikel, waarin, in den vorm van een polemiek tegen een conservatief blad, gezegd wordt, dat de regee ring niet verlangt, dat de conservatieven regeeringsgezind zijn, en zich aan haar onder werpen. Een absoluut gouvernementeele partij bestaat in Duitschland niet; van tijd tot tijd zijn zelfs de vrijzinnigen regeerings gezind, zonder daardoor hun zelfstandigheid prijs te geven. De regeering behoort zich met de partijen te verstaan en een goed conservatieve regee ring, zooals de tegenwoordige, zoekt het liefst steun bij de conservatieven. Eerst als eens een liberale regeering aan het roer kwam, zou het tijd zijn, de conser vatieven te waarschuwen niet gouver nementeel te worden. Tegenwoordig heeft dit echter nog geen doel, en het kan slechts ten gevolge hebben, dat de conservatieve 'politiek minder gewenscht wordtdit geldt te meer wanneer andere partijen gouver nementeel werdenals de conservatieven in dit opzicht hun taaie miskennen. Uit Leipzig wordt gemeld, dat de Fransche consul-generaal Jacquot van daar naar Amster dam overgeplaatst zal worden. Men zal zich herinneren dat de heer Jacquot zich in Duitschland onmogelijk gemaakt heeft, door in eene meer dan opgewonden stemming in een koffiehuis met luider stem beleedigende uitdrukkingen voor de Duitschers te gebrui ken, waardoor hij bijna in eene vechtpartij met de andere gakten geraakt was. De Post zegt omtrent de verplaatsing van den heer Jacquot het volgende: sIndien de Fransche diplomatie deze kracht volstrekt behouden wil, dan hadde zij den heer Jacquot liever moeten heenzenden naar eene plaats, waar de gebruikelijke ïborrel" minder naar het hoofd pleegt te stijgen, dan in de Neder landen." Wegens het voorkomen van een groot aantal op cholera gelijkende ziektegevallen te Hamburg, zijn de doctoren Koch en Roth als vertegenwoordigers van het rijksgezond- heidsbureau derwaarts vertrokken, om, in overleg met de plaatselijke overheid, de noo- dige voorzorgsmaatregelen te nemen. Het aantal gevallen van Aziatische cholera dat daar is voorgekomen, is niet met juistheid op te gevende berichten der dagbladen loopen zeer uiteen. Volgens de Hamburger NacJirichtmi bedraagt het aantal 300, waarvan 120 een doodelijken afloop hadden. De zieken worden ten spoedigste naar de hospitalen, de dooden onmiddellijk naar de begraafplaatsen gebracht, terwijl flink voor ontsmetting wordt gezorgd. Ook te Altona zijn eenige gevallen van Aziatische cholera geconstateerd. Het weer begint thans eenigzins koeler te worden. De Hambwgitche Correspondent zegt van authentieke zijde te kunnen melden, dat er van 18 tot 23 Augustus 219 ziektegevallen in choleravorm te Hamburg hebben plaats gehad, waarvan 75 een doodelijken afloop hadden. Er zijn opgaven met een hooger cijfer openbaargemaakt, maar die zijn over dreven. De regeeringspresident van Pommeren heeft, uit vrees voor overbrenging der cholera, met ingang van 24 dezer, aan Russische joden, die zich in grooten getale te Stettin naar Amerika inschepen, den toegang tot die pro vincie verboden. Een telegram uit Zanzibar aan de Standard meldt, dat baron Paul en vier andere voor name leden der Duitsche expeditie nabij de Kilima-Ndjaro vermoord zijn. O I fi I E. Te Antwerpen zijn sedert Dinsdag vijf personen, lijdende aan op cholera gelijkende aandoeningen, in het gasthuis te Stuyven- berg gebracht, die allen na verloop van enkele uren bezweken. Eén geval kwam voor aan boord van een Duitsch stoomschip, komende van Hamburg. De gezondheids-commissie en het dagelijksch bestuur vergaderen eiken dager is sprake van de oprichting van een hospitaal voor choleralijders. Woensdag zijn nog verscheidene nieuwe gevallen van cholera aangegeven, waaronder er zijn die door een der voornaamste genees- heeren zijn verklaard voor Aziatische cholera. Het is onjuist dat een sterfgeval is voor gekomen aan boord van het Portugeesche Stoomschip JSio Tejo gedurende de reis van Havre naar Antwerpen. Uit officieele bron wordt gemeld dat de gezondheidscommissie voor de Schelde zeer gestrenge maatregelen zal nemen tot het .houden van toezicht op alles wat uit Frank rijk, Hamburg en van den Rijn komt. F R A B K B IJ K. De algemeene raad van het departement Indre heeft een motie aangenomen, waarin de wensch wordt uitgesproken dat de minister van oorlog de hand houdt aan zijn circulaire betreffende het in acht nemen van de tem peratuur, het uur van den dag, enz. bij de manoeuvres en dit met het oog op de betreurenswaardige gevolgen van de vermoeie nissen, waaraan de soldaten van het garnizoen van Tours bij de heerschende warmte zijn blootgesteld geweest. Volgens de bladen zullen tegen twee brigade-generaals en twee kolonels, die ver zuimden de bedoelde voorschriften in acht te nemen, maatregelen genomen worden. ENGELAND. Sir W. Harcourt, kanselier der schatkist, is gisteren te Derby met 6508 stemmen tegen 4629, die op den heer Atkinson, candidaat der ïndependenten, uitgebracht rijn, herkozen tot lid van het Lagerhuis. Gladstone zal gedurende de parlementaire vacantie een lezing houden aan de universiteit Oxford en het presidium voeren over een afdeeling van het Oostersch congres. De emir van Afghanistan heeft aan de Engelsch-Indische regeeriog een bericht van Yanoff doen toekomen betreffende de botsing bij Somalaseh. Volgens deze lezing heeft de aanvoerder der Afghanen eene door Yanoff gevraagde vriendschappelijke bijeenkomst van de hand gewezen. De Afghanen rukten drei gend naar de Russen op. Yanoff beval daarop de Afghanen zich te ontwapenen. Laatstge noemden schoten toen op de Russen, en dezen beantwoordden het vuur. Naar luid van het Afghaansch bericht zijn het de Russen, die aanvallend te werk zijn gegaan. De emir vraagt nu hulp van de Engelsch-Indische regeering tegen de Russen. Uit Lagos wordt gemeld: Nadat Takou genomen was, is eene kolonne, sterk 1200 man, doorgedrongen tot Sakelé en is vervolgens den 21n dezer te Takou gaan kampeeren. In het gevecht bij Takou zijn 90 personen gedood. De commandant Riou is licht ge kwetst, alsook de eskadronchef Lesserre. De berichten over den opstand in Afgha nistan luiden nog steeds niet gunstig. De Hazara's hebben den gouverneur van Canda- har teruggedreven. Een andere afdeeling Afghanen heeft gebrek aan levensmiddelen. Eindelijk zijn er eenige stammen, welke be zwaar maken te gehoorzamen aan een order van den emir, om tegen de opstandelingen op te trekken. 18. De raadsheer keerde zich om zijne fonkelende <<ogen werden dof, strak staarde hij den naderbij komenden grijsaard aan, de blos des toorns ver dween van zijn gelaat, dat al bleeker en bleeker werd. Hij deinsde achteruit, viel op den haardvloer neder, en gilde: sBerndt Rotbmann 1" ïGfij ziet juist, NicolaasDe raadsman van koning Jan van Leiden in de dagen, toen gij als hoofdman onder de doopers op de wallen van Mun- .ster streedt. Gij zijt wel veranderd in de veertig jaar, dat wij elkander niet gezien hebben. Toer de wederdoopers als bloedige dwepers binnen het nieuwe Sion i aasden, toen waart gij een hunner, en sinds zij in den Heere leven, vol rouw over de dingen die eens zijn geschied, en slechts naar vrede en stille Godsvereering verlangen, vervolgt gij hen bloedig. Gij waart hun medeplichtige, toen onreine lusten en bloedige gruwelen onder hen heerschten nu zijt gij hun vijand geworden en ijvert gij tegen hen als een Saulus! Toen gij jong waart, naamt gij inMunster vijf vrouwen tegelijk en heden wilt gij den jongeling straffen, die slechts éene be geert naar de ingeving van zijn hart. Roep uwe lansknechten, Nicolaas Lourens, sn beveel hun uwe kleindocht r te grijpengij kunt ze op den zelfden heuvel offeren, waar ook uwe geliefdste gade en uwe dochter rusten Eene diepe stilte volgde op deze woorden des grijsaards. Doch toen in de buitengang de schaap herder en nog een ruiter zich vertoonden, hernam hij: Wilt gij uwe ruiters hier laten komen, of geeft gij er de voorkeur aan, bier alleen met ons, met uwe kinderen te zijn Heer Nicolaas gaf te kennen, dat zij moesten wegblijven, waarop Frederik naar de deur ging en met verheffing van stem tot Hannes zeide »Houd de ruiters van bier. In een ander vertrek kunnen zij eene rustplaats zoeken. Mijn neef zal het hun laten weten, als hij hen noodig heeft. Wij moeten spreken en oordeelenbehalve ons behoeft niemand iets te vernemen De schaapherder, die vol verbazing de groep aanschouwde, doch een voorgevoel had van de ont knooping van het geheim, beijverde zich des jonkers bevel te gehoorzamen. Gemakkelijk viel hem dit nietwant buiten de deur weerklonk bet ruwe ge vloek en getier der naderkomende ruiters. Intus- schen was Hilla aan de voeten van haren vervolger nedergezonken en zag naar hem op, terwijl zijne blikken van Rotlimann op haar en van haar op den grijsaard dwaalden. Nog was hij niet in staat een woord te spreken. Eene koude rilling voer lrnn door de leden, en met zwakke, ernstige stem sprJc de grijsaard van den Fnezenkamp »Hebt gij zoo gemakkelijk kunnen vergeten, wat achter u ligt Ik zag u voor 't eerst, teen ik, waan zinnig van dweepzucht, het Evangelie wegwierp en met Matthijszoon en Jan den Snijder een profeet van Sion heette. Destijds waart gij het ouderlijk huis te Hamburg, als duizend anderen, ontvlucht, om in Munster, het nieuwe rijk, eene nieuwe wereld te vindengij stondt aan de spits der bloed dorstige strijders, en waart mijne tegenstander, toen Jan van Leiden zich tot koning liet uitroepen, in weerwil van mijne tegenstreving. Gij liet u de geboden van den koning van Sion welgevallen. Hebt gij later niet weer aan uw huis in Munster teruggedacht, waar gij in overdaad leefdet, in onge bondenheid zwelgdet, en waar vijf vrouwen uwe thuiskomst verbeidden Nog zie ik hare gelaats trekken duidelijk voor mij, en gij, wien ze toebe hoorden, hebt ze dermate vergeten, dat gij zelfs in het kleinkind uwe gestorven vrouw niet herkent »Dit meisje mijne kleindochter En hoe komt gij hier, dien wij in den laatsten strijd te Munster gevallen waanden V' stamelde de raadsheer verward va.> zinnen. nMaar gij wist toch, dat bet zwaard tuij gespaard

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1