A0. 1892. Maandag 29 Augustus. N°. 8088 Eerste Blad. esenyeertigste Jaargang1. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGÏË?ËR: J. ODÉ. Buitenlandsclie Berichten. f 1.85. - 2.50. - 0.10. B UREA V BOÜlBSTEAAÏ, XS 2 7. DUITSCHLAND. Thans is bepaald dat de keizer, op zijne terugreis van Metz naar Carlsruhe, zich gedu rende 24 uren te Straatsburg zal ophouden, waar bij zijn intrek zal nemen in het keizerlijk paleis, maar geen officieele receptie zal plaats hebben. Het Berliner Tagéblatt meldt, dat keizer Wilhelm op de te Berlijn gehouden tentoon stelling van meubelen verklaard heeft, dat hij voornemens is de tentoonstelling te Chicago te bezoeken. De Nordd. Allg. Zeitg. meldt, dat in de eerstvolgende zitting van den Rijksdag wel degelijk een leger-ontwerp zal worden inge diend, strekkende tot beperking van den diensttijd der infanterie en tot uitbreiding der reserve. De keizer heeft zich op de hoogte doen stellen van den loop der cholera en moet voor nemens zjjn de legermanoeuvres belangrijk ■te beperken. Een algemeene bededag zal wor den uitgeschreven. Prof. Koch is Donderdag van Hamburg naar Berlijn teruggekeerd. Zijns inziens is naar alle waarschijnlijkheid de cholera uit Rusland overgebracht. De Medicinalrath Raths blijft nog hier. Langs de straten en in het verkeer voor zaken heeft de stad haar gewoon aanzien. Het weder was gisteravond koeler. De heer Raths meent, dat bij koel .-weder de cholera spoedig zal verdwijnen. Volgens officieele mededeelingen zijn er Woensdag te Hamburg door cholera aange tast 188 personen en daaraan gestorven 32, en Donderdag tot den middag aangetast 90, overleden 41. Te Altona kwamen gisteren 8 sterfgevallen voor. Volgens authentieke berichten, zijn te Berlijn nog geen gevallen van Aziatische cholera geconstateerd. Betreffende het gisteren vermelde overlijden der vrouw van een koopman alhier heeft een van overheidswege ingesteld onderzoek aan getoond, dat de dood moet worden toege schreven aan cholera nostras. Ook bq verscheidene der heden aangegeven ziektegevallen is, na opneming der lijders in de gasthuizen, gebleken dat men slechts te doen heeft met verschijnselen van braking en buikloop. De Reichsanseiger meldt dat, volgens mede deelingen van prof. Koeh, er geen twijfel meer bestaat of te Hamburg en Altona heerscht de Aziatische cholera in dreigenden omvaDg. In heide plaatsen zijn uitgebreide maatregelen tegen de ziekte genomen. De instelling wordt voorbereid van een bijzon- aderen dienst om het gezondheidsbureau dage lijks op de hoogte te houden van het aantal ziekte- en sterfgevallen. Hedennamiddag komt hier ook de door de gemachtigden der Bondsregeeringen ingestelde commissie bijeen, om te beraadslagen over de verder bij verergering van den toestand voor het overig gedeelte des rijks te nemen maatregelen. Daar de havenplaatsen aan de Weser tot dusver vrij van cholera zijn en er bij de te Bremen bestaande sanitaire omstandig heden geen reden tot bezorgdheid bestaat, hebben de vaarten van de snelvarende en andere booten van den Norddeutschen Lloyd regelmatig op de vastgestelde vertrekuren plaats. De Nordd. Lloyd heeft besloten tot nader order geen uit Rusland komende tus- schendekspassagiers te vervoeren. F R A N K R IJ K. De rechtbank van koophandel te Parijs heeft het plan tot vorming eener nieuwe maatschappij, welke bet Panama-kanaal zal voltooien,'goedgekeurd. M Volgens de berichten, aan het ministerie van marine ontvangen, is de inneming van Takou een gebeurtenis van gewicht. Het aantal dooden, bij dit gevecht aan Fransche zijde gevallen, zou slechts 3 bedragen. De Dahomeyanen trekken naar het noorden terug. Te Lens is de nacht van Woensdag kalm voorbijgegaan men heeft gehoor gegeven aan de aansporingen van den afgevaardigde Basly in de vergadering van Dinsdagmiddag. Ook de arbeid is algemeen hervat en wan ordelijkheden hebben zich niet meer voor gedaan. Daarentegen was het te Liévin zeer woelig. Een troep werklieden heeft tegen 2 uur 's nachts bij een aantal Belgische arbeiders de ruiten ingeworpen, en verschillende voor werpen, aan Belgen toebehoorende, werden ontvreemd. In de mijnen van Carmaux blijft de toe stand gespannen. De werklieden zijn nog niet in de mijnen afgedaald. Te Saint-Etienne is in de mijn Verpilleux een werkstaking uitgebroken. 225 mijnwer kers hebben Woensdag geweigerd aan den arbeid te gaan en men verwacht dat het aantal grevisten zich zal uitbreiden. Een depu tatie vervoegde zich reeds bij de directie om haar de grieven der werkstakers, die vooral tegen een der ingenieurs gericht zijn, ken baar te maken. B L O I E. De regeering heeft besloten, te beginnen met heden, alle reizigers en bagage, langs internationale lijnen over land België binnen komende, aan een geneeskundig onderzoek te onderwerpen. Voor reizigers en bagage, met mailbooten uit Engeland komende, wordt eene uitzondering gemaakt. ENGELAND. Gladstone heeft te Hawarden bij de opening 'der bloemententoonstelling een aanspraak gehouden, waarin hij tevens de toezegging deed, dat de wet tot vermeerdering van het klein grondbezit in het volgend jaar flink uitgevoerd zou worden. De heer Gladstone heeft aan Labouchère een brief geschreven, de verklaring inhou dende, dat hij de verantwoordelijkheid voor diens niet-opneming in het Kabinet geheel op zich neemt. De heer Dillon heeft Dinsdag te Dublin verklaard, dat in een tusschen hem en de heeren Gladstone en Mac Carthy gehouden bespreking over het toekomstige homerule- ontwerp besloten is, dat daarbij bepaald zal worden dat de rechterlijke macht en de politie in Ierland zullen worden gesteld onder het Pavlement te Dublin en dat het aantal Iersche leden van het Rijksparlement lot 30 zal worden beperkt. Gladstone is te Midlothian zonder tegen stand gekozen. De heer John Morley, minister voor Ierland, is te Newcastle herkozen met 12983 stemmen. Op den tegen-candidaat Ralli, een unionist, waren 11244 stemmen uitgebracht. Met de herkiezing van den heer Morley zijn nu alle ministers herkozen. II en sirW. Harcourt waren de eenigen, tegen wier her kiezing strijd is gevoerd. Uit Bombay wordt van gisteren gemeld De Russische troepen zijn te Langar aange komen, aan den Oxus, 40 mijl van Kala- Pendjeli, het voornaamste Afghaansche fort van Wakshan. Te Somatosh zijn, zegt men, 2000 Russen met 10 stukken geschut. De bevolking van Khoat, Noord-Afghanistan, zou in opstand zijn gekomen. De opstandelingen braken de verbindingen af; de gouverneur is opgesloten. Officieel wordt bevestigd dat twee vrouwen, te Gravesend per stoomboot Gemma van Ham burg aangekomen, aan cholera asiatica over leden zijn, terwijl nog een man is aangetast, die echter herstellende is. Alle drie personen zijn Russische joden, van welken er een groot aantal per Gemma aangebracht zijn. Allen moeten aan boord blijven, onder streng ge neeskundig toezicht. De geneeskundige inspecteur heeft, in op dracht der x-egeering, gisterochtend het gast huis gevisiteerd, waarheen de drie zieken waren overgebracht, alsmede het in quaran taine liggende stoomschip, en heeft zijne tevredenheid uitgedrukt over de maatregelen, genomen om de verspreiding der ziekte tegen te gaan. OOSTENRIJK. Het regeeringsblad bevat de byeenroeping van den Oostenrijkschen Landdag tegen 6 September a.s. De groote manoeuvres in Gallicië zijn thans, met het oog op het dreigend gevaar van ver spreiding der cholera, geheel afgelast. De koetsiers der tramwagens en omnibussen te Pest hebben zich bij de werkstaking dei- huurkoetsiers aangesloten. ITALIË. De burgemeester van Rome heeft verklaard ontslag te zullen nemen, indien de iuad ook maar het geringste subsidie verleent voor een n 1895 te houden tentoonstelling aldaar. SPANJE. Van regeeringswege verboden werd gisteren de invoer over zee van lompen, beddegoed, ooft en groenten uit Britsch Indië, de Oostzee, Turkije, België en Frankrijk. Passagiers goederen, linnen, huiden en vederen zullen aan ontsmetting onderworpen worden. PORTUGAL. Men verzekert dat Duitschland zich met eene nieuwe nota ter zake de buitenlandsche schuld tot de regeering gewend heeft. S E R V I E. De ministerraad heeft eene commissie be noemd tot het opnemen van den stand dei- schatkist op het oogenblik der verwisseling van ministerie, en om rapport te doen omtrent de achterstallen der belastingen en het bedrag der vlottende schuld. Het Kabinet heeft het stellig voornemen om te bezuinigen. De libe rale partij zal in een buitengewoon congres bijeenkomen. De verkiezingen voor de Skupt- schina zullen in December plaats hebben. AMERIKA. Naar uit Kuoxville gemeld wordt, maken de overheden te Wise Court House, de hoofd plaats der provincie Wise, in Virginië, zich gereed tot een gevecht met de mijnwerkers. Men wil er een hunner aanvoerders, zekeren Taliton Hall, beschuldigd van het vermoor den en helpen vermoorden van 99 man, op hangen. Zijn aanhang heeft gezworen hem te verlossen. Uit Trinidad wordt aan de New-Tcrk Herald geseindMen zegtdat generaal Urdaneta, aanvoerder van de regeeringstroe- pen, zich tot dictator van Venezuela zou hebben uitgeroepen en een Kabinet hebben geformeerd, met dr. Casanes voor binnenl. zaken. Het congres zou zijn ontbonden, ver scheidene senatoren zouden zijn gearresteerd. Crespo zou bij Victoria troepen bijeenbrengen voor een beslissend gevecht. De banken te Caracas zijn gesloten; de bevolking is onrustig. AUSTRALIË. De regeering van Hawaii heeft als maat regel van weerwraak tegen de Mc'-Kiniey- wet, een invoerrecht van 10 tot 25 pCL ingesteld. De wetgevende raad van Nieuw-Zeeland heeft de door het huis van volksvertegen woordigers aangenomen wet tot invoering van den acht-uurs-werkdag verworpen. COURAN Abonnementsprijs, per kwartaal Iranco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke normners ADVERTENTIEPRIJS: 'fan 1—10 gewone regel* me inbegrip van «ene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1