A0. 1892. Woensdag 31 Augustus. N°. 8089. z Eerste Blad. esenveertig'ste Jaargang. abonnementsprijs, per kwartaal tranco per post, door het geheels Rijk Afzonderlijke liominers t i.85. - 2.50. - 0.10. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT G E V EItT: j7 ODÉ. BCKEAV: BOTEBSTRAAT, 1! 29. Advertentieprijs van 1—10 gewon* regelt m« inbegrip van eeue Courantf 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Bnitenlandsclie Berichten. DUITSCHLAND. De Pruisische minister van openbare wer ken heeft bepaald, dat het spoorwegverkeer voor landverhuizers tusschen Oost-Pruisen en Rusland voorloopig zal geschorst zijn, behalve over de stations Eydtkuhnen en Prostken. In goed onderrichte kringen te Berlijn be schouwt men het bericht, als zou de keizer zijn voornemen hebben geuit, de wereldten toonstelling te Chicago te bezoeken, als een bloot verzinsel. Een deel der Berlijnsche pers spreekt op krasse wijze hare afkeuring uit over de haars inziens ongenoegzame maatregelen, waartoe de stedelijke gezondheidscommissie heeft be sloten. Er is veel gesproken, maar met dat al heeft men noch voor het transport noch voor het overbrengen van z>eken, voor het geval dat de epidemie te Berlijn uitbreekt, gezorgd, en dat de cholera ook zonder twijfel Berlijn zal bereiken, wordt reeds erkend. Bovendien kan men de aankomst van vluchtelingen uit Hamburg niet tegengaan. Aan de stations tusschen Hamburg en Berlijn zoude men ook reedscholera-zieken hebben opgemerkt. Overi gens wordt Berlijn wel degelijk en zelfs op reusachtige schaai gedesinfecteerd. Straten, pleinen en huizen worden met chloorkalk en karbolzuur onder poïitie-toezicht gereinigd. Er komen verschrikkelijke berichten uit Hamburg. Men vond lijken op straat, in booten, in openbare loodsen. De lieden waren geheel alleen gestorven, plotseling door de ziekte en den dood overvallen, en zij moesten nu zoo spoedig mogelijk begraven worden, zonder dat er ook maar met zekerheid kon worden uitgemaakt wie zij eigenlijk waren. Welvarende gezinnen ontvluchtten de stad de zaken hebben geen voortgang. De epidemie neemt toe in weerwil van het koele weder. Volgens de officieele mededeeling van het gezondheidsbureau te Berlijn zijn te Hamburg den 27n dezer 128 ziektegevallen voorgeko men, waarvan 55 met doodelijken afloopden 2Sn dezer 445 ziekte- en 162 sterfgevallen; te Altona den 27n dezer 22 ziekte- en 11 sterfgevallenden 28n dezer van 's middags tot middernacht 17 ziekte- en 9 sterfgevallen. In elf gemeenten nabij Hamburg kwamen 18 ziekte- en 9 sterfgevallen voor. Te Perverreg bij Maagdenburg heeft zich een ziektegeval voorgedaan. Uit Hamburg wordt van Zaterdag gemeld Blijkens officieele berichten bedroeg het aantal gevallen van cholera hier Donderdag 295 en dat der sterfgevallen 130, en Vrijdag tot den middag dat der ziektegevallen 183 en dat der sterfgevallen 78. Alle scholen zijn gesloten. De beurs was heden zeer weinig bezocht tal van famiiiën verlaten de stadhet han delsverkeer staat bijna stil. JF R A X K R IJ K. De regeering is voornemens, aan de grens stations sanitaire posten op te richten. Genees- heeren en ontsmettingsmiddelen zullen daar heen gezonden worden. Te Havre is de toestand niet verergerd. De meeste aangetasten behooren tot dat ge deelte der bevolking, dat de eenvoudigste gezondheidsregelen verwaarloost. ENGELAND. De unionisten te Newcastle hebben protest aangeteekend tegen de verkiezing van den minister John Morley tot lid van het Lager huis, op grond van vreesaanjaging. In antwoord op het schrijven van den emir van Afghanistan heeft de Britschindische regeering den wensch te kennen gegeven dat de opstand der flazaras ten spoedigste worde onderdrukt, opdat het tijdstip voor de ontvangst van het Britsche gezantschap vast gesteld kunne worden, terwijl zij voorts de aandacht des emirs heeft gevestigd op de Afghaansche agenten, die langs de grens onlusten trachten uit te lokken. De Times vernam uit Calcutta een gerucht, dat de troepen van den emir verslagen zijn door de Hazaras. Naar de Standard uit Berlijn verneemt, zal de Chineesche gezant bij zijne aankomst te Petersburg instructiën vinden betreffende onderhandelingen met Rusland over het ge beurde in Pamir. Deze onderhandelingen dreigen netelig te zijn, daar China's argwaan is opgewekt door een verslag van den gouver neur van Chineesch Turkestan. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Chineesche gezant aldaar naar Petersburg is vertrokken om de terugroeping te verlangen van de expeditie onder kolonel YanolT naar Pamir. Van andere zijde komt het bericht dat nieuwe troepen derwaarts zijn gezonden, om bedoelde expeditie te versterken. Te Carmeaux heeft het congres van den werkliedenbond het besluit genomen, tot algemeene werkstaking over te gaan, maar eerst over 14 dagen, en indien in den tus- schentijd de regeering niet tusschen beide is gekomen. Toen voor het bureau van het blad Voix den travailleurs" een roode vlag was ont plooid, maakte de commissaris van politie hiervan proces-verbaal op. De vlag werd echter niet ingehaald. OOSTENRIJK. De keizer heeft voorloopig afgezien van zijne reis naar Lemberg, ter voorkoming van het gevaar, dat eene groote ophooping van menschen voor de gezondheid zou kunnen opleveren. Naar aanleiding van het schrijven des keizers aan den paus, moet het Yaticaan besloten hebben zijne staatkunde ten aanzien van Hongarije te wijzigen en zullen eerlang eenige Hongaarsche bisschoppen naar Rome worden ontboden om nadere voorschriften te ontvangen betreffende hunne houding in zake den doop van kinderen uit gemengde huwe lijken. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat alle reizigers komende uit Duitsch- land, die eenigen tijd in Oostenrijk moeten vertoeven, zich hebben te onderwerpen aan een geneeskundig onderzoek en een toezicht gedurende 5 dagen. Ter gelegenheid van de opening der inter nationale graanmarkt te Weenen op heden, werd er gisteren in een der zalen van de tentoonstelling eene vergadering gehouden van de voornaamste handelaars. De statistieken, uitgegeven vanwege h°t ministerie van landbouw, toonen aan dat zoo wel ten opzichte van hoeveelheid als van hoedanigheid de graanoogst bevredigend is. Tut lieden zijn te Weenen voorgekomen 44 cholera-gevallen. Vier personen zijn over leden, behoorende tot een huisgezin uit Ham burg. RUSLAND. Het internationaal spoorwegcongres te Petersburg heeft, na een uitvoerig onderzoek der middelen om het reizigersvervoer te be vorderen, verklaard dat de toepassing van gelijke regelen voor alle landen betreffende de hervorming van de personentarieven ondoenlijk is en dat het de voorkeur ver dient, in verhouding tot de behoefte retour- biljetten af te geven over korte afstanden en soortgelijke concession. Te Kroonstad is de cholera opnieuw uit gebroken. Vooral in het dal van de Don en in de gouvernementen Samara en Saratow richt de ziekte groote verwoestingen aan. De particuliere geneesheer van denczaar, prof. Alexander Obermueller, is Vrijdagavond plotseling overleden onder verschijnselen van cholera. De gouverneur van Bessarabië heeft bij de opening der provinciale vergadering ver klaard dat 26 gemeenten in de districten Ackerman en Bender met 100,000 inwoners weer voor hongersnood blootstaan. ITALIË. Koning Humbert is Zondagochtend te Livorno aangekomen en werd aan het station door den heer Giolitti en de andere ministers opgewacht. Te elf uur had de plechtigheid plaats der onthulling van het standbeeld van Victor-Emmanuel, vervolgens begaf de konink lijke stoet zich naar het stadhuis, waar de gebruikelijke recepties gehouden werden. Men verzekert dat de regeering voornemens is om, indien Oostenrijk voortgaat met den invoer van Italiaansche wijnen te bemoeilij ken, als represaille-maatregel den invoer van Oostenrijksche bieren in Italië onmogelijk te maken, onder voorwendsel dat die bieren saly- cielzuur bevatten en dus nadeelig kunnen wer ken op de gezondheid. PORTUGAL. De dagbladen bevestigen, datderegeering eene schikking zou willen treffen met de houders der buitenlandsche schuld in overeen stemming met de mogendheden en daarop de bekrachtiging der Cortes te vragen. Zij zou slechts Vs in goud betaleD, zonder con trole van het buitenland op de daarvoor aan gewezen ontvangsten. De verkiezingen voor de wetgevende macht zijn bepaald op 6 November. B L G A R IJ E. De nationale tentoonstelling te Philippopel is Vrijdag door vorst Ferdinand en den minister Stambouloff geopend. Beiden wer den levendig toegejuicht. S E R T I E. De radicale partij heeft eene groote ver gadering te Belgrado belegd, waarin protest is aangeteekend tegen het ontslag van het Ka- hinet-Pachitch en het optreden van het libe rale Kabinet Avakoumovitch, als in strijd met den wil des lands. AMERIKA. President Harrison van de Vereenigde Staten heeft te Malone eene rede gehouden, waarin hij het volgende zeide»Wij zijn, dank zij onze afzondering, beveiligd tegen de gevaren van de nauwe aanraking met mili taire mogendheden. Canada bedreigt ons niet. Wij wenschen het overvloedigen voorspoed; maar onze afzondering brengt plichten en verantwoordelijkheid mede. Wij hebben steeds als goede diplomaten geduld geoefend en kracht gespaard In het bewustzijn van de rechtvaardigheid onzer zaak, en gaan de toe komst te gemoet in het vertrouwen een groo teren invloed voor onzen handel in het buiten land te verkrijgen. Wij moeten den ouden rang herwinnen, dien onze zeevaart innam. De nieuwe krachten, waarmede wij de vloot versterkten, bewijzen wat wij vermogen. Op onze werven worden de beste schepen der wereld gebouwd. »Ik geloof, dat wij den laatsien ernstigen opstand gezien hebben, die tegen het opper gezag der grondwet ondernomen is." Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat Luis Saenz Pena, de nieuwgekozen president der Argentijnsche republiek, verklaard heeft dat hij, al geeft de tegenwoordige president Pellegrini gevolg aan zijne bedreiging om nu reeds af te treden, niet in functie wenscht te treden voor de verdaging van het congres in het laatst van September. De Braziliaansclie Kamer heeft het ont werp tot conversie der 4 °/0 goudleening in eene 5 papivrieening bij tweede lezing aangenomen. ■p GO II III IT.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1