Kunst en Wetenschap. dat de stoker aan boord van liet te IJmuiden binnengeloopen stoomschip Urania gestorven is aan cholera asiatica. Het lijk wordt bij de ziekenbarak begraven en het schip heden onder toezicht van den geneeskundigen in specteur ontsmet. Thans vernemen wij, dat H. M. de Koningin-Regentes toestemming gegeven heeft voor de voorgestelde uniformverandering bij het leger, behoudens een aantal door H. M. aangegeven wijzigingen en verbete ringen. {N. JR. Cé.) Naar het Vaderland verneemt, zal de heer Kerdijlc in den loop van de volgende maand geheel hersteld in de residentie terugkeeren. Bij den 1 October beginnenden win ter- dienst zullen van Amsterdam naar de richting Haarlem en Rotterdam, en omgekeerd, 11 trei nen minder loopen. Naar de ÜP. R. Ct. verneemt, wordt het uitbreken der cholera aan boord der Jason toegeschreven aan besmet drinkwater, te Altona ingenomen. De geneeskundigen, door de regeering Vrijdag naar 's-Gravenzaade gezonden, zijn Zaterdag naar de residentie teruggekeerd. Onder toezicht van den geneeskundigen in specteur is de behandeling der zieken in de barak aan dr. Ten Cate opgedragen. Ingevolge beslissing ven de spoorwegbe- sturen der Noordbrabantsch-Duitsche spoor weg en staatsspoorwegen zullen, wegens de cholera, van beden af geen doorgaande rij tuigen "VllssingenHamburgAltonaKiel en terug meer loopen in de treinen van Vlis- singen te' 6 u. 56 m. voorm. en 5 u. 4 m. nam., en in de treinen te Vlissingen aan komende te 11 u. 44 m. voorm. en 9 u. 40 m. nam. In beide richtingen zal derhalve te Goch moeten worden overgestapt. De sedert Zondag j.I. op de grensstations der exploitatie-maatschappij toegepaste ont smetting en reiniging van de privaten, door middel van kalkmelk, wordt thans op alle stations en halten zonder onderscheid toege past. Heden is er ook een gezondheidsdienst langs onze oostelijke grenzen voor reizigers uit Duitschland ingesteld. In verband met de voorgekomen gevallen van cholera te Antwerpen, heeft de gezond heids-commissie te Breda bij publicatie aan de ingezetenen de noodige wenken gegeven ter behartiging in de tegenwoordige omstan digheden, zoowel wat leefwijze betreft als ten aanzien van voeding en al of niet aan te bevelen voorbehoedmiddelen. De passagiers der Zondag van Vlissingen vertrokken dag-mailboot Duitschland moch ten te Queensboro niet ontscheept worden, wegens een sterfgeval aan boord (een kind, dat van Hamburg gekomen was). Morgen zal in het kamp bij Laren eene groote parade worden gehouden ter eere van H. M. de Koningin. Na afloop der parade zullen er groote feestelijkheden plaats hebben voor de onderofficieren en manschap pen. Zoowel ter bijwoning van de parade, als tot het feestterrein zal aan het publiek vrije toegang worden verleend. Het programma voor de feestelijkheden op 31 Augustus, den verjaardag onzer jeugdige Koningin, te Apeldoorn en het Loo is vastge steld. Des morgens zullen ongeveer 2000 kinderen zich in optocht naar het Wilhelmina-Parl begeven waar zij zich aan verschillende volksspelen, draaimolen, versnaperingen enz, kunnen te goed doen. In 't dorp zal hier en daar muziek worden gemaakt. Des middags wedstrijd met versierde sportkarretjes en 's avonds groot vuurwerk. Daarna in de sociëteit n Oranjepark" en sociëteit sTivo'ii" soiree dansante. Omtrent het gevecht bij Lamboeroe (Atjeh) op den 28n Juli j.I. meld de Deli-Ct. de vol gende bijzonderheden Door het aanhoudend vuren op onze versterkin gen en trams, dat op een korten afstand van de ceintuurbaan geschiedde, werd door den gouver neur besloten den vijand een goed lesje te geven. Daartoe zijn in den ochtend omstreeks 4 uur drie secties bergartillerie naar Lambaroe uitge rukt, terwijl om 6 uur de gouverneur, de chef van den staf, de le luitenant-adjudant van den gou verneur, da le luitenant Knoblock (opnemer) met 4 arbeiders, een gemengde compagnie van het 12e bataljon infanterie, onder den kapitein jhr. Graaf land, per extra trein ook derwaarts zijn gestoomd. Na een hevige kanonnade uit Lambaroe en Lamreng, en door de bergartillerie, werd het voorterrein tussehen beide genoemde posten door de infanterie doorzocht. Drie versterkingen in de nabijheid van de ceintuurbaan werden genomen en geslecht, waarna de troepen naar Kaloet op trokken. Niettegenstaande het hevige artillerie vuur hield de vijand in zijne sterke versterking stand. Drie aanvallen werden er op gedaan, doch zonder gevolg. Wij trokken daarna terug met een verlies van zes gesneuvelden en acht gewonden. Tegenover Lamsaijoeng werd het paard van den ln luitenant De Wijs door twee kogels doode- lijk getroffen de ruiter viel ongedeerd van het neerstortende paard. Aanvoer van infanterie- en artillerie-ammunitie had omstreeks 10 uur v.m. met een extra trein van Kota Radja plaats, terwijl omstreeks 12 uur ('s middags) nog twee halve compagnieën van hot 42e bat. naar het gevechtsterrein werden ge zonden. Toen deze versterking aldaar aankwam, was het gevecht echter reeds afgebroken en waren de troepen op den terugmarsch. Omstreeks 4 uur n,m. kwamen de uitgerukte compagnieën te Kota Radja terug. Den volgenden morgen werden de lijken der gesneuvelden, zijnde 4 Europeanen, 1 Ambonees en 1 inlander, plechtig ter aarde besteld. Hoeveel de verliezen zijn van den vijand, weet men nog niet. Volgens ooggetuigen moeten zij enorm zijn. Men zegt dat een 800-tal Atjebers tegenover onze troepen hebben gestaan. Op de voordracht voor directeur der staal- waterbrou te Haarlem staan de heerentW. Travaglino, te ScheveningenC. J. Vis, te Haarlem, en A. S. Fransen van de Putte, te Amsterdam. De uitslag van den Zaterdag gehouden wielerwedstrijd te Paddingtontussehen Gatford-club en de Hollanders, is als volgt: Het weder was Zaterdag te Paddington allerslechtsthet regenwater stroomde neder, zoodat de baan in een modderpoel herschapen was. De invitatie-race, die voorafging, liep ongelukkig voor onze rijders af, daar geen een in die handicap geplaatst werd. In de eerste afdeeling der Teamrace reden Feith en Rademaker voor Holland, Fowler en Good voor CatfordFeith leidde voort durend en won. Rademaker spurtte de Engelschen op het laatst voorbij, zoodat de Hollanders een en twee waren. In de tweede afdeeling reden Raland en Van der Griendt voor Holland, Merry en Fentiman voor Catford. Fentiman kwam eerste aan, Raland tweede, Merry derde, Van der Griendt vierde. Holland won alzoo met 19 tegen 11 punten. Zaterdag speelden de Hollanders te Scar borough tegen Bridlington. Onze cricket spelers maakten 132, de Engelschen slechts 109 punten. Te Vlaardingen is de gemeenterekening over 1891 vastgesteld op f149.112 in ont vangst en f143.832 in uitgaaf, batig saldo f5280. De begrooting voor 1893 bedraagt f177.983. De Scheveningsche sporttentoonstelïing werd Zondag bezocht door 5588 betalenden. Van 21 tot 28 Aug. gingen 53.609 en van 1 Juni tot 28 Aug. 426.929 personen door de tourniquets. Door het uitvoerend comité der sportten toonstelïing te Scheveningen wordt er ernstig aan gedacht, den duur der tentoonstelling nog met een paar weken te verlengen. Bij gelegenheid van het geboortefeest van Koningin Wilhelmina zal er weer kermis zijn in het Lange Voorhout te "s-Hage, waar men heden met het stelle der kramen is begonnen. De heer E. II. Heins, die bij de ontplof fing in de Huidenstraat te Amsterdam de eerste was om ter hulp te snellen, en zelf ernstig gekwetst werd, heeft thans, hoewel nog niet geheel hersteld, het gasthuis aldaar verlaten. Aan boord van de Urania, geladen met stukgoed en komende van Hamburg, welk vaartuig gistermorgen te vijf uur ongeveer te IJmuiden aankwam, is een van de beman ning overleden, terwijl de quarantaine-dokter aan boord was. De inspecteur van den geneeskundigen dienst is per telegraaf ontboden. Het schip ligt nog in quarantaine in de voorhaven van IJmuiden. Men schrijft aan het .V. v. d. D. uit IJmui den: In den zorgvollen tijd dien wij beleven, met het oog op de nadprende cholera, is de toestand van IJmuiden zeer bedenkelijk. Geen geneeskundige ter plartse; geen apotheker. Kermis aanleiding tt/ ongebondenheid en onmatigheid. In de voorhaven gemeerd een stoomschip uit Hamburg, waarop een der opvarenden is overleden, vermoedelijk aan cholera, en geen oorlogsschip om dat vaartuig behoorlijk te bewaken. Ieder ernstig mensch moet zulk een toe stand betreuren. Naar ons gevoelen is bet hoogst noodzakelijk, zoo spoedig mogelijk een stoomkanonneerboot met een dokter aanboord hier te stationneeren. Door de groote hitte zijn verleden week bij Kropswolde de spoorrails van 30 tot 40 mM uitgeweken. Gelukkig is dit door de beambten tijdig opgemerkt, en er werd met de grootste voorzichtigheid gereden. Een trein uit Groningen had hierdoor eene vertraging van 20 minuten. Zondagavond is door een trein van de Hollandsche IJzeren-Spoorweg-maatschappij nabij Usselo (gemeente Lonneker) een zeven tigjarig man, Wesselink genaamd, die door doofheid het luiden der bel niet hoorde, over reden. De ongelukkige was terstond dood. In zake den onlangs te Tilburg gepleeg- den moord op C. v. H., aldaar, meldt men nu, dat de verdachte en gearresteerde Fr. B. na onderzoek op vrije voeten is gesteld, terwijl K., die tevens in hechtenis werd ge nomen. thans bekend heeft den moord ge pleegd te hebben en te Breda in hechtenis blijft, in afwachting van zijne veroordeeling. Te Middelburg doet zich bij zeer vele militairen een vreemd verschijnsel voor. Vrijdag en Zaterdagnacht toch zakten er velen ineen van de hevige buikpijnen, die zoo erg was, dat zij volstrekt niet meer konden loopen en dan ook den geheelen nacht manschappen per brancard of zieken wagentje naar het hos pitaal gebracht werden. Op den dag deden zich nog meer gevallen voor; thans bedraagt het aantal zieken een kleine 150, welke eensdeels naar het hospitaal werden vervoerd en anderdeels naar de hulpkazerne, alwaar enkele zalen voor ziekenzalen zijn ingericht. De doctoren hebben het drinken van water ten hoogste verboden, zoodat van uit het cantine-fonds thee aan de manschappen wordt verstrekt. De dirigeerende officier van ge zondheid le kl. (kolonel) is reeds aange komen tot het instellen van een onderzoek. Delft. - Ook hier ter stede worden de noodige maatregelen genomen tegen een eventueel uitbreken der cholera. De burger avondschool wot dl tot barak ingericht en aan de ingezetenen, wier woning niet bij de waterleiding is aangesloten, wordt gratis duin water verstrekt. 's-Gravenhage. De parade op den ver jaardag van de Koningin a s. Woensdag door het garnizoen te houden, zal worden gecom mandeerd door kolonel Vogel, commandant van het regiment grenadiers en jagers. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Van Tieuhoven, heeft de ministers, de gezanten der buitenlandsche rnogi ndheden of hunne zaakgelastigden, de Neder! vndsche ge zanten bij vreemde hoven met verlof alhier aanwezig, den chef van her kabinet aan zijn departement en eenige andere autoriteiten geuoodigd tot een gala-maaltijd op Woensdag a.s., ter eere van den verjaardag van de Koningin, te zijnen huize aan te bieden. De president van de Tweede Kamer is van zijn buiteniandsch verblijf alhier teruggekeerd. De beer mr. W. O. Th. van Oudheusden van Achttienhoven, voorzitter van het comité der sporttentoonstelïing, is Zondagmorgen alhier na eene kortstondige ongesteldheid onverwachts overleden. Na onderscheidene jaren als advocaat alhier gevestigd te zijn geweest, legde hij de rechts praktijk neder, om zich belangeloos te wijden aan de bevordering van verschillende takken van volkswelvaart en maatschappelijk belang. Een reeks \an nuttige instellingeu zullen in hem een degelijk leider of ijverig medebe stuurder missen, of herinneren zich met dank baarheid zijn vroegere medewerking. Zoo was hij eertijds secretaris van het hoofdbestuur der vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnij verheid en lid van het hoofd bestuur der Hollandsche maatschappij van landbouw. l ot aan zijn dood vervulde hij nog de function van voorzitter der Haagsche af deeling van de maatschappij van landbouw; van de Haagsche maatschappij van kosthuizen van de hulpbank te 's-Gravenhage en van bestuurslid der Z.-H. afd. van dejachtveree- niging s Nimrod", Behoorende tot de groote grondeigenaren in de provincie, werd hij benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Woerden, een post van vertrouwen, hetwelk hij zich geheel waardig maakte. De heer Van Oudheusden, die op48-jari- gen leeftijd aanzijn nuttigen werkkring werd onttrokken, was versierd met de ridderorde van het Legioen van Eer, hem geschonken als lid der hoofdcommissie voor de Neder- landsche landbouwafdeeling, welke op de Parijsche tentoonstelling van 1889 een zoo goed figuur maakte. Ten teeken van den rouw, welken dit sterf geval over de sporttentoonstelïing brengt, zjjn de vlaggen op de torens van den voorgevel van het gebouw halfstok geheschen. Gisteravond is een geval van Aziatische cholera geconstateerd bij iemand uit Ham burg gekomen. De lijder is overgebracht naai de barak. Het geval is officieel afgekondigd. De driejaarlijksche tentoonstelling van kunst werken door levende meesters, te Amsterdam, wordt 5 Sept., des namiddags te halfdrie, geopend. De Vossische en de Koln. Zcilung wijden zeer warme artikolen aan Opzoomer, gelijk de laatste dat ook aan De Vries had gedaan.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3