Vrijdag 2 September. A°. 1892, N°. 8091 KENNISGEVING. Z ©senveertgst© Jaar ga n g. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bititenlandsche Berichten. Biimenlandsch e Berichten. ga UITGEVER: J. ODÉ. GOUflAIT. ABONNEMENTSPRIJS, per kwart&al tranco per postdoor het geheela Rijk Afzonderlijke nominers 1.85. - 2.50. - 0.10. B V It Ei A UBOTEKSTBAiT, E 2 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewon* regels ra* inbegrip v«n een* Courant» f 1.10 Iedere gewone regel meer - 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. inrichtingen, welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders -san Schiedam; Gezien het verzoek van C. A. BEUKERS, om vergunning tot uitbreiding zijner brander!) aan de Westvest alhier, wijk A. co. 248, kadaster sectie C, no. 448, door plaatsing van een stoomwerktuig van 4 paar denkracht en ketel met een verwarmend oppervlak van 3.50 M>, ter vervanging van het bestaande stoomwerktuig met ketel. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 4875 Staatsblad no. 95); Doen te weten: dat voormelde verzoeken met de bijlagen ■op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Donderdag den iaden Sept. a.s., des namiddags ten halftwee ure, ten Raad- Kuize gelegenheid" zal worden gegeven, om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. Schiedam, den lsten September 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. DUITSCHLAND. Het officieele cholerabericht meldt, dat te Hamburg op 30 dezer 425 ziekte- en 249 sterf gevallen voorkwamen; te Berlijn gisteren 3 ziektegevallen, de vroeger aangetaste vrouw Frohnert is Dinsdag overleden; te Maagden burg 2 ziekte- en 4 sterfgeval; te Lübeck gisteren twee ziektegevallente Altona op 28 dezer niet 15 maar 11 ziektegevallen, op 29 dezer 20 ziekte- en 8 sterfgevallen; terwijl verder op zich zelf staande ziektegevallen voorkwamen in het regeeringsdistrict Stade, 5 gemeenten van Regbez, in Sleeswijk, 7 gemeenten van Mecklenburg-Schwerin en 2 gemeenten van Saksen-Altenburg. In later uitgekomen exemplaren van de Norddcutsehe Alïg. Ztg. wordt gemeld, dat de keizer besloten heeft zijn jachtuitstapje naar Gothenburg op te geven, en hiervan reeds kennisgegeven heelt aan den koning van Zweden. Dit besluit werd genomen met het oog op het uitbreken der cholera in enkele plaatsen van Duitschland, daar de keizer in deze omstandigheden het land niet wilde verlaten. De National Zeitung bericht dat, tenge volge van het nieuwe legerontwérp, waarbij de diensttijd der infanterie inderdaad tot 2 jaar verminderd zou worden, de blijvende oorlogskosten, die voor 18921893 op 427,000,000 mark begroot warenmet 80,000,000 of bijna een vijfde zouden worden verhoogd. Het indienen dezer voorstellen zal de aan vang zijn voor een grooten strijd in de staat kunde, gepaard gaan met en de richting geven aan de groepeering der partijen, waarbij te voorzien is, dat de regeering hare hulp zal zoeken bij het centrum. Reeds nu zijn de vrijzinnige bladen zeer ontstemd. Tachtig millioenschrijft de Freisinnige Zeitg., a van waar ze i« krijgen, zonder te stelen Er is reeds een tekort in de Pruisische staathuishouding van .40 mil lioen mark. Pruisen kan, volgens den minister van financiën Miquel, zelfs de geringste ver meerdering der bijdragen voor het rijk niet verdragen." Zelfs de officiense pers heeft moeten erken nen, dat het ontwerp, van militaire zijde beschouwd, »niet drmgemF is. »Toch zullen", zegt de Toss. Zeitg., »zij die tegen het ontwerp stemmen wel weder voor rijksvijand" en republikein" worden uitgemaakt. In allen geval moeten de ver schillende mededeelingen in verband met 's keizers woorden een bedenkelijken indruk maken en ongerustheid wekken." In den nieuwsten bundel van Moltke's »Erinnerungen" verscheennevens eene menigte vermakelijke en belangwekkende opteekeningen over Moltke's vriendenkring, voor het eerst ook eene schriftelijke uiting van Bismarck over zijne verhouding tot den veldmaarschalk, welke verhouding wel eens als tamelijk koel is voorgesteld geworden. »Eene uiting mijnerzijds over mijnen ont slapen vriend Moltke" zoo schreef onlangs aan professor Felix Dahn de groote staats man over den grooten veldheer - sware, indien zij den strategist betrof, eene aan matiging mijnerzijds. Ik kan slechts omtrent mijne persoonlijke verhouding tot hem het getuigenis afleggen, dat hij onder alle, ook onder moeilijke omstandigheden, ten allen tijde een beminnenswaardig vriend voor mij is geweest. Wilde ik meer zeggen, dan zou dit óf eene banale phrase zijn, óf men zou mij mogen toevoegpnne sutor ultra crepi- dam 1" BELGIE. De Inde'pendance geeft verslag van een onderhoud met prof. Van Ermengen, hoog leeraar in de bactereologie aan de hooge- school te Gent, wien de uitwerpselen van eholera-lijders te Antwerpen ter onderzoek zijn toegezonden. Hij zegt bevonden te heb ben dat de ziekte, waaraan deze lijders bezweken zjjn, Aziatische cholera is. Hij heeft de cholera-baccillen gezien en daarvan in zijn verslag aan dengouverneur der provincie Antwerpen reeds kennisgegeven. 4 F B A N K R IJ K. Het Journal Officiel bevat eene geheele reeks van zeer strenge cholera-maatregelen. "Wie per spoor van 't Noorden of uit het Oosten komt, meet zich aan de grens aange ven en in de gemeente, waarheen zijne reis gaat, zich binnen 24 uren bjj den mairo aanmelden, daarbij vertoonend den gezond heidspas, hem aan de grenzen uitgereikt. Logementhouders moeten lijsten inleveren van al hunne gasten, die dan gevisiteerd zullen worden. Verdachte zieken moeten zich een geneegtymdig onderzoek laten welge vallen. Op strenge straffen wordt voorts de invoer ,vqn, ^odden, beddegoed en vruchten uit Rusland, Duitschland en België verboden. Te Parijsis overigens de cholera-achtige epidemie weer aan het afnemen. Dinsdag iwamen 20 gevallen voor, waarvan 4 doodelijk. Ju In plaats van uit H&vre zullen voortaan de "booten derCompagnie Transatlantigue van. Cherbourg vertrekken om dus te ont gaan aan de gwarontfaiwe-verplichting te New-York. De regëering heeft uit Dahomey bericht ontvangen, dat sedert Takou door de Fran sehen bezet werd, de vijand genoodzaakt werd zijn bevestigd kamp bewesten Takou te ontruimen. ENGELAND. Uit Bombay wordt gemeld: Luidens be richt uit Afghanistan is de emir besloten met geweld een optreden der Russen te Shegnan en Roshan te weerstaan, hoewel hij bereid is zich te schikken naar de maat regelen, die door Engeland tegen verdere Russische aanvallen mochten genomen wor den. Om de rebellen in toom te houden, verspreidt de emir het gerucht van eene in aantocht zijnde Britsche missie. ZWITSERLAND. Het interparlementaire vredescongres te Bern heeft Dinsdag na een langdurig debat lussclien de Duitsche en Fransche afgevaar digden, op voorstel van den Hollandschen gedelegeerde Rahusen besloten, den bijzonde ren eigendom op zee onschendbaar te ver klaren. RUSLAND. Het zoölogisch congres te Moskou is Dins dag gesloten. Het volgend congres zal te Leiden bijeenkomen. ITALIË. In deze maand zal te Rome dealgemeene congregatie van al de hoofden van de socië teit der Jezuïeten bijeenkomen voor de benoe ming van een nieuw hoofd der orde, sn de plaats van den overleden pater Anderledy. De hoofden van de kloosters in Azië zijn reeds aangekomen en die uit Amerika worden dage lijks verwacht. Bijna allen brengen rijke ge schenken mede voor den paus. SPANJE. De regeering schrijft zeven dagen quaran taine in het lazaret te Santander voor. Deze maatregel is toepasselijk op alle schepen en passagiers, die uit besmette havens voorkomen. F E R Z I E. Uit Teheran wordt gemeld, dat de Russi sche troepen Astrabad zullen ontruimen. Gelijk men weet, verscheen een Russische kanonneerboot voor en eene afdeeling kozak ken in die plaats, wegens ongeregeldheden, aldaar gepleegd tegen Russische onderdanen, Armenische brandewijnverkoopers, aan wie, of juister misschienaan wier product, het volk het uitbreken der cholera weet. AMERIKA. Aan de New-York Herald wordt uit Cura sao gemeld: Tengevolge van de groote ver nieling van eigendom te Puerto-Cabello, hebben een Franschen een Spaansch oorlogs schip bevel ontvangen om derwaarts te gaan, teneinde te zorgen voor de bescherming der belangen van hunne respectieve landgenooten. Duitsche, Britsche en Hollandsche schepen zijn eveneens derwaarts op weg. Uit Trinidad verneemt hetzelfde blad dat de opstandelingen Laguayra genomen hebben en dat te Caracas alle zaken stilstaan ten gevolge van de ongerustheid wegens de jongste gebeurtenissen. De Fress, een te Philadelphia verschijnend blad, heeft uitgerekend, dat de belachelijke wetsbepaling, die in de jongste zitting van het Congres der Vereenigde Staten werd aange nomen tot vaststelling van een werkdag van 8 uur bij regeeringscontracten, jaarlijks aan de regeering 50 millioen dollars zal kosten. SCHIEDAM, 1 September 1892. Bij den majoor-commandant der dd. schut terij alhier is het volgend telegram ontvan gen: Majoor Schutterij Visser Schiedam. Hare Majesteit de Koningin-Regentes draagt mij op U en den Heeren Officieren Hoogst- derzelver dank te betuigen voor de wensehen Hare Majesteit de Koningin aangeboden. Adjudant van dienst, Van den Bosch. Het was een gelukkige gedachte van den majoor-commandant der dd. schutterij, dit maal ter gelegenheid van den verjaardag van H. M, de Koningin niet zooals gewoonlijk een avondconcert te geven in de muziektent in de Plantage waardoor het plant soen voor gedeeltelijke vernietiging bewaard bleef doch in een a giorno verlicht en met

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1