der inspectie voor het geneeskundig staats- toezicht voor Zuid-Holland ten spoedigste kennis te geven aan de in hunne gemeente gevestigde geneeskundigen. Bij koninklijk besluit zijn benoemdtot lid van het hoofdcomité der Nederlandsche vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, dr. B. Carsten, inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht voor Zuid-Hol land, secretaris van gemeld hoofdcomité, de gepensionneerde vice-admiraal titulair W. L, A. Gericke, oud-minister van marine, te 's-Gravenhage, en de gepensionneerde luite nant-generaal A. Haga, oud-commandant van het Nederlandsch-Indisch leger te 's-Graven- hage. Be minister van buitenl. zaken brengt ter algemeene kennis eenige verhoogingen van het Grieksche tarief van invoerrechten, die met ingang van 2/14 Augustus j.l. in wer king zijn getreden. Bij beschikking van den minister van waterstaat enz. is bepaald, dat telegrammen van en aan rijksambtenaren, belast met het geneeskundig staatstoezicht over zaken, be strijding der cholera betreffende tijdelijk [als regeeringstelegrammen moeten worden be handeld, voor rekening van het departement van binnenlandsche zaken. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 8 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 3 dezer bedroeg: I bij de Nederlandsche Bank f 9.195.801.35Vs en bij de betaalmeesters - 2,018,077.67 j Te zameu 11,213,879.02l/s Uit Weimar wordt aan de 'Kölnisehe Zei- tung gemeld, dat HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes der Nederlanden den 3n October daar verwacht worden tot bijwo- I ning der feesten, welke ter eere van den gouden bruiloft van het groothertogelijk echt paar zullen gevierd worden. De eigeulijke feestdag is de 8e October. Den 6n October worden keizer Wilhelm, het Saksische koningspaar, het groother togelijk echtpaar van Baden, prins Albrecht van Pruisen, regent van Bronswijk, en zijn gezingrootvorst en grootvorstin Wladimir van Rusland, prins George van Saksen en de hertog van Altenburg verwacht. De rij der feesten zal geopend worden met een van den kansel op den 2n October in alle kerken van het groothertogdom voor gelezen aankondiging. Den 5n, 6n en 7n October zuilen aan de ontvangst der binnenlandsche en buiten- landsche deputatiën, van het corps diplo matique en van de buitengewone vertegen woordigers van vreemde hoven gewijd zijn. De plechtige inzegening van het groother togelijk echtpaar heeft den 8n October in de kapel van het paleis plaats, terwijl den 9n een dienst van dankbetuigiug in de kerk der hoofdstad zal gehouden worden, gevolgd door den historischen optocht. In den schouwburg worden den avond van den 8n levende beelden vertoond en daarbij toepasselijke verzen voorgedragen, terwijl den lün October de opera «Alceste" zal worden gespeeld. Een nieuw stuk van Ernest von Wilden- bruch: s Herzog Bernard von Weimar", zal, gedurende de feestdagen, voor het eerst voor het voetlicht komen. Een maatregel van inwendig bestuur, hou dende voorschriften ter voorkoming van de overbrenging der cholera aan de grenzen, heeft den Raad van State verlaten en zal spoedig in de Staats-Courant verschijnen. Blijkens telegraphische mededeeling van Harer Majesteits gezantschap te "Lissabon, heeft de Portugeesche regeering een besluit uitgevaardigd krachtens hetwelk lossen of laden van schepen, komende uit Nederland sche of andere als van cholera besmet be schouwde havens, aldaar niet meer zal wor den toegelaten. St.-Ct De miliciens, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden korpsen en na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zullen op Zaterdag den In October aanstaande in werkelijken dienst worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend. Naar ons wordt medegedeeld, zijn door den waarnemenden inspecteur van het genees kundig staatstoezicht in Zuid-Holland de maatregelen aan den Maasmond tegen schepen uit Hamburg zeer verscherpt. (N. R. Ct.) Nader vernemen wij, dat Hr. Ms. stoom- kanonneerboot Dog, comm. de luit. ter zee le kl. J. H. Calmeijer, voorloopig voor Maassluis blijft gestationneerd om er toezicht te houden op de quarantaine. Aan boord van Hr. Ms. Du/a, die met gelijk doel aan den Hoek-van-Holland ligt, is geplaatst de off. van gezondheid le kl. J. Vorstman, die tevens is belast met den geneeskundige dienst op Hr. Ms. Dog, Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben dijkgraaf en hoogheemraden van de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe niet ontvankelijk verklaard in hun verzoek om vernietiging van het besluit der vereenigde vergadering van de Vijf-Heeren- landen tot dichting van de Zederiksluis te Ameide. Het lid der Tweede Kamer de heer Ker- dijk, die eenige maanden geleden met een zeer geschokte gezondheid naar liet buiten land vertrok, is in goeden welstand thans te 's-Hage teruggekeerd. Den 15den dezer treedt een vervolg in werking op het spoorwegtarief voor het Nederlandseh-Beiersch goederenverkeer van den In Juli 1883, bevattende: lo. opneming van station Vlissingen in de uitzonderings tarieven nos. 5—12 voor het verkeer met Liodau: 2o. opneming der stations Maassluis, Vlaardingen en IJmuiden in het uitzonde- ringstarief voor vischen 3o. aanvulling van het uilzonderingstarief voor vetten. Evenals vele Hollandsche vereenigingen in het buitenland bood ook de Hollandsche Debatingclub 3-Batavia", te Mittweida, per telegraaf hare gelukwenschen aan H. M. de Koningin aan, terwijl 's avonds de gezamen lijke Hollanders dien dag feestelijk herdachten. Te beginnen met 7 dezer zullen de perron- kaarten op het station der Holl. spoor te 's-Hage slechts geldig zijn voor het uur van afgifte en het daaropvolgend uur. De Arnh. Ct. schrijftHet carbolzuur is ver dubbeld in prijs en zal, zegt men, nog duur der worden. Al gunt men iederen handelaar de voor- deelen die uit speculation bij zijn bedrijf voortspruiten, zouden toch, nu het eene zaak betreft, waarbij de algemeene gezondheids toestand 'oo nauw betrokken is, maatregelen gewenscht zijn, die desinfeeteeren zoo goed koop mogelijk maken. Van gemeentewege bijvoorbeeld zouden die middelen goedkoop kunnen worden verstrekt. Als een zeer krachtig middel tot dooding der typhus- en cholera-bacillen wordt thans door deskundigen het creolin aanbevolen, te meer omdat het in betrekkelijk groote hoeveel heden kan worden aangewend zonder schade lijke gevolgen. Dr. Forster, hoogleeraar voor de gezond- heidsleer aan de Amsterdamsche universiteit, heeft reeds in '1889* over deze stof onder zoekingen ingesteld in zijn laboratorium, en wel om het creolin van Pearsoneen Engelsch praeparaatwaarvan de samen stelling werd geheimgehouden, in zijne werking te vergelijken met dat, hetwelk de iMaatschappij voor Chemische Industrie" te Amsterdam (voorheen A. d'Ailly Zonen en Mastenbroek Gallenkamp) in den handel had gebracht. Volgens zijne uitvoerige mededeelingen, in de Münchener Medic. Wochenschrift no. 26 van 1889 opgenomen, gelijkt niet alleen het creolin der «Maatschappij voor Chemische Industrie" uitwendig en, blijkens Let onder zoek van prof. Gunning, ook in scheikundige samenstelling op dat van Pearson, maar is de doodende werking op bacteriën van typhus, cholera en beri-beri even krachtig. Hij vond o. a. dat de cholera-bacillen, in bouillon ge kweekt, door eene bijmenging van 2 pCt. en zelfs van 1 pCt. van beide soorten van creolin reeds binnen éen minuut werden ge dood. Bij gebruik van het Amsterdamsche creolin ter sterkte van slechts 0.9 per mille was reeds eene werking op de cholera-bacil- ien duidelijk merkbaar, maar het gaat lang zamer, en na 15 minuten waren nog enkele bacillen in leven. Bij gebruik van 0.95 per mille echter waren binnen 15 minuten alle gedood en na 5 minuten reeds werd nog slechts een klein getal levend gevonden. Prof. Forster verklaarde dan ook, dat »het creolin der Amsterdamsche fabriek, waar roede hij zijn proeven nam,,als ontsmettings middel niet achterstaat bij dat van Pearson". Terwijl sinds honderd jaar aan alle geloofs belijdenissen hier te lande dezelfde rechten zijn toegekend, schijnen er toch nog menschen te blijken bestaan, die hiervan geen kennis dragen. Zoo schrijft het Weekblad van Oldenzaal over de ongeregeldheden aldaar sprekende: «Vroeger hadden onze Israëlieten de ver standige gewoonte om bij zulke gevalletjes (wanneer zij beschimpt werden) maar gauw in hun schelp te kruipen en zich wijselijk stil te houden, zoodat dan de zaak weldra met een sisser afliepmaar tegenwoordig hebben zij te Oldenzaal wat meer in de melk te brokken, en zoo meenden zij nu tegenover het volk een, naar hun wijze van denken, meer eervolle houding te moeten aannemen, door de lieden te tarten en publiek voor hun huizen te gaan zitten, sterk in hun vertrou wen op twee marechaussees die zij hadden ontboden." Wanneer dus een Israëliet voor zijn huis zit noemt de redactie van het W. v. O. dit het «publiek tarten"Alsof een Jood niet evengoed als een Christen zich voor zijn huis mag neerzetten. Curieus is ook de mededeeling van ge noemd blad, dat de Israëlieten te Oldenzaal de marechaussees hebben ontboden. Zoover wij weten geschiedt dit door de autoriteiten en niet door particulieren, Joden zoomin als Christenen. (Arnh. Ct.) De maatschappij «Neptun" heeft de vaart tusschen Hamburg en Keulen, via Rotterdam, voorloopig gestaakt. De commissie voor het gezin van den ver slagen agent R. v. d. Berg te Rotterdam, heeft tot dusver ontvangen f 2062. Naar aanleiding van een vroeger bericht over de uitbetaling op het postkantoor te 's-Hage van postwissels, die vervalscht waren, wordt ons thans medegedeeld, dat de daar voor gebruikte stempels in Duitschland zou den zijn vervaardigd en dat aan onze regee ring daarvan kennis zou zqn gegeven, ten einde een onderzoek dienaangaande in te stellen. D. De sporttentoonstelling te Scheveningen werd Zondag door 5143 betalenden bezocht. Van 28 Augustus tot 4 September gingen 56,506 en sedert de opening der tentoon stelling 483,435 personen door de tourniquets. Aan boord van het stoomschip Jason, in quarantaine aan den Hoek-van-Holland, is het met de cholera naar wensch gegaan. In het geheel zqn drie lijders overleden, waarvan- twee aan boord en een in de ziekenbarak, waarin de geheele bemanning tijdelijk werd opgenomen. Toen het stoomschip onder de leiding van den quarantaine-dokter, dr. Van der Starp, ontsmet was, gingen de gezonden weer op het schip over en bleven twee zieken in de barak achter, benevens een knaap van 14 jaar, die een pleizierreisje meemaakte en die nu zijn zieken vader niet wil verlaten. De lijders worden verpleegd door ziekenoppassers uitRotterdam. De barak is door politieposten afgezet. De ontsmetting van het stoomschip eischte veel arbeid, doch slaagde zeer naar genoegen der doctoren. De ontsmettingsoven aan den «Hoek" bewijst uitstekende diensten. Het detachement artil lerie blijft voorloopig op het fort wegens de voorgekomen choleragevallen. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. R. Ct.: Burgemeester en wethouders alhier roepen de medewerking in van alle ingezetenen der gemeente, tot stipte naleving van eene bepa ling in de Algemeene Politieverordening, lui dende «Het is verboden voorwerpen of stoffen, hoe ook genaamd, op den openbaren weg of in de grachten te werpen of uit te storten". Deze herinnering aan eene bestaande be paling kan niet anders dan toegejuicht wor den in het belang van den algemeenen gezond heidstoestand en tot het tegengaan van verspreiding van ziektekiemen, vooral met het oog op de dreigende cholera. Maar hoe nu te denken over het feit dat op 's rijks marinewerf op het Kattenburg., alhier, waar 1600 h 1700 werklieden werk zaam zijn, de faecaliën op de meest primitieve wijze, door de populair bekende inrichtingen van «boeren-secreeten" in het water van die werf geraken, welk water in onmiddellijke communicatie staat met den Amstel en dus- ook met de grachten van onze rijke en aan zienlijke hoofdstad Hoe dit te rijmen is met bovengenoemde politicverordening begrijpt zeker niemand. De burgemeester van Amsterdam heeft officieus te kennen gegeven, dat het houden van den optocht aldaar, waartoe 35 vakver- eenigingen vergunning hebben aangevraagd, moeilijk zal kunnen worden toegestaan. Iemand uit Hamburg, die te Smilde bij zijne familie kwam logeeren, is daar onder quarantaine gesteld. Het huis, waar hij eerst zijn intrek had genomen, is ontsmet. Aangezien van de 2000 bjj Laren gekam peerde militairen slechts een vijftal opkwam* voor de te Naarden te houden godsdienst oefening, zal volgens bevel van den minister van oorlog de godsdienstoefening in het kamp zelf gehouden worden. (U. D.) De legerplaats bij Laren heeft ook een bezoek van de socialisten ontvangen, die daar hunne geschriften aan den man poogden te brengen. Dit lukte echter niet best; velen wierpen de blaadjes ongelezen weg. Toen* werden telegraafpalen en brugstijlen uitge kozen, om daarop aanbevelingen van algemeen- kiesrecht en achturigen arbeidsdag te plaatsen. UD.) Het standbeeld van Jan Pietersz. Coen, dat te Hoorn zal worden geplaatst, zal gegoten* worden in de bekende ijzer- en metaalgieterri van de firma Marijnen, te Breda, waai"- vroeger ook de standbeelden van Jan van*

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2