Nassau te Utrecht en Hugo de Groot te Delft werden gegoten. Men schrijft uit Bergen-op-Zoom aan de jVt. B. Of.'. Nog altijd zijn de gemoederen niet tot rust gekomen en hehben in de afgeloopen week weder herhaaldelijk volksoploopjes plaats gehad hg het lokaal van het Heilsleger. Behalve het zingeD van spotliederen en het werpen met vuil, hadden er geen geweldda digheden plaats. De waarneir jnde burgemeester, de heer De Bruyn, trad op, om het oproerige gepeu pel in bedwang te hot 'en. Uit Middelburg zijn twee detachementen, ter sterkte van 2 onderofficieren, 2 korpo raals en 48 soldaten, naar Meliskerke ver trokken tot het bewaken van erven alwaar mond- en klauwzeer is geconstateerd. Oversell Je. Naar men verneemt, is door het gemeentebestuur van Rotterdam aan het onze een plan ter goedkeuring voorgelegd om voor rekening van Rotterdam de bekende Hoogebrug, welke in eigendom aan Rotterdam behoort, te verlagen. Zondag is uit de Schie onder deze ge meente opgehaald het lijk van den milicien- plaatsvervanger A., van de 2e compagnie 4e bataljon 4e regiment infanterie, die sedert Woensdagavond uit zijn garnizoen te Delft werd vermist. Botterdam. De begrooting der inkom sten en uitgaven voor den dienst 1893 is in druk verschenen. De ontvangsten en uitgaven worden geraamd op f5,916,446.26Va, tegen f5,988,584.12!/a in het voorgaande jaar. De opbrengst der plaatselijke directe belasting naar het inkomen wordt geraamd op f 896,000. Deze som is op de begrooting ingevuld in afwachting dat genoemde be lasting zal zijn goedgekeurd. Het vaststellen der percentage zal eerst kunnen geschieden nadat de rangschikking der belastingschul digen zal hebben plaats gehad en daardoor het belastbaar bedrag van het jaarlijksch zuiver inkomen bekend zal zijn. Dit wordt berekend op f33,000,000. Wanneer men aanneemt dat daarvan 3 pCt. moet worden gehevendan zullen de kohieren circa f990,000 bedragen. Hiervan is f94,000 afge trokken als waarborg tegen misrekeningen en voorts voor te verwachten afschrijvingen wegens overlijdenoninbare posten enz,, zoodat netto is geraamd f 896,000. Er bevinden zich te dezer stede op dit oogenblik eene menigte landverhuizers op hunne doorreis naar Engeland of Amerika, die hunne reis niet kunnen vervolgen, omdat de vervoermiddelen worden geweigerd. De politie beraamt maatregelen om deze lieden te verwijderenwaartoe de hoofdcommissaris van politie zich tot de hooge regeering wendde. De gezondheidscommissie wordt ge regeld bekendgemaakt met de plaatsen, waar zij verblijf hebben. Kralingen. Zondagavond werd door de Kralingsche werklieden-vereeniging Vrijheid door broederschap", afd. van het »Alg. Ned. Werkliedenverbond, in haar verenigingsge bouw eene openbare vergadering gehouden, waarbij als spreker optrad C. H. Kouw, uit Leiden, over het onderwerp kies- en stem recht. Hij beschouwde het als een plicht voor de werklieden, te wachten en niet aan de mee ting mede te doen, en vooral niet onder de roode vlag. Wij haten zeide hij die roode vlag en alles wat met revolutie in verband staat; wij willen langs ordelijken weg hervorming en niet medegaan met eene partij, die broedermoord aankweekt, harts tocht aanblaast en fanatieke dweepers vormt. Wat wij moeten doen, is in de eerste plaats ons vereenigen en samenwerken door coöpe ratie, bijeenkomsten enz. Dan zullen wij groot en machtig worden langs ordelijken weg, en nader tot ons doel komen dan door revolutie. Hiermede besloot spreker zijne rede, Daarna werd gelegenheid gegeven tot debat, waarvan door een der aanwezigen gebruik werd gemaakt. Ook de heer De Rot voerde het woord en betuigde zijn genoegen, dat ook de Kra lingsche afdeeling aan de demonstratie te 's-Hage geen deelneemt. VJaardingen. In eene de vorige week door de afdeeling Vlaardingen van den volks bond, iVereeniging tegen Drankmisbruik", gehouden vergadering werd door den presi dent de mededeeling gedaan, dat door den raad van toezicht de voormalige kantoorlo kalen der firma Adriaan M. van Dusseldorp C.Gzn. aan de Haven alhier, waren gehuurd, en deze zeer spoedig tot volkskofBehuis zullen worden ingericht. Maassluis. De bij den gemeenteraad ingediende begrooting voor 4893 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f72,495.85. In de Vrijdagavond gehouden zitting van den gemeenteraad werd besloten, aan burg. en weth. een blanco krediet toe te staan voor de uitvoering der maatregelen, die zq meenen mochten dat genomen moeten wor den tot bestrijding der cholera, terwijl ver der besloten werd, de Zomerkade te huren voor f 450 per jaar, teneinde te dienen voor publïeken wandelweg. Sedert eenige dagen circuleert hier een verzoekschrift aan de Holl, IJzeren-spoor- weg-maatschappij, om aansluiting te verkrij gen met den eersten trein naar Amsterdam, in hoofdzaak met het oog op de Delftsche markt. Poortegaal. Tot wethouder is gekozen de heer Jb. Alderliefste, in plaats van wijlen den heer L. van der Vlugt. Oud-Beierland. Commissarissen der hoog drukwaterleiding-maatschappij hebben beslo ten toe te laten, dat tijdens het voorkomen van cholera-gevallen in Europa niet-geabon- neerden van de geabonneerden water uit de leiding ontvangen. 's-Gravenhage De Fransche gezant, de heer Louis Legrand, is heden naar Soesldijk vertrokken om aan H. M. Koningin Emma een ter gelegenheid van den veijaardag van H. M. Koningin Wilhelmina door den presi dent der Fransche republiek eigenhandig geschreven brief te overhandigen, waarin HH. MM, gelukgewenscht wordt met dit heuglijk feit. Bij den brief is gevoegd een prachtig eetservies in de fabriek te Sevrès vervaardigd, en bestemd voor H, M. Koningin Wilhelmina. De vorstin van SchaumburgLippe, prin ses Victoria van Pruisen, heeft hedenochtend Scheveningen verlaten en keerde naar Duitsch land terug. Haarlem. Op advies van den genees kundigen inspecteur, dr. Ruijseh, en Hr. Ms. arts, dr. Van Tienhoven, hebben HH. MM. liaar bezoek aan Haarlem uitgesteld tot het einde van September of het einde van October. Daar hier alles reeds voor de ont vangst zoogoed als gereed is, is deze teleur stelling groot. Deventer. Daar er alhier herhaaldelijk 's avonds groote volksoploopen plaats hebben en Vrijdagavond zelfs ruiten werden inge worpen, heeft de burgemeester eene ver ordening doen afkondigen, waarbij het ver boden wordt deel te nemen aan volksoploo pen en samenscholingen, en met meer dan vijf personen te gelijk over de openbare straat te gaan. Het houden van openbare vergade ringen, zonder toestemming van den burge meester, wordt- mede verboden. De wanordelijkheden moeten hoofdzakelijk worden toegeschreven aan de vijandschap tus- schen socialistische en anti-socialistische werk lieden, waardoor herhaaldelijk ernstige vecht partijen dreigden. Zevenaar. - - Zondag vertrokken met een extra trein van hier naar Kevelaar on geveer 500 bedevaartgangers, aan wie te Elten de toegang naar Duitschland werd ontzegd wegens de cholera. Met denzelfden trein keerden zij een paar uur later terug. Zieriksee. Het besluit van den gemeen teraad om de kermis uit te stellen heeft groote ontevredenheid gewekt bij een deel der bevolking, met het gevolg, dat Zondag tot laat in den avond joelende menigten de straten doortrokken. Een aantal gaslantaarns, alsmede de vensterglazen van verscheidene raadsleden, moesten het ontgelden. De politie, versterkt door verscheidene rijksveldwachters uit de buitengemeenten, trad flink op en het mocht haar gelukken enkele belhamels in arrest te nemen. Kunst en Wetenschap. Naar gemeld wordt, heeft de Delftsche muziekdirecteur, de heer J. C. Boers, die onlangs zijn tachtigsten verjaardag onder algemeene deelneming van alle vrienden onzer vaderlandsche toonkunst vierdeaan den minister van binnenlandsche zak"n het ver zoek gericht, dat het koninklijk besluit, waarbij hij benoemd werd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, worde ingetrokken. De heer S. van Groningen is benoemd tot directeur der muziekschool van toonkunst te Leiden. De driejaarlij ksche tentoonstelling te Amsterdam is gistermiddag, te halfdrie, door den burgemeester geopend met eene toespraak waarin hij zeide het te betreuren, dat ook deze expositie weder moest worden gehouden in een hulpgebouw, maar er zich over te ver heugen, dat door de mildheid der gemeente en de offervaardigheid van eenige ingezetenen de wedstrijd mogelijk is gemaakt. Dit is een blijk van Amsterdams onverdoofde kunstliefde, die nog heerlijker zich zal uitspreken als straks de grondslagen worden gelegd van een waardigen kunsttempel, waarin de meester stukken der moderne kunst eene plaats zullen vinden, en welke tempel tevens zijn ruimten zal openstellen voor de volgende driejaarlijk- sche tentoonstelling. Met dankbetuiging aan allen, die tot het welslagen der expositie medewerkten, besloot de burgemeester zijne korte rede. De tentoonstelling telt ruim 600 schilde rijen, teekeningen en beeldhouwwerken, ver deeld over zeven zalen. Er zijn enkele stuk ken uit Duitschland, België, Noorwegen en Frankrijk. Tegen Kerstmis zal alweder een drama van Tennyson verschijnen, een stuk in vijf bedrij ven. Gemengde Berichten. Het spoorwegongeluk te Brussel vindt volgens de commissie van onderzoek zijn oorzaak in den aanleg van den weg, in de kromming van den weg. Geen der spoorwegbeambten kan worden verantwoordelijk gesteld. De toestand der gewon den is zeer bevredigend. De Belgische regeering heeft verschillende prijzen van 700 tot 1500 frs. uitgeloofd voor het schrijven van oen 22-tal handboeken over Jandbouwonderwerpen, die met andere later nog daarbij te voegen eene nationale landbouwbiblio- theek zullen vormen. Een nmoda-omwenteling" wordt door bet Pa- rijsche blad Ie Figaro aangekondigd. De nauw sluitende damesjaponnen hebben afgedaan. Er worden nu zeer wijde rokken gedragen, zonder naad het lijf is, als tot dusverre, zeer lang, genre .Louis XIII, nog steeds met groote pofmouwen. Voor het maken van zulke kostumes zijn stoffen van bijzondere breedte noodig, en de fabrikanten te Lyon zijn niet in staat, aan al de orders daar voor te voldoen. De heer Deloncle wil op de Parijsche tentoon stelling in 1900 een telescoop lalen zien, waar mede men de maan op 1 meter afstand zou kunnen zien. De telescoop zou de afmetingen moeten hebben van de Vendöme-zuil, met een middellijn van 3 meter Flammarion en trouwens alle geleerden achten het plan onuitvoerbaar. Meer dan 1.000.000 matk schade is aangericht door een brand inffespoorwagenioodsen te Bres- lau. Behalve tal van werktuigen en materiaal werden 120 a 150 waggons vernield. Op de werf te Govan, aan de Clyde, wordt thans het grootste stoomschip ter wereld gebouwd de Campania, die in April 1893 hare eerste reis naar Chicago zal doen. Het schip is nog grooter dan de Great Eastern en meet 19.000 ton. Het zal eene snelheid krijgen van 23 knoopen en be wogen worden door twee triple-expansie-macbines, elk van 15.000 paardenkracht. Het roer is bij Krupp te Essen uit éen stuk gegoten. De keizer van Oostenrijk heeft 600 fl, gezonden aan een armen drommel, Holzbauer, die wegens moord tot 20 jaar dwangai beid was veroordeeld en wiens onschuld eerst na 7 jaren straftijd was gebleken. Een hevige orkaan heeft in Murcia, Granada en Sevilla gewoed en groote schade aangericht. Te Madrid ts bericht ontvangen uit Faima Majorca van een stouten zeeroof op de Marokkaan- sche kust. De Spaansche kotter Jacob, handel drijvende tusschen Kaap Juby en deRiodeOio, werd aan boord geklampt en geplundeid door Mooi en, die elf personen van de bemanning met zich voerden als gevangenen. Aan de vijf anderen van de bemanning gelukte het in het bootje van den kotter te ontvluchten, en zij werden op zee door den Spaanschen schoener Vengansa opgeno men. Toen de kapitein van den schoener verno men had wat er voorgevallen was, zette hij koers' in de richting, waar de zeeroof had plaatsgehad, een afstand van omstreeks 45 mijlen. De Jacob werd drijvende gevonden. De zeeroovers hadden het schip verlaten, nadat zij 400 balen wol, waar uit de lading bestond, in veiligheid hadden ge bracht. Omtrent het lot van de elf als gevangenen medo- gevoerde zeelieden is tot nu toe hoegenaamd be kend geworden. Op het Bovenraeer, het grootste der vijf groote Noordamerikaansche meren, is ongeveer 60 mijien van het land -een stoomboot in tweeen gebroken en gezonken, De passagiers en de be manning gingen in de booten, maar deze sloegen om. Een van de schipbreukelingen werd gered, maar de overigen, 26 in getal, verdronken. Uit Chicago komen berichten van aanrandin gen en brutalen straatroof, welke daar bijna da gelijks plaats hebben. De stad is overstroomd van roovers, die zelfs voor moord niet terugdein zen Men wil in de visscherij-afdeeling der wereld tentoonstelling te Chicago ook een levenden wal- visch ten toon stellen. Er gaat een expeditie uit om zulk een zeemonster te vangen, dat dan in een bak op de St.-Laurensrivier landwaarts in ge sleept zal worden als de gewaagde onderne ming gelukt. En zoo men a! slaagt, dan zal de walvisch, naar gevreest wordt, niet lang in ge vangenschap biijven leven. Omtrent de gevangenen van den mahdi te Om- dunnan worden belangwekkende bijzonderheden medegedeeld door een Abessynisch koopman uit Massowah, die onlangs te Triest aankwam. Volgens dien berichtgever is het volk zeer onte vreden met het bestuur van den mabdi en zou het iederen vreemdeling, die trachtte het te bevrijden, met open armen ontvangen. De koop-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3