A0. 1892 oensdag September. N°. 8094. Tweede Blad e s e n ve e r t g s t e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, ITG ËYËÏtTT ODÉ. ««UR.HJ: BOTKKITKAAT. «2 7. Binnenlandsche Berichten Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. K o I o n n. anuNNEHENTSPHus, per kwartaal franco per post, door liet gelieele Rijk Afzonderlijke nummers 1.85. - 2.50 - 0.10. Advertentieprijs: ran 1—10 gewone regels met inbegrip van ecne Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driëmaai, geplaatst wordt tegen twekhaai, berekend. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Marine-begrooting. De minister van marine heeft aan de Tweede Kamer toegezonden een antwoord op het afdeelingsverslag, betrekkelijk eene suppletoire marinebegrooting voor 4891. De minister geeft daarin nog in bijzonderheden eene toe lichting van de oorzaken der tekorten en overschotten, die op verschillende posten zijn voorgekomen. Als verschoonende omstandigheid voert de minister aan dat geen ander begrootings- hoofdstuk voor onderscheidene posten zoo wisselvallige en zoo moeilijk te ramen uit komsten oplevert als dat voor marine, en dat voor de uitgaven van de zeemacht bui tenslands de wissels veelal zóo laat bij het departement inkomen, dat het totaal der uitgaven op verscheidene artikelen van het verstreken jaar, nog lang niet ten volle be kend is, wanneer een begrootingswet moet worden opgemaakt van 2 jaar later. SCHIEDAM, 0 September 1892. In de algemeene vergadering der »Vereeni- giag van Fabriek- en Handwerksnijverheid", welke thans in De» Haag werd gehouden, werd ook de quaestie der arbeiderswoningen besproken. Algemeen werd erkend dat de toestand veel te wenschen overlaat. Een nadere enquête werd onnoodig geacht en ten slotte werd besloten het hoofdbestuur op te dragen deze zaak commissoriaal te maken en te onderzoeken of samenwerking met andere vereenigingen (Nut en Bouwkunst) mogelijk is om handelend op te treden. Nog werd besloten bij de regeering aan te dringen op het nemen van maatregelen om de vaarwaters bij strenge vorst open te houden of ten spoedigste bij invallenden dooi bevaarbaar te maken. Voorts werd aangenomen een voorstel- Middelburg ten gunste van staatsexploitatie der telephonie. De quaestie der verzekering van werk lieden tegen ongelukken bij rijkswerken is aangehouden. Ie plaats der volgende bijeenkomst zal floor het hoofdbestuur worden bepaald. Onlangs liepen ten nadeele van een der groote magazijnhouders te Amsterdam geruch ten van minder aangenamen aard, die dezen noopten wegens laster een gerechtelijke ver volging uit te lokken tegenover den man, die - eerst deze praatjes in de wereld zond. )ver is het echter niet gekomen. De lewuste persoon verzocht dringend hem niet n moeilijkheden te brengen, aan welk ver- Zoek de beleedigde party gevolg gaf, mits deze een aanzienlijke schadevergoeding betaalde, welk bedrag aan een der weldadig heidsinstellingen zal worden afgestaan, ter- wijl hij bovendien een geschrift teekende, waarin hij erkende zich aan een noodlottige dwaling te hebben schuldig gemaakt. De zaak is hiermede uit de wereld. it Hengelo (O.) wordt ons gemeld: In de laatste dagen kwamen hier met den laat- sten trein van Salzbergen troepen Russische landverhuizers aan, afkomstig uit besmet ver klaarde landen, terwijl zij op de doorreis steden aandeden, waar eveneens de cholera heerscht. Met het oog op het gevaar van besmetting stond onze burgemeester hun niet toe tot den volgenden morgen in het logement voor landverhuizers te logeeren, doch werd hun in het ketelhuis bij het station nacht verblijf verstrekt, terwijl de politie 's nachts toezicht hield. Daar bedoelde reizigers bagage, vaak be staande in smerig lijfgoed, bij zich hebben en het verbod bestaat op invoer van gedragen kleederen, afkomstig uit besmette landen, heeft de burgemeester den minister van waterstaat verzocht de noodige maatregelen te doen nemen, opdat die reizigers direct van Duitschland in het vervolg door zullen kunnen reizen naar Rotterdam. Naar wij vernemen, hebben sommige fabrikanten hiermede tele- graphisch instemming betv. gd. (2V, B. Ct.) De minister van waterstaat, handel en nijver heid brengt ter algemeene kennis, dat gedurende de maand Juf 1892 in de rijks-postspaarbank zijn ingelegd en terugbetaald de volgende be dragen, als: Bedrag der inlagen f 1,424,530.61 i/s v terugbetalingen 957,455.25 Alzoo meer ingelegd dan terugbetaaldf 4ö7,075.36y3 Aan het einde der maand Juni was ten name der verschillende inleggers inge schreven 25,194,217.43 zoodat het gezamenlijk te goed op ultimo Juli bedroeg f 25,661,292.79i/s In den loop der maand Juli zijn 4068 nieuwe boekjes afgegeven 4956 zijn er in die maand ge heel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand 342,934 in omloop waren. Men schrijft uit Eist dd. 2 dezer Bij onderscheidene veehouders alhier doet zich eene eigenaardige ziekte onder de varkens voor. De ziekte kenmerkt zich, dat de dieren volstrekt alle voedsel weigeren en na een paar dagen ge heel stijf in de posten worden. Wat de eigenlijke ziekte is, weet men nog niet te verklaren, doch zij wordt hoofdzakelijk toegeschreven aan de felle hitte en droogte van dezen zomer. De sterfte onder de varkens is tot nog toe niet groot. In de afgeloopen week kwamen hier eenige gevallen van besmettelijke varkensziekte met doodelijken afloop voor. Aan het hoofdbestuur der «Hollandsche Maat schappij van Landbouw" is door de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstroken het volgende schrijven geticht: ïlngevolge art. 34 der wet van 20 Juli 1870 ts.B. no. 131 (tot regeling van het veeartsenijkun- dig staatstoezicht en de veeartsenijkundige politie) zijn bij art. 33 en volgende van het koninklijk besluit van 27 Maart 1888 S.B. no. 67, de maat regelen aangegeven, die bij het dreigen of heerschen van de besmettelijke veeziekte, genaamd het mond en klauwzeer, moeten toegepast worden. Die voor geschreven maatregelen komen in hoofdzaak hierop neer, dat zieke en verdachte dieren van de overige afgezonderd worden gehouden, n onze laatste algemeene vergadering is de ongenoegzaamheid dier maatregelen ter sprake gebracht. De vergadering was eenstemmig van oordeel, dat afmaking (tegen schadeloosstelling) der zieke en veirdachte dieren gelijk die bij vee pest en longziekte is voorgeschreven bevolen behoorde te worden. Met het oog op het groote belang, dat biij deze voor den veestapel zoo be langrijke aangelegenheid is betrokken, hebben wij de eer u ten dringendste uit te noodigen, om aan de algemeene vergadering machtiging te vragen, teneinde bij de regeering ten krachtigste aan te dringen op zoodanige wijziging van het koninklijk besluit van 27 Maart 1888, dat demaat- regelen tegen het mond- en klauwzeer in hoofd zaak gelijk worden aan die, welke tegen veepest en longziekte zijn gegeven. ^Inmiddels hebben wij de eer u mede te deelen, dat dit onderwerp door onze afgevaardigden ter algemeene vergadering te Leiden op 8 September e.k. nader zal worden toegelicht." Een afschrift van dezen brief is toegezonden aan alle afdeelingen. Het Bulletin des Hallesdat door geheel Frank rijk zijne correspondenten om inlichtingen vroeg aangaande den 1892er tarwe-oogst, publiceert in haar jongste nummer de resultaten van dit onderzoek. Volgens de ontvangen gegevens be draagt de opbrengst 102.409.950 IIL, eene hoeveelheid die, wegens de uitstekende qunliteit van het gewonnen graan, waardoor het meel- rendement ea. 4 pOt. hooger is dan gewoonlijk, gelijkgesteld kan worden met 106.600,000 HL, iets minder dus dan de gemiddelde opbrengst der laatste 10 jaar, die 107.800.000 HL bedroeg. Daar het verbruik van Frankrijk ca. 122</3 mil- lioen HL bedraagt, zou het land dus volgens deze raming ca. 15 millioen IIL tarwe moeten invoeren. Batavia, 29 JnU. In Bantam schijnt liet weer te smeulen. De toestand moet er volgens het Suer. Hblail ander maal zeer bedenkelijk zijn. Op 9 Juli j.l., zoo schrijft het blad, viel de vierde verjaardag van den opstand en van de vreeselijke moorden van Tjilegon. De toenma lige rogent van Serang is ontslagen, maar men heeft hem in het gewest gelaten. Dit verdachte irdandsch hoofd nu heeft juist op den verjaardag der gruwelen van 1888 een groot feest aange richt, waartoe zelfs alle Europeesche ambtenaren en officieren waren uitgenoodigd. Terecht begreep resident Ravenswaai, dat hij hier krachtig tusschen beiden treden moest. Dus zond hij den patih naar den ontslagen regent, om dezen namens hem onder het oog te brengen, hoe onbehoorlijk zijn gedrag wasi De ontslagen regent weigerde zelfs liet feest te verdagen, enhet had dan ook volgens het oorspronkelijk program plaats. Natuurlijk ver scheen geen enkel Europeaan, noch eenig in- landsch hoofd. De resident lieeft onmiddellijk de regeering van de zaak kennisgegeven en aangedrongen op het nemen van strenger maatregelen dan tot nog toe noodig werden geacht. Zoowel van den kant van ambtenaren en offi cieren als van particuliere zijde wordt eenstem mig toegegeven, dat die toestand zóo bedenkelijk is, dat zelfs de hoofden aan den resident ronduit hebben verklaard, niet te kunnen instaan voor eenigszins langdurige rust. Dat slechts de onver wachte overkomst van een paar fanatieke hadjies voldoende zou zijn, om de met moeite en onder voortdurende zorg, slechts half bedwongen vlam men opnieuw te doen uitslaan, opnieuw alles in laaie te zetten, opnieuw den meest gruwelijken moordlust te ontketenen. Ook de Javabode oordeelt niet minder ongunstig over den toestand. Dit blad schrijft: »De toestand in Bantam is tegenwoordig juist zooals hij in de laatste jaren voortdurend geweest is. Noch Europeesche, noch de inlandsche ambte naren weten nauwkeurig wat er onder tde fana tieke" bevolking omgaat, maar zij zijn overtuigd dat deze alleen door vrees voor onze wapenen in bedwang wordt gehouden. Er is door het be stuur versterking van de militaire macht gevraagd in dien zin, dat vervanging van de Amboinee- sehe politiesoldaten te Tjaringin en te Rangkasbi- tong door militairen wotdt noodig geacht, omdat met die politie-soldaten niets te beginnen ishet is o. a. reeds voorgekomen dat zij hun geweren voor de woning van een assistent-resident op den grond hebben gelegd ten teekon van dienstweige ring. »De resident treed streng op tegen de wijzo, waarop sommige hadji's in het openbaar bun minachting voor de Europeanen toonen zij wor den daarvoor op de rol gestraft. Dit schijnt te helpen." Alle Indische bladen die den toestand in Ban tam beschrijven, zien geen andere oorzaak voor de heerschende verbittering dan shet fanatisme" der bevolking, en spreken van geen andere her stellingsmiddelen dan van wapengeweld. De regeering moot aan Mgr. Claessens, aposto lisch vicaris van Batavia, aartsbisschop van Syrace, hebben te kennen gegeven, dat zij eene katholieke zending op de Tenimber-eilanden niet wenschelijk acht.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5