Donderdag 8 September. A°. 1892. N°. 8095. jjuitenlandsche Berichten. duitschland. Z©senveert g-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Van gisteren lot hedenmiddag zijn te Hamburg aangegeven 702 ziekte- en 333 sterfgevallen. Daaronder zijn begrepen 266 ziekte- en 154 sterfgevallen van Dinsdag. De overige zijn de later gedane aangiften. Gisteren zijn er vervoerd 224 lijders en 102 dooden. De Berlijnsche correspondent der N. 22. Ct. schrijft van den 5n dezer: Nadat prof. Yirchow uit Rusland was teruggekeerd, heeft hier heden eene bijeen komst plaats gehad van de stedelijke gezond heidscommissie. Al de aanwezigen, die men als werkelijke deskundigen kan beschou wen, daar onder hen, behalve Virchow, man nen waren als Guttmann, Sonnenburg en Spinola, bestuurders van groote stedelijke ziekenhuizen waren het er over eens en stelden als aan geenen twijfel onderhevig vast, dat de gezondheidstoestand te Berlijn volstrekt gunstig te noemen is en dat van eene cholera-epidemie in Berlijn niet kan worden gesproken. Het is nu tien dagen geleden, dat het eerste geval van werkelijke cholera hier ge constateerd werdtot nu toe is het aantal latere gevallen volgens de commissie uiterst gering geweest. Men vertrouwt dan ook, dat er alle mogelijke kans bestaat om de plaag ook verder met goed gevolg te weren, mits slechts, gelijk tot nu geschiedde, streng de hand wordt gehouden aan het toepassen van de noodige voorzorgsmaatregelen. Niettemin werd besloten in de verschil lende wijken der stad hospitalen in te rich ten, welke voor eventueele cholera-gevallen kunnen dienst doen. Hierdoor is dus de veiligheidsdienst gedecentraliseerd en niet meer, ge k tot nu toe, beperkt tot het be kende ziekenhuis van Moabit. Professor Koch bevindt zich thans te Bremen, teneinde de aldaar genomen maat regelen van rijkswege te controleeren. Het Hamburger JPremdcnllatt, een zeer vei-spreid orgaan, meldt, op grond van een onderzoek op de Hamburger centraal-begraaf- plaats te Ohlsdorf ingesteld, dat er in de jongstverloopen veertien dagen ongeveer 2000 sterfgevallen aan eholera meer moeten hebben plaats gehad, dan de officieeie statistiek opgaf. In de laatste veertien dagen toch werden er bijgezet 5758 lijken, terwijl het aantal over zulk een tijdperk in gewone epidemie-vrije tijden slechts 600 bedraagt. Het teveel van ruim 5000 moet dus uit cholera-lijken hebben bestaan. Maar buiten het Ohlsdorfer kerkhof is er van nog andere begraafplaatsen gebruik gemaakt. Nochtans gaf de officieeie statistiek tot dusver slechts ongeveer 2900 sterfgevallen aan cholera op. Op verscheidene plaatsen, b.v. Pyrmont, UITGEVER: J. ODÉ. «UKEAtfï BOTKB8TBAAT, E 2*. is de angst voor de ziekte zóo groot, dat alle reizigers uit verdachte plaatsen, ziek of gezond, geweerd worden. Ja, hier en daar wijst men eenvoudig alle vreemdelingen terug, onverschillig van waar zij komen. Voor de gouden bruiloft van het groot hertogelijk vorstenpaar van Weimar schrijft Ernst 'ildenbruch met hertog Bernhard van Weimar een gelegenheidsstuk. Verder heeft Richard Voss den tekst ontworpen voor een vertooning van tableaux vivants. Ook de te Berlijn bestaande vereeniging «Nederland en Oranje' heeft besloten, eene hulde in bijzon deren vorm aan den groothertog en de groot hertogin te brengen. BEIdlE. De minister van oorlog heeft in het belang van de openbare gezondheid bepaald, dat de miliciens der vorige lichtingen dit jaar niet onder de wapenen geroepen zullen worden. De handelsverenigingen hebben berichten ontvangen omtrent 18 handelsagenten, die onder bevel van Hodïster aan de Lomani en den Boven-Kongo. Negen agenten zijn aan de Stanley-water- vallen teruggekeerd, 2 door Arabieren gedood, 2 aan ziekten bezweken, 1 tengevolge van een ongeluk overleden en 4, onder wie ook Hodïster, chef der opnemingen, verdwenen. Omtrent het overlijden van Hodister hebben de maatschappijen geen bevestiging ontvan gen. De heide stoomschepen, aan de maat schappijen behoorende, de Boi des Beiges en de August e Beernaert, zijn in veiligheid, evenals de goederen en de factorij en te Bena, Kamba en Yanga. Door de JEtoile Beige is bevestiging ont vangen van het in België nog niet algemeen geloofd bericht, dat de agent Hodister met al zijne volgelingen op een na in den Kongo- Staat is vermoord. FB ANEB1J1 De minister-president Loubet zal zich naar Havre begeven, in gezelschap van de heeren Proust en Monod, om de hygiënische voor zorgsmaatregelen ter plaatse zelve teinspec- teeren. De gezondheidstoestand te Parijs, Rouaan en Havre is belangrijk verbeterd. Eenige geregelde stoombootdiensten tusschen Havre en andere plaatsen zijn hersteld, hoewel de ontsmettingsmaatregelen steeds worden toe gepast. ENGELAND. Betrekkelijk berichten uit Kaïro door eenige Londensche bladen gisteren medegedeeld, is Reuters agentschap in staat te verklaren, dat er geen enkel bevel door de Engelsche regee ring is gegeven tot terugroeping van het Engelsche infanterie-regiment te Kairoeven eens is er geen reden te gelooven, dat de staatkunde der Engelsche regeering in Egypte veranderd of dat de vraag van de ontruiming bij het Kabinet in overweging zou zijn. Maandag is te Glasgow het jaarlijksch congres der Britsche werklieden-vereenigin- gen geopend. 500 afgevaardigden, 1.250.000 werklieden vertegenwoordigende, namen er aan deel. De belangrijkste onderwerpen, die daar ter sprake zullen worden gebx'acht, zijn: het achturen-vraagstuk, de keuze van werk- lieden-candidalen voor hei Lagerhuis en het vraagstuk betreffende de toekenning van schadeloosstelling aan de leden van dat Huis. Ook zal het congres zich bezighouden met het denkbeeld van een gemeen overleg tus schen de werklieden der voornaamste landen over het vraagstuk van den werkdag. jDe Standard bevat de briefwisseling, ge voerd tusschen lord Rosebery en het bestuur der reederïj, tot welke het stoomschip Boma behoort, dat nabij de kust van Dahomey, wegens verbreking der blokkade, door de Fransehe kanonneerboot Héron is beschoten. Lord Rosebery verklaart daarin dat over deze zaak nog van gedachten gewisseld wordt tusschen den gouverneur van Lagos en de Fransehe overheid te Porto Novo over de instelling van een onderzoek, en dat het ministerie van buitenl. zaken den afloop daarvan dient af te wachten. OOSTENRIJK. Volgens de offlcieuse bladen is prinses Clémentine van België verloofd met den ver- moedelijken troonopvolger aartshertog Fer dinand, oudsten zoon van 's keizers broeder, aartshertog Karei Lodewijk. De Boheemsche Landdag zal bij zijne ope ning niet volledig zijn, daar elf groot-grond eigenaars hun ontslag hebben ingediend en de verkiezing hunner plaatsvervangers eerst den 29n dezer zal plaats hebben. Bovendien is er ernstig sprake van eene ontbinding, wegens de verdeeldheid onder de partijen over het vergelijk met de regeering. De oud- Czechen zullen niets doen om die ontbin ding te voorkomen, ofschoon zij lang niet zeker zijn van hunne herkiezing. RUSLAND. Het bevestigt zich dat de tegenwoordige minister van binnenl. zaken Durnowo zal worden benoemd tot minister van landbouw, en vervangen door den heer Athanasieff, oud gouverneur van Tchernigow. Naar het heet is de czaar ten zeerste ver toornd op kolonel Van off, omdat deze zijne instructiën heeft overschreden, waarin hem werd gelast elke verwikkeling tusschen de Afghanen en Chineezen te vermijden, welke Engeland onaangenaam zou kunnen zijn en geen annexatiën te maken, maar zich te be palen tot verzekering eener vaste grens des rijks. Reeds bij Yanolfs vertrek heeft de czaar trouwens gezegd dat Rusland groot genoeg, zelfs reeds te groot is, zoodat hij slechts be veiliging zijner grenzen wenscht. ITALIË. Door mededeelingen uit verschillende bron nen ontvangen, wordt bevestigd, dat tusschen de heeren Giolitii, Crispi en Zanardelli volkomen overeenstemming heerscht en dat het programma van het tegenwoordige Kabi net zijn grondslag zal vinden in het resultaat der besprekingen, door deze drie staatslieden gehouden. De steun van de heeren Crispi en Zanar delli zou dus aan het ministerie verzekerd zijn, en zij zouden zich reeds bereid verklaard hebben, de leiding der parlementaire meer derheid op zich te nemen. roorloopig althans hebben de sjouwers en bootwerkers te Genua succes op hunne pogin gen om inwilliging te verkrijgen van hun eischen tot loonsverhooging en buiten gebruik stellen der kranen. De prefect, bevreesd voor een groote werkstaking tijdens het be zoek des konings, heeft zich eenige conces- siën laten afdwingen, doch de grevisten maakten misbruik van deze stemming en eischen nu o. a. dat de hydraulische kranen in vijf jaar niet gebruikt zullen worden. Dit verlangen kon niet worden ingewilligd door den prefect, die tevens verzekerde dat elke manifestatie tijdens het bezoek van koning Humbert met geweld zal worden belet. Te Livorno vreest men voor wanordelijk heden de liberale vereenigingen willen mani- festeeren tegen den bisschop, die dezer dagen de stad verliet, teneinde niet genoodzaakt te zijn den koning op zijn doorreis te begroeten. Een correspondent van de Temps verneemt met zekerheid, dat in het October-consistorie geen enkele kardinaal benoemd zal worden. De paus zal alleen een aantal bisschoppen benoemen, voor zoover dit in Juli niet geschie den kon. Volgens de Italia is de politie een anar chistisch komplot op het spoor gekomen. Belangrijke documenten werden in beslag genomen en drie anarchisten Malfassi, Carlin en Molini, zijn op verschillende plaatsen ge arresteerd. SPANJE. De officieeie Gaceta maakt een besluit der regeeriug bekend, waarbij eene observatie van drie dagen bevolen wordt in alle havens van Spanje voor personen en goederen, komende van New-York en Napels. De peisonen en goe deren, komende van Oren en Rotterdam, zullen quarantaine houden in een lazaret. PORTUGAL. Aangezien de regeering buiten machte is tot terugbetaling der belasting, betaald van olie voor de bereiding van sardines, hebben alle sardine-fabrieken gesloten, waardoor eenige duizenden werklieden broodeloos zijn. B L G A R IJ E. Jit Sofia wordt aan de Times geseind, dat de Servische regent Ristitch betere redenen Ril ill. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal Itimeo per postdoor het geheele Rijk Afzonderlijke nominers t 1.85. - 2.50. - 0.10. ADVERTENTIEPRIJS: van 1—10 gewon* regels met inbegrip van eene Courant.10 Iedere gewone regel meer0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1