LIESBETH. A". 1892. Zaterdag 10 September. N°. 8097. KENNISGEVING. KENNISGEVING. SMHif passage over MMm. Feuilleton. Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsclie Berichten. 1.85. UITGEVER: T ODÉ. coum abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers - 2.50. - 0.10. BVREIC! BOVERITIiAT, E 2 7. Advertentieprijs: an 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant.10. Iedere gewone regel meer 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat in overleg met de Cholera-Commissie alhier, op de volgende plaatsen binnen de gemeente standpijpen op de waterleiding; zullen worden aangebracht, waaruit ieder, op de hieronder aangeduide uren, dageiyks gratis water zal kunnen bekomen: 1. Aan bet einde der LangeSienw. straat, by de Varkenssluis; 2. Aan de Oostzijde wan de Lange- haven, bij de Appelmarktbrng de Spocllngbrug, aan de zyde van het Proveniershuis 4. Aan den Overschieschen straat- weg, hij de Spoorbrug, aan de zyde van Ovcrschle; 5. By het Zakkendragershuisje. De standpijpen vermeld onder 1 tot en met 3 zullen geopend zijn van 's voorm. 8'12 en van 's nam. 26 urendie vermeld onder 4 van 's voorm. 812 uren en die vermeld onder 5 van 's nam'. 26 uren. Aangezien reinheid een der beste voor zorgsmaatregelen tegen de Aziatische Cholera is. noodigen zij de ingezetenen tevens dringend uit de straat voor hunne woningen voortdurend rein te houden, geen vuile stoffen in de havens of grachten te werpen, en in 't algemeen alles te vermij den wat aan de openbare gezondheid eenig nadeel zou kunnen toebrengen. Op de naleving der bestaande verordening op de openbare reinheid en ter bevordering der algemeene gezondheid zal, vooral in deze dagen, streng worden toegezien. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoortden 9den September 1892. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, VERNÈDE. De burgemeester van Schiedam brengt ter openbare kennis, dat wegens het vernieuwen der brugvallen van de BRUG over de Kortehaven, die brug, aan te vangen Maandag den 13den September a.s., gedurende eenige dagen voor de passage gesloten zal zijn. Schiedam, den 9den September 1892. De Burgemeester voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. BÜI1SCHIAO. De keizer heeft ook de groote manoeuvres van het 13e en 14e legerkorps afgelast. In militaire kringen verzekert men,dat bij het nieuwe legerontwerp zal worden voorge steld het aantal jaarlijks bij het leger in te lijven recrutenvan 45 op 90 per compagnie te brengen en dat alleen voor de dientenge volge noodige kadervorming een buitengewoon krediet van 100 millioen zal worden aange vraagd. Van gisteren tot hedenmiddag zijn te Hamburg 393 cholera- en 215 sterfgevallen aangegeven. Hiervan waren er Donderdag 220 aangetast en 141 overleden. De overigen zijn de later aangegeven gevallen. Vervoerd zijn 447 zieken en 92 lijken. De geneeskundige hoofdinspecteur dr. Krauss, te Hamburg, heeft wegens de toe nemende verontwaardiging over zjjne tekort komingen ontslag genomen. Het wordt aldaar nu officieel erkend, dat de tot nu toe officieel geleverde sterftecijfers valsch en be neden de werkelijke cijfers zijn geweest Het verlies, tot nu toe tengevolge der cholera door Hamburg geleden, wordt aan menschenleveDS op 6000 geschat, terwijl de schade, door den handel geleden, reeds op 200 millioen mark wordt begroot, geheel afgezien nog van de verliezen, die aan par ticulieren maatschappijen en instellingen door zulk een ramp, welke slechts met eene omwenteling te vergelijken is, wordt be rokkend. In onderscheidene correspoadentiiin worden allei treurigste tafereelen opgehangen van den aanblik, welken de stad oplevert: stille straten, alle openbare plaatsen leêg, trams zonder passagiers en'dan al die doffe, angstige blik ken en die treurige gezichten van menschen, (fie elkaar ontwaken. Dat het slechte drinkwater in hoofdzaak aan de epidemie schuld is wordt thans alge meen toegegeven, evenals te Parijs het Seine- water de schuld heeft en te St.-Petersburg het slechte Newa-water. Professor Virchow is uit laatstgenoemde plaats teruggekomen vol lof voor de gezondheidsmaatregelen, daar van overheidswege genomen en waaraan men, volgens hem, elders een voorbeeld kan nemen. Woensdagavond is te Berlijn een nieuw cholerageval geconstateerd bij eene dien dag uit Hamburg aangekomen vrouw. De Eerlijnsche correspondent der N. 22. Ct. schrijft van gisteren De stedelijke magistratuur alhier heeft aan den minister van binnenlandsche zaken ten dringendste verzocht, vergunning te ver- leenen om op overleden choleralijders de lijkverbranding toe te passen, teneinde eene latere gevaarlijke besmetting der kerkhoven te voorkomen. De gezondheidsraad te Berlijn heeft be paald, dat het drinkwater om de drie dagen scheikundig zal worden onderzocht en dat de uitslag van dat onderzoek zal worden publiek- gemaakt. Een voorstel tot het kosteloos ver strekken van ontsmettingsmiddelen werd als nuttelooze maatregel niet in behandeling ge-- nomen. B E L G I E. De Mouvement Qéographique verzekert dat de nieuwe Kongo-maatschappij, te Antwerpen opgericht met een kapitaal van 1 millioen, onder den naamAnglo-Belsische Caoutchouc- maatschappij", van den Kongo-staat het monopolie verkregen heeft om in het gebied van den Oebangi handel te drijven. Het kapitaal zou voor zeven achtsten door Engel- schen geleverd zijn, en ook de meerderheid in den raad van administratie is Engelsch. ENGELAND. William O'Brien, een van de steunpilaren der lersche nationalistische partij, zal weldra genoodzaakt zijn zijn zetel in het Lagerhuis te verlaten. Eenigen tijd geleden stelde hij een proces wegens laster in tegen lord Salis bury, dat hij verloor; kort daarna werd hij vervolgd door den advocaat der kroon Bolton te Dublin en ook toen werd hij in het onge lijk gesteld. Thans wordt hij aangemaand tot betaling der kosten van beide processen, be nevens de aan zijne tegenpartij toegewezen schadevergoeding en aangezien hjj daartoe niet bij machte is, zijn zijne politieke tegen standers voornemens hem failliet te doen verklaren. Eene naclitgescMedenis. «l 2. Laatstgenoemde keek nog eens naar den met onweerswolken bezetten hemel, mompelde eenige onverstaanbare woorden en trad de deur in. Na eerst in de keuken rondgezien te hebben, waar hij echter niemand bemerkte, nam hij een lichtje van den wand en trad de woonkamer, binnen. Liesbeth zat nog voor het venster en staarde met onbestemde blikken in de verte. Zij was, zooals zij daar zat, een beeld van een meid; jeugdige frischheid en innemende bevalligheid troonden op baar gelaat. De vader zag eenigen tijd zwijgend op haar neder. Was 't met een gevoel van vaderlijken trots en voldoening over de opbloeiende bekoor lijkheid van zijn kind, die zoo sprekend op de moeder begon te gelijken Of zag hij bare smart en schreef hij die toe aan medegevoel met zijn leed? Ja zeker bespeurde bij die traan, die op haar naaiwerk drupte, en trof hem die sombere blik uit haar donker oog. Die traan en die blik waren niet meer die van zijne kleine Liesbeth, van een zorgeloos kind. Treurde zij misschien ook om eigen leed, om eigen ge moedsbezwaren Deelde ook zij reeds in den strijd, die 't leven oplegt? Nog nooit had hij haar zoo zien zitten. Zij had zich ook dit had hij wel moeten zien bij zijn binnenkomen geschaamd over hare houding, had de in den schoot rustende handen weer aan haar werk geslagen en steelsgewijs de traan weggepinkt, die nog aan haar oog leden hing, en een beklemde zucht was hare barst ontsnapt. »Wat scheelt er aan, Liesbeth vroeg eindelijk de vader op een toon van niet geheel oprechte deelneming. «Gij hebt geschreid?" Plotseling echter scheen hem iets in te vallen. Hij richtte den blik naar den ledigen ziekenstoel aan den haard en er klonk een welgemeend «Arm kind, ik begrijp alles." Hij deed eenige schreden door het vertrek, bleef vervolgens bij de tafel staan, zette de lantaarn, die hij nog droeg, er op en sprak zoo onverschillig hem mogelijk wassik heb heden avond eene vracht te bezorgen, 't Zal wel laat worden voor ik terug ben. Maak de lantaarn goed vol." Hij zag het deze maal niet, hoe Liesbeth opnieuw ontroerde. Hij vermoedde in 't geheel niet, wat haar bezwaarde. »Doe dat niet, vader," sprak zij zacht. «Ga heden niet uit." De oude keek haar verwonderd aan. «Wat scheelt u nu, Liesbeth 1 Dat moet gebeuren. Ik zeg u, het moet" «Vader, blijf bij mij," hernam zij rik durf niet alleen zijn, van avond niet. Gij herinnert u dat geval met Tubinger Frans Met een gebaar van afkeer viel hij haar op ernstigen toon in de rede«Laat de doodea rusten, Liesbeth." «Hij is ook bij avond verongelukt," vervolgdezij. «Zeg liever bij nacht omgebracht." «Neen, verongelukt. Ik weet het goed." «En wat zou dat dan V' «Dat beteekent, dat Arnold onschuldig is." «Maar wat zoudt gij daarvan weten?" Arnold heeft het mij zelf gezegd." «Ja, dat past hem te zeggen." «Maar. als hij dat tegen mij zegt, vader De oude man schrikte. Hij scheen die een voudige woorden maar half te begrijpen. Hij zette de handen op de tafeleen bittere, ver achtelijke lach plooide zijne dunne lippen en met verheffing van stem vroeg hijWat zegt gij daar Wanneer heeft hij dat tegen u gezegd en waar Liesbeth zweeg. De oude Lourens herhaalde zijne vraag, «Gisteren hier," fluisterde zij, nauw hoorbaar. De oude brak in een hatelijken lach uit. «Dus," sprak bij honend, «hebt gij den vent

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1