Binneulaudsche Berichten. Het stoomschip Wandrahm, komende van Hamburg, is Woensdag te Quebec in aan het quarantaine-station te Grand-Island aange komen met de cholera aan boord. Het bericht veroorzaakte groote opschudding. De overheid heeft terstond een besluit uitgevaardigd, ■waarbij het landen aan alle landverhuizers verboden wordt. Het congres der Trades Unions te Glasgow heeft Woensdag besluiten genomen ten gunste van een werkdag van acht uren voor de machinisten in de mijnen en de betaling uit de publieke inkomsten der kosten van de verkiezingen van Parlementsleden. SOOBf EGEN. Het optreden der radicale partij in het Storthing bij de behandeling der vraag ra kende het consulaatwezen, heeft tot verdeeld heid onder de oppositie geleid en zal oorzaak zijn van de vorming eener nieuwe partg, welke zich tegenover Zweden op een nationaal standpunt plaatst, volkomen gelijkstelling wenscht van beide landen met éen minister van buitenl. zaken, die een Zweed of een Noor zal kunnen zijn, maar aan de volks vertegenwoordiging van beide landen ver antwoordelijk zal zijn, en verder aandringt op uitbreiding van stemrecht en invoering eener vermogens- en inkomstenbelasting. Ofschoon erkennende dat de radicale party veel gedaan heeft om het nationaal bewust zijn bij de Noren op te wekken, keuren de voorstanders der nieuwe partij bet af dat de radicalen de unie met Zweden willen ver breken en het koningschap afschaffen, fi U S L A N D. De benoeming van den heer Witte, tot dusver waarnemend minister van middelen van verkeer, tot minister van financiën heeft, naar uit goede bron gemeld wordt, thans plaats gelmd. Het bevestigt zich dat de heer Kriwoschlin het ministerie van verkeersmiddelen heeft overgenomen. Het regeeringsblad bevat een besluit van den waarnemenden minister van financiën tot tijdelijke uitgifte van 25 millioen krediet roebels tegen deponeering van goud. ITALIË. Op eene memorie, door het comité der tentoonstelling te Rome tot ide regeering ge richt, is door den minister-president Giolitti ten antwoord gegeven, dat de regeering erkent, dat de eerste nationale tentoonstelling te Rome moet plaats hebben, en dat zij hoopt, dat de goede uitslag geëvenredigd moge zijn aan de grootschlieid der onderneming. Wat den financieelen steun betreft luidt het verder vry ontwijkend dat, aangezien het comité geen directe medewerking der schatkist vraagt, de vragen desbetreffende filter zullen worden onderzocht, doch dat de regeeriug zich vooralsnog moet bepalen tot de verzekering, dat de voorstellen van het niet vergeten? Wil de moordenaar ook nog mijn eerlijken naam komen bezoedelen? Wilt gij «Vader, ga niet voort. Gij zijt wreed. Gij doet den goeden jongen onrecht. Hij is onschul dig dat zweer ik li." «En als ik dat nu al geloofde, toch zou de geheele wereld er anders over denken." «Gij kent hem niet, vader, en de menschen kennen hem ook niet." «En toch zeggen allen hetzelfde, 's Volks stem is Gods stem." Liesbeth bedekte het gloeiend gelaat met heide handen en zuchtte diep. »Hoe kunt gij u toch met dien dien man iniaten, Liesbeth Wat wil hij van u Gij antwoordt niet? Hebt gij geheimen voor uw vader? Liesbeth Vader," klonk het zacht en diep, «hij vraagt mij tot vrouw." De oude man viel met een doffen kreet en geheel terneergeslagen in den leunstoel. «Gisteravond," vervolgde bet meisje roet be- comité welwillend zullen worden onderzocht, met den oprechten wensch aan de onder neming een succes te verzekeren, Rome waardig. De koning en de koningin zijn gisteren te 10 uur te Spezzia aangekomen, door de prinsen, ministers en autoriteiten begroet en te 10i/, uur onder toejuiching der menigte naar Genua vertrokken. Te Genua werden zij door de burgerlijke en militaire overheden opgewacht en met groot ceremonieel ontvangen, terwijl zy door een zeer talrijke menigte luide werden toe gejuicht. De werkstaking te Genua is geëindigd na een bijeenkomst van grevisten en kooplieden. Aan de werklieden werd een loonsverhooging toegestaan, en tevens de toezegging gedaan dat de kranen gedurende drie maanden buiten gebruik gesteld zullen worden. IHEKUL Volgens bericht uit Ottawa heeft het Brit- sche kustwachtschip Curlew weer een Ameri- kaanschen schoener opgebracht, die binnen 3 mijlen van de kust der Lidby-baai vischte. Uit Valparaiso wordt aan de New-York Herald gemeld, dat een geheim vei bond is gesloten tusschen Peru, Bolivia en de Argen- tijosche republiek, en dat de Chileensche ge zant in Brazilië zich naar Rio Janeiro zal begeven met een ontwerp-verdrag voor een aanvallend en verdedigend verhoud tusschen Chili en Brazilië. SCHIEDAM, 9 September 1892. Aau het advies van prof. dr. Legebekete Delft in zake pensioenregeling voor de amb tenaren en vaste werklieden der gemeente j Schiedam ontleenen we liet volgende Het adres en de berekeningen door eenige gemeente-ambtenaren aan den raad gericht, worden in de eerste plaats aan een strenge critiek onderworpen, waaruit blykt, dat hun berekeningen op een verkeerden grondslag berusten, waarom de hoogleeraar ten stel ligste ontraadt gevolg te geven aan de wen- schen der ambtenaren, zooals die in hun schrijven zijn uitgedrukt. Aan eene Commissie uit den Raad is op gedragen om »met deskundige hulp te on- »derzoekeu de mogelijkheid en wenschelijk- «heid der oprichting van een pensioenfonds «voor de gemeente-ambtenaren en hunne «weduwen en weezen en indien die mogelijk sheid en wensehelykheid blijkt, een volledig «organisatieplan in te dienen". Als gevolg van het mondeling overleg met deze commissie en van nader onderzoek door mij ingesteld, heb ik de eer het volgende ter overweging mede te deelen. Het zal wel geen betoog behoeven, dat het wenscheiijk is aan de ambtenaren en vaste vende stem, «toen pij weg waart, heeft hij mij gebeden, op zijne knieen gesmeekt Maar vader, ik beloofde hem niets. Ik ontving kracht van boven en wees hem met haide woorden af. Bij die laatste woorden was zij opgestaan en den ouden man genaderd, die in somber zwijgen daar nederzat. Eensklaps wierp zij zich voor zijne voeten, vatte zijne handen en sprak snel en op smeekenden toon: «Vader, gij moet het weten. Hij zal mijne strenge woorden niet voor ernst hebben ge houden, hij zal ze wet al vergeten hebben. Hij houdt zooveel van mij. Hij zal van avond terug komen. Ik gevoel, dat hij zal terugkomen. En als hij mij opnieuw vraagt, en gij zijt er niet, dan is het mij niet mogelijk hem te weer staan, Dan. zal ik moeten toegeven want ik heb hem ook lief, vader, onuitsprekelijk, boven alles lief." Na deze hartstochtelijke bekentenis verborg zij, ais schaamde zij zich over dien hartstocht, het gelaat tusschen de knieën baars vaders, en zoo zaten beiden langen tijd, terwijl in en buiten werklieden der gemeente op den ouden dag en by invaliditeit pensioen toe te kennen. In onze dagen, nu tal van particuliere onder nemingen daartoe zijn overgegaan, wekt het zelfs eenige verwondering, dat eene gemeente als Schiedam geen pensioen-verordening bezit. Gerustelijk kan men beweren, dat daardoor de gemeente financieel schade lijdt afge zien van de moreele schade, die ontstaat door het in dienst hebben van een personeel, waarvan de oude dag niet is verzorgd. Inder daad heeft het gemis van een pensioen-rege ling in de meeste gevallen niet tengevolge, dat geen pensioenen worden toegekend integendeel worden op onregelmatige wijze toch nu en dan pensioenen verleend, terwijl in andere gevallen ambtenaren en werklieden tot op zeer hoogen leeftijd in dienst der ge meente blijven. De bevestiging van hetgeen hier is opge merkt vindt men ook in de gemeente Schie dam. Op de begrooting dezer gemeente zijn pensioenen uitgetrokken tot een bedrag van meer dan ƒ6500, terwijl personen van 80 84 jaar oud in dienst der gemeente worden aangetroffen. De wenschelijkheid om ook de weduwen en weezen in een pensioenfonds op te nemen, wordt door den hoogleeraar volkomen toe gegeven, en dan vervolgt hij Een andere vraag komt thans aan de orde: «bestaat de mogelijkheid voor de gemeente «Schiedam eene behoorlijke regeling te ont- «werpen en hoedanig dient deze te zijn Bij het invoeren van iedere pensioen-regeling doet zich een financieel bezwaar voor. De kosten worden zeer boog. Zoo voor den amb tenaar van het indiensttreden af, ieder jaar eene vaste som wordt gestort of op de wedde ingehouden en deze bedragen gereserveerd worden is het mogelijk eene regeling te ontwerpen, waarbij de kortingen of contri bution niet al te drukkend zijn. Is dit echter verzuimd en wenscht men een bestaand per soneel in het genot van pensioen te stellen, dan worden groote opofferingen geëischt. Bij de burgerlijke ambtenaren deed zich de omstandigheid voor, dat uit de kortingen op de traktementen eenige millioenen waren verzameld in het pensioenfonds, krachtens de wet van 9 Mei 1846 Staatsblad No. 24. Het is bekenddat het slechts gelukt is een weduwen- en weezen-fonds voor die ambte naren te stichten, door daarin de bezittingen van het vroegere fonds ten deele over te brengen, en voor het vervolg de pensioenen voor den ouden dag en bij invaliditeit op de Staatsbegrooting te verrekenen. Het voor beeld, door het rijk gegeven, kan niet geheel door de gemeenten worden gevolgd, daar de overgespaarde millioenen niet aanwezig zijn. Ondertusschen moge wel bedacht worden, dat het uitstelten eener regeling de zaak n;et gemakkelijker maakt integendeel de het vertrek eene onheilspellende stilte de voor bode scheen van een naderenden storm. Als de steeds hooger stijgende golven van den vloed aan het rustige stadje, zoo voorspelden de zich rimpelende trekken en de afgebroken ademtocht van den vader weinig goeds aan het in tranen badende meisje. Het scheen zelfs een oogenblik of de storm over haar arm hoofd zou losbrekendoch de oude bedwong zich. Hij had uit zijn ondervin ding van de laatste weken kracht geput om zijne driften en wenschen te beheerschen en zijne smart te verkroppen. Alleen zijn blik, verwijtend en bijna verachtelijk, sprak van zijn afkeuring en leedwezen en slechts het beven van zijn stem verried, wat er in hem omging, toen htj sprak «Ge hebt gelijk, Liesbeth. Ik mag u niet alleen laten. De man zal zeker terugkomen en zondige liefde kent geen grenzen. Hij mag u niet wederzien. Gij zult met mij gaan." Nu eerst hief Liesbeth langzaam de met tranen gevulde oogen tot hem op. moeilijkheid wordt steeds grooter. Naar mijne meening moet men trachten eene regeling te ontwerpen, waarbij de lasten zoo min mogelijk drukkend zijn en over eene groote reeks van jaren verdeeld worden. Aan den eersten eisch kan voldaan worden, door de bedragen van de pensioenen niet te hoog te nemen en rich te bepalen tot het volstrekt noodzakelijke. Het verdeelen der lasten over een groot aantal jaren wordt bereikt door de regeling voor Amsterdam, aanbevolen door de Raads commissie, belast met de voorbereiding der herziening van bet pensioen-reglement. Deze regeling sluit zich nauw aan bij die van het Rijk. De eigen pensioenen worden, naarmate zy vervallen, op de gemeente-begrooting ge bracht; terwijl een fonds wordt opgericht, •waaruit de weduwe- en weezen-pensioenen worden betaald. In plaats van een bedrag in eens, bij het Rijk in dat fonds gestort, wordt door de gemeente aan het fonds eene vaste jaarlijksche subsidie toegekend. Dit voorstel schijnt mij ook voor andere gemeen ten aanbevelenswaardig en voor zoover moge lijk het llnancieele bezwaar op te heften. Een tweede bezwaar, dat zich dikwijls doet gevoelen bij het ontwerpen eener pensioen regeling, is bet gering aantal personen, waar voor zij zal gelden. Alle berekeningen, ten opzichte van de vermoedelijke lasten en baten, steunen op de verwachting, dat voor de groep deelnemers de middelwaarden, uit de waar nemingen gevonden, kunnen toegepast wor den. Is nu het aantal deelnemers klein, dan kan men in dit opzicht groote teleurstelling ondervinden. Afwijkingen kunnen voorkomen, welke drukken op de financiën van eene kleine gemeente of den toestand van een fonds hachelijk maken. Het zou daarom hoogst wenscheiijk zyn, zoo het Rijk in deze zaak de gemeenten te hulp kwam in diervoege, dat uit de gemeentelijke inkom sten en uit de bijdragen der ambtenaren de noodige contributiën betaald werden en het Rijk daarvoor de pensioenen waarborgde en uitkeerde. Wordt vervolgd). Naar wij vernemen, heeft de cholera-com- missie besioten, een ontsmettingsoven op het terrein van het ziekenhuis op te richten. De bouw van de barak op een weiland der gemeente aan de Buitenhaven, welke is opgedragen aan den heer K. Snerjders de Vogel alhier, nadert zijn voltooiing. Den heer N, F. Elzevier Dom is opgedra gen de geneeskundige behandeling van lijders die eventueel in de barak mochten worden opgenomen. Op de landbouw-tentoonstelling te Leiden is een koe van de spoelingvereenïging alhierr welke uitsluitend met haar spoelingmeel is gemest, bekroond met den tweeden prijsr zijnde een zilveren medaille. Alsof haar blik hem opnieuw verbitterde, riep de oude eensklaps«Eervergeten kinden bij stiet haar gramstorig van zich. Doch even snel bedwong hij weer zijn toorn en was hij be sloten ook deze nieuwe ellende met koude berusting te dragen. Een somber: «het spijt mij! arm kind!" kwam nog over zijn lippen. Toen schreed hij langzaam naar de deurr wendde zich nog eenmaal om en sprak op vrij bedaarden toon«Maak u dan maar gereed om mee te gaan. Gij kunt wel vooruitgaan- tot aan den Wurmlinger landweg en mij daar wachten." Hij trad naar buiten en wierp de deur achter zich in het nachtslot. En Liesbeth, alleen gelaten, viel op de knieën en bad. Zij smeekte den Hemelschen Vader, dat die den geliefde in zijne eer mocht herstellen en alles ten beste leiden. Wordt vervolgd*)'

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2