IBSflMBBÏO en jJrooMlerij Anti-Rheumatische Watten n Dr. Rstan's elf be svaring. A. BREETVELT kz., Delft. 8900. 40300. 10500. 10700.3> s dien verdienen de uitkomsten geen onvoor waardelijk vertrouwen, na vijf jaren tot f 5100.per jaar 3> tien J> 6900. a twintig dertig veertig vijftig "Verdere stijging is niet te verwachten. Neemt men nu in aanmerking, dat thans reeds voor meer dan f6500.— aan pensioenen op de begrooting voorkomt, dan zijn deze bedragen zeker niet zoo groot, dat daardoor het invoeren van eene behoorlijke pensioen verordening niet mogelijk schijnt. Omtrent de betrouwbaarheid van deze ge tallen moge het volgende worden opgemerkt. Zij zijn berekend uit de boven aangegeven kansen en bij de genoemde onderstellingen het is dus zaak hare juistheid te toetsen aan enkele cijfers, uit de waarneming afgeleid. Het onderzoek, door mij in dit opzicht inge steld, gaf geen onbevredigende uitkomsten. "Wel schijnen de bedragen iets te laag maar slechts enkele percenten. Ondertusschen moet in aanmerking genomen worden, dat in de practijk afwijkingen zich kunnen voor doen, daar het aantal personen, die voor eigen pensioen in aanmerking komen, zeer klein is. De pensioenlast wordt natuurlijk ook grooter, zoo de som der traktementen stijgt. De ge geven getallen gelden slechts voor een totaal bedrag aan salarissen van ongeveer 136,000. De pensioen-last kan verminderd worden, door de ambtenaren en vaste werklieden eene bijdrage te laten storten voor het pensioen. Ik meen dat echter niet te mogen aanbe velen. Het regelen van zoodanige bijdrage is uiterst moeilijk. Zal deze bijdrage iets betee- kenen ten opzichte van het bedrag der pen sioenen, dan moeten de bestaande ambtenaren ook verplicht worden die te storten. Tot het opleggen van deze verplichting zal de gemeen teraad wel niet overgaan, nu reeds pensioenen zyn toegekend, zonder dat eene bedrage is gevorderd. Slechts eene korting te heffen van de wedden der nieuw aan te stellen personen, geeft in de werkelijkheid niet veel. In den regel zijn deze personen van jeugdigen leeftijd, zoodat de korting slechts een zeer klein aantal percenten mag bedragen zal zij niet de waarde der te verleenen pensioenen over treffen. Een groot aantal jaren moet zoodoende verloopen voor en aleer die contributiën een eenigszins belangrijk bedrag uitmaken. Het vorderen eener contributie, heeft bovendien ten gevolge, dat in de verordening bepalingen moeten opgenomen worden, teneinde de rech ten van de ambtenaren te waarborgen. Deze bepalingen zijn eenvoudig genoeg, waar het slechts geldt pensioenen, die ingaan bij het bereiken van een bepaalden leeftijd of bij het overlijden van een persoon, maar minder een voudig bjj invaliditeits-pensioenen. In de meeste gemeenten wordt dan ook voor deze pensioenen geen korting op de traktementen gelegd. Het Rijk vordert eene in vier jaren afloopende korting, gelijk aan de helft van het traktement en van de verhoogingen daarvan. Deze bepaling is echter ter elfder ure in de wet gebracht en was door de Staatscommissie niet voorgesteld. Het behoeft wel geen betoog, dat eene gemeente als Schiedam allerminst eene dergelijke korting aan de nieuw aan te stellen ambtenaren en werklieden kan op leggen. Zooals uit de missive van de raadscommis sie aan den gemeenteraad blijkt, kan zij niet adviseeren ook de weduwen en weezen in het pensioenfonds op te nemen, omdat de fmancieele toestand der gemeente de daaruit voortvloeiende lasten niet kan dragen. Volgens de berekeningen van prof. Lege- beke zou zoodanig weduwen- en weezenfonds een uitgave vorderen van f5500. Voegt men daar nu bij de som die in de eerste twintig jaren jaarlijks voor eigen pensioenen door de gemeente te betalen is: f9000, dan zouden een pensioenfonds voor ambtenaren en een weduwen- en weezenfonds te zamen f14500 vorderen. In aanmerking genomen, dat de f6500, die thans op de begrooting voorko men, langzamerhand ailoopen, zal een hoo- gere uitgave van ongeveer f8000 worden gevorderd. Bij kon. besluit van 8 September 1892 no. 21, is op voordracht van den minister van waterstaat, handel en nijverheid eene staatscommissie ingesteld, met opdracht om te onderzoeken of eene afsluiting en eene droogmaking van de Zuiderzee, op eene wijze als door de Zuiderzee-Vereeniging is voorge steld, in 's lands belang behoort te worden ondernomen, en zoo ja, op welke wijze dit werk tot uitvoering moet worden gebracht; en een verslag van de uitkomsten van haar onderzoek aan H. M, de Koningin-Regentes uit te brengen. In die commissie zijn benoemd: tot voor zitter de minister van waterstaat, handel en nijverheid; tot leden de heeren P. A. Bos, aannemer; C. ten Bosch, schout-bij-nacht; J. Breebaart Kz., lid van het hoofdbestuur der Hollandsche maatschappij van landbouw IC. Eland, kolonel bij den geaeralen staf; D. Fontein de Jong, voorzitter van de Friesche maatschappij van landbouw en veeteelt; dr. Th. H. Mac Gillavry, hoogleeraar te Leiden A, M. J. Hendrichs, onder-voorzitter van de Kamer van koophandel en fabrieken te Am sterdam; A. H. Hoekwater, luitenant ter zee eerste klasse; mr. Ph. A. Holsboer, admini strateur der domeinen aan het departement van financiën; H. C. van der Houven van Oordt, lid van Ged. Staten van Gelderland; W. Hovy, lid van den gemeenteraad van Amsterdam"W. van Konijnenburg, raad adviseur bij het departement van financiën; W. F. Leemans, inspecteur van den rijks waterstaat; mr. M. Mees, onder-voorzitter van de Kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam; mr. F. S. van Nierop, lid van de Prov. Staten van Noord-Hollandmr. B. H. Pekelharing, hoogleeraar aan de polytech nische school te Delft; mr. E. N. Rahusen, voorzitter van het college voor de zeevissche- rijen; dr. R. H. Saffet, directeur van den gemeentelijken gezondheidsdienst van Amster dam; mr. C. J. Sickesz, eere-voorzitter van de Geldersch-Overijselsche maatschappij van landbouw; mr. H. Smeenge, voorzitter van de sehippersvereeniging >Schuttevaer"J. M. Telders, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; mr. J. D. Veegens, lid van de Tweede Kamer der Staten-GeneraalS. J. Vermaes, hoofdingenieur voor den provin cialen waterstaat in Friesland; A. J. Voor duin, commandant in het tweede genie-com- mandement; J. W. Welcker, hoofdingenieur van den rijkswaterstaat; J. M. F. "Wellan, inspecteur van den rijkswaterstaat; A. C. Wertheim, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, en A. D. Zur Miihlen, lid yan de Kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdamen tot secretarissen de heeren "W. K. Behrens, ingenieur van den rijkswater staat, en mr. P. L. F. Verschoor. De bepalingen tot wering der cholera geven den ambtenaren van de douane te Zevenaar zeer veel drukte. Een aldaar gedetacheerd officier van gezondheid is bij de visitatie van alle binnenkomende goederen aanwezig. Zeer veel bagage wordt in beslag genomen en door lieeten stoom in een desinfectie-oven, systeem prof. Overbeek de Meijer, ontsmet. In de maand Augustus werden bij het koloniaal werfdepot aangenomen 116 perso nen, waaronder 77 Nederlanders, terwijl van de verschillende korpsen van het leger hier te lande 33 onderofficieren en minderen wer den overgenomen. Gedurende die maand werden naar Oost- Indië uitgezonden 2 detachementen ter sterkte van 4 officieren, 8 onderofficieren, 6 korporaals en 119 soldaten. Afzonderlijk ver trokken 2 officieren. Uit Oost-Indië keerden te Harderwijk terug 2 onderofficieren, die 4 jaren gedetacheerd waren geweest en naar hun korps vertrokken, 2 soldaten die met gagement en 12 miliciens die met groot verlof den dienst verlieten. Uit West-Indië keerden 2 soldaten terug die met paspoort vertrokken. Kunst en Wetenseliap. De hertogin van Alva, die verleden jaar een boekdeel^Bloemlezing van documenten van het Huis Alva" uitgaf, liet nu een tweede deel: »Handschriften van Ghristophorus Co lumbus en Amerikaansche papieren" ver schijnen. De papieren, welke vooral in deze dagen, nu men het vierde eeuwfeest der ontdekking van Amerika viert, van belang zijn, bleven, naar de hertogin verhaalt, door een gelukkig toeval bewaard. Zij lagen jaren lang in het archief der Alva's samengepakt met het opschrift: waardelooskan vernie tigd worden." Uit dat pak haalde de moedige nakomelingen van den IJzeren Hertog", na het doorworstelen van veel onleesbaars, 47 documenten, welke, zooals alleen reeds blijkt uit de namen Columbus, Mendez, Sebastian Cubeto, Velazquez. Cortes e. a. van groot belang zyn. De meeste zijn uit de 16e eeuw, maar eenige van de belangrijkste dagteekenen uit het laatst der 15e eeuw, als o. a. de instruc tion van den koning en de koningin voor kapitein Juan de Aguado, om over te brengen aan den eersten admiraal (Columbus). Die instruction betreffen voornamelijk het ver- deelen van levensmiddelen in het nieuwont- dekte gebied. Bij dat verdeelen kwamen zulke misbruiken voor, dat smen verscheidene menschen van honger liet sterven". Het is verrassend, dat in die rijke, vruchtbare landen de ontdekkers vele ontberingen moesten lijden en dat zij dikwijls gebrek hadden aan de noo- digste levensmiddelen. Op de keerzijde van dat stuk staat, door Columbus eigenhandig geschreven: sHier is opgeteekend, wat mij Juan Aguado in Indië, krachtens een mij overhandigd legitimatie bewijs uit naam van hunne Koninklijke Hoog heden, meedeelde. Indië, November 1495". De Senaat der ^Nationale Universiteit van Illinois", te Chicago, heeft, op voordracht van hare medische faculteit, med. docts. J. Schoondermark Jr., te Amsterdam, voor de vele geneeskundige en hygiënische geschriften, welke in verschillende talen van zijne hand verschenen, het eere-doctoraat in de genees kunde toegekend. Dr. Schoondermark is de eerste Nederlander, wiens deze onderscheiding is te beurt gevallen. De medaille wegens verdiensten te opzichte van 's rijks verzamelingen van wetenschap en kunst, in goud, is toegekend aan dr. E. C. Stirling, hoogleeraar te Adelaide (Australië), ter zake van diens aan het museum van natuurlijke historie bij de rijks-universiteit te Leiden aangeboden geschenk, bestaande uit een hoogst zeldzaam molachtig buideldier, afkomstig uit de binnenlanden van Australië. Inhoud van Ko. 2 Tan het Maand- blad tegen de Vefeatschingen, onder redactie van dr. P. F. van Hamel Roos, te Amsterdam. De goede zijde der dreigende epidemie. Onderzoek van Levensmiddelen en Handels artikelen, gedaan aan het Bureau voor che misch en microscopisch Onderzoek, Spuistraat Amsterdam. Controle-Onderzoekingen. (Cacao en Suikerwerken. Stout. Gesteriliseerde melk in blik. Roggebloem. Cognac. Meel. Vertinde serviezen voor koffie- en theebereiding. Spuitwater. Kaasstrem sel en Goudkleursel.) Onechte Fransche wijn. Vervalsching van levensmiddelen in Ame rika. Wetenschappelijke Berichten. (Ver valsching van sandelhoutolie. Cholera- baccillen in Melk.) Hygiëne en Industrie. (Het verband tusschen drinkwater en cholera. Verteert rauw rundvleesch spoediger dan gekookt Nadeelige invloed van vermoeie nis op de spijsvertering. Maatregelen in het belang der gezondheid in Italië. Het zuiveren van drinkwater. Gevaarlijke lmar- middelen. Tegen het verknoeien van thee (Hygiënische theepotten.) Fabrikatie van kunstmatig ivoor uit melk. Maatregelen tegen de cholera in Frankrijk. Glazen bouwsteenen. Vaatwerk zonder duigen. Een brandspuit van gehard papier. Feuilleton. (Het vraagstuk der bestuurbare luchtschepen. Botanische reuzen. Een nieuwigheid op de tentoonstelling te Chicago. Zeeziekte. Een menschelijke Struis vogel.) ADVERTENTIES. SMIT, Broersveld. ZAAN BASISCHE TA FEL15®SCIIUIT. HAAGSCIIE BESCHUIT. ONTBMTBKSCHUIT. ARIJSBESCHU1T. I.ANCSE en ZOETE BESCHUIT. BE9CII UITHOLLEN. Eenige Bakkerij waar alles dagelijks versch wordt geleverd. Been Grijs Haar meer!!! De Kleutre London doet het grijze Haar binnen enkele dagen verdwijnen, maakt het glansrijk en zacht, is onscha delijk voor de huid en verft niet. Prijs S5 cent de flacon en f l.ftO de dubbele flacon. Alleen verkrijgbaar te Schiedam bij C. MONTFOORT, Coiffeur. OF vaa Verkrijgbaar a 30 cents per pakje by: J. Molenbroek, Boter- M. Cloos, Friesche Apo- straat, Schiedam. Qez. Willems, Hoogr- straatbfj deRotterd. Poort, Schiedam. Wouter Pleijsier. Viaar- dingen. L. 3. B. Gribbling, Maas sluis. P. Kind, Maasland. A. Bos, Berkel. Iserief Zonen, 's-Hage. theek, Hoofdsteeg, Rot terdam. J. H. Keiler Zoon, Rot terdam. A. van Wassenaar, Delfts haven. A. HeijmansOverschie, J. van Dorp, Zoetermeer. C. Weverling, Charlois. P. Kouwenhoven, Oud- Beierland. A. BREETVELT Az. te Delft. Hen ware schat voor allen, die door jeugdige verkeerd heden lijden, is het beroemde werk Hollandsche uitgave, met 27 afb. Prijs 2 Gulden. Ieder, die aan de ge volgen van zulle kwaad lijdt, moet het lezen. Duizenden hebben hun herstel er aan te danken. Te verkrijgen bij het Verlags-Magazin te Leipzig, Neumarkt No. 34, franco tegen inzending van het bedrag (ook in postzegels) en in eiken boekhandel in Holland,

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 7