N°. 8098. A0. 1892. Maandag 12 September. Derde Blad zesenveertigste Jaargang. Binnenlandse]!e Berichten. Gemengde Berichten. Koloniën. Abonnementsprijs j per kwartaal - Iraneo per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85, - 2.50. - 0.10. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU: BOTER STRAAT, E 3 7. Adtertcxtikpkus: van 1—10 gewone regels met inbegrip ven eene Conrant. .10 Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 10 September 1892. Men meldt uit Den Haag aan de N. B. Ct. Een jongen van een der in de stadsgrachten in lading liggende schepen werd onwel; hij leed aan hevige buikkramp. Een geneeskun dige werd ontboden, deze constateerde dat er geen gevaar was. Weinige oogenblikken later schepte de jongen water uitde stadsgracht in eene kan, zette die aan den mond en dronk haar leeg! Werk daar eens tegenop met voorzorgs maatregelen tegen besmettelijke ziekten! De gemeenteraad van Loosduinen heeft besloten tot de oprichting van een ziekenbarak in het duin, geschikt voor de opneming van tien personen. Voorts is een brancard aan ge2 schaft, het water uit de pompen scheikundig onderzocht en alleen zuiver drinkwater ter beschikking gesteld van de scholen en de ingezetenen. De opruiming van mest- en vuil- nishoopen is gelast en met de desinfectie wordt ijverig: voortgegaan. Nog werd besloten een pomp te laten aan leggen, die zuiver water geeft, kosteloos geneesmiddelen te verschaffen te Eik-en- Duinen, en aan den Tol, zoo de ziekte mocht uitbreken, tegen hoog loon (f5 per etmaal) vast personeel aan te stellen voor ontsmetting en verzorging der zieken. Te Lobit kwam Donderdag een oorlogs vaartuig ten anker, om toezicht te houden op de schepen, die den Rijn afkomen. Een officier van gezondheid bij de marine is belast met het onderzoek naar den gezondheidstoe stand der bemanningen, en met de zorg om verdachte voorwerpen, die zich aan boord bevinden, te doen ontsmetten. Tevens wordt aan den oever der rivier eene barak gebouwd ter opneming van eventueele choleraüjders. Het mineraalwater uit de »Snelle Sprong" komt zich in deze dagen ook onder de aandacht brengen op grond van hetgeen de Utrechtsche hoogleeraar over zuiver drinkwater schreef. De bodem van deze bron is »maagdelijk"; het water zal dus wel zuiver mogen heeten. Geljjk velen weten, beweert dr. Folkert Kramer, arts te Amsterdam, een middel tegen de gevreesde diphtherie gevonden te hebben. Het bestaat in de toepassing van Jodum tribro- matum (Jodtribromid). Uit de jongstversche- nen aflevering van het »Archiv fur Kinderheil- kunde" blijkt, dat onze stadgenoot eene hoe veelheid van middel ter beproeving toege zonden heeft aan den hekenden specialiteit prof. Monti, te Weenen. Diens assistent, dr. E. Kraus, deelt in bovengenoemde aflevering den uitslag mede van de aanwending van het middel in drie gevallen, van welke twee zeer ernstig waren. Het verloop bij alle drie was zeer gelukkig. De patiënten namen het mid del in alle vormen zonder eenigen tegenzin in en waren in tien dagen hersteld. (AT, v. d. D.) In het British Medical Journal wordt er op gewezen, dat door de meer en meer volmaakte middelen van verkeer, de tegenwoordige cholera- epïdemie snel haren weg vervolgde. Terwijl de ziekte zich plotseling op 8 Mei in Srinagar en Cashmir vertoonde, bereikte zij, na Afghanistan doorkruist te hebben, Askabad reeds op 4 Juni. Van daar uit gebruikte zij westwaarts de Trans- caspische spoorbaan als reisroute, van uit Bakn, waar zij op 6 Juni uitbrak, bereikte zij langs den Transcaucasischen spoorweg Tiflis op 26 Juni. Van Astrakan, waar zij zich op 30 Juni ver toonde, bracht bet stoombootverkeer op de Wolga baar spoedig naar Kasan. Moskou werd op 5 Augustus besmet en van daar uit St.-Petersburg, Waar zij op 17 Augustus uitbrak. Russische emigranten brachten haar naar Hamburg en Antwerpen, en van daar uit blijft zij thans Europa bedreigen. Li verschillende plaatsen van bet gouvernement Petrikan in Polen, grenzende aan Silezié, is de Siberische veepest uitgebroken. De sterrenkundige Camille Flammarion heeft aan de Fransche academie van wetenschappen het resultaat bekendgemaakt van zijn jongste waarnemingen van de planeet Mars, die zich, zooals men weet, dit jaar, in bijzonder gunstige waarnemings-omstandigheden bevindt. Volgens Flammarion zou de diameter van Mars belangrijk kleiner zijn dan men aanneemt de waarde door Le Verrier opgegeven, zou éen zesde te groot zijn. Flammarion geeft aan 6.753 KM voor de diameter en 143 miilioen KM2 voor de oppervlakte, bestaande uit 77 mii lioen KMS aarde en 66 miilioen KM1 water een geheel andere verhouding dus dan op onze aarde. De bewoonbare oppervlakte van Mars kan omstreeks 5- a 6-maal die van Europa bedra gen. Professor Pickering, te Arequipa in Peru, be weert op de planeet Mars twee bergketens te hebben ontdekt benoorden de groene vlek bij de Zuidpool der planeet. Tusschen deze twee bergketens verzamelt zich de gesmolten sneeuw en stroomt dan noordwaarts af. De Fransche «Veraeniging tot bestrijding van het tabaksmisbruik" heeft bij de académie de mé- decine een vertoog ingediend over het verband tusschen het gebruik van tabak en de geboorten en echtscheidingen. In departementen waar 1132 gram tabak op den inwoner u-bruikt wordt, be weert zij, komen 152 echtscheidingen en 237 na tuurlijke kinderen voorin andere, waar slechts 574 gram tabak gebruikt wordt, telt men in ronde cijfers slechts 5 echtscheidingen en 95 on wettige geboorten. Waar het meest tabak wordt gebruikt, telt men op 100,000 inwoners 2476 sterfgevallen, 129 doodgeborenen, 237 natuurlijke kinderen en gemiddeld 19 echtscheidingen. In de departementen waar het minst gerookt wordt, is de verhouding 1.1-10, 78, 95 en 3. De bekende gedachtenlezer Stuart Cumber land heeft onlangs ook een voorstelling gegeven aan bet Deenscbe hof, voor de daar aanwezige vorsten. De czaar, die nooit zulk een voorstelling bijwoonde, maar veel over die onderwerpen ge lezen heeft, toonde groote belangstelling in de vertoonde proeven. Hij twijfelde echter aan de macht der suggestie, wat hem zeiven betrof, en Cumberland noodigde hem uit tot een proef. Het bleek toen, dat, onder de kracht eener suggestie van Cumberland, de keizer aller Rassen, die zooals men weet, buitengewoon sterk is, niet in staat was een meisje (miss Bentley) van den grond op te lichten, hoewel bij haar een oogen- blik te voren op een armslengte van zich af door de kamer had gedragen. Miss Bentley daaren tegen lichtte den czaar en nog drie andere vorste lijke personen allen te gelijk op een stoel van den grond. In een artikel over den voorspoed van blinden in Amerika haalt de New-York Weekly Herald daarvan treffende voorbeelden aan. Te Bristol in Rhode Island is zekere Herres- hoff, sedert zijn vijftiende jaar blind, het hoofd van een der bekendste scheepstimmerwerven. Hij ontwerpt plannen en beoordeelt nieuwe machine rieën, loopt overal rond om bevelen te geven, alsof hij de beste oogen ter wereld had. Hij heeft honderden werklieden in dienst. Te Milwaukee heeft de Evening Wisconsin ia William E. Cramer sedert 45 jaar een blinden hoofdredacteur, tevens grootendeels eigenaar van het blad. Tengevolge van een ongeluk verloor hij als kind het gezicht en ten deele het gehoor. Zijne courant, als weekblad door hem begonnen, is nu een der meest rendeerende dagbladen in het Noordwesten. Sedert vele jaren dicteert hij ettelijke kolommen aan een snelschrijver. Met den eersten graad gepromoveerd, heeft hij met zijne vrouw Noord en Midden-Amerika en ook Europa doorreisd. Te Leyden (West-Massachusetts) woont een rijk blindgeboren landbouwer Davenport. Op zijn 700 »acres" bouwland is hij volkomen thuishij is een degelijk kenner en fokker van vee en zet dikwijls 100,000 dollars 'sjaars aan wol om. In eene onteigenings-quaestie verdedigde hij met schitterenden uitslag zijne belangen voor een raad van scheidrechters. Hij reist dikwijls naar New- York en Boston, en altijd alleen. Te Boston oefent de heer Coche, als klein kind door een onhandig geneesheer blind gemaakt, eene hospitaal-praktijk als specialiteit in hart- en long kwalen uit. Hij bestudeerde de ontleedkunde met zelf uitgedachte middelen. Daar er geen in relief gedrukte medische werken bestonden, moest hij zich alles doen voorlezen. Zijne examens waren buitengewoon goed. Te Chicago heeft men zulk een blinden specialist in dr, Baboock. Een der meest bekende inwoners van Sint-Paul is de heer Kellogg, een blind weerkundige. Der tien jaar geleden verloor hij het gezicht. Zijne vrouw en twee dochters houden hem op de hoogte en helpen hem in zijn arbeid. Op verschillende plaatsen van Noord-Amerika heeft men 150 biinden, die den kost verdienen als pianostemmers, even zooveel muziekonderwijs aan blindeninstituten, 500 bij particulieren, 100 organisten, tusschen de 15 en 20 componisten en uitgevers van muziek. Batavia, 5 AuguMus, Blijkens een van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden ont vangen telegraphisch bericht, is op 31 Juli j.l. bij het aanbreken van den dag de vijandelijke ver sterking Kota baroe bij Segli door den postcom- mandant met een detachement van 2 luitenants en 75 a 80 bajonetten overrompeld en daarna in brand gestoken. De vijand vluchtte, met achterlating van zes dooden, terwijl van onze zijde geene verliezen werden geleden. Aan de Javabode werd den 30n Juli uit Medan geseind Volgens een gisteren alhier ontvangen bericht is Nja Makam uit Edi naar deze residentie opge rukt. De resident en de militaire commandant vertrekken heden met eene mobiele colonne uit Bindjei naar Beneden-Langkat en Bintang. Dit bericht wordt aangevuld door het geen in de Deli-Ct. van 23 Juli voorkomt, dat name lijk te Medan dadelijk eenige ongerustheid ont stond, toen men hoorde dat Edi door 400 Atjehers onder Nja Makam werd bedreigd. De bende heeft waarschijnlijk bemerkt dat tegen Edi niets te beginnen was en is daarop verder getrokken. Van den aanvoerder zegt de Deli-Ct. »Nja Makam is een invloedrijke hoeloeb&lang van Atjeh en onafhankelijk hoofd van een in de XXVI Moekims gelegene Moekim, waaronder de zooge naamde bijbelkampong" behoorde. een naam die onze troepen er aan gegeven hebben, om bet groot aantal korans, dat men bij de inname vond. Vroeger was in de kampong een priester- school gevestigd en haar bezitter stond dienten gevolge bij het volk in hoog aanzien. Nja Makam beschikt bovendien volgens de oude adat over de inkomsten van eenige havens op het eiland Poeloe Bras en wordt daar in werkelijkheid als het hoofd beschouwd; hij is dus vrij wat meer dan een gewoon bendehoofdman." Bij vonnis van den landraad te Bonthain van 21 Juli werden van de 25 aanleggers van de in Juli 1891 te Bonthain uitgebroken onlusten vier ter dood veroordeeld, drie tot 12 jaar dwangar beid, en een tot 2 jaar dwangarbeid, terwijl er 17 werden vrijgesproken. Uit de Atjehsche Courant van 27 Juli De Europeesche sergeant De Jong van het korps genie-soldaten, die op den 21n dezer zwaar ver wond werd, is op den 24n dezer aan zijne wonden overleden. Het stoffelijk overschot van dien braven onder- COURANT.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 9