A0. 1892 Zaterdag 17 September. IM°. 8102 Z esenveertigste J a a rgang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. ÜITGËYËrÏT odé. Buitenlandsche Berichten. 1.85. - 2.50. - 0.10. BUKBACi BÖT15K STRAAT, B 3 7. D D 1 I S G H L i D. De keizer zond 10,000 mark voor de nood lijdenden te Hamburg. Tan gistermiddag tot hedenmiddag zijn te Hamburg 306 cholera- en 128 sterfgevallen aangegeven. Daarvan zijn er van Woensdag 222 en 98. Er zijn vervoerd 168 lijders en 53 lijken. Nieuwe gevallen van cholera zijn gisteren te Berlijn niet voorgekomen. Het aantal lijders, die als van cholera verdacht in het ziekenhuis te Moahit waren opgenomen, is tot op 47 ver minderd. De geneeskundigen constateeren eene snelle vermindering in de gevallen van loop. Naar de Beichsanzeiger bericht, is het nog door niemand ingenomen gebied tusschen Herero en Owanbo-land, gelegen binnen den kring in zuidwestelijk Afrika waarover zich Euitschlands invloed uitstrekt, na goedkeu ring des keizers onder de bescherming van het Duitsche rijk gesteld. Dat de hevigheid van de cholera-epidemie te Hamburg voornamelijk aan het slechte drinkwater geweten moet worden, is hekend. Maar niet algemeen weet men, dat die drink- water-quaestie daar reeds sinds lang hangende is. Jaar op jaar werd aangedrongen op ver betering, maar ondanks alle verwijten, ont worpen en goedgekeurde verbeteringsplannen, toegestane gelden, enz., is de zaak feitelijk niet verder dan zij twintig jaar geleden was. Een waarschuwend voorbeeld voor andere steden en een prikkel tot werkelijk »bekwa- men" spoed, waar de algemeene gezondheid er mede gemoeid is FSANEBUK. Het gerucht wil doch vereischt be vestiging dat de mijnwerkers te Lens Woensdagavond in eene geheime bijeenkomst met 67 tegen 6 stemmen besloten hebben het ontslag te eischen van de vreemde arbei ders, en geweld te bezigen indien er Zaterdag niet aan dien eisch zal zijn voldaan. Uit Bordeaux wordt gemeld dat op het jaar- lijksche landbouwfeest te Cróón, door den heer Princeteau, een royalist, een dronk ge wijd is aan den president der republiek. Het is de eerste maal sedert de landbouwfeestea gehouden worden, dat dit geschiedt. De heer Princeteau verklaarde dat er tegenwoordig geen sprake meer kan zyn van oproeien tegen den stroom der democratie, die overigensin vroeger eeuwen Frankrijk groot gemaakt beeft, en zich in onze dagen verjongt. De aartsbisschop van Bordeaux, mgr. Lecot, die het voorzitterschap van .dit feest be kleedde, hield een rede op de verbroedering van alle Franschen. De gezondheidstoestand te Havre is zeer voldoende. Woensdag kwamen 13 gevallen van cholera en 2 sterfgevallen aan die ziekte voor. Te Parijs zijn Woensdag 8 choleralijders overleden. Uit Lyon wordt gemeld, dat het blad Salut i'ullie bevestigt dat er te Aix les Bains eene militaire conventie tusschen Frankrijk en Rusland geteekend is. De eenige reden der vertraging zou gelegen zijn in de rol, welke Frankrijk wenscht te spelen ten opzichte van China, in het geval van eene botsing tusschen Engeland en Rusland in Indië. BELG IE. In antwoord op het schrijven van een afge vaardigde, betreffende de slechte behandeling der Belgische mijnwerkers in het noorden van Frankrijk, heeft de minister-president Beer- naert verklaard, dat die toestand de regee- rïng zeer ter harte gaat en dat zjj zich daarom met die der republiek in betrekking heeft ge steld. De minister hoopt dat de Belgen bij de Fransche overheid die bescherming zullen vinden, waarop zij, ingevolge de goede betrek kingen tusschen Frankrijk en België, aan spraak hebben. Sedert Woensdag is te Antwerpen eene lichte toeneming der cholera-epidemie waar te nemen. Tengevolge van de cholera-gevallen te Antwerpen en in de provincie heeft de per manente deputatie nieuwe, zeer strenge maat regelen voorgeschreven voor de scheepvaart op alle rivieren en kanalen, welke Antwerpen aandoen. OOSTENRIJK. Een artikel van het Berliner Tageblatt, waarin aan Oostenrijk verweten wordt dat het zijn leger niet wil uitbreiden, maakt te Buda-Pest veel indruk. Te Buda-Pest hebben de studenten eene betooging gehouden in verband met den 90n geboortedag van Kossuth. Zij verbrandden daarbij een exemplaar van het tegen Kossuth vjjandig gezinde blad Nemzet. In liet proces tegen de ambtenaren uit Bukowina legde Sosner, die door het depart, van financien was gezonden om een onder zoek in te stellen, een verklaring af, welke diepen indruk maakte. De hoofd-comrnissaris Weckdie naar Boniachestic werd gezonden om een poging om lasten mais binnen te smokkelen, te verijdelen, verklaarde dat de zaken zich toe droegen zooals in de akte van beschuldiging is aangetoond, Weenen i3 onder den indruk van een nieuw financieel schandaal. Baron Hopfen, hoofd der Duitsch-vrijzinnige partij, oud-president van het Huis van afgevaardigden, gouverneur van het Oostenrjj kscli grondkrediet, voorzitter der Zuider-spoorwegmaatschappij en drager van het grootkruis der Leopoldsorde, is voort vluchtig wegens geldverduisteringen ten be drage van ruim f500,000 door hem ten nadeele van het grondkrediet gepleegd. Eenige dagen geleden vertrok hij naar Beieren, naar een gesticht voor zenuwlijders, en kort na zijn vertrek werd zijn bedrog ontdekt. Baron Hopfen moet per telegram zich bereid verklaard hebben, afstand te doen van al zijne titels en van zijn mandaat als volksvertegenwoordiger. Uit Buda-Pest wordt bericht, dat de ont vangsten in 1891 de uitgaven met ruim 30 Vs millioen florijnen hebben overschreden. RUSLAND. Het regeeringsblad bevat thans het ontslag van den minister van financiën Wyschne- gradski en de benoeming van den heer Witte tot minister van financien en van den heer Kriwoschein tot minister der middelen van verkeer. ITALIË. Tan de feesten te Genua sprekend, zegt de OpinionesNietnand kan meenen, dat die fees ten aan de staatkunde van Europa een andere wending zullen geven, maar zij hebben bewe zen, dat alle Italianen in hartelijke vriendschap met Frankrijk wenschen te leven". De Bi for ma dat iedereen gunstige verwachtingen heeft voor de toekomst van het bezoek van het Fransche eskader te Genua, maar niemand gelooft, dat men van Frankrijk na de feesten zal verkrijgen wat geen Italiaan ooit heeft gedacht het te vragen. Niemand maakt illusies. De Fopolo Bomano zegt, dat de fees ten zullen hebben bijgedragen tot den triumf van de zaak voor den vooruitgang en tot de goede betrekkingen tusschen de volken, indien zich aan gene zijde van de Alpen de overtui ging verbreidt, die deel uitmaakt van het staatkundig credo van Italië, n.L dat Italië is en wil blijven de vriendin van allendat het slechts er naar streeft voor zich zelf en zoo mogelijk voor Europa de weldaden van den vrede te bewaren. De voorzitter der afdeeling: katholieke missies op de tentoonstelling te Genua heeft, toen de koningin die afdeeling bezocht, haar verklaard, dat de Italiaansche katholieken vol toewijding zijn aan de dynastie van Savoie. De koning en zijne familie werden bij hun vertrek uit Genua hartelijk toegejuicht. De koning heeft opnieuw zijn dank betuigd voor de ontvangst, welke bij hem onvergetelijk zal blijven. Hij schonk 50.000 lire voor de armen der stad. Door de Italiaansche pers is aan de ver tegenwoordigers der buitenlandsche dagbladen een feestmaal aangeboden, waarbij talrijke toosten van wederzijdsche sympathie werden uitgebracht. De gemachtigden van een 300 democra tische vereenigingen overhandigden Woensdag aan boord van de Formidalle aan den Fran schen admiraal liet aangekondigde adres van sympathie. SPANJE. De heer Sagasta, aanvoerder der liberale partij, heeft in eene uitvoerige rede hare staat kunde uiteengezet. Terwijl de uitgaven niet meer mogen bedragen dan 700 milloen pesetas, zullen de inkomsten het geraamde cijfer van 800 millioen moeten bereiken. De groote leening, welke gesloten zal worden, is voor de helft bestemd tot verbetering der verdedi gingsmiddelen en voor de andere helft tot schulddelging. Het is de taak der liberale party, uitvoering te geven aan de plannen tot conversie der buiten- en binnenlandsche schuld, terwijl zij ook moet streven naar her ziening van het belastingstelsel, vooral wat de octrooien betreft. PORTUGAL. Te Lissabon is men weer republikeinsche woelingen gewaargeworden. Er hebben vier inhechtenisnemingen plaats gehad. Er is sprake van, dat de vreemde republikeinen uit het land zullen worden verwezen. iSUIKA. Bij de verkiezingen van een gouverneur en vier congresleden in den staat Maine is^ wegens de ontevredenheid over de gevolgen der Mac-Kinley-wetde republikeinsche meerderheid aanmerkelijk gedaald, zoodat men daarin een gunstig voorteeken ziet voor de verkiezing van Cleveland tot presi dent der Unie. In eene vergadering van den minister van financiën met de vertegenwoordigen ian verschillende groote stoom vaart-maatschappij en moet besloten zijn, onder de tegenwoor dige omstandigheden het vervoer van land verhuizers te staken. Te New-York zijn sedert 6 dezer vijf per sonen aan Aziatische cholera overleden. Eerst Woensdag is dat officieel geconstateerd. A F R I K A. De gouverneur der Kaapkolonie, de heer Loch, deed aan den president der Trans vaal, den heer Krüger, weten, dat het, wegens zijn aanstaand vertrek naar Engeland, hem onmogelijk is te Charleston de voorgenomen ontmoeting te hebben met hem en den heer Reitz, president van den Vrijstaat. Kruger en Reitz zouden nu heden bijeenkomen aan de Vaal-rivier. De Zuidafrikaansche internationale tentoon stelling te Kimberley is den 8n September met groote plechtigheid geopend. De gouver neur de Kaapkolonie, sir Henry Loch, was daarby tegenwoordig. De presidenten van de Transvaal en den Oranje-Vrijstaat, alsook de gouverneur van Natal, die hunne overkomst hadden toegezegd, lieten op het laatste oogen- blik weten, dat zij verhinderd waren. Het aantal inzendingen is zeer groot. Naar verzekerd wordt, stelt de tentoonstelling den bezoeker in de gelegenheid, zich een juist begrip der hulpbronnen, industrieën en be- CCIIIIil abonnementsprijs per kwartaal Itnco per post, door het geheele Rgk Aftonderlijke nomraers ADVERTENTIEPRIJSvan 1—10 gewoae regelt met inbegrip van ««ne Courantf .10 Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1