A". 1892 Maandag 19 September IM°. 8103. Eerste Blad -esenveertigete Jaargang. Verschijnt dagei ks, uitgezonderd Dinsdag. uitgëvêkTZ odê. Binnenlandsche Berichten. Schiedam, 17 September 1892. De heer Méline, de schepper van het tegenwoordige stelsel van inkomende rechten in Frankrijk, kan trotsch op zijn werk zijn. De inkomende rechten daar te lande toch hebben in de maand Augustus zeven millioen francs minder opgebracht, dan geraamd werd, en twee miliioen francs minder dan in het vorige jaar. Het dagblad le Temps laat niet na, op dit onrustbarend verschijnsel te wijzen. Men had, toen de verhooging der inkomende rech ten wet was geworden, de schoonste verwach tingen van de roillioenen, die daardoor in de schatkist zouden komen; de uitkomst heeft bewezen, dat men zich bedrogen had. Vooral de landbouwers, zegt de Temps, zijn dom ge weest, toen ze ijverden voor de opzegging der handelstractaten met vreemde mogendheden. Dat de producten der nijverheid daardoorin prijs zouden stijgen, was niet in hun belang. Verscheurt men een handelstractaat, dan hangt men ook van de willekeur van een anderen staat af. En vermindert de uitvoer naar het buitenland daardoor, dan wordt pro ductie in eigen land licht overproductie. Daarom is het stelsel van den heer Méline en zijn vrienden gevaarlijk voor Frankrijk. Een zelfde klacht gaat op uit Amerika, waar de ingenomenheid met de Mac-Kinley- vvet sterk aan het afnemen is, zóo sterk, dat de democraten, de tegenstanders der wet, •niet zonder hoop zijn, bij de presidents verkiezing de meerderheid te behalen. Doch, om op Frankrijk terug te komen de aandacht daar te lande was er in de laatste dagen gevestigd op Genua, waar een Franschman ter begroeting van koningümberto en zijne gemalin verschenen was. De begroe ting was allerhartelijkst, de wederzijdsche be leefdheden waren talrijk; alleen de Fransche bladen waarschuwen tegen overdreven ver wachtingen aangaande een wijziging in de politieke verhouding tussehen de twee landen. Immers als er van aaneensluiting sprake is, •denkt de Franschman thans aan Petersburg. Reeds wordt er gesproken over het sluiten van een militaire overeenkomst tussehen Frankrijk en Rusland, hetgeen te Aix les Bains zou hebben plaats gehad, waar de Russische minister Von GierS nog altijd vertoeft. Zelfs zou er sprake van geweest zjjn, om op het advies van Z. H. den paus Turkije in dit verbond op te nemen. Europa zou dan in het bezit zijn geweest van twee triple-alliantiën, dat van Duitschland, Oosten rijk en Italië, tegenover dat van Rusland, Frankrijk en Turkije. De tijd zal wel spoedig leeren, wat van dit laatste waar is. Let men op hetgeen n Frankrijk voorvalt, dan schijnt de drang naar vereeniging steeds grooter te worden. Daar is, b.v. de leider der Fransche radi calen, de heer Clémenceau. Bij gelegenheid van den verjaardag van den czaar heeft deze heer aan den Russisclien gezant een schrijven gezonden, waarin hij verzekert, nooit tegen Rusland te zijn geweest. Deze betuiging laat zich slecht rijmen met de artikelen in Clémenceau's blad, de Justice, waarin de meest scherpe artikelen over de jodenvervol ging voorkomen, en de toestanden in Rusland zonder verschooning aan de kaak worden gesteld. Doch dat schijnt met ingenomenheid met een Russisch bondgenootschap te kunnen samengaan, en de Russische gezant heeft zich gehaast den heer Clémenceau zijn inge nomenheid met het bewuste schrijven te betuigen. Dat zijn merkwaardige teekenen, die te meer in het oog vallen, als men let op de uitingen van Franschen en Duitschers weder zijds. Zoo zagen we zelfs van de hand van een Duitsch professor hét betoog, dat de Fransche regeering de schuld was van de verspreiding der cholera teHamburg Immers volgens de beweriiig van dien ge leerde heerscht de ziekte sedert April van dit jaar te Parijs, is zij overgebracht naar de havenstad Havre en moet ze van daar verspreid zijn naar Antwerpen en naar Hambui g! Zonder tegenspraak zal deze be wering niet blijven. En intusschen worden er in diezelfde Fransche republiek leeringen verkondigd en daden verricht, die den czaar meer dan een ergernis moeten zijn. Te St. Ouen wilde men een congres hou den van socialistische gemeenteradendoch de regeering der Fransche republiek verbood dit. Toen heeft men er een congres van personen van gemaakt, namelijk van socia listische gemeenteraadsleden. Behalve ge meenteraadsleden uit Parijs, waren er afge vaardigden uit 32 andere gemeenten aan wezig. Er werden verschillende resolution aangenomen, waaronder een, dat de staat verplicht is het onderhoud van ouden van dagen en van pupillen, die geen middel van bestaan hebben, voor zijn rekening te nemen, en dat daartoe oude-lieden- en pupillenhuizen moeten worden gesticht. liet, congres was practisch genoeg, om de middelen tot dekking der kosten te gelijk aan te gevende begrooting van eeredienst moet worden afgeschaft, hooge bezoldigingen eh ambten, die weinig te doen en veel inkomen geven, moeten denzelfden weg gaan en ein delijk behoort het erfrecht, behalve in de rechte lijn, te verdwenen. Al deze vrijvallende gelden moeten strek ken om het voorstel der socialisten tot uit voering te doen komen. Ook werd een amendement aangenomen, waarbjj onverwijlde invoering eener progres sieve belasting op kapitaal en inkomen werd voorgesteld. Wat zou dan de Parijsehe Rothschild, die de eerbiedwaardige som van drie milliarden moet bezitten, wel niet te betalen hebben Een ander congres, dat der Trade-Unions in Engeland, behandelde verleden week het vraagstuk van den werkdag van acht uren. Het behandelde levert alweer de sprekende bewijzen op, hoe over ingewikkelde vraag stukken wordt geredeneerd. Er had een breedvoerig debat plaats over twee voorstellen: het eerste ten gunste van eene soort van plaatselijke keus, krachtens welke elke meerderheid van georganiseerde arbeiders" de toepassing van den aeht-uren- dag zou 'kunnen decreteeren in haar eigen vak en district; het tweede, strekkende ter invoering van eenen algemeenen acht-uren- dag, aan welken echter »de georganiseerde leden van eenig beroep of bedrjjf" zich krachtens beslissing eener meerderheid zouden kunnen onttrekken. Het tweede dezer voor stellen, als zijnde het meest ingrijpende, werd door het congres aangenomen. Hierbij werd ook als iets vanzelf sprekends aangenomen, dat, waar voortaan twee mannen zouden noodig zijn om het werk te verrichten, dat thans door éenen wordt afgedaan, het dubbele bedrag aan loon ook steeds maar zou beschik baar zijn. Vergeefs waarschuwde een spreker, een zekere Young uit Northumberland, tegen dit dwaalbegrip. Vergeefs ook brachten de vertegenwoordigers der mijnwerkers van Northumberland en Durham in het midden, dat het eene onverantwoordelijke dwaasheid zou zijn, alle beroepen en bedrijven wat den arbeidstijd betreft over éenen kam te scheren. Zij spraken voor doove ooren. Vermelding verdient nog, dat de afgevaar digden van een aantal werklieden te Glasgow, die zich verstout hadden eenen goed betaal den arbeid te verrichten in spijt van het verbod eener Trade Union, krachtens besluit der vergadering onder gesis en gejouw buiten de deur werden gezet. En dan heet Engeland nogal een vrij land Uit Oostenrijk komen berichten over bui tengewoon scherpe maatregelen tegen de ver spreiding der cholera; doch te gelijk wordt er melding gemaakt van een monsterproces tegen ambtenaren in de zoogenoemde Buko- wina, die daar sedert jaren een stelsel van verduistering, van smokkelen, van het ver- koopen van ambten in het leven hielden. Treurig zijn de toestanden in de Oostenrijk- sehe monarchie, waar herhaaldelijk aanzien lijke personen wegens dergelijke handelingen werden vervolgd. Hangende het genoemde proces in weder een aanzienlijk persoon, lid van den Rijksdag, bestuurder vangroote maat schappijen, ridder van een bmnenlandsche orde, verdwenen, na zich enorme sommen te hebben toegeëigend. Zulke voorvallen oefe nen een verderfeijjken invioed op de groote massa, wier geloof aan eerlijkheid diep ge schokt, en wier gemoed ontvankelijk wordt voor allerlei gevaarlijke indrukken, door be hendige leiders daarin opgewekt. SCHIEDAM, 17 September 1892. Het bericht in ons vorig nummer betref fende de bekroning van twee Schiedamsche firma's op de tentoonstelling te Dublin, dat wij ontleenden aan The Wine Trade Review, is ons gebleken niet juist te zijn. Ook de firma P. Loopuyt Co. werd, evenals de firma Daniël Yisser Zonen, voor hare jenever bekroond met een diploma voor een gouden medaille. De eerste vergadering van de Eerste Kamer der Staten-Generaal in het nieuwe zitting jaar zal Dinsdagmiddag te halfvier plaats hebben. Blijkens een van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië ontvangen telegram, zal de aan de Koninginnebaai, nabij Padang, gebouwde spoorweghaven, Emmahaven ge naamd, 1 October opengesteld worden. De koning van Italië heeft den kapitein ter zee Joekes, commandant van Hr. M. stoom schip Friso. het commandeurskruis geschon ken der orde van St. Mauritius en Lazarus. Te Zeist is door den minister van oorlog de inkwartiering van het 4e eskadron, 3e reg. huzaren afgelast geworden, iii verband met de mogelijkheid eener cholera-epidemie. De voor genomen manoeuvres komen hiermede te ver vallen. De minister van staat jhr. mr. P. J. A.M. van der Does de Wdlebois is op 72-jarigen leeftijd overleden. Achtereenvolgens was de overledene subst.- officier van justitie te Breda, officier van justitie te Roermond, advocaat-generaal bjj het voormalig gerechtshof van Gelderland, procureur-generaal bjj het gerechtshof van Noord-Brabant, commissaris es Konings in Limburg en minister van buitenlandsche zaken. Dezer dagen ontving de minister vanbin- nenlandsche zaken een niet alledaagsch be zoek. Een heer, wiens reisgoed aan onze grenzen het ontsmettingsproces had onder gaan, kwam bjj Z.Exc. klagen over de schade, die door een onoordeelkundige wijze van desinfectie door de beambten aan zijn kleeding- stukken was toegebracht en bracht als over tuigingsstuk een flanellen borstrok mede, welken hij den minister toonde in den be vlekten toestand, waarin het door de des- infectie-maatregelen gebracht was. Z.Exc. verzocht reclamant het stuk lijfgoed weer in te pakken, en deed hem opmerken, dat het beter ware geweest een minister met dergelijke kleinigheden niet lastig te vallen". De Nederlandsche regeerings-commissaris voor de a.s, wereldtentoonstelling, te houder, in Chicago 1893, (afdeeling schoone kunsten) heeft de eer ter kennis van belanghebbende» te brengen, dat, blijkens ontvangen mede deeling van den voorzitter dier afdeeling,mr- ^noNNSKENtspBiis, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. - 2.50. - 0.10. BCKËAC: BOTER81BAAT, E 37. Advertemtiefkijs: ran 1—40 gewon* regels met inbegrip ran eeae Courant. .10. Iedere gewone regel meer - 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1