Gemengde Berichten. Halsey C. Ives, aan Nederland zijn toegekend geworden do. "Voor de afdeeling schilderijen: {44 X 44 v 36 x 60 Amerik. voet, 30 x 60 J gevende te zamen p.m. 445 meter rampe. 2o. "Voor de afdeeling, etsen, teekeningen, gravures enz. 3 kleinere zalen p. m. 47 meter rampe. 3o. Dat zoo spoedig mogelijk aan de Neder- Bmdsche kunstenaars de programma's en for mulieren zullen worden verzonden. 4o. Dat alle in te zenden kunstwerken •nubr 1 Maart op het tentoonstellingsterrein moeten zgn afgeleverd en dus de overzen ding van hier vermoedelijk in de tweede Helft van Januari moet geschieden. 5a Dat de voorschriften, bij de verzending in acht te nemen, tijdig aan de heeren kun stenaars zullen worden bekendgemaakt. 6o. Dat mogelijke restitutie van vracht en onkosten later zal worden geregeld. Naar de drie hofsteden in de gemeente Vrjjenban, by Delft, waar het mond- en SL&uwzeer onder het vee is voorgekomen, is Woensdagavond een detachement van 6 veldwachters vertrokken. Donderdag werd militaire hulp gerequi- reerd en is een detachement van 400 man derwaarts getrokken. De veldwachters zijn teruggekeerd naar hunne standplaatsen. Het jaarverslag der Maatschappij van "Weldadigheid", uitgebracht in de algemeene vergadering van 44 Juni j.L, is indruk ver schenen. Wij vestigen op dit verslag de aandacht van allen, die in deze maatschappij Belangstellen. Het is een treurig verschijnsel, dat het ledental voortdurend achteruitgaat. Zal de maatschappij aan hare schoone roeping kunnen blijven beantwoorden, dan is het hoog noodig, dat velen zich bereid verklaren de kleine contributie van f 2.60 per jaar bij te dragen. Té Rotterdam is een politie-agent geschorst, die verdacht wordt eene vrouw in een publiek huis een bankbiljet van 400 mark te hebben ontstolen. Sedert Donderdagmiddag rijdt een groote ■wagen door de straten van Den Haag, aan vier zijden met doek bespannenwaarop een «proeping tot de verboden meeting van a.s. Zéndag is te lezen. Hedenavond zullen ook de leden der Vrije "Vrouwenvereeniging" te Amsterdam een grooten wandeltocht door de stad maken, ter bevordering van het algemeen kies- en stem recht. Zondag zullen zij deelnemen aan de (verbo den) groote betooging te 's-Gravenhage. (N. E. Ot.) Van den dokter, wiens hulp werd inge roepen bij de treurige gebeurtenis in de Saxenburgerstraat te Amsterdam, ontvangt het N. v. d, D. de mededeeling, dat van een vechtpartij tusschen man en vrouw geen sprake kan zijn en dat naar zijn meening veeleer aan een ongeluk moet worden gedacht. Donderdagmiddag is het twaalfjarig zoon tje van F. K. te Katwijk-aan-Zee bij het baden in zee verdronken. Zijn lijk is tot nog toe niet gevonden. Tengevolge van de ongeregeldheden welke jj.L Zondag te Hilversum zijn voorgevallen, zullen de in de legerplaats bij Laren verbljj f hou dende militairen geen verlof meer verkrijgen om die gemeente te bezoeken. In een der hotels te Baarnkwam onlangs naar de Arnh. Ct. meldt bij een Am- sterdamsche familie een geval van roodvonk voor bij een 5-jarig meisje, dat aan deze ziekte stierf. Alle familiën, die in het hotel gelogeerd waren, vertrokken terstond, om de besmetting te voorkomen, terwijl de familie, waarvan het kind overleden was, zich naar een hotel te Hilversum begaf. Daar kreeg het tweede kind roodvonk, met gevolg, dat ook daar spoedig het geheele hotel ontvolkt was. Naar men verneemt, is door den hotel houder te Hiversum een eisch tot schadever goeding tegen bovengenoemde Amsterdam- sche familie ingesteld. Dinsdagavond ontspoorde te Laren (Gelder land) de stoomtram, doordien met behulp van een steen een wissel verkeerd was gezet. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Na onderzoek bleek een 44-jarige jongen, hekoorende tot een troep kermisreizigers, de daad verricht te hebben, enkel om te zien hoe eene ontsporing zou afloopen. Het bericht van het overlijden van den wielrijder Raland is onjuist. De familie van den vermisten kassier B. te Weert heeft een notaris als bewindvoerder aangewezen. De boeken zijn in orde, het eventueel tekort is door borgen gedekt. Vlaardingen. Tot wethouder is gekozen de heer C. Moerman, in plaats van den heer A. W. Schippers, die als zoodanig ontslag had genomen. Maassluis. Tot groote teleurstelling van velen, is door de Hollandsche ijzeren-spoor wegmaatschappij afwijzend beschikt op het verzoek van een 80-tal onzer in- en omwo nenden, om bij den a.s. winterdienst een trein te doen loopen van hier naar Schiedam, in aansluiting op den eersten trein naar Amsterdam. De weigering is gegrond op te langen diensttijd van bet personeel en de groote kosten, aan die uitbreiding van den dienst verbonden. 's-Gravenhage. Gistermorgen te half- twaalf werd de staatscommissie, belast met een onderzoek in zake de afsluiting en droog making van de Zuiderzee, door haar voorzit ter, den minister van waterstaat, handel en nijverheid, in een eerste vergadering, in de Trevèszaal aan zijn departement, geïnstalleerd. Nadat de minister aan de leden dank had betuigd, dat zij het lidmaatschap hadden willen op zich nemen, werd, met een korte herinnering aan de geschiedenis van het Zuiderzee-vraagstuk, gewezen op het groote gewicht van het onderzoek, waarmede deze commissie zich zal hebben bezig te houden. Daarbij werd de verwachting uitgesproken, dat de regeering, na het rapport der com missie, volkomen in staat zal zijn een beslis sing te nemen, hetzij bij bevestigende beantwoording van de aan de commissie gestelde vraag door het doen van voor stellen om te geraken tot afsluiting en droogmaking op een wijze, als thans aan hangig is, hetzij bij ontkennende beant woording dier vraag door andere voor stellen in overweging te nemen, naar gelang van de gronden, waarop die ontkenning zal blijken te berusten. De minister uitte nog de hoop, dat de commissie haar verslag spoedig moclrt uit- .brengen, in verband met voorgenomen "pari- tieele indijkingen en droogmakingen in de Zuiderzee, ten opzichte waarvan de regeering, hangende het door de commissie in testellen onderzoek, bezwaarlijk een beslissing kan nemen. Overgaande tot regeling van haar werk zaamheden, besloot de vergadering, dat de leden verschillende subcommissies zouden vormen, die over de verschillende onderdeelen van het vraagstuk praeadvies zullen uitbrengen. Benoemd werd tot onder-voorzitter mr. Mees, uit Rotterdam. De Ie sub-commissie voor technische en defensievraagpunten is samengesteld uit de ledenBos, Ten Bosch, Eland, Hoekwater, Leemans (voorzitter), Telders, Yermaes, Voorduin, Welcker, Wellan, Sickesz (voor zitter der 2e sub-commissie) en Rahusen, idem van de 3e. De 2e sub-commissie (lanbouwkundige financieele, oeconomische vraagpunten) be staat uit de hh.Breebaart, Fontein de Jongh, Holsboer, v. d. Houven van Oordt, Konijnenburg, Sickesz (voorzitter), Mees, Van Nierop, "VVertheim, Telders, Hendrichs, Hovv, Pekelharing, Veegens en den voorzitter der 4e sub-commissie. De 3e sub-commissie (vraagpunten, betref fende scheepvaart en visscherij) bestaat uit de ledenBos, Ten Bosch, Hendrichs, Hols boer, Rahusen (voorzitter), Smeenge, Zur Mühlen en den voorzitter der le sub-com missie. De 4e sub-commissie (hygiënische vraag punten) bestaat uit de ledenMac Gillavry (voorzitter), Saltet, de voorzitters der 4e en 2e sub-commissiën. De secretarissen zijn ingedeeld: de heer Behrens bij de 4e en 4e sub-commissiën de heer Verschoor bij de 2e en 3e. Het bureau is samengesteld uit den alge- xneenen voorzitter, den heer Leiy, minister van waterstaat, den onder-voorzitter, de voorzitters der sub-oom missiën en de twee secretarissen. De Zuiderzee-commissie is na hare eerste constitueerende vergadering tot nadere bijeen- roepiug uiteengegaan. j Groningen. Voor de gezinnen der arbei ders, verbonden aan de suikerfabriek dei- firma W. A. Scholten alhier, zullen twee hoogstnuttige inrichtingen geopend worden: 4 o. voor de vrouwen en meisjes der arbeiders en de meisjes, die op de fabriek werken, gedurende 6 maanden, van October tot 1 April, eene schooi, waar kosteloos onderricht gegeven wordt in naaien, breien, verstellen, knippen enz.2o. voor de zonen der arbeiders eene inrichting, waar onderwijs gegeven wordt in huisvlijt, in het snijden van houten voor werpen enz. Onderwijs en hulpmiddelen wor den kosteloos verstrekt. 's-Hertogenboscli. De commissie, belast met het ontwerpen van een regeling der pensioenen van de gemeente-ambtenaren heeft thans een concept-verordening aan den raad ingediend, waaraan wij het volgende ontleenen Geen ambtenaar heeft recht op pensioen, en aan ambtenaren, die bemiddeld genoeg zijn om ook zonder pensioen overeenkomstig hun stand te kunnen leven, wordt geen pensioen toegekend. Ambtenarendie na 10- of meerjarigen dienst door ziels- of lichaamsgebreken ongeschikt zijn geworden voor hunne betrekking, zij, die 65 jaar oud (politie-agenten die 60 jaar oud zjjn) en allen, die door gebreken, in en door den dienst verkregen, ongeschikt zijn geworden voor hun werk, kunnen in het genot worden gesteld van een pensioen, dat te allen tijde door den raad verminderd of ingetrokken kan worden en '/e» deel van het traktement, vermenigvuldigd met het aantal dienstjaren, kan bedragen, doch het van dat trak tement niet zal te boven gaan. Bij opheffing van betrekkingen wordt voor gesteld den titularissen, die gedeeltelijk in dienst der gemeente zjjn, gedurende éen, en aan hen die dit uitsluitend waren, gedurende twee jaren een wachtgeld toe te staan, ge lijkstaande aan de helft hunner wedde. Verplicht ontslag op 65-jarigen leeftijd wordt in de toelichting verdedigd, en van de ambte naren zal, in verband met het beginsel van onverplichte pensionneering, geen bijdrage voor hun pensioen worden gevraagd. Verslag van den afgevaardigde der afdeeling Schiedam van de «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen", uitgebracht iu de vergadering vau 12 dezer. M. H. Het is voor uwen afgevaardigde een aange name taak u verslag uit te brengen van zijne zending naar dc 100e algemeene vergadering onzer maat schappij. Dankbaar herdenkt hij de beide zonnige Junidagen en het beeld, dat het Concertgebouw aanbood, toekent hem zijne herinnering steeds met warme kleuren. Van de verplichting echter u een in bijzonderheden nauwkeurig verslag aan te bieden ontslaat gij hem wel. Onze groote dagbladen heb ben zich beijverd uitstekende verslagen van het verhandelde te geven en gij hebt u gehaast deze nauwkeurig te lezen. Zoo vergunt gij hem zeker voor de bijzonderheden daarnaar te venvijzen en u slechts den indruk mede te deelen dien het be zoek ter algemeene vergadering op hem gemaakt heeft. Van verschillende zijden kan men hooren dat het „Nut" een oude vrijster is, eonservatief-liberaal op staatkundig, gematigd-modern op godsdienstig gebied, braaf en eerlijk in haren wandel, goed hartig, niet ongeneigd hier en daar een armen tobberd te helpen, eene van die velen, die geen menscb kwaad doen, maar aan wie de groote maat schappij ook niet veel heeft. Van den strijd onzer dagen begrijpt ze niet veelmet al die nieuwcr- wetsche denkbeelden moet ge haar niet aankomen spreekt ge haar van evolutie, dan laat ze van schrik haar handwerkje vallen; ze is wat hard- hoorig geworden en meent dat ge het hebt over revolutie. Dit oordeel, mijne hoeren, is harden naden door mij gekregen indruk aarzel ik niet te zeggen, te hard en daardoor onwaar. Zij, die dit zeggen, begaan de fout, dat zij datgene wat zij van de in hunne woonplaatsen gevestigde departementen zien, overbrengen op onze Maatschappij in haar geheel. Ik wil gaarne toegeven dat er departe menten genoeg zijn, die niet veel anders doen dan het organiseeren van gezellige „onder-onsjes" en hunnen leden belangstelling voor de vragen van den dag trachten in te boezemen door het geven van een paar convcntioneele novelletjes, waarin braaf heid en liefde het altijd winnen van gemeenheid en zelfzucht. Zeker, deze prediking heeft haar nut en sterkt het geloof aan de macht van het goede, maar men blijft op deze wijze zoo licht neerzitten in eene rustige rust. Aan den anderen kant echter moeten onze be dillers niet vergeten dat verschillende departe menten niet kunnen, zooals ze willendat het bij de beoordeeling van h'unne richting ook hier dik wijls is, „cherchez la femme", en dat het een Wijk van slechte stuurmanschap is het schip op te geven als het niet mogelijk is met volle lading binnen te komen. Met laveeren komt men niet zoo snel vooruit, maar men gaat dan toeh ook niet achteruit. Dit wat de enkele departementen betreft. Wan neer men nu het oog vestigt op onze Maatschappij "als geheel, dan is het boven meegedeelde oordcel onwaar. De agenda van dit jaar bewijst dat het hoofdbestuur met ernst en vastberadenheid plaats genomen heeft midden in den strijd onzer dagen en de discussies hebben aangetoond dat het meerea- deel der afgevaardigden het hoofdbestuur gaarne ter zijde wil staan. Op zijn minst bewijst dit laatste dan toch dat de geest van de meeste departementen dit streven niet vijandig is. Er gaaf door onzen tijd een stroom van ontevre denheid. Een groot gedeelte van het volk verkeert in ellendige omstandigheden. Onkunde, armoede ontevredenheid, haat, met al de daarbij behoorende oorzaken en gevolgen, ziet daar de Jakobs-l&dder die de maatschappij niet met den hemel, maar de' hel verbindt. De kloof tusschen bezittenden en dervenden is als die tusschen den rijken man en den armen Lazarus. Onze "Maatschappij heeft dit ingezien en is tot de overtuiging gekomen dat het hare plicht is te trachten langs geleidelrTten weg in deze toestanden eene gcwenschte verande ring to brengen; langs geleidelijken weg, en niet dien van omverwerping van het bestaande. Zij is optimistisch genoeg om aan te nemen dat de menschheid zich in den loop der tijden eenige goederen heeft verworven, die niet mogen ver dwijnen, en idealistisch genoeg om het woord van den dichter tot het hare te maken line vitre ternie a terni le jour, Mais je crois au soleil et je crois a 1'aMour. Liefde, geen egoisme!die overtuiging wil zij wortel doen schieten bij alle klassen van ons volk. Het wantrouwen, waarmede dit de hoogere standen bejegent, moet verdwijnen. Maar op welke wijze'? Reeds bestaan er op enkele plaatsen van ons land vercenigingcn van beschaafde mannen en vrouwen, die ten doel hebben door persoonlijke bemoeiingen de verstandelijke en zedelijke ontwik keling der minder bevoorrechten te bevorderen. Dit pogen wil onze Maatschappij meer algemeen be kendmaken en tevens een onderzoek instellen naar welke beginselen dit werk van beschaving en ver broedering het best zal kunnen geschieden. De ondervinding heeft geleerd welk ecnmachthet gemeenschappelijk lied uitoefent; onze Maatschappij wil trachten deze macht ten goede aan te wenden en stelt een liederenboek samen waarin al wat in blijde of bange dagen het Nederlandsche volk ver rukt of verdrukt heeft wordt verzameld, opdat weer in huis en veld een vaderlandseh lied gehoord worde en de kinderen onzes volks gevoelen den ernst van dit dichterwoord: Wroet in geen eigen ingewand! En, Leeuw van Neerland, toon geen tand Dan tegen vreemde klauwen. Onderwijs, die machtige hefboom tot vermeerde ring van volkswelvaart, met het herhalingsonder- wijs en cursussen voor handenarbeid; eene verbe terde vakopleiding, opdat het handwerk in cere en zelfbewuste kracht stijge te gelijk met onderwijs in de werkplaatsen cn fabriekenvolksbanken, om den kleinen winketstand het hoog noodige krediet te verschaffen en hem te houden uit de klauwen van den voortkankerenden woekereen verbeterde arm verzorging; een onderzoek naar de werking der zieke- en begrafenisfondsen; neen, eene maat schappij, die al deze belangrijke quaesties aandurft, is geen oude vrijster, met koud bloed. Van uitput ting van krachten vind ik geen spoor. Haar hart is jong en kerngezond cn stuwt een warm, gezond bloed door al de aderen van haar lichaam. Een deel uit te maken van zulk een bloeiend geheel is vooreerst nog geen schande! Ten slotte wil ik u, M. H., mededeelen hoe ik mijn stem heb uitgebracht over de punten waar omtrent mij door u een vrij mandaat werd geschon ken. Zuidbroek had twee voorstellen ingezonden; het eerste, betreffende leerplicht, had het later weer ingetrokken; het andere, betreffende de vraag in hoeverre het wensehelijk was dat ook het lager onderwijs rijkszaak werd, bleef, bij afwezigheid van den Zuidbroekschen afgevaardigde, onver dedigd en werd, ook door mij, verworpen. Ditzelfde lot trof het voorstel van Wagcningcnbe treffende de pensioensverzekering van don werkman. In verband met de plannen van de regeering vond de vergadering, en ook uw afgevaardigde, het voorstel praematuur. Het voorstel van hot hoofdbestuur betreffende de subsidie aan de tooneclschoo) werd na een interessant debat aangenomen met een zeer geringe meerder heid: uw afgevaardigde stemde tegen. Aan eene poging om het peil onzer tooneelliteratuur te ver hellen en deze meer nationaal te maken, zon bij gaarne zijn stem hebben gegeven. J. L. LJEZENBERfr. Bovenstaand verslag werd ons, ingevolge be sluit van ons Nuts-departement, ter plaatsing aan geboden. (De Re».)' In België zijn in den laatsten tijd Yalsche biljet ten van 20 francs van de nationale bank in omloop. Zij onderscheiden zich van de echte in het volgende le. de achterkant van het biljet is grof afgewerkt, dit is vooral zichtbaar in de vrouw, die den landbouw voorstelt, en in bet tonnetje daarnaast geplaatst 2e. de blauwe kleur aan beide zijden van het valsche biljet verschilt met die van het echte, doordien zij donkeider is; 3e, het watermelk inankeeit; hoewel bet voorkomen daarvan schijnt te zijn aangegeven in het midden der woorden »20 francs" door een vetvlak

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2