A". J892. Maandag 19 September. N°. 8103. Tweede Blad. Feuilleton. Gr ERE D. Zesenveertigste Jaargang. Bnitenlandsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, i tgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per postdoor het geheele Rijk .Afzonderlijke «ommers t 1.85. - 2.50. - 0.10. F B A H K R IJ K. De heer Carnot is Donderdagavond te Poi tiers aangekomen. Te Montmorillon gaf de minister van oorlog een feestmaal aan de hoofdofficieren en de militaire attachés dei- vreemde natiën. De heer De Freycinet legde nadruk op het feit dat de territoriale troepen met veel succes aan de manoeuvres hebben deelgenomende minister is zelfs voornemens, het volgende jaar een der manoeuvreerende legerkorpsen uitsluitend uit territoriale troe pen samen te stellen. Carnot bracht te Montmorillon den vol genden toost op het Fransche leger uit: »Ik drink op ons dierbaar leger, altoos zich zeiven en het vertrouwen des lands waardig. De manoeuvres, die de prachtige wapenschouwing kroonden, bewijzen dat het jaar 1892 goed besteed is-geweest. De inspanning en toe wijding van allen zullen vruchten dragen. De troepen toonden zich tegen alle moeilijk heden van het terrein en alle ruwheden van het weder opgewassen, en deze hinder palen deden de ervaring en de wetenschap hunner aanvoerders nog te schitterender uitkomen. Dank aan allen uit naam van Frankrijk!" In antwoord hierop zeide Freycinet: »Het leger is vreemd aan de poli tiek. Het gaat voort met in stilte zijnen plicht ,te. doen". Bij de gisteren door Carnot te Poitiers ge houden receptie hield de bisschop Guteau eene toespraak.»De priesters van mijn diocese, zeide hij, zijn ijverig in de vervulling hunner heilige plichten en tevens getrouw aan de 'belangen des vaderlands. Wij hebben tw, BUREAU: BOTE It Ji TRAIT, E 2». M—«Mi—W—aggaag^5g3BE2BIUWVir>KWn Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant..10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. aangesloten bij de zoo juiste leer van den paus. Als Fransche republikeinen kunnen wg voortaan onze aanspraak op den naam van trouwe katholieken niet meer compromit- teeren." Carnot antwoordde dat hij diep geroerd was door deze woorden. In zijn antwoord aan den burgemeester verklaarde hij dat deze betoogingen voor de openbare macht eene kostelijke belooning waren voor hare pogingen tot verheffing van het vaderland. »1 rwe hulde", zeide hij, smoet het land zelf gelden. Want het land zelf gebiedt den vrede, aan welken wij het te danken hebben dat aller wilskracht zich richten kan op de her vormingen, welke men ten bate der arbei ders verwacht." Het feest van de uitroeping der republiek, op 22 September a.s. zal, zooals men weet, ook officieel worden gevierd. In den minister raad is de tekst vastgesteld van de rede voering, door den minister-president Loubet bij die gelegenheid te houden in het Pantheon, waar de president der republiek een officieele bijeenkomst zal leiden. De toespraken zullen door muziekuitvoeringen worden afgewisseld. Langs den grooten boulevard zal zich een luisterrijke historische optocht bewegen. Te Parijs en in de voorsteden kwamen Donderdag 41 choleragevallen en 18 sterf gevallen aan die ziekte voor. Uit Porto Novo wordt gemeld dat de strijd macht, Woensdag te Dogba aangekomen kampeert op eenen heuvel. De expeditie is uitstekend georganiseerd. Zij wordt vergezeld van 4000 dragers en 100 schuiten. Te Abomey is tweedracht ontstaan tusschen de voorstan ders van den oorlog en die van den vrede. De protectionist Méline kan tevreden zijn. Wegens de buitensporig hooge invoerrechten tomen b.v. te Havre al minder en minder vreemde schepen aan. In de maand Augustus van het vorig jaar kwamen er 215 schepen uit het buitenland, gezamenlijk 182,327 ton metende, en in dezelfde maand van dit jaar kwamen er slechts 443 vaartuigen, metende 108,687 ton. Minder aanvoer is het desideratum der protectionisten. Maar ook de invoerrechten lijn merkelijk afgenomen, en het hooge tarief, was de voorspiegeling der protectionisten, zou het cijfer der invoerrechten doen toenemen. En wat is verder het gevolg van den tegenwoordigen toestand? Dat er te Havre 5000 a 6000 arbeiders, die van de scheep- vaart moeten leven, leeg loopen. Ook de Fransche kustvaart is verminderd. Men zegge niet dat het minder getal aan gekomen schepen te Havre in de vorige maand het gevolg is geweest van de cholera aldaar. Vooreerst was de ziekte er toen nog van weinig beteekenis. Maar bovendien, ^lechts een vreemd vaartuig mochts als ver dacht de haven niet binnenloopen en werd in quarantaine gelegd. Te Havre waren van 30 Juli tot 11 Sep tember 1121 personen door cholera aangetast en 400 daaraan overleden. Het aantal aan getasten was dus gemiddeld dagelijks onge veer. 27. Dit cijfer is in de laatste dagen belangrijk verminderd. Woensdag kwamen er 13 en Donderdag 15 cholera- en beide dagen 5 sterfgevallen voor. DD1ISCSUO. In eene Donderdag gehouden zitting van het Pruisisch ministerie is het besluit ge nomen om de Pruisische Kamers reeds tegen 45 November bijeen te roepen, waarna de Rijksdag later zal bijeenkomen. In de Prui sische Kamers zal dan eerst de nieuwe be- t lastingwet bij eerste lezing worden behandeld, zoodat over liet algemeen haar lot reeds zal zijn beslist eer er in den Rijksdag omtrent het legerplan kan worden besloten. Nog altoos wordt het gerucht volgehouden, dat de nieuwe uitgaven, die voor het krijgswezen zullen worden aangevraagd, minstens honderd millioen mark zullen bedragen. Tengevolge der invoering van een geheel nieuw belastingstelsel in Pruisen, zal daar eerlang moeten worden overgegaan tot eene algelieele herziening der kieswet. Zooals men weet, bestaat in Pruisen nog de in 1849 inge voerde trapsgewijze verkiezing, een stelsel dat door alle partijen reeds lang als verjaard en onbruikbaar wordt beschouwd, zonder dat zij het echter omtrent de wijziging zijn eens kunnen worden, zoodat in 1860 slechts eene geringe verbetering is aangebracht. De vrij zinnigen zouden liefst zien dat het voor den Rijksdag geldend stelsel van directe geheime verkiezing ook voor den Pruisiscben Landdag werd ingevoerd; van andere ijde geeft men de voorkeur aan het in België aangenomen stelsel van capaciteiten, maar noch de conser vatieven noch de regeering sluiten zich daarbij aan en willen de trapsgewijze verkiezing be houden, met uitbreiding alleen van het aantal kiesgerechtigden. Opmerkelijk is het dat de clericale partij, sedert zij aansluiting zocht bij de conservatieven in de hoop dat zij dan de inwilliging harer eischen zal kunnen door zetten, geheel heeft afgezien van de kort na 1870 door dr. Windtborst zoo ijverig voor gestane invoering van algemeen stemrecht. De liberale bladen geven daarom in over weging het indertijd door den bekwamen leider der centrumpartij uitgewerkte voor stel weer voor den dag te halen, overtuigd dat zijne volgelingen daardoor in niet geringe verlegenheid zullen worden gebracht en ook 1. De volgende vertelling verplaatst ons naar Dresden. Het is op een avond van de maand Maart in het jaar 1755, In de straten der stad is het stil, maar op het schouwburgplein heerscht nog drukte en beweging. Daar staat eene lange rij rijtuigen, waaronder een paar hofkoetsen en het rijtuig van graaf Briihl, den eersten minister. Er wordt een nieuwe opera opgevoerd van Hasse, s Arminio", en het geheele hof woont de voorstelting bij. Daarin trad voor het eerst de Italiaansche zanger Giovanni Carestini, bij genaamd Cusaniniop. Als leerling van den •beroemden Porpora was hem de roep van groote kunstvaardigheid reeds vooruitgesneld. Van Londen, waar hij verbonden geweest was aan de opera van Handel en waar hij schitterende overwinningen gevierd had, was hij naar Dresden gekomen. Het was reeds na elven, toen de voorstelling eindigde. De kamerheer des konings verscheen in het portaal. Augustus III en zijn minister traden het eerst naar buiten en bestegen hunne rijtuigendaarop volgden de andere dames en heeren en eerlang werd het ook op het plein voor den schouwburg stil. Menige uitroep, die nog bij de vei'trekkenden lucht gaf aan de ver rukking, had men kunnen opvangen«Onver gelijkelijk schoone stemVerbeven zangerEen schoone man, die Carestinizoo hoorde men roepen en fluisteren. Een jong meisje stond, toen alle bezoekers reeds vertrokken warennog tegen een der pilaren van den ingang geleund. Eenigszins angstig keek zij naar alle zijden rond en mompelde «Waar toch bet rijtuig blijft! Ik durf ook niet alleen naar huis gaan, zoo laat in den nacht". Zij hoorde schreden in het portaal, en een man, in een mantel gehuld en den hoed diep over de oogen gedrukt, kwam voor haar staan. »Hier nog zoo alleen, tnejuffer Y' sprak hij in het Duitsch, maar met een vreemden tongval, terwijl zijne donkere oogen het meisje door dringend aanstaarden. sik wacht op het rijtuig," sprak zij, «dat vader beloofd heeft te zenden. Ik vrees reeds, dat het wegblijven zal. Er bestaat hier zeker eene vergissing; maar nu weet ik niet hoe ik thuis komen zal." «Als mejuffrouw mij mocht willen veroorloven haar te geleiden, zou dit voor mij veel eer en een groot genoegen zijn. Ik heet doch zeker kent gij mij reeds." Op bijna vroolijken toon riep zijGij zijt de groote Arminio!" «Thans ben ik slechts Giovanni Carestini." Zij sloeg de blauwe oogen vertrouwelijk tot hem op, zeggende: «Wie zóo kan zingen en spelen is altijd een held 1" «Aan wiens bescherming men zich gerust kan toevertrouwen vroeg hij, terwijl hij haren arm in den zijne nam. «Kom, mejuffrouw, en zeg maar, welken weg wij moeten inslaan." «Wij wonen nogal ver af, in de Friedrich- stadt. Ik heet Julie Rollwitsmijn vader is dokter. Hij was met mij in den schouwburg, maar werd onder de voorstelling bij een zieke gehaald Wat zal moeder er wel van zeggen, dat bij mij zoo alleen in den schouwburg achterliet 1" zuchtte zij. VVas uwe moeder er dan niet Is zij niet wel V' «Zij gaat nooit naar den schouwburg zij is er tegen. Ik mag alleen eene opera gaan hooren, omdat ik zooveel met muziek opbeb." «Dus eene kunstvriendin zeide hij, en trok haar nader aan zich, als stonden zij daardoor alleen reeds op meer vertrouwelijken voet. En terwijl zij door de donkere straten schredan, vertelde hij haar van de kunst in zijn zonnig vaderland en van zijne reizen als operazanger van Venetië naar Weenen, Hamburg en Luudtin.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5