I N°. 8105. Bekendmaking. M 4 'fel A0. 1892. Donderdag 22 September. Z esenveertigste Jaargang. li Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsche Berichten Binnenlandsche Berichten. Hl I la fcst 5i UITGEVER: j7 ODÉ. BÜBBAC: BOVBB8ÏBAAT, X! ST. DUITSCKLAND. De keizer deed aan Yon Bismarck de ge boorte van zijn dochtertje weten. De cholera-com missie te Hamburg heeft, in overleg met prof, Koeh, besloten, onmiddellijk op verscheidene plaatsen in en rondom de stad Abessinisehe putten aan te leggen, die reeds binnen enkele dagen in gebruik kunnen worden genomen, en dan de waterleiding gedurende drie dagen af te sluiten, teneinde die door middel van kalkmelk te ontsmetten en de in het water aanwezige plantaardige en dergelijke ziektestoffen te vernietigen. Van gistermiddag tot hedenmiddag zijn te Hamburg aangegeven 210 cholera-en 100 sterfgevallen. Daarvan komen op gisteren 149 aangetasten en 64 overledenen. Heden schijnt de ziekte weer toe te nemen. F R A H K E IJ K. De heropening der Kamers is bepaald op 18 October. Te Parijs en in de voorsteden hebben zich Maandag 38 cholera- en 17 sterfgevallen voorgedaan. Uit Madagascar komen dezer dagen her haaldelijk berichten over de schending van het Fransche grondgebied door de Hovas. De Fransche onderdanen hebben allerlei onaangenaamheden te verduren, ook van de .zijde der inlandsche regeering, die geheel onder den invloed der Engelsche zendelingen moet staan. Uit Porto Novo worde gemeld De Fransche colonne werd gisteren te Dogba aangevallen door 5000 Dahomeyanen. Na een gevecht van 9 uren bedekten 1000 lijken van Dahomeyanen het slagveld, op hetwelk mede vele snelvurende geweren ge vonden werden. Wij hebben 5 dooden en 10 gekwetsten. BBLOIE. De Moniteur maakt een koninklijk besluit ^renbaar, bepalende dat de in- en doorvoer te land en ter zee van vruchten, groenten en visch, afkomstig van landen, waarin de cholera heerscht of welke daarvan verdacht verklaard zijn, kunnen verboden of beperkt worden. ENDELAND. Op eene bijeenkomst van mijnwerkers uit de provincie Noord-Wales, waar 50,000 man tegenwoordig waren, zijn besluiten genomen ten gunste der invoering van eenen acht-uurs- werkdag en de instelling van een ministerieel departement voor arbeid. De mijnwerkersbond van noordelijk Wales had tegen Maaudag een meeting uitgeschre ven, welke door 50,000 personen werd bij gewoond. foorstellen werden aangenomen ten gunste van den achtuurs-werkdag en de benoeming van een bijzonder minister voor den arbeid. OOSTENRIJK. De feesten, ter gelegenheid van Kossuth's 90sten verjaardag gehouden, zijn in volmaakte orde afgeloopen.'s Namiddags begaven vele duizenden zich, voorafgegaan door de Hon- gaarsche driekleur en de zinnebeelden van den onafhankelijkheids-oorlog van 1848, in optocht naar het bosch, waar tal van rede voeringen werden gehouden. Eene deputatie, die in opdracht ontving Kossuth persoonlijk te gaan gelukwenschen, is terstond naar Turijn vertrokken, waar de held van het feest sedert vele jaren woont. ITALIË. Rome prijkte gisteren in vlaggentooi, ter gelegenheid der 22e verjaring van de inne ming der stad. De koning antwoordde tele- graphisch op den gelukwensch van den ge meenteraad het volgende: Nog bewogen door de vaderlandlievende opgewektheid der feestviering te Genua, ontvang ik Rome's heilgroet ter herinnering aan zijne bevrijding. In de feesten te Genua heeft de natie niet slechts eene hulde aan het jonge Italië gezien, maar tevens eene onverbreekbare bezegeling van Italië's eenheid en eenen waarborg voor den vrede. De openbare voorlezing van dit telegram werd met toejuichingen ontvangen. Een twjntigtal afgevaardigden, als ver tegenwoordigers van de partij der onafhan- keltjken in de Hongaarsche Kamer, zijn Maan dag te Turijn aangekomen om den patriot Kossuth geluk te wenschen met zijn 90sten verjaardag. Het gemeentebestuur van Turijn bood den jubilaris een fraaien mand met bloe men aan, terwijl de dagbladen den» held der Hongaarsche revolutie" in uitvoerige arti kelen gelukwenschten. SPANJE. Onder de ministers schijnt oneenigheid te heerschen ten aanzien van de heffing der bekende beursbelasting die, zooals men weet, reeds aanleiding gegeven heeft tot een werk staking der effectenhandelaars. De belasting wordt bestreden door de ministers van binnen- landsche zaken en justitiezij meenen dat de heffing zal afstuiten op het verzet der betrok kenen, terwijl het besluit te Bilbao in het geheel niet toegepast kan worden, daar de regeering met de Baskische provinciën een verdrag gesloten heeft, waardoor iets derge lijks wordt belet. De minister van financiën verklaart echter, de baten van die belasting niet te kunnen missen. Men acht een ministerieele crisis niet onwaarschijnlijk, bij dit principieel verschil van gevoelen. P O K T U G A L. De legitimisten vierden gisteren den naam dag van don Miguel van Braganza met {een feestmaal, waarop een votum van afkeuring werd aangenomen tegen de staatkunde der regeering, terwijl geprotesteerd werd tegen elk vergelijk met de houders van schuldbrie- en en tegen eiken afstand van koloniën. - AMERIKA. Uit Pittsburg, Pennsylvanie, komt bericht, dat de anarchist Bergmann, die tijdens de werkstaking te Homestead den directeur der Carnegie-ioorfo, den heer Frick, met een revol verschot verwondde, deswege tot 21 jaar gevangenisstraf, benevens een jaar dwang arbeid, is veroordeeld. De Canadasche regeering heeft bericht uit Londen ontvangen, dat het Britsche ministe rie van buitenlandsche zaken aan Rusland ophelderingen gevraagd heeft betreffende het opbrengen van visschersvaartuigen in de Behringzee door Russische kruisers. De Times behelst een Reuter-telegram uit New-York van 19 September, waarin een brief uit Caracas wordt vermeld van 10 Sept., welke hetbericht bevatte dat generaal Crespo met 15,000 man naar de hoofdstad marcheer de en zich gereedmaakte om die te bestormen. De eenige voorwaarde waarop hij wilde han delen, was onvoorwaardelijke overgave. In den brief wordt te kennen gegeven dat de bevolking van Caracas de grootste vreugde aan den dag legde bq het nieuws van de nadering der Legalisten. De anarchist Bergmann, die tijdens de werkstaking te Homestead een schot loste op Frick, intendant der Carnegie-eompagnie, is veroordeeld tot 21 jaar gevangenisstraf en éen jaar dwangarbeid. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 20 September. De heer Van Nsamen van Eemnes heeft het voorzitterschap aanvaard met een korte rede, waarin hij het vertrouwen uitsprak, dat de gewichtige beslissingen die ons wachten, met zelfstandigheid en onpartijdigheid zullen worden genomen en waarin hij den zegen van den Almachtige inriep. Tot leden der commissie voor de verzoek schriften zijn benoemd de heeren A. Prins, Kist, De Savornin Lohman, Fokker en Zinnicq Bergman, tot leden der gemengde commissie voor de stenographie de heeren Yening Meinesz, Pijnappel en Vlielander Hein, Donderdag benoeming van twee leden der huishoudelijke commissie. Besloten werd de troonrede met een adres te beantwoorden. Daarna zijn de afdeelingen opnieuw saam- gesteld, die leden der commissie voor het redactie-adres zullen benoemen. De vergadering werd hierna verdaagd tot morgen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 20 September. De heer "Van der Schrieck sprak hartelijke woorden tot welkom; hij hoopte dat de uit roeiing der voorbereide en aangenomen wet ten moge strekken lot blijvend heil van het volk, en de Kamer de regeering zou steunen in het volbrengen harer taak en de nauw gezette naleving der wetten, en dat God de Regentes en Koningin Wilhelmina moge schragen en bijstaan. Gekozen werd tot eersten candidaat voor het presidentschap de heer Gleichman, met 82 van de 86 stemmen. De tweede candidaat, de heer Van Houten, werd met 47 van de 86, de derde, de heer Van der Schrieck, met 81 stemmen gekozen. De candidatenlijst zal H. M. worden aan geboden door eene commissie bestaande uit de heeren Van der Kaay, Boreel, T. Mackay en Van Nunen, stemopnemers, enRoyaards, Harte, Van Velzen en Tydeman. Besloten is de troonrede met een eerbiedig adres te beantwoorden. Daarna ging de Kamer over tot het trek ken der afdëelingen, welke benoemden tot voorzitters ie hh.: Roëll, Van Houten, Beelaerts, Van der Feltz* en M. Mackay; onder-voorzitters de hh.: De Beaufort (Amst.), Van Delden, Dobbelman, Conrad en Viruly Verbrugge; tot leden voor de redactie van het adres van antwoord de hh.: De Beaufort (Amster dam), Goeman Borgesius, Beelaerts, Rink en Mees. Daarna werd de vergadering gescheiden. KIESRECHT. De regeering heeft de voordracht, betreffende de kieswethervorming bij de Tweede Kamer inge diend. Deze voorstellen zijn vervat in een drietal wetsontwerpen a. tot regeling van de kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer der Staten-Genereal en voor de Provinciale Staten; b. tot regeling van de uitoefening van het kiesrecht voor de Tweede Kamer der Staten- Genetaal ca de Provinciale Staten1; ,kl 91 li-l B§ f'I p,l fa m m li If 4 abonnementsprijs 1 per kwartaal tranen per post, door het gebeele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: na 1—10 gewon* regels met inbegrip na een* Courant. .10. tedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Bübgemeester van Schiedam, Gezien de wet van den 30n December 1887 (Staatsblad no. 255) betreffende onderstand (onder steuning) aan mindere geëmployeerden, vaste werk lieden en bedienden, op daggeld werkzaam bij inrich tingen van 's Rijks zeemacht en op'sRijks werkvaar- tuigen, niet vallende m de termen van art. 2 der wet van 24 Juni 1854 (Staatsblad no. 92); Gelet op art. G van het Koninklijk Besluit van den lOn Januari 1888 Staatsblad no. 3), houdende bepalingen nopens de betaalbaarstelling der bij eerst genoemde wet toegekende ondersteuningen; Maakt bekend dat de attestatien de vita tot ont vangst van bedoelde ondersteuningen, m het begin van ieder kwartaal, op de werkdagen van des voor middags 10 tot des middags 12 ure, ter Secretarie der gemeente verkrijgbaar zuilen zijn. Schiedam, den 21n September 1892. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. «,i§ V)1! «ït

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1