Gemengde Berichten. Het aeht-uren-lied, het lied van Marianne, werd overluid gezongen, terwijl men den weg door de Leidschestraten, langs de Heerengracht, voorbij het huis des burge meesters koos. De wandeling begon meer en meer op eene demonstratie te gelijken. Voor het huis van den burgemeester hield aen eenige oogenblikken halt, totdat de menigte aan de vermaning van enkelen om door te Ioopen, gevolg gaf. Later ontstond in de Paleisstraat een twist tusschen de betoo- crers en eenige burgers. Eene onbelangrijke loppartij was het gevolg. Daarmede bleek ten slotte de zp&k te zijn afgedaanmen ver spreidde zich verder in de richting van den Jordaan. Terwijl de zangers slechts eene kleine kern vormden, was toch door nieuws gierigen de massa tot ongeveer 400 personen aangegroeidtegen middermacht keerden echter allen huiswaarts. (Ebt.) De tweede jaarlijkse!) e paardenmarkt te Delft zal worden gehouden op 49 October a.s. Daarbij zal weder, evenals het vorige jaar, geen marktgeld worden geheven. De heer J. P. Nord Thomson heeft naar aanleiding van het proces, aanhangig geweest bij de arrondissements-rechtbank te Rotter dam tegen L. J. Akker, koopman aldaar, die beklaagd was wegeM het nabootsen van de etiquette en het handelsmerk der sThomson's pudding-poeder", een adres gericht aan de Kamer van koophandel te Amsterdam, met overlegging van een extract van bovenge noemd rechtsgedingbenevens de echte etiquette der Thomson's pudding-poeder en het nagebootste, waarin hij haar oordeel vraagt omtrent het gewezen vonnis en welke stappen de fabrikanten in het algemeen te doen hebben om meerdere bescherming voor hunne gedeponeerde fabrieksmerken te ver krijgen. Uit Sneek meldt men aan de JV. JR. Ct. Naar aanleiding van het voorgevallene op Zondagavond was het hier Maandag weder onrustig. Voor de woning van den' uitgever der SneeJcer Cowrmnl was het om een uur of acht zwart van menschen, die allen ver langend uitzagen naar het verschijnen van een extra nummer, hetwelk voor 3 cent ver krijgbaar werd gesteld en in rooden druk een verhaal gaf van de Haagsche meeting en van het opstootje alhier. Naar wij vérnemen, is tegen negen opruiers proces-verbaal opgemaakt. De heer Meinsma te Paesens (Fr.) had voor eenigen tijd een paard gekocht, afkom stig van het eiland Schiermonnikoog. Toen men dit dier dezer dagen buitendijks liet grazen, ging het dadelijk de zee m en zette, al zwemmende, koers naar Schiermonnikoog. Anderhalf uur zee in het was vloed zag een visscher het dier en bracht het behou den naar den vasten wal. Terwijl Zondagavond twee heeren per rij wiel van Nijkerk naar Rarneveld huiswaarts keerden, werden zij op' ongeveer een half uur afstands van eerstgenoemde plaats eens klaps door acht a tien personen aangevallen en werd het rijwiel van een hunner zoodanig met stokken in elkaar geslagen, dat het on- ynogelijk was het verder te berijden.,Dadelijk 'ria 'dezen aanval kozen de daders het hazenpad. Door bedoelde heeren is aangifte bij de politie gedaan. Eee 46-jarige jongen te Vlissingen stak, naar gemeld wordt, op .aanraden van zijn vader, diens winkel in brand. Het gevolg was dat de knaap naar de.gevangenis te Middelburg is overgebracht j.hij heeft bekend. De^vader moet zich thans in Holland be vinden."" Een cholera-eommissie ten plattelande had ojtdmoedéftie^clatïbedèl^dfwiïd en eenigszins aan doofheid leed, bij een inspectie, de volgende ontvangst: Lid der commissieVrouw Barends, we komen vanwege de gemeente Vrouw BarendssDaar ben ik blij om, heeren44 jaar ben ik lidmaat van de griffer- meerde kerk en al me kinderen binnen in die kerk gedoopt en opgebracht, tot Lid der commissie: »Om een onderzoek in te stellen naar Vrouw Barends: sJuist, dat had al lang moeten gebeuren. Een vette twee gulden in de week krijg ik van de gemeente; daar gaat achttien stuivers huur af, nou vraag ik Lid der commissie»Dat komt hier niet te pas, je bestekamer moeten wij zien." Vrouw Barends»Dat is alle woning die ik heb, heeren. Daar moet ik in slapen, koken en alles doen. Ja, 't zegt wat Lid der commissie »\Vij bedoelen in deze zaak de faeealien." Vrouw Barends: O, hebben ze u dat ver teld van die viktalie. Jan, in die viktaliezaak verdiende mijn jongen drie gulden in de week. Maar da's nou uit. Er zijn geen schepen meer, die zaak is opgedoekt." Lid der commissie (driftig): »Je begrijpt ons niet de reinheid Vrouw BarendssRein ben ik, kijk gerust rond heeren." Inmiddels heeft een ander lid der commissie den toestand van het privaat en den regenbak onderzocht en in orde bevonden. Hg geeft den anderen leden een wenk tot vertrek. Vrouw Barends: »Dag heeren, wel thuis. En kijk nou eens, of er niet wat bij kan 2 gulden in de week en 1 brood is te min. Daar ben je nou griffermeerd voor. Me buurvrouw hiernaast het een lozé; die is Roomsch en die krijgt 2 gulden, 2 brooden en 's winters turf. Da's een royaalder geloof. Veranderen wil ik niet graag, maar De commissie vertrekt. {Centrum.) Maassluis. De bezoekers van de Delftsche markt op Donderdag zjjn niet tevreden met het antwoord der Holl. ijzei en-spoorweg maatschappij, waarbij afwijzend beschikt werd op hun verzoek om van hier des morgens een trein te laten loepen in verbinding met den eersten trein naar Amsterdam. Bij vernieu wing richten zij daarom een verzoek aan de M(j., om dan toch op Donderdag voor die ver binding te willen zorg dragen, overtuigd als zij zijn, dat van die gelegenheid zoowel door ingezetenen van hier als van Maasland, Rozen burg en Vlaardingen een druk gebruik zal worden gemaakt. Door het departement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" is het plan gevormd, alhier eene volksleeskamer op te richten. 's-Gfravenhage. H. M. de Koningin- Regentes heeft Maandagavond de thee ge bruikt bij den prins en prinses Van Wied, op het Paviljoen te Seheveningen. De Koninginnen zullen Vrijdag omstreeks 40Vs uur te Haarlem aankomen voor het toegezegd bezoek. Zaterdag om halfelf ver trekken zij naar het Loo. Gedurende de heden ingetreden afwezig heid van mr. C. Fock, die tot het einde der maand kan voortduren, worden de fonctiën van commissaris der Koningin in Zuid-Holland vervuld door mr. P. L. F. Blussé, lid van Gedeputeerde Staten, Van de restauratie der troonzaal valt de volgende nauwkeuriger en vollediger beschrij- ving mede te deelen dan waaraan tot dusver openbaarheid is gegeven. De troonzaal heeft nu een aanblik harer bestemming waardig. Het pleisterwerk is ver vangen door zeer stemmige lichtgele kleuren in verf, gevarieerd met goud. Een sierlijk smyrnatapijt naar het ontwerp van den archi tect Cuijpers, vervaardigd door de kon. tapijt- fabriek te Deventer, waarvan de kleuren en het dessin geheel met het verfwerk der zaal overeenstemmen, bedekt, den geheelen vloer. Zoowel dessin als nuanceering verraden een goeden smaak. De nieuwe troon, uitmuntende door de artistieke uitvoering, is in stijl Lode- vvjjk XVI, gelijk alles. Daarbij is geraadpleegd de stijl der draperieën en decoraties, gebezigd bij de opening der Staten-Generaal te Ver sailles in 4789. Deze zaal is van 4790; van daar de raadpleging. De kunstig met beeld houwwerk geornamenteerde troonhemel is rijk verguld, waaraan zijn bevestigd zware roode zijden pluche draperies gegarneerd met goud borduurwerk en franje. De gordijnen, eveneens van roode zijden pluche, zijn gevoerd met blauw satijn, bezaaid met goud gebor duurde oranje-appels en worden gedragen door twee kunstig gebeeldhouwde rijkvergulde pilaren. Op elke pilaar bevindt zich de klim mende Nederlandsehe Leeuw in den Hol- landschen tuin, waaronder de oud-Hollandsche spreuk: Eendracht maakt macht". Het blauw satijnen achterdoek, bezet met gouden oranje-appels, vertoont het Nederlandsehe wapen, op meesterlijke wijze geborduurd. Het geheel is van onderen afgesloten door een 20 centimeters breede rood satijnen rand met goud geborduurd en afhangende franje. De beide zetels zijn in denzelfden stijl van Lodewïjk XVI, maar verschillen in beeld houwwerk en borduurwerk. Beide zijn geheel zwaar verguld en bekleed met roode zijden pluche, bezaaid met goud geborduurde oranje appels. De zetel van H. M. de Koningin heeft in den rug een geborduurde W. (stijl Lode wïjk XVI) met kroon daarboven, in een lauwerkrans. Van achteren bevindt zich eene smaakvolle draperie met gouden franje. De voorzijde vormt twee leeuwenkoppen, waar- tusschen een geboi duurde rand, eu eindigende met leeuwenklauw. De zetel van H. M. de Koningin-Regentes heeft van voren eenvoudig beeldhouwwerk; de armen gegarneerd met gouden franje en rug en zitting versierd met oranje-appels. Dg troon aldus in zijn geheel maakt een grootschen indruk; hij is uitgevoerd door de firma J. L. Prins Dzn. alhier. De zaal werd tot dusverre ontsierd door vier openingen in het middengedeelte van het tapijt, ter verspreiding van warmte. Deze openingen zijn thans vervangen door roosters, liggende in de beide nissen aan weerszijden van het bureau van den voorzitter. Utrecht. De politie alhier is voor een belangrijk onderzoek gesteld, n.l. of er moord of zelfmoord heeft plaats gehad met de 25- jarige dienstbode V. in eene tapperij buiten de Weerd. Volgens den een heeft zij zich zelve met een bijl doodelijke wonden aan linkerpols en hoofd toegebracht, volgens den ander is er van misdaad sprake. De gewonde, Zondag nog levend gevonden, stierf op den weg naar 't ziekenhuis. De verwondingen zijn van dien aard, dat aan zelfmoord moeilijk valt te den ken. De tapper O., ia wiens schuur Maandag door hem zei ven en een buurvrouw het zwaar gewonde meisje is gevonden, is de oom en pleegvader der ongelukkige. Hij is door de politie gehoord. Nader wordt gemeld dat door de justitie een gerechtelijke schouwing is gelast van het lijk der jongedochter. Het lijk werd daartoe Maandag vervoerd van het Andreas-gesticht naar het ziekenhuis. De lijkschouwing ge schiedt door de professoren v. O verbeek de Meijer en Spronck. In de schuur is een bijl, met bloed be vlekt, op eenigen afstand van het lijk gevon den en in beslag genomen. Baarn. Na een verbluf van ruim 3i/s maand op het lustslot te Soestdijk vertrokken HH. MM. Maandag om 2 uur van hier naar Den Haag. Aan het station waren behalve de burgemeesters van Baarn en Soest aanwezig de heeren R. baron Taets van Amerongen en jhr. Van Weede van Dijkveld, kamerheeren van wijlen den Koning, benevens jhr. L. D. Rutgers van Rozenburg. Eenige élèves der jongedames-kostschool sErica" boden HH. MM. bouquetten aan. De Koninginnen bleven op het halkon van den trein staan, toen deze zich in beweging stelde, en groetten de talrijke menigte, die HH. MM. met veel geestdrift toejuichte. Zondagnacht is te Keulen een goederentrein een personentrein achteropgereden. Twee personen werden gedood en 11 zwaar gawond, In de gevangenis te Bielefeld is de moor denaar Hurrelbrink, die twee personen doodde om hen te berooven, geguillotineerd. Prof. Hebler te Zurich, da uitvinder van het rookvrij kruit, beweert thans het middel gevon den te hebben, het ballistisch vermogen der nieuwe repeteergeweren te verdrievoudigen, zonder dat het noodig is het kaliber of den vorm der patronen te wijzigen, unar alleen doos eene verandering van den koge', waardoor de weer stand der lucht tot een minimum beperkt wordt. PER TELEGRAAF. 's-GKA VJENUAGE21 September. De Eerste Kamer heeft eenparig aangenomen het adres tan antwoord (eenvoudige weer klank op de troonrede) nadat de heer Bult man constateerde dat over den landbouw niet wordt gesproken en de gunstige toe stand van den oogst en den veestapel te rooskleurig is met het oog op de lage prijzen. Morgen te 41 uur wordt de vermogens belasting aan de orde gesteld. Koloniën. Batavia, 19 Augustus. Naar aanleiding van een gerucht dat erdoor de onzen op Lombok-reeds gevochten is, waar schijnlijk door een landingsdivisie, en dat er nog een oorlogsschip naar de wateren van Lombok gaat, schrijft de Soer. Ct. Van eenige aanslagen, welke ook, is niets be kend. Alles is ie Ampenan nog sstatu quo" en er heeft ook geen enkel gevecht plaats gehad, waarbij marinetroepen waren betrokken. Het eenige feit dat tot die malle geruchten kan heb ben aanleiding gegeven, is dat kapt. Bruce, van de Sri Mataram, misschien in eenigszins opge wonden toestand een oogenblik een vrij dreigende houding aangenomen schijnt te hebben tegen den officier die met een detachement van Hr. Ms. Java geplaatst was op de Sri Mataram, of tegen den onderofficier, en dat bij daarop eenvoudig een dag of wat hut-arrest heeft moeten ondergaan. De eigenlijke reden, waarom de beide gecalan- geerde schepen herwaarts worden overgebracht, waartoe de Reiger een dag of wat geleden der waarts vertrok, is dat de beri-beri nogal woedt op onze schepen, vooral sedert die geen verver- scbing meer kunnen bekomen. Eerst is dat verbod van de scheeps-autoriteit zelve uitgegaan, toen men den onzen dat mopj'e had wijsgemaakt omtrent de cholera, maar latei- heeft onze vriendelijke vazal goedgevonden, een order tot permanente boycotting" te geven. Er schijnt dus besloten te zijn, wei verre van onze vloot in de Lomboksche wateren te verster ken, haar in te krimpen tot éen schip slechts. Zoo zou de Atjeh naar Makassar worden gediri geerd, terwijl de Java herwaarts moet komen, en dan zou de Van Speijk alleen daar blijven. In hetzelfde blad komt een telegram voor van Boeleleng, volgens hetwelk de troepen van den radja en de opstandelingen opnieuw in den om trek van Mataram met elkander aan het vechten zijn. In de Dek- Ct. van 3 Aug. leest men In atrijd met de hier loopende geruchten, als zou Nja Makam een aanval op het etablissement J f* -po 4LV i 4 ■9 1

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3