1 A". 1892. Vr dag 23 September. N°. 8106. Nationale Militie. KENNISGEVING. I Zesenveertigste Jaargang:. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, K ennisge ving. Biiitenlandsche Berichten. Abonnemsntsfrijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Aftonderlyke 1.85. - 2.50. - 0.10. UITGEVER: ODÉ. BVKBADt B OÜpÏB BITBAAT, E 2 7. Advertkmtikprus: Tan 1—10 gewon. regels met inbegrip van eene Courant. f .10. Iedere gewone regel meer - 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam, Gezien art. 26 der wet betrekkelijk de nationale militie van den 19den Augustus 1861 Staatsblad no. 72), laatstelijk gewijzigd bij de wet van den 4den April 1892 Staatsblad no. 56); Brengt bij dezen ter kennis van de daarbij be langhebbenden, dat hetinscbrijvings-register van 1892, voor de lichting van 4893, en de daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst, van heden, gedurende acht dagen, op de gemeente-secretarie ter lezing zullen liggen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 22sten September 1892. De Burgemeester van Schiedam, VAN DIJK VAN MATENESSE. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op Art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan C. A. BEUKERS en zijne recht verkrijgenden vergunning verleend is tot uitbreiding zijner brander}) pon de Westvest alhier, wijk A, no. 248, kadaster sectie C, no. 448, door plaatsing van een stoomwerktuig van 4 paardenkracht en ketel met een verwarmend oppervlak van 3.50 M1, ter vervanging van het bestaande stoomwerk tuig met ketel Schiedam, den22stenSeptember 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. DUITSCHLAND. De Beichsanteiger bevat eene nota van het rijks-gezondheidsbureau, de verklaring inhou dende, dat alle koopwaren uit besmette plaat sen, met uitzondering van die waarvan de in- en doorvoer reeds algemeen verboden is, zon der het minste gevaar voor besmetting kunnen worden verzonden en ontvangen, zoodat er geen grond bestaat voor de over dreven vrees, waarvan tal van gemeentebe sturen en kooplieden blijk geven. t Van gistermiddag tot hedenmiddag zijn te Hamburg aangegeven 480 cholera- en 97 sterfgevallen. Daarvan kwamen op gisteren 150 aangetasten en 18 overledenende rest is heden aangegeven. De Hamburgsche Senaat heeft een onver antwoordelijk blijk van machtsmisbruik ge geven, dat voor de zwaar geteisterde stad noodlottige gevolgen kan hebben. Zooals bekend is, waren een aantal geneesheeren uit Halle derwaarts ontboden om hulp te verleenen in een der eholera-hospitalen, waai de dienst ten eenenmale onvoldoende was. In plaats nu dat hun daarvoor eene behoor lijke vergoeding werd toegekend, werd hun 3.30 mark (nog geen f2.per dag aange boden, welk aanbod zij met verontwaardiging van de hand wezen, terwijl zij gezamenlijk een bezwaarschrift aan den Senaat zonden, dat door dezen beantwoord werd met de mededeeling, dat de aangeboden vergoeding alleszins voldoende werd geacht en een bevel aan de geneesheeren om op staanden voet het gasthuis te verlaten, zonder dat hun zelfs een enkel woord van dank werd ge bracht voor hunne opoffering. De genees heeren hebben aan dat bevel natuurlijk terstond gevolg gegeven, zonder ook de minste vergoeding voor reiskosten te willen aannemen. F R A üi K Bi IJ K. Heden wordt officieel in het Pantheon te Parijs op schitterende wijze het eeuwfeest der groote omwenteling gevierd. De president der republiek in persoon zal daarbij voorzit ten en redevoeringen zullen worden gehouden door de voorzitters der beide Kamers en (ter vervanging van den minister-president Lou- bet) door den heer Challemel-Laeour. Onge veer 4000 der hoogst geplaatsten in stad en land ontvingen uitnoodigingen. Onder de troepen zal bij deze gelegenheid eene uitdeeling worden gehouden van 300,000 frank. Prins Victor Napoleon richtte naar aanlei ding van de herdenking van 22 Sept. 1752, de uitroeping der republiek, een manifest tot zijn partijgenooten, waarin hij hulde brengt aan het Napoleontisch regime. In de Dinsdagnamiddag te Marseille ge houden zitting van het congres van werk lieden-syndicaten zijn de conclusiën vaneen rapport goedgekeurd, volgens welke in be ginsel eene algemeene werkstaking wordt aangenomen en deze aangelegenheid verzon den wordt aan de nationale federatiën en de besturen der arbeidsbeurzen, die een ontwerp van organisatie op het internationaal congres te Zurich zullen indienen. Uit Porto Novo wordt gemeld: Het leger van den broeder des konings van Dahomey is Dinsdag op de vlucht ge slagen, en heeft den terugtocht aangenomen, waardoor de weg naar Dahomey vrij is. Hij verloor een derde van zgn effectief. Het andere leger, aangevoerd door den koning, is opgesloten tusschen de zee en het leger van kolonel Dodtls. ENGELAND. De Times maakt een heftig artikel open baar tegen de expeditie van den Kongo-staat onder Van den Kerckhoven, die met 1000 man reeds Wadelai bereikt moet hebben. Volgens het blad beschikken de Belgen over 5000 welbewapende manschappen met ten minste 20 rivierbooten. De Times protesteert tegen de aanwezigheid van deze krijgsmacht in het dal van den Boven-Nijl, dat krachtens de Anglo-Duitsche overeenkomst aan Enge land toebehoort. Het kan wezen dat de ^British East-Africa Company" genoemd dal wil overdoen aan den vrijen Kongo-staat, doch dit zou nimmer geldig kunnen zijn zonder de toestemming der Britsclie regee ring, en deze zou nooit te verkrijgen zijn. België en Frankrijk hebben wel is waar de Anglo-Duitsche overeenkomst niet erkend, maar Engeland kan een misbruik van zulk eene niet-erkenning volstrekt niet gedoogen zij vormt trouwens voor de bij Afrika be trokken mogendheden eene slechte diplomatie, omdat zg zou moeten leiden tot de opheffing yan het Berlijnsche verdrag. OOSTENRIJK. Naar verzekerd wordt, komt de Duitsche keiler den 10a October a.s., wanneer de alga- meene gezondheidstoestand het gedoogt, voor eenige dagen naar Weenen, om met keizer Frans Jozef op jacht te gaan. De justitie te Praag heeft eene gerechtelijke vervolging wegens hoogverraad ingesteld tegen het jong-Czechische lid van den Boheemschen Landdag Podlipuy, naar aanleiding van de door dezen bij de gymnastiekfeesten te Nancy gehouden redevoering. Twee andere afgevaar digden zijn ais getuigen gedagvaard. De Landdag van Illyrie heeft met alge meene stemmen besloten, aan de regeering te verzoeken Triëst weder tot vrijhaven te maken. RUSLAND. De regeering heeft het plan tot invoering eener inkomstenbelasting geheel laten varen. Men gelooft dat het den minister van finan ciën "Witte zal gelukken, met behulp der be staande belastingen, de begrootiug voor 1893 sluitende te maken. Te Petersburg blijft de cholera afnemen; blijkens officieele gegevens kwamen daar van Zondag- tot Maandagmiddag 44 ziekte- en 11 sterfgevallen voor. Van de overige steden zijn nog het zwaarst geteisterd Lublin, waar op 17 dezer 100 ziekte- en 39 sterfgevallen, en Kiew, waar dien dag 53 ziekte- en 9 sterf gevallen voorkwamen. Van de gouvernementen hebben nog het meest te lijden Saratow met 760 ziekte- en 372 sterfgevallen op 17 dezer en Tambow kmet 586 ziekte- en 256 sterf gevallen op 18 dezer. De gouverneur van Moskou heeft bepaald dat voortaan alle bezoekers van herbergen het hoofd moeten ontblooten, uit eerbied voor de in gelagkamers aanwezige heiligenbeelden. De metropolitaan van Petersburg, mgr. Isidore, is op 87-jarigen leeftijd overleden. ITALIË. Te Rome loopt nog steeds het gerucht dat de heer Giolitti het voorzitterschap der Kamer van afgevaardigden aan den heer Crispi zal aanbieden. De heer Biancheri zou dan senator worden. De Eclair, het orgaan van den heer Cava- lotti, is een verkiezingsstrijd begonnen tegen de candidatuur van den heer Barzilaï. De afgevaardigden Ferrari, Bovio en Colajanï hebben nu den heer Cavalotti doen weten dat zij zich uit het radicale comité zullen terugtrekken, indien deze strijd tegen Barzilaï, die te Rome door het geheele comité ge steund wordt, mocht voortduren. De prins van Napels is te Pisa aangekomen om de onthulling bij te wonen van het ruiter standbeeld voor Victor Emmanuel. De prins werd levendig toegejuicht. De uit Pest naar Turijn gezonden depu tatie om den Hongaarschen patriot Kossuth geluk te wenschen met zijn 90sten verjaar dag, heeft het gemeentebestuur van Turjjn dank betuigd voor de gastvrijheid, gedurende 30 jaren aan haren landgenoot verleend, en kransen neergelegd op de monumenten van Garibaldi en Cavour. Aan Kossuth, die in min gunstige gunstige omstandigheden ver keert, bood zg een aanzienlijk geschenk ia geld aan, met een album bevattende de namen van allen die daarvoor hadden bijge dragen. PORTUGAL. Officieel wordt aangekondigd, dat debetar ling van de coupons der 4 en 4Vs pCt bin- nenlandsehe schuld geschiedt op i October aan de kantoren der schatkist te Lissabon en bij de agentschappen der Portugeesche bank in de provinciën. De Economists vindt den staat der "rijks financiën allerongunstigst; de jongste jaar rekening sluit met een tekort van 7000oontos, ondanks de renteverlaging op de staatsbonds en de verhooging der belastingen. Blijkbaar is dit tekort alleen het gevolg van de toe name der sluikerij, weshalve de Economists aanraadt de invoerrechten weder te verlagen. Te Lissabon weigert de douane bij voortdu ring de ontscheping der Corksche boter toe te staan, ondanks de klachten van den Ea- gelschen gezant, terwijl de gouverneur van Madeira geen ontscheping der Britsche mail gedoogt. S D I S I E. De gezondheidstoestand van de koningin, die thans te Neuwied vertoeft, wordt beter, zoodat H. M. weldra naar Rumenië hoopt te kunnen terugkeeren. T U E K IJ E. Zaterdag en Zondag werden door de politie en de troepen meer dan 2000 sof tas (theolo gische studenten) gearresteerd. Zjj werden op 10 stoombooten ingescheept, waarvan twee Zondag vertrokken met verzegelde orders. De troepen zjjn geconsigneerd. Een officieuse nota zegt, dat de maatregel werd genomen om een opruiming te houden op da COURANT

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1