Binneulan<ïsche IJerichten. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. colleges, door het te groot aantal softas te verwijderen. Op eenige Turksche hladen is beslag gelegd. De maatregel -wordt druk besproken. Rusland heeft aan de Porte eene nota gericht betreffende de verhouding tusschen Turkije en Bulgarije. Rusland voorspelt ern- stige gevolgen uit de tegenwoordig door Turkije tegenover Bulgarije gevolgde staat kunde; met het oog op de tractaten, ver klaart het, dat de ontvangst van Stambouloff door den sultan en het zenden van een Ottomannisch commissaris naar de tentoon stelling te Philippopel groote gevoeligheid in het leven roept. De nota, in zeer heftige termen vervat, heeft de Porte zeer ontstemd. AMERIKA. Uit Salhoun, in den staat Arkansas, wordt gemeld, dat een oproer is uitgebroken onder de negers, die, ontevreden over de invoering eener wet welke hun in zekere gevallen het kiesrecht ontzegt, gedreigd hebben alle blan ken te zullen vermoorden. Kapitein James heeft vergeefs getracht de negers tot bedaren te brengenbij een gevecht, waarin tal van dooden en gewonden zijn gevallen, werd ook hij door een kogel in het been verwond. De berichten omtrent de cholera te New- York blijven voortdurend gunstig luiden. Toch is de waakzaamheid der overheden onver flauwd. Zoo worden de kapitein en eenige passagiers van de Hamburgsche stoomboot Fürst Bismarck vervolgd, omdat zij zonder verlof landdentoeh was het schip volkomen vrij van cholera. AFRIKA. Volgens de Daily News heeft de sultan van Marokko vrede gesloten met den stam der Angherras, op voorwaarde dat deze hem jaarlijks 6000 schatting zal betalen en 500 man voor zijn leger leveren. Zitting van 21 September. In deze zitting werd medegedeeld, dat de afdeelingen hebben gekozen tot voorzitters de heeren: Fransen van de Putte, Breuning, Van Eysinga, Cremers en Six; tot onder voorzitters de heerenPijls, Coenen, Viruly, Van Royen en Smits van Oyen, en tot leden der redactie voor het adres van antwoord, dat vervolgens in de sectiën werd onder zocht, de heeren Van Nagell van Ampsen, Van Lier, Pijnappel, Van Swinderen en De Savornin Lohman. Het ontwerp adres van antwoord wordt in de afdeelingen onderzocht en zal heden middag te 3 uur ter tafel worden gebracht. In de hedennamiddag gehouden zitting werd aangenomen een adres van antwoord op de troonrede (een eenvoudige weerslag op deze). Bij het debat daarover, betreurde de heer Bultman het, dat de rede over den algemee- nen toestand van den landbouw zweeg, terwijl de verklaring over den oogst en den vee stapel rooskleurig is, waar de prijzen laag zijn. De minister van waterstaat constateerde, dat de landbouw onder de nyverlieid begre pen is en de troonrede nooit geldelijke uit komsten op het oog had. Morgen om 14 uur is de vermogensbe lasting aan de orde. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 22 September. De Staatsbegrootlng voor 1898. Blijkens de redevoering van den minister van financiën tot aanbieding der staatsbe groting voor 4893, heeft het dienstjaar 1889 een batig saldo opgeleverd van ruim 1481.000. Minder gunstig waren de uitkomsten over 1890, waarop de spoorwegovereenkomsten een belangrijken invloed hadden. Toch is het geheele tekort f 872,118.68 minder dan ver wacht werd. Ook het dienstjaar 1891 heeft betere uitkomsten gegeven dan verwacht werd. Nog nooit hebben de zoogenaamde gewone middelen zooveel opgebracht als in 1891, t. w. f 3,200,000 meer dan in 1890 en f8,600,000 meer dan in 1886. Maar nog nooit verschaften de successierechten zulk een ruime bate, en ook 1892 belooft voor de successierechten een gunstig jaar te zijn. Het nadeelig saldo over 1891 is nu te be- grooten op f 825,794.19s, ruim f 2Va millioen lager dan het in 4891'is begroot. Nagaande hoedanig in de laatste tien jaren, 188291, in welk tijdvak groote werken tot stand kwamen, leeningen tot dekking van deficitten zijn gesloten, de gang onzer finan ciën is geweest, komt de minister tot de slot som dat alles gedekt is uit de inkomsten, behalve 84 percent van de uitgaven voor de spoorwegen, het Merwede-kanaal, de Rotter- damsche waterweg en de verlegging van den Maasmond. In die 10 jaren is pl. m. f22 millioen besteed tot delging van schuld, welke som onder de gewone uitgaven is begrepen. Wordt de verwachting niet beschaamd, zoo is de uitkomst over 1892 als volgtMid delen f 129.200.000; uitgaven f129.000.000; overschot 200.000. Over de vier jaren 1889 92 is er een tekort van f 1.753,000. Op den dienst 1892 is of wordt nog aan gevraagd voor decoraties f 16,300.00 rijksopvoedingsgesticht te Avereest- 57,500.00 verschillende posten voor het dep. van fin- 32,000.00 vestingen, aanmaak en be proeving van geweren, kl. kal. - 193,400.00 Merwedekanaal, nieuw post en telegraafkantoor te Am sterdam - 784,570,00 waardoor de toegestane uitgaven klim men totf 132,360,262,64 Voor 1893 zijn de middelen geraamd op f 127,926,470, waarbij geen rekening is ge houden met de nieuwe belastingontwerpen. De raming is f 326,340 hooger dan voor 1892. De uitgaven zijn belangrijk hooger geraamd dan voor 1892. Nu is de begroo ting f '136,240,027.78, of meer f4,963,535.14. De voornaamste vermeerderingen betreffen: buitenlandsehe zendingen en consulaten justitie-gebouwen, onderwijs en pensioenen, materieel der zeemacht (f 1,277,030), loods wezen, pensioenen enz.aflossing en interes ten, voltooiing van het vestingstelsel (f879,000). Spoorwegen f 1,948.050; posterijen en telegrapliie, hoogere uitgaven voor Suriname f 150.440.41, te zamen f5,028.497.71, waar tegenover staan verlagingen van f64,962.57.' Wordt de voorgestelde wijziging der Indische comptabiliteitswet tot wet verheven, dan zal tengevolge eene herziening der verdeeling van de kosten der marine in Indië de begrooting van marine verminderd worden met een som voorloopig geraamd op f 11/2 millioen. Met het oog hierop en op de gewoonlijk vrijval lende 3 millioen, zoo zijn voor 1893 de uit gaven geraamd op f 131,740,027.78 en komt men derhalve tot een tekort van f 3,800.000. Ook met het oog op de toenemende op brengst der middelen, stelt de regeeriug om trent de dekking van het tekort geene bij zondere maatregelen voor en volstaat zij met de aanvraag om machtiging tot uitgifte van vlottende schuld, waarvan, dank den bevre digenden toestand der kas, wel geen gebruik behoeft gemaakt te worden. Voorgesteld zal worden om vroegere tekorten tot een bedrag van 34 millioen te dekken uit het overschot der leening van 1884, het batig saldo dienst 1899 en een gedeelte van de opbrengst der in 1892 gesloten geld- leening ad f 31 millioen. De bestemming van het overschot der leening ad 113 millioen kan later worden geregeld. Uitoefening van het kiesrecht. Ten aanzien van de uitoefening van het kiesrecht is bepaald dat er éene kiezerslijst zal zijn voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten. Tot grond slag daarvan dienen de bevolkingsregisters der ge meenten. De vereisr.htcn voor de kiesbevoegdheid moeten aanwezig zijn op 15 Januari van elk jaar. Wettelijk wordt nu verplicht de kiezerslijst alpha- betiseh in te richten. De kiezerslijsten worden op 15 Februari vastgesteld door de gemeentebesturen en blijven van 16 Februari tot en met 21 Maart op de secretarie der gemeente ter inzage. Vóór 15 April moet beslist zijn door de gemeenteraden over ver zoeken tot verbetering bij gemotiveerde beslissing. Na 15 April blijft de lijst voor een jaar van kracht. Ingevoerd wordt bij deze voorstellen van wet het stelsel van candidantstelling met het couloirstelsel. Op een daarvoor aangewezen dag kunnen de kie zers van 9 uur tot 4 uur opgaven van candidaten inleveren bij den burgemeester. Deze opgaven moeten door ten minste 50 kiezers zijn ondertee kend en de verklaring bevatten dat die candidaat zich beschikbaar stelt. Deze candidaatstellingen worden openbaargemaakt en achtereenvolgens worden de namen der candidaten op een lijst door genummerd. Ten minste drie dagen vóór de verkiezing ont vangt elk bevoegd kiezer een oproeping voor de stemming, die van 's morgens 8 uur tot des namid dags 5 uur duurt in verschillende steindistrictcn, ten overstaan van stembureaus van drie leden en twee plaatsvervangers. Het stembureau in elk distriet krijgt, verzegeld, zooveel stembiljetten als er kiezers zijn en ,20-percent daarboven. De kiezer, na. zich gelegitimeerd te hebben, ontvangt een stembiljet, waarop aan eene zijde de namen der candidaten gedrukt zijn en aan de keerzijde de handteekening van den burgemeester der hoofdplaats van het kiesdistrict is gestempeld. De kiezer be geeft zich met dit biljet naar een der lessenaars in het stemlokaal geplaatst, zóo dat zij geheel van elkander zijn afgescheiden, maar dat de toe gang zichtbaar is voor het stembureau en voor het en aan elkeen waarvan de invulling van het biljet in het geheim kan geschieden. De kie zer teekenfc nu, op nader bij bestuursmaatregel vast te stellen wijze, zijn stem op het biljet aan, vouwt het toe en steekt het, nadat de voorzitter van het stembureau zich overtuigd heeft dat het den voorgeschrevenen stempel aan de buitenzijde draagt, in de bus. Bij het sluitingsuur wordt de stembus gesloten en verzegeld en proces-verbaal opgemaakt. Na afloop wordt het aantal kiezers dat gestemd heeft en het aantal niet gebruikte (of teruggegeven) stembiljetten aan de aanwezige kiezers bekendge maakt laatstgenoemde verzegeld met de kiezers lijst, terwijl dan onmiddellijk de opening plaats heeft, en het proces-verbaal daarvan aan het hoofdstembureau gezonden dat als het in bezit is van alle processen-verbaal, en zitting houdt tot het vaststellen van den uitslag der verkiezing, hetzij vóór 9 uur 's avonds of den volgenden dag 's ochtends 9 uur en daarin den einduitslag bekend maakt. Regeling van de benoeming en aftreding der Kamerleden. De voorschriften omtrent de benoeming van de afgevaardigden ter Eerste Kamer hebben slechts geringe wijziging ondergaan. Wat de Tweede Kamer betreft, wordt bij tabel de verkiezing van leden geregeld in enkelvoudige kiesdistricten, onderverdeeld in stemdistricteu. Ook de vijf steden, die thans nog veelvoudige distric ten zijn, worden in enkelvoudige verdeeld. De be staande kiestabel is in hoofdzaak onveranderd gelaten, behoudens eenige noodzakelijke verande ringen, welke verband houden met de splitsing der meervoudige kiesdistricten. In het noorden, oosten en zuiden des lands zijn dan ook, behalve de verandering van een drietal namen en de ver- sehikking van een paar gemeenten in Noord-Brabant, alle kiesdricten onveranderd samengesteld. De ver deeling der groote gemeenten is, behoudens een enkele uitzondering ten aanzien van 's-Gravenhage, geschied geheel in overeenstemming met de advie zen der daarover gehoorde gemeentebesturen. Voor Groningen kan zij plaats vinden zonder eenige verandering in de omliggende kiesdistricten. Voor Utrecht, Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam was dit niet mogelijk, met het oog op de vermeer derde en steeds toenemende bevolking. Van Utrecht zijn de buitengemeenten verdeeld over de districten Amersfoort en Wijk-bij-Duurstcde. Nieuwer-Amstel wordt naar het district Haarlem mermeer overgebracht, waardoor eenige verschik king komt in de districten Hilversum, Breukelen, Alkmaar, Zaandam, Beverwijk, Katwijk en Bode graven. Scheveningen is toegevoegd aan het Westland, waardoor do kiesdistricten Loosduinen en Delft aanmerkelijk en Bodegraven, Gouda en Schiedam ook gewijzigd wordenaan laatstgenoemd district zal Hillegcrsberg worden toegevoegd. Rotterdam is met Charlois en Kralingen in vijf kiesdistricten verdeeld. Kapelle aan den IJsel is aan Gouda toegevoegd. De namen der kiesdistricten Bcrgum, Wol- vega en Grave zijn veranderd en een paar gemeen ten in de districten Eindhoven, Helmond en Veghel verschikt. SCHIEDAM, 22 September 1892. Naar wij vernemen, is hedenmiddag tus schen 3 en 3'/ï uur de goederentrein van Delft naar Rotterdam, vermoedelijk door ver keerden wisselstand, in de nabijheid van het station Delft ontspoord. De locomotief en tender kwamen in de sloot terecht en de eerste waggon werd voorovergeworpen, ter wijl de andere waggons meer of minder belangrijk beschadigd werden. De machinist is gekwetst, doch de conducteur en de stoker kwamen er zonder letsel af. Daar de weg door dit ongeval versperd was, ondervond de personentrein die te 3.53 van Delft naar Rotterdam vertrok een half uur vertraging, doordien hij op het andere spoor moest wor den overgebracht en moest wachten totdat twee van Rotterdam komende treinen gepas seerd waren. Bij koninklijk besluit is mr. J. G. Gleich- man benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tijdperk der tegenwoordige zitting. Be minister van binnenlandsche zaken heeft door tusschenkomst van de commissarissen der Koningin aan de gemeentebesturen eene lijst gezonden van de namen, welke de gerefor meerde kerken in Nederland, vertegenwoor- j djgd op de gehouden generale synode, vóór 17 Juni hebben gevoerd en na dien datum thans voeren. De geheele lijst bevat 700 kerken en de opgaven worden voor iedere provincie verstrekt. Naar de H. Ct. verneemt, heeft H. M. de Koningin-Regentes zich by het nemen van bet besluit om Haarlem te bezoeken laten leiden door de overweging, dat er geen reden bestond, langer gevolg te geven aan het advies der heeren dr. Ruysch en dr. Van Tienhoven die H. M. het bezoek aan Haarlem op 7 Se -- tember j.L ontrieden, nu deze medici geen bezwaar zagen in de plechtige opening van de Staten-Generaal door H. M. de Koninmn- Regentes. Bij deze plechtigheid immers was eene samenvloeiing te duchten van menschen uit de provincie Zuid-Holland, waar de gezond heidstoestand op het oogenblik minder gunstig is dan in de provincie Noord-Holland. Zij, die bij de enquête te 's-Gravenhage, ten aanzien der zieken-, begrafenis- en andere ver- zekerings- en onderstandsfondsen, gehouden van 44 Mei tot 7 Juni, als getuigen of deskun digen zyn gehoord, kunnen kosteloos een exemplaar bekomen van het verslag der ver- hooren, mits zij zich te dien einde schriftelijk aanmelden aan het adres: ïStaatscom missie van arbeids-enquête, Eerste Afdeeling, 's-Gravenhage", met duidelijke opgaaf van naam, woonplaats, straat en nummer hunner woning. Naar wij vernemen, zijn de aangiften voor de tentoonstelling, die door de afdeeling 's-Gravenhage der Hollandsche maatschappij van landbouw van 23—26 dezer in de feest zaal der internationale sporttentoonstelling te Scheveningen zal worden gehouden en waartoe alle leden der Hollandsche maat schappij van landbouw met eene dame vrijen toegang hebben, zeer talrijk, zoodat deze ten toonstelling belooft al hare voorgangsters te- zullen overtreffen. Heden werd de tentoonstelling te Scheve ningen van de Rotterdamsche Kunstclub ge sloten. Op uitnoodiging van den groothertog van Saksen-Weimar zal de heer DeKuyper zijne verzameling bij gelegenheid der feesten te "Weimar aldaar ten toon stellen. Naar aan het "Pad. verzekerd werd, was a van hoogerhand" gelast de vergadering voor algemeen kies- en stemrecht te 's-Hageniet te beletten. De Londensche correspondent der N. R. Cl. schrijft dd. 21 dezer Volgens Engelsche bladen zond deEngel- sche gouverneur in Nieuw-Guinea eene krasse nota ter beklag over de beweerde werkeloos heid derNederlandsche overheid aldaar tegenover de Tugeri-stammen, welke uit Nederlandsch Nieuw-Guinea onverlet stroop tochten ondernemen op het Engelsche gebied. Daarover werd herhaaldelijk vruchteloos ge klaagd, en thans noodigt genoemde landvoogd zijne regeering uit, de Nederlandsche regee ring daartoe te brengen, dat de Tugeri- stammen hunne gewelddadigheid intoomen,- of den Engelschen te veroorloven -Tugeri- land bg hun gebied in te lijven. Te Rotterdam zijn aan cholera overleden drie personen. Twee zijn lijdende: hersteld' óen, en vier in behandeling. Te Pernis heeft zich een geval van cholera voorgedaan met doodelijken afloop. De politie heeft terstond alle noodige maatregelen ge nomen. Te Millingen heeft zich een tweede geval van cholera asiatiea voorgedaan, bij een vol wassen meisje, eene zuster van den overleden.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2