Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. PER TELEGRAAF.^ Rechtzaken. visscher en in hetzelfde gezin thuis beboe rende. De ziekte treedt niet op in hevigen graad. Hoogstwaarschij n lij k is de besmetting ont staan door het drinken van rivierwater; alge meen wordt namelijk aangenomen, dat de jiijn besmet is, daar verscheidene cholera gevallen op Rijnschepen zijn voorgekomen. Te Millingen overleed, in den ouderdom van bijna 60 jaren, de heer P. W. L. van Eijck, gedurende 14 jaar R.-k. pastoor aldaar. De overledene stond om zijne uitnemende eigenschappen in hooge achting en wordt bij de geheele gemeente oprecht betreurd. De heer Van Eijck was voorts een ver dienstelijk oudheidkenner. Zelf bezat hij eene vrij aanzienlijke verzameling van allerlei oud heden, Het was ook op zijne aanwijzing en onder zijne leiding, dat eenige jaren geleden eene groote menigte voorwerpen werd opge graven uit het Germaansch-Romeinsche tijd perk, welke voorwerpen meest alle in het rijksmuseum te Leiden worden bewaard. Wijlen de heer Leemans, vroeger conservator van genoemd museum, was meermalen de gast op de Mïllingsche pastorie. Nog maar weinige weken geleden had de heer Van Eijck het plan gemaakt om nieuwe opgravingen te laten doen in eene weide, waarvan hij zich een rijken oogst beloofde. De dood heeft echter de uitvcering van dit plan verijdeld. Het Domburgech Badnieuws komt op tegen de klacht van dr. Mezger, dat het te Domburg zoo vuil en onaangenaam zou zijn. Van dien verschrikkelijken toestand heeft de redactie zelve nog nimmer iets gemerkt. Zij at wel eens in het badhotel, logeerde wel eens in het Schuttershof en was over 't algemeen steeds tevreden. De kamers in het dorp zijn eenvoudig en soms wat laag ,van verdieping, maar zij zijn altijd zindelijk en net. Misschien hadden de klagers alleen éen hotel op't oog, maar dan gaat het niet aan, alle hotels over éen kam te scheren, zooals dr. Mezger deed. Zaterdag l.I. heeft de heer R'yman te paard gereden tegen den beer Montauban van Swijn- drecht op een velocipède over een afstand van pl. m. $2 KM, en wel van de Heulbrug te Rotterdam tot aan de viaduct der Holl. spoor in Den Haag. De fietsrijder gaf Vs uur voor. Om halfdrie vertrokken, kwam de paard rijder te 3 uur 44 minuten aan, terwijl de fietsrijder om 3 uur vertrok en reeds om 3 uur 56 minuten aankwam. Het paard heeft dus 1 uur 14 minuten noodig gehad en de fietsrijder 56 minuten. Toch verloor, ten gevolge van de voorgift, laatstgenoemde. Sterken tegenwind en den slechten toestand van den weg in aanmerking genomen, kunnen de gemaakte tijden zeer goed genoemd wor den. (N. R. Ct.) Door een der treinen van de Holl. spoor weg-maatschappij werd Maandag van het station Maliebaan te Utrecht naar het station aan de Lunetten een zak met geld vervoerd, doch bij aankomst aan laatstgemeld station werden zak en geld vermist. De politie heeft een onderzoek ingesteld De tapper O., oom van het Zondag 1.1. in de Lauwerecht te Utrecht zwaar verwond gevonden en kort daarna overleden meisje, die naar aanleiding daarvan door de politie ter beschikking der justitie werd gehouden, is Dinsdagnamiddag weder in vrijheid gesteld. Bij de gerechtelijke schouwing van het lijk, die Dinsdag plaats had, moet het vermoeden, dat hieraan zelfmoord te denken valt, waartoe de overspannen toestand van het meisje, in de laatste aan Zondag voorafgane dagen eenige aanleiding gaf, versterkt geworden zgn. De met bloed bevlekte bijl, die op eenigen afstand van het meisje gevonden werd, moet binnen het bereik van de ongelukkige zijn geweest. <17. D.) De winkelier M. B,, te Vlissingen, ver dacht van medeplichtigheid aan brandstich ting (hij zou zijn zoontje hebben aangeraden den boel in brand te steken) is ook gearres teerd en naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Het dagblad De Tijd zal van 1 October af zijn formaat vergrooten en zijnen prijs verlagen, en tevens een volksblad uitgeven, dat genaamd zal zijnDe Morgenpostdagblad voor het katholieke volk. Rotterdam. In eene vergadering der boot werkers vereeniging »De Nederlandsche Vlag" alhier werd medegedeeld, dat het be stuur een schrijven gericht heeft aan de Amst. scheepsoptuigersvereeniging »Nog tijdig ontwaakt", om gezamenlijk te trachten in verschillende steden van ons land bootwer- kersvereenigingen op te richten onder het motto»de Nederlandsche Vlag". Besloten werd in een volgende vergadering een paar personen af te vaardigen, die zich in ver binding zullen stellen met het bestuur van genoemde vereeniging, om de zaak nader te overwegen, In 't licht gesteld werd dat de vele grieven der bootwerkers nog altijd blijven bestaan. De groote onbillijkheden worden geweten niet aan de cargadoors, maar aan het egoïsme van eenige bazen en stuwadoors, die f 50 a f60 daags verdienen, ten koste der werk lieden. Besloten werd een schrijven te richten aan de cargadoors, waarin zal verzocht wor den met hen eene bijeenkomst te hebben. In deze vergadering zal dan het bestuur ver schillende grieven te berde brengen, en zal tevens de aandacht van cargadoors gevestigd worden op de verregaande inbreuken op de gunstige schikking die tijdens de werkstaking in het belang van de bootwerkers in het leven is geroepen. Maassluis. Van Zondag 18 tot en met Woensdag 21 September is ter secretarie alhier éen geval aangegeven van cholera asiatica. Gedurende datzelfde tijdvak kwam geen sterfgeval voor. Pernis. Met het begin der volgende week zal in deze gemeente een aanvang ge maakt worden met het opbreken der grind wegen, loopende door het dorp, en het daar voor in de plaats leggen van straten. »iet toestemming van Gedep. Staten is dan tot 1 November het verkeer langs den Pastoriedqk gestremd. 's-Gravenhage. H. M. de Koningin-Re gentes heeft hedenmiddag te 2 uur ontvangen de commissie uit de Eerste Kamer der Siaten-Generaal, belast met de aanbieding van het adres in antwoord op de troonrede. De commissie werd op het paleis met de gebruikelijke eerbewijzen ontvangen. De beide Koninginnen brachten gistervoor middag een langdurig bezoek aan het »Mau- ritshuis", alwaar Hare Majesteiten werden rondgeleid door den directeur van het schil derijen-kabinet, dr. A. Bredlus. Borger. Gedeputeerde Staten van Drente hebben hunne goedkeuring onthouden aan het besluit van den gemeenteraad tot invoe ring eener tolheffing van twee cent voor elk rijwiel op de kunstwegen in deze gemeente. Breda. Doordien het hoe langer hoe meer blijkt, dat het water onzer gemeente niet in een staat verkeert, die het geschikt doet zij a voor spijs of drank, wordt met steeds grooter verlangen uitgezien naar de water leiding. Ware jaren geleden onze burge meester meer doordrongen geweest van de behoefte eener waterleiding en wat meer de zaak door hem bevorderd, wq zouden al lang gezond water hebben. Nu geraken eenige gemoederen in openlqk beklag en de plaatse lijke bladen vallen hunne kolommen gaarne met de openlijke bespreking der zaak, schoon die bespreking door sommigen wel wat onedel wordt gevoerd. Daarbij komt, dat ook eigen belang in het spel is en dat een persoon gaarne concessie verkreegdientengevolge wordt de ingenieur Schotel, belast met zoe ken van een prise d'eau, ten zeerste afge broken. Naar men thans wil, zouden door de waterleidingscommissie de volgende vragen tot den heer Schotel gericht zrjn: wanneer kun nen de werken der waterleiding volgens uwe plannen gereed zijn, en voor hoeveel jaren kunt u schriftelijk garandeeren, dat de water leiding volgens uw plan voldoende water voor Breda zal blijven leveren ((7.) Tilburg. De gemeenteraad heeft besloten tot het maken van 17 Nortonpompen op verschillende punten dier gemeente. Vooreerst opdat er overal goed en frisch drinkwater zal i te krijgen zijn, en ten tweede zijn die putten onmisbaar voor de veiligheid bij brand, hetgeen op menig gedeelte der gemeente nog veel te wenschen overlaat. Bij goeden uitslag zal het getal dier pom pen op 30 gebracht worden. In Hambuig doen zich de gevolgen van de cho- lera-epidemie op ernstiger wijze gevoelen naarma te de ramp langer van duur is. De bijzonderheden, aan correspondenties van Duitsche bladen ont leend, zijn verschrikkelijk. De schouwburgen zijn weer geopend, maar "worden slecht bezochten de buffethoudeisklagen steen en been, want niemand wil spijs of drank aanraken. Alles is bang voor infectie en eet en drinkt te huis. Om dezelfde reden schuwt mende comestibles- en del icat essen winkels. Alleen apo thekers, drogisten en handelaars in spiritualiën maken zaken. Bankroeten kunnen dan o"k niet uitblijven. De geheele handel heeft zulk een knak gekregen, dat vele firma's- al beginnen personeel te ontslaan. De logementen zijn uitgestorven nog geen 10 personen, meest vreemde doctoren, kwa men voor op de nachtlijst. Op straat begint het verkeer weer wat naar het oude te gelijken, maar het is erg stoffig, wijl de overheid niet met onge zuiverd water durft sproeien en het andere te duur is. De""schade aan handel en verkeer toegebracht dus luidt het schrijven verderis onbereken baar. De eerste Duitsche handelsstad is als in den ban gedaan. Werden vroeger wekelijks 50 millioen mark omgezet, thans houdt het met een paar duizend op, wijl de scheepvaart meer en meer ophoudt. De groote schepen die hier thuis behooren, liggen nu meest in vreemde havens in quarantaine. Ook het spoorwegverkeer heeft plaats met schade en telkens laat men een trein minder en weer een minder loopen. En nu nog de naweeën, waarvan men de voor- bereiding reeds begint te bemerken geen werk, niet alleen niet aan de haven, dokken en werven, maar ook niet voor den handwerksstand en de neringdoenden. Reeds trok zich de Kamer van koophandel en fabrieken de zaak aan, dooreen circulaire uit te vaardigen, waarin dringend tot werkverschaffing, juist in dezen tijd, wordt aan gespoord en sterk ontraden eerst het eind der ziekte af te wachten. Duizenden, die alles hebben ingeteerd, zijn hiermede misschien nog te helpen. Het Berliner Tageblatt meldt uit Lodz (in Polen) Zaterdagavond tegen H ure is prins Anton Kadziwil, die met den Pruisischen generaal Von Werder ingevolge uitnoodiging van den czaar naar Spala wilde reizen om deel te nemen aan jachtpartijen, te Lodz aangekomen en aldaar aan het tGrand 116tel" afgestapt. Zondagoch tend ging hij, met een tweeloopsgeweer en drie revolvers gewapend, aan het open raam zijner kamer staan (waar hij uitzicht had op de bin nenplaats) en schoot op ieder, die zich aldaar vertoonde. Tengevolge daarvan werden twee be-, dienden van het hotel zwaar gewond. Daar nieraknd zich in de nabijheid van den blijkbaar krankzinnig geworden reiziger waagde, werd de brandweer te hulp geroepen, die een spuit in werking bracht en hem, terwijl hij maar bleef schieten, zoodanig bespoot, dat weldra da geheele kamer onder water stond. Toen ook dit middel niet baatte en hij in steeds grooter razernij ver viel, werd er militaire hulp aangevraagd. Eerst na eenige uren lang vergeefsche pogingen te hebben aangewend, mochten de militairen erin slagen, den krankzinnige, die zich woedend te weer stelde en door zijn schieten rondom schade toebracht, meester te worden en te binden. Daarna heeft eene sterke politiemacht hem onder bewaking genomen. Hij is een der rijkste an voornaamste cavaliers van het hof te Berlijn, i zestig jaar oud, adjudant-generaal des keizers. Hij stond bekend ais hoogst goedhartig en wel dadig, zoodat zijn lot algemeen innig medelijden verwekt. In den nacht van 10 op 11 dezer heeft te Zedda, op het eiland Sardinië, eene bende van 30 man de woning van den geestelijke opengebroken en geheel leeggeplunderd. De geestelijke, die zich tegen de roovers verzette, werd ernstig verwond, terwijl zijne dienstbode, alsmede een persoon die hem te hulp kwam, gedood werden. De reeks aanrandingen in Italië is weer met éen vermeerderd. De syndacus van Monteforte, in 't zuiden van Italië, keerde met eenige werklie den dezer dagen van den akker naar 't plaatsje terug, toen plotseling drie gemaskerde personen te voorschijn sprongen, aan de werklieden geboden ter zijde te gaan, met den uitroep (doelende op den syndacus) -. sWij willen dezen ellendeling ver moorden" en daarop den ongelukkige met zes geweerschoten neervelden. De moordenaars zijn niet gevat. Verscheidene weken geieden, zoo wordt uit Mexico gemeld, kwam aldaar een gorucht in omloop, dat eene non in het archief van haar klooster een stuk gevonden had, volgens hetwelk tijdens den ooi log met de Franschen de abdis in zeker huis, dat vroeger tot het klooster behoorde, 3.060.000 dollars in goud had begraven. Onder de leiding van priesters begon men te onderzoeken, maar president Pm firio Diaz, van de zaak hoeren de, kwam tusschen beidede schat werd van staatswege den 2n dezer opgegraven en in de schatkist gestort. Volgens berichten uit New- Vork hebben brand- schatters IVoensdng den middagtrein op de lijn Atchison Topeka Santa Fé doen derail- leeren bij Osage-City (Kansas), Vijf personen werden gedood, velen dnodelijk gewond. Ook had er eene botsing plaats tusschen «en goederenttein en een passagierstrein te Sbreve (Ohio) op den spoorweg tusschen Pitts burg en Fort Wayne. Negen personen werden gedosd vijf gewond terwijl er ook nog vijf personen ontbraken. De twee treinen stonden na de botsing in brand. De spoorweg van Jaffa het vroegere Jojipe naar Jeruzalem is thans voltooid. Den 26n dezer wordt hij feestelijk geopend. Denl3n September stoomde de eerste locomotief Jeiuzalem binnen. Men verwacht, dat deze spoorweg nieuw leven zal wekken in het Heilige Land, welks bevolking toch reeds in den laatsten tijd aanmerkelijk is toe- genomen. Jeruzalem, dat tien jaar geleden 40,000 inwoners telde, heeft er nu 80,000. De reis van Jaffa naar Jeiuzalem, waarmee per karavaan 30 uren heengingen, woidt nu in 3 uren volbracht. Naar Griekenland mogen geen postpakketten worden verzonden. Er zal voortaan gelegenheid bestaan tot uit wisseling van postwissels tusschen Nederland en het eiland Malta, op denzelfden voet als met Italië. 's-CSRA.VEJS H.AGE, 22 September. Eerste Kamer. Bij het debat over de belas ting-voorstellen bestreed de heer Melvil van Lijnden deze progressieve kapitaalbelasting, daar progressie een socialistisch beginsel is. Bij aanneming stemt hij voor de overige ontwerpen, behalve voor de afschaffing van den zeepaccijns. De heer Breebaart is er sterk voor, ontkende dat de landbouwbelangen worden geschaad, doch verlangde vermin dering van grondbelasting met 2 percent. De heer Fokker is er ook sterk voor als een goeden stap in de richtiDg der sociale recht vaardigheid. Daar de Koningin de commissie voor het adres van antwoord op de troonrede moet ontvangen, werd het debat verdaagd tot morgen. Tweede Kamer. De tijdelijke voorzitter, de heer Van der Schrieck, heeft met hulde aan zijne leiding het voorzitterschap over gedragen aan den heer Gleiehman, die zijn medeleden aanspoorde het vaderland naar hun beste weten te dienen, zonder ongerustheid voor oordeelvellingen. De officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam heeft van zijn appèl tegen del) uitgever directeur der N, Rott. Cl. afgezien.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3