Bepnotina flBr inkomsten en nitiaïi" Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. gemeente Schiedam, en onderwijs en buitengewone uitgaven, staat eene hoogcre aanvraag van f 1,188,533, o. a /oor trak tementen, toelagen en schadeloosstelling voor uniform-verandering enz. f71.075, kosten van 's Rijks centrale magazijnen voor klccding-uitrus- ting enz f20,700; militaire verkenningen en topographische inrichting f 13,050verplaatsing van personen en goederen f 54,300non-activi- teitstraktementen, pensioenen enz. f65,164wapen der marechaussee f56,025, en voltooiing van het vestingstelsel f879,000. Hoofdstuk IX (Waterstaat, Handel en Nijver heid) f 22,346,593.21, zijnde f 1,921,260 meer dan voor 1892, waaronder voor waterstaat l1/* milli- oen, voor handel en nijverheid ongeveer 1 ton, voor posterijen en telegrophie f542,000 ruim, Hoofdstuk X (Koloniën) fl,352,531.50, zijnde f 149,568.91 meer dan voor 1892. Voor Suriname wordt f 150,440 meer en voor Curasao f 1854 minder uitgetrokken. Wet op dc middelen. De verschillende inkom sten zijn geraamd op f127,926,490, tegen f127,600,150 in 1892, zijnde dus f326,340 meer. De verschillende belastingen zijn geraamd naai de bestaande wetten. Op de werking der eventueel nieuwe belastingen, en van de afschaffing van enkele bestaande is dus niet gerekend. SCHIEDAM, 23 September 18»2, Aan de leden van den gemeenteraad is kennisgegeven, dat van de voorstellers van het gewijzigde reglement van orde voor den raad, de laatstelijk door hen gedane voor stellen tot wijziging van dat reglement zijn ingekomen en voor de leden ter visie gelegd, om in de volgende vergadering van den raad te behandelen. Door burgemeester en wethouders is be noemd tot concierge van het gymnasium G. Oosterman, in de plaats van J. Plooij, die ontslag heeft gevraagd. Gisteravond omstreeks halftien is door het omvallen van een brandende petroleumlamp brand ontstaan op een bovenkamer der woning van de weduwe Verkaart in de Lombardsteeg alhier, die door de bewoners met behulp van een paar burgers is gebluscht. De schade is gering. Blijkens eene mededeeling in de Stct. heeft H. M. de Koningin-weduwe, Regentes, aan de commissie uit de Eerste Kamer der Staten- Generaai, welke haar het adres van antwoord dier Kamer op de troonrede aanbood, het vol gende geantwoord Mijne Heer en! Ik verzoek u aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal mijnen dank te willen over brengen voor haar adres van antwoord, en haar tevens te verzekeren, dat ik daardoor bij vernieuwing heb verkregen van haren ijver en van hare toewijding voor de taak welke haar wacht. De ministers van binnenlandsche zaken en van financiën Gelet op art. 4 van het koninklijk besluit van 4 dezer (Stbl. no. 215), tot vaststelling van buitengewone maatregelen tot afwending der Aziatische cholera en tot wering harer uitbreiding en gevolgen; Gezien hunne beschikkingen van 12 en 14 dezer (Stct. van 43 en 15 dezer); Brengen ter algemeene kermis, dat, met uitbreiding van bovengenoemde beschikkin gen, de in- en doorvoer uit Hamburg, Altona en andere havens aan de Elbe ook verboden is van de volgende na 23 dezer verzonden handelsgoederen: granen (met inbegrip van doppen van graanvruchten) in zakken, en suiker. In deze beschikking en die van 14 dezer zijn door »havens aan de Elbe" te verstaan alle plaatsen aan die rivier beneden "Witten- berge. (Stct.) Naar de Hoordbr. verneemt, heeft de lieer Smits van Oven, te Eindhoven, lid der Eerste Kamer, het voornemen te kennen gegeven met November zijn mandaat neder te leggen. De kapt. der infanterie K. van Erpecum, van het 0,-1 leger, die gedetacheerd is ge weest bij de hoogere krijgsschool te 's-Hage, keert den 8n Oct. per stoomschip Prins Alexander naar Oost-Indië terug. In de maand Augustus werden bij het kolo niaal werfdepot aangenomen 116 personen, waaronder 77 Nederlanders, terwijl van de verschillende korpsen van het leger hier te lande 33 onderofficieren en minderen wer den overgenomen. Gedurende die maand werden naar Oost- Indië uitgezonden 2 detachementen ter sterkte van 4 officieren, 8 onderofficieren, 6 korpo raals en 119 soldaten. Afzonderlijk vertrokken 2 officieren. Uit Oost-Indië keerden te Har derwijk terug 2 onderofficieren, die 4 jaar gedetacheerd waren geweest en naar hun korps vertrokken, 2 soldaten die met gage- ment en 12 miliciens die met groot verlof den dienst verlieten. Uit West-Indië keerden 2 soldaten terug die met paspoort vertrokken. Uit Londen ontvangt het N. v. d. H. het bericht, dat de twee van moord beschuldigde Hollandsche zeelieden De Ruiter en Schoen maker van alle rechtsvervolging ontslagen zijn. 't Blijkt dus, dat de bemoeiingen van den Nederlandschen consul in het belang van deze naar zijne meening ten onrechte betichte zeelieden met een gelukkigen uitslag bekroond zjjn. Gisternacht heeft ten huize van den heer L. P. de Lange, Boezemsingel te Rotterdam, een belangrijke diefstal met braak plaats gehad. Een belangrijke hoeveelheid zilver werk voor huishoudelijk gebruik is gestolen, benevens een aantal kleedingstukken en papieren van waarde. De diefstal moet nal uur gepleegd zijn, en alles duidt aan dat de dieven op hun gemak den boel hebben nage snuffeld. Betreffende het in ons vorig nummer ver melde ongeval met den goederentrein nabij Delft deelt de JD. Ct. het volgende mede Toen gisternamiddag omstreeks halfdrie de goederentrein voor Schiedam het station had verlaten, weigerde de automatische wis sel nabij de Abtswoudsche laan zijn dienst, zoodat de trein niet op het hoofdspoor kwam. De machine reed nog eenige meters verder én stutte toen tegen het stootblok, nam dii in zijn vaart mede en tevens de zandhoop daarachter gelegen, waarmede in een oogen- blik de sloot was gedempt. De locomotief, welke zich in dien zandhoop had gewerkt, is daarmede gedeeltelijk in de sloot geraakt. De tender werd door de opdrin gende wagens opgetild en staat met de achter wielen hoven in den volgenden goederen wagen, die aan de voorzijde omhoog is ge werkt. Andere wagens zijn, de een meer, de ander minder beschadigd. Naar wij vernemen, heeft de machinist alle krachten ingespannen om den trein tot stilstand te brengen, hetgeen hem echter niet gelukt is. Hij zelf bekwam een kneuzing aan de borst; de stoker en het verder trein personeel bekwam geen letsel. Te Delft hebben zich twee gevallen vah pokken voorgedaan. De trein, die Dinsdagavond 7.23 uit Am sterdam vertrok, botste bij Utrecht met een goederentrein, geladen met ijzererts en be stemd voor Duitschland. Door het krachtig remmen van den machinist werd slechts een lichte schok gevoeld en kwamen de passa giers met den schrik vrij. Ongeveer een half uur later, gedurende welken tijd de trein hier bleef staan, kwam er van Amsterdam een sneltrein met volle vaart nader, die op slechts een wagenlengte van den wachtenden trein bleef stilstaan, dank zij de tegenwoor digheid van geest van den machinist, die remde wat hij kon, hoewel alle seinen veilig waren. Een algemeene paniek was hiervan het gevolg, daar de meeste reizigers zich nu in het kiezelzand lieten vallen, om over de spoorbaan een goed heenkomen te zoeken. De trein van Rotterdam, die 8.27 to Utrecht moest zijn, had ongeveer op dezelfde hoogte ook een botsing, waarbij eenige wagens ontspoorden en een conducteur het hoofd ernstig verwonddS' De sneltrein uit Rotter dam, die ten 9.10 te Utrecht moest aanko men, was genoodzaakt naar Harmeien terug te stoomen en van daar over verkeerd spoor naar Utrecht te rijden, waar hij eerst om 10.30 binnenkwam. De trein, die om 10.43 te Arnhem moest zijn, kwam daar nu eerst kwart over twaal ven binnen, zoodat de aansluiting met Nij megen gemist werd, evenals die van de Duitschepost met den nachtrit naar Emmerik. De oorzaak van al deze verwarringen, waar van de gevolgen, zoo de machinisten zich niet zoo flink van hun plicht gekweten had den, niet te overzien waren geweest, is deze men had daar kort geleden een nieuw sein- toestel geplaatst, waarbij alle wissels op het seinhuis getrokken werden en waarmede het personeel nog niet voldoende bekend was. Alle straffen, die opgelegd zijn in het kamp van Laren, zijn door deu commandant van het regiment grenadiers en jagers opgeheven. To Stolwijk in de buurtschap 't Beiersche, vond gisterochtend het hoofd der 2e open bare school de heer \V., zijn eenig zoontje, een kind van ruim 7 jaar, verdronken in een sloot dicht bij zijn woning. Rotterdam. De gemeenteraad heeft gisteren o. a. besloten lo. tot voltooiing van den aanleg der Rijnhaven en tot verlenging der Katendrechtsche haven met 80 M2o. tot loswal van den te vergraven grond aan te wijzen: een gedeelte der aan de gemeente behoorende gronden in den polder Cool, tot berging van pl. m. 500,000 M'; het nog niet opgehoogde gedeelte van den polder Hoogen- oord tot berging van pl. m. 425,000 M"; 3o. tot het maken van een kaaimuur langs de Rijnhaven, over een lengte van 640 M4o. voor deze werken toe te staan f1,100,000. 's-Gravenhage. H. K. H. prinses van "VVied met dochtertjes en een zoontje brach ten gistermiddag een langdurig bezoek bij HH. MM. in het paleis. Zij verlieten liet paleis eerst nadat de Regentes was uitgereden en bij hun vertrek stond Koningin Wilhel- mina voor een vensters en gaf kushandjes. De Koninginnen vertrokken hedenmorgen per extra trein van den Hollandschen spoor weg naar Haarlem met een gevolg bestaande uit de grootmeesteresse baronesse Van Har- denbroek, de hofdames, den grootmeester, graaf Schimmelpenninckden kamerheer baron Taets van Araerongen, den adjudant kapitein graaf Van den Bosch en den ordon nans-officier luitenant Boreel. Bij het in beweging stellen van den trein stonden de Koninginnen op het balkon, ten einde de talrijke schare, die zich op het plan kier en langs het talud tot den Rijswijkschen weg bevond, te begroeten. Haarlem. Heden genoot onze gemeente de liooge eer van het toegezegde bezoek van HH. MM. de Koninginnen- Op het bepaalde uur per extra trein alhier aangekomen, werden HH. MM. opgewacht door de verschillende autoriteiten, aan wier hoofd de burgemeester. Na een kortstondig verblijf in de versierde wachtkamer namen de hooge bezoeksters met H.D.Zr, gevolg plaats in de gereed staande open rijtuigen, te midden eener har telijk juichende menschenmassa, waaronder duizenden uit naburige plaatsen. Na een rijtoer door de in fepstdos gehulde stad ging men naar het stadhuis, waar de plechtige ontvangst en de voorstelling aan de raadsleden plaats had; ook liet raadhuis is recht feestelijk en sierlijk getooid. Van hier bezochten HH. MM. achtereen volgens de Groote Kerk, Teylers stichting de drukkerij Ider firma Enschedé en Zonen en de rijtuigenfabriek der heeren Beijnes, in welke inrichtingen de Vorstinnen van Hare belangstelling en ingenomenheid deden blijken. Internationale 8 port tentoonstelling te Schevenfngen. Gevolg gevende aan veler verlangen, zal het uitvoerend comité der sporttentoonstel- ling alsnog den vroeger voorgenomen schaak wedstrijd met levende figuren doen doorgaan op 29 en 30 dezer en Zondagavond 2 October. De feestzaal wordt in een schaakbord herschapen. De figuren worden voorgesteld door levende personen, in prachtige en rijke kostuums gestoken. Eenige van de meest ingewikkelde partijen, tusschen de beroemdste schaak spelers aangegaan, zullen worden gespeeld. Het geheel zal bij den avond een glansrijk en verrassend schouwspel aanbieden, waarom dan ook de avonden daartoe gekozen zijn. In ons land is dergelijke schaakwedstrijd met levende figuren nog niet gehouden, maar in Engeland zijn zij veel In zwang en maken grooten opgang. De regelingscommissie zal nader worden bekendgemaakt. De door »Pulchri Studio" te 's-Hage ge organiseerde tentoonstelling van schilderijen en teekeningen van den overleden Franschen schilder Millet is gisteren geopend in tegen woordigheid van den burgemeester en eenige genoodigden met dames. De verzameling is bijeengebracht door Israels, Jan en Jos. de Kuyper, H. W. en Taco Mesdag, Neervoort van de Poll en Van Wisselingh Co. Het is eene zeer fraaie verzameling, op verschillend gebied een goed denkbeeld ge vende van het kunstgenre des schilders. Te Wandsbeck zijn een kleerenkoopman en zijn vrouw gevangengenomen wegens het verknopen van oude kleederen, uit Hamburg afkomstig. Twee personen, die eenige dier kleedingstukken gekocht hadden, zijn reeds aan de cholera ovei leden. Het Tijds. v. Gen. deelt mede, naar aanleiding van proeven in het Centralblatt fur Bacteriologie gepubliceerd, dat de ontwikkeiing van typhus- en choiera-bacillen door de in wei king van wijn zoo niet geheel opgeheven, toch belangrijk verminderd wordt Zoowei de verdunde wijn als de zuivete be houdt die eigenschap, en het verdunnen van het drinkwater met gelijke hoeveelheid wijn mag, volgens de uitkomsten dier proeven, als rationeel gedurende het heerschen eener typhus- en cholera- epidemie aanbevolen worden. Men beweert in sommige kringen te Parijs, dat de inspuitingen volstrekt niets bewijzen. Het is bewezen, dat de cholera-bacillus niet in het bloed voorkomt. Hij moet eerst in de darmen komen, wil hij zijn vernietigende werking aanvangen. In de darmen kan hij slechts door de maag komen. Wil men voorkomen dat hij in de maag door het maag zuur onschadelijk wordt gemaakt, dan moet de werking van het maagzuur tijdelijk worden opge heven. Dit kan geschieden door het innemen van een alcali-oplossing. Als dus iemand, welke door den heer Haffkine ingeënt is, nadat hij de werking van het maagzuur tijdelijk opgeheven heeft, choiera-bacillen binnenkrijgt, kan men eerst te weten komen, of het middel helpt. Blijft hij dan van de ziekte bevrijd, dan kan men gerust zeggen, dat de inenting iemand tegen cholera behoedt. voor den dienst van 1S93. INKOMSTEN. Hoofdstuk I. Ontvangsten wegens vroegere diensten. Art. 1. Batig slot der laatst vastgestelde rekening, voor zooverre daaraau niet reeds eene bepaalde be stemming is gegeven f 16459.89s. De« post vermeldt het batig slot der rekening van 1891, waarover niet is beschikt. Totaal van liet Iste Hoofdstuk f 16459.89s. VA.N DE

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2