Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Naar de Stand, verneemt heeft de anti-revo- lutionnaire Kamerclub in haar vergadering van 20 September j.L tot voorzitter gekozen den heer A. baron van Dedemtot 2n voor zitter den heer H. Seret; tot In secretaris Th. baron Mackay en tot 2n secretaris mr. H. A. van de Velde. Bij de op den 2ön Sept. j.l. gedane peilingen In den Nieuwen Waterweg, door de beambten van den waterstaat en het loodswezen is als volgt waargenomenaan de zwarte-tonnen- zijde 71.0 decimeter; 50 meter benoorden de lijn der roode geïeidelichten 75.0 decimeter op de lijn der roode geïeidelichten 82.0 deci meter 50 meter bezuiden de lijn der roode geïeidelichten 78.0 decimeteraan de witte- tonnenzijde 51.0 decimeter; verder binnen waarts van af bovengenoemde Ijjn 50 meter benoorden de ljjn der groene geïeidelichten 77.0 decimeter; op de lijn der groene geïeide lichten 81.0 decimeter; 50 meter bezuiden de lijn der groene geïeidelichten 77.0 decimeter grondslag voor getïjseinen, bij gewoon laag water, bij dag en nacht 75.0 decimeter. Als grondslag van de ge tij sein en wordt gerekend 75 dM. bij gewoon laag water, zoowel overdag als 's nachts, zijnde het minste water in de 100 M breede vaargeul, van 50 M benoorden tot 50 meter bezuiden de lichtenlijnen. De diepte in den mond van den Waterweg, was met gewoon laagwater (7 dM A.P.) Er is gezegd dat de burgemeester van Ilii- versum een brief zou hebben geschreven aan den commandant van het reg. grenadiers eu jagers, waarin hij het optreden van de Hilver- sumsche politie bij de ongeregeldheden door grenadiers bedreven, afkeurde. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat hoegenaamd geen sprake is geweest van een dergeljjk schrijven. Het geheele bericht is dus onwaar. (M v. d. D.) Te Arnhem is overleden de heer B. G. Clement, rustend predikant. Hij was een der weinigen van de nog in leven zijnde leden der compagnie vrijwillige jagers der Utrecht- sehe hoogeschool, die in 1831 aan den tien- daagschen veldtocht hebben deelgenomen, en stond als trouw en braaf kameraad bij allen steeds in hooge achting. Den In October zal de zijlijn Vaartkant Leur van de tram BredaOudenbosch in exploitatie gebracht worden. Aan de weduwe van den onlangs te Rot terdam doodgeschoten politieagent is door den gemeenteraad een pensioen toegekend, groot f367 'sjaars. In de roofdieren-galerij van Artis te Am sterdam is thans de leeuwin met haar twee welpen te zien, die ongeveer 5 weken ge leden geboren zijn. De mak van den hotelhouder te Hilver sum en de familie, welke in zijn hotel kwam logeeren kort nadat een lid er van in een der hotels te Baarn aan roodvonk was be zweken, en waarbij zich daarop een tweede geval voordeed, is in der minne geschikt. Aan den eisch tot schadevergoeding is dooi de Amsterdamsche familie voldaan. Morgen hoopt de oudste bewoner van Aalsmeer, de heer G. B. de Jong, zijn lOisten verjaardag te vieren. Hoewel hij steeds gezond is, gaan zijne krachten tuch langzaam achteruit, den mees ten tijd brengt hij te bed door. Zijne verstandelijke vermogens blijven ech ter uitstekend. Te Assen is de koopman Van E. van Meppel, terwijl hij in een koffiehuis ver toefde, in hechtenis genomen en naar het buis van arrest en bewaring overgebracht. Hij wordt verdacht van diefstal van ijzer ten nadeele van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. Voor hetzelfde feit is in het huis-van arrest en bewaring opgenomen Hendrik van H., te Meppel. Mede is te Assen gevankelijk binnenge bracht P. B., kleermaker te Meppel, verdacht van diefstal. Voor eenige dagen kregen de gebroeders Kazimir te Lieveren, gemeente Roden, eenen brief, waarin zij werden uitgenoodigd op een bepaald uur en nauwkeurig aangeduide plaats f100 te deponeeren, terwijl bij niet-nako- ming hun huis binnenkort in vlammen zou opgaan. Aan de uitnoodiging werd gevolg gegeven, maar tevens de politie gewaarschuwd en schildwachten uitgezet. Op den bepaalden tijd verscheen iemand in de nabijheid; maar onraad bespeurende, ging hij op de vlucht en kon niet worden achterhaald. Men herkende echter den persoon. Te Meppel is men tot de ontdekking ge komen van brutale diefstallen van groote hoeveelheden mijnhout en ijzer aan hetStaats- spoor. De marechaussees hebben een streng onderzoek ingesteld. Te Oldebroek heeft een brutale aanranding plaats gehad. Nadat de knecht van den laand- bouwer F. Stouwdam te ongeveer 3 uur in den morgen was uitgegaan om te melken, sloot de boer de achterdeur om zich weer naar bed te begeven. Over den deel gaande, meende hij een kat eenig leven te hooren maken. Hij wilde daarnaar zien, doch kreeg onverwachts een klap, waardoor hem de lantaarn uit de handen viel en daarna werd hij aarhoudend geslagen. Hij vloog naar de kamer, werd echter achtervolgd, waarbij tafel enz. onderstboven raakte en vluchtte naar buiten. Ook daar werd hij aangegrepen en zoodanig mishandeld, dat hij uitriep »Kerel je slaat me dood." Hierop is de aan valler weder het huis binnengegaan, heeft'de vrouw, die inmiddels was opgestaan, bij de keel gegrepen en geslagen. Daarop is hij heengegaan, zonder iets mede te nemen. Men vermoedt, dat enkel een wraakneming bedoeld is. De aanvaller moet door insluiping in huis zijn gekomen. Daar de mishandelden geen enkele aanwijzing kunnen doen, is de opsporing uiterst rnoeiirjk. De toestand van Stouwman, een man van omstreeks 70jaar, is zorgwekkend. Men schrijft aan de N. M. Ct. uit Groesbeek Telken jare trekken uit onze gemeente een groot aantal ingezetenen, voorzien van woonwagens, om in Duitschland handel ia parapluies te drijven. Daar het nu de tijd van terugkomen is, is alhier eene afdeeling kon. marechaussee gevestigd om de terug komende wagens op te wachten en ze naar de plaats voor ontsmetting te voeren. Hun beddegoed enz. wordt ever.zoo behandeld als het linnen der passagiers, die met de treinen worden aangebracht. Te Breda worden sedert de laatste dagen vermist de hoofdagent van politie J. vander "Weide en de heer K., telegrafist bij de maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. Te Oud-Zevenaar had de visscher W. Gort huizen netten te drogen gehangen. Een eend, achtervolgd door een valk, vloog er in, de valk volgde het dier, en beiden waren ge vangen. De valk, welke levend werd buitge maakt, is een zeldzaam schoon exemplaar. De opgravingen aan de pachthoeve »Ten Hove" bij Voerendaai (L.) waar, zooals werd medegedeeld, eene Romeinsche villa is ont dekt, worden krachtig voortgezet. Het graven wordt echter zeer bemoeilijkt door de groote hoeveelheid pannen en steenen, die daör ge vonden worden. Tot heden zijn opengelegd twee vertrekken en een kelder. In een der muren van dezen laatste werden verschillende vierkante gaten bevonden, waarschijnlijk om den rook of de warmtebuizen door te laten. Onder den kelder vond men een heele rij Romeinsche dakpannen of imbrices, benevens eenige potjes, die meestal gebroken zijn. De laatste ontdekking is eene kamer van 4 a 5Vs meter in afmeting; van deze echter waren warm tegel eiding enz. verwoest. Het Tijds. v. Gen. deelt mede, naar aan leiding van proeven in het Centralblatt für bacteriologie gepubliceerd, dat de ontwik keling van typhus- en cholerabacillen door de inwerking van wijn zoo niet geheel opge heven toch belangrijk verminderd wordt. Zoowel de verdunde wijn als de zuivere be houdt die eigenschap, en het verdunnen van het drinkwater met gelijke hoeveelheid wijn mag, volgens de uitkomsten dier proeven, als rationeel gedurende het heersehen eener typhus- en cholera-epidemie aanbevolen wor den. Op eene vraag aan het N. v. d. D. of het raadzaam is in de tegenwoordige omstandig heden druiven te eten, en, zoo ja, hoe? kan het blad het volgende antwoord geven: Een gezond mensch kan in deze dagen ge nist druiven etenmet goedvinden van den behandelenden geneesheer kunnen zij ook door zieken en herstellenden gegeten worden. Maar het is stellig noodig, de druiven gedu rende een kwartier te leggen in zoutzuur- houdend water (Va gram verdund zoutzuur der Pharmaeopoea Neerlandica in 1 liter water) en daarna nog goed af te wasschen met gekookt water. Op dezelfde wijze moet gehandeld worden met alle vruchten en groen ten, die rauw gegeten worden. 's-Gravenhage. De prins en prinses van Wied, vergezeld van een hunner zoons, heb ben gisteren een langdurig bezoek gebracht aan de sporttentoonstellirsg benevens de vruchtententoonstelling. Zjj werden ontvangen en rondgeleid door leden van het uitvoerend comité. Aan de prinses werden bouquetten aangeboden. De vorstelijke personen werden door de muziek begroet met het »Wilhelmus" naar de oude toonzetting. HH. MM. de Koninginnen zijn heden ochtend ten lO'/s nre per staatsspoor naar het Loo vertrokken. De prins en de prinses von Wied, hun oudste zoon en twee dochters begeleidden de Koninginnen tot aan het station en namen aan den trein op allerhar telijkste wijze afscheid van de vertrekkende Vorstinnen. Onder de autoriteiten, die HH. MM. uitge leide deden, merkte men op de ministers van buitenlandsche zaken, justitie, marine en oorlog; den vice-president van den Raad van StateHr. Ms. gezant te Rome, den heer Westenberggraaf Schimmelpenninekgraaf Dumonceau; den burgemeester der resi dentie; den kolonel plaatselijke commandant. Het gevolg van HH. MM. bestaat uit: de freules Rengers en Van de Poll, Miss Saxton Winter, de heeren Zegers Veeckens, adju dant baron Van Zuijlen, hoofdcommies graaf Dumonceau, ordonnance-oflicier, en baron Taets van Amerongen, kamerheer. Langs den weg van het paleis tot aan het statiën, in- om en bij dat gebouw was een talrijke schare aanwezig om HH. MM. een alscheidsgroet te brengen. Haarlem. Nadat HH. MM. gisteren de reeds vermelde gebouwen en inrichtingen met een bezoek hadden vereerd, begaven zij zich naar de woning van den commissaris der Koningin, jhr. Schorer, en van daar naar het raadhuis, om te dejeuneeren. Aan het déjeuner namen vele autoriteiten deel, waar onder de Kamerleden Ferf, De Kanter en Lieftinck, terwijl de burgemeestér een kern achtige toespraak hield en de stedelijke kapel de gezelligheid verhoogde. Vervolgens maakte men een rijtoer over Bloemendaal en Overveen, waar eerepoorten waren opgericht, druk gevlagd werd en de gevel van het raadhuis versierd was. Nog werden verschillende wijken onzer gemeente bezocht, o. a. de z.g. arbeiderswijk, waar de geestdrift ten top steeg. Zoo kwam men langs den Jansweg aan het station, waarde eerewacht wederom was opgesteld, teneinde HH. MM. bij Haar vertrek de noodige eer te bewijzen. Nadat onder de hartelijkste be woordingen en wederkeerige dankbetuigingen afscheid genomen was, vertrokken de Koning innen te 6 uur weder naar de residentie, onder de geestdriftige toejuichingen der menigte, die tot laat in den avond Oranje liederen zong. Gisteravond brachten 10,000 personen eene ovatie aan den heer Beijnes, die het publiek dankte voor de eer, hem aangedaan, en voor de orde, die bewaard was. De Koningin-Regentes heeft f1200 voor de armen geschonken. De heeren Beijnes en En schedé ontvingen van de Koningin vorstelijke giften voor de ziekenfondsen hunner inrich tingen. Amsterdam. De gemeenteraad besloot den naam van Jodenbreedstraat te behouden, zooals de wethouder Reekers zelfs opmerkte, als een monument van verdraagzaamheid, wijl die naam nooit op afzondering der Israëlieten gedoeld bad. Apeldoorn. HH. MM. de Koninginnen zijn heden te 12.25 op het Loo aangekomen. Er waren vele belangstellenden aanwezig. HH. MM. werden opgewacht door den burge meester van Apeldoorn, den intendant van het Loo, den jagermeester en dr, Vlaanderen. Ginneken. Dr. Soer, arts te Tilburg, is voornemens tegenover het mastbosch, even voorbij het hotel sDennenoord", eene badin richting te laten bouwen, waarin de genees wijze van pastoor Kneipp zal worden toege past. Naar men wil, zou de inrichting reeds primo April a.s. geopend worden. Het weekblad De Amsterdammer bericht, dat eenige artisten, wier werken op de sdriejaarlqksche tentoonstelling" geweigerd zijn, het plan hebben opgevat, een »Salon des refuses" te openen. Naar men verneemt, zijn circa tweehon derd vijftig doeken afgewezen. Waar de salon geopend zal worden, is nog niet bekend, ver moedelijk in het Panorama-gebouw. Hedennacht is te 's-Gravenhage overleden de landschapschilder J. W. van Borselen. Opmerkelijk is, dat onder de leden der siga- renmakers-vereeniging te Hamburg, slechts S personen door cholera zijn aangetast en 4 over leden. De vereeniging telt 5000 leden. Tabak schijnt dus een voorbehoedmddel tegen cholera. De makers en verspreiders der valsche Belgische bankbiljetten van 20 francs zijn ontdekt. De politie te Brussel is op het spoor gekomen van schijnbaar welgestelde personen te Ixelles en elders, die van tijd tot tijd aangeteekende pakketten uit Parijs ont vingen. Een onderzoek in laatstgenoemde stad ingesteid, leidde tot de ontdekking der fabriek der valsche munters. Of deze reeds zijn gevangenge nomen is niet bekend, daar het onderzoek wordt geheimgehouden, maar een feit is het, dat een aantal personen in België, die met hen in betrek king stonden, zijn gearresteerd. Een wieede moord, die aan de misdaad van Tropmann herinnert, is dezer dagen gepleegd in den omtrek van Besanfon. Daar is een pachter Jouffroy met zijn vrouw en twee kinderen omga- bracht. Eerst een week na de misdaad ontdekte men de slachtoffers. Een der kinderen, een zeven jarig meisje, leefde nog. Men begrijpt niet, hoe zij het zoolang heeft uitgehouden, zoo zwaar gewond, zonder eenig voedsel. Vermoedelijk is diefstal het doel van de misdaad geweestmaar de moordenaar is dan in zijn ver wachting bedrogen, want Jouffroy was geen wel gesteld man.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2